Program TV na dziś: "Niezniszczalni 2", "Vinci" i premiera w Teatrze Telewizji [POLECAJ TV - 19.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 19.09

Najserdeczniej i najmocniej zapraszam dzisiaj na premierę spektaklu Teatru Telewizji „Breakout” w TVP 1 o godz. 21:25. Bo – o czym już chyba wiecie – jestem wielkim fanem Teatru Telewizji, a dawno już nie było dużej premiery. Spektakl i inne ciekawe propozycje znajdziecie oczywiście na liście. A spoza listy dorzucę jeszcze, że w TVP Kultura o godz. 22:05 w programie „Tanie dranie - Moroz i Kłopotowski komentują świat”, tematem będzie kontrrewolucja kulturalna.

Na kolejny Polecaj TV zapraszam jutro, a tymczasem fajnego życzę poniedziałku.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 21:25

Breakout - sztuka Wojciecha Tomczyka, Polska 2016, reż. Ewa Pytka, wyk. Bartosz Opania, Zbigniew Zamachowski, Weronika Nockowska, Barbara Garstka (82 min)

Premiera w telewizorze. Sztuka z elementami komediowymi o życiowych wyborach 20- 30 - i 40-latków. W małym turystycznym miasteczku, gdzieś na Mazurach. Do domu kultury przyjeżdża na spotkanie autorskie Konrad Brzeski, znany pisarz – celebryta. I musi tu zostać dłużej niż planował. Więcej o spektaklu przeczytacie tutaj.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Prawdziwe męstwo (True Grit) - western, USA 2010, reż. Ethan Coen, Joel Coen, wyk. Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Matt Damon, Josh Brolin (110 min)

Książka podobała mi się bardzo. Film tylko trochę mniej. Oto w westernowej scenografii pewna czternastolatka zamierza ukarać mordercę ojca swego. Problem w tym, że ten schował się na terytorium Indian. Dziewczyna namawia jednak dwóch oryginałów, pewnego Teksańczyka i jednookiego szeryfa. I ruszają. Dowód na to, że westerny wciąż mogą być dobre. Zachęcam do przeczytania, ale film DOBRZE ZAGRANY I OPOWIEDZIANY NIEŹLE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Lektor (The Reader) - dramat obyczajowy, Niemcy/USA 2008, reż. Stephen Daldry, wyk. Ralph Fiennes, Kate Winslet, David Kross, Susanne Lothar (119 min)

Za rolę w tym filmie pani Kate Winslet odebrała Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA, więc choćby dlatego warto. Żeby się przekonać, czy słusznie. W roku 1958 36-letnia Hanna wdaje się w romans z 15-latkiem. Kilka lat później ów młodzieniec trafia na proces zbrodniarzy nazistowskich i na ławie oskarżonych dostrzega swoją dawną kochankę. I TO JEST NAPRAWDĘ MOCNO NIEZŁE.

 

Cinemax godz. 20:00

Dzień po (The Morning After) - komediodramat, USA 2015, reż. Shanra J. Kehl, wyk. Vanessa Evigan, Michelle Lombardo, Roberto Aguire, Ben Esler (75 min)

Premiera w telewizorze. Osiem historii o ośmiu osobach, które po namiętnej nocy budzą się u boku nieznajomej osoby. Bywa śmiesznie, ale ogólnie raczej do pomyślenia. NIEZŁE, CHOCIAŻ SZAŁU BRAK.

Polsat godz. 20:10

Niezniszczalni 2 (The Expendables 2) - film sensacyjny, USA 2012, reż. Simon West, wyk. Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren (103 min)

Druga część mocno wybuchowego filmu, w którym Sylvester Stallone zebrał lekko już przechodzonych filmowo siłaczy, dał im ciężką broń i kazał nią wymachiwać. Na szczęście znalazł też kogoś, kto napisał im pięknie kwadratowe dialogi z przymrużeniem oka potęgujące wrażenie, że świetnie się bawią. Bo się bawią. I nas też. PRZYZWOITA ROZRYWKA.

Paramount godz. 20:10

Czy leci z nami pilot? (Airplane!) - komedia, USA 1980, reż. Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker, wyk. Robert Hays, Peter Graves, Julie Hagerty, Leslie Nielsen (88 min)

Jedna z moich ulubionych pokręconych komedii absurdu i parodii wszystkiego. A do tego z wybitnym epizodem Lloyda Bridgesa, którego w komediowym repertuarze ubóstwiam po prostu. W 1981 r. film dostał nominację do Złotego Globu. FANTASTYCZNA ZABAWA.

 

Canal+ godz. 21:00

NSU: Brunatni zabójcy (Mitten in Deutschland: NSU): Śledczy. Do użytku służbowego - miniserial kryminalny, Niemcy 2016, wyk. Anna Maria Mühe, Albrecht Schuch, Sebastian Urzendowsky, Ben Münchow (91 min)

O trójce należącej do ultraprawicowego, terrorystycznego ugrupowania NSU, która chce przywrócić Niemcy „prawdziwym Niemcom” i mają plan. Organizacja odpowiedzialna była za serię brutalnych zabójstw imigrantów, w biały dzień zamordowali łącznie 10 osób. TAKIE SOBIE.

Polsat godz. 22:15

Porwanie (Abduction) - film sensacyjny, USA 2011, reż. John Singleton, wyk. Taylor Lautner, Lily Collins, Alfred Molina, Michael Nyqvist (106 min)

Nastolatek Nathan wiedzie beztroskie i szczęśliwe życie u boku szczęśliwych i kochających go rodziców. Aż tu nagle, na internetowej stronie poświęconej osobom zaginionym odkrywa swoje zdjęcie z dzieciństwa. Zaczyna więc podejrzewać, że jako dziecko został uprowadzony. Ale nie zdążył zasięgnąć języka u rodziców, ponieważ oboje zostają zamordowani. A Nathan, wraz z koleżanką z sąsiedztwa muszą uciekać przed terrorystami i agentami federalnymi, bo to grubsza afera. Rutyna, ale NIEZŁA, JAK NA KINO ŚCIGANE.

TVN 7 godz. 22:25

Włoska robota (The Italian Job) - film sensacyjny, USA/Francja/Wielka Brytania 2003, reż. F. Gary Gray, wyk. Donald Sutherland, Charlize Theron, Mark Wahlberg, Jason Statham (111 min)

Remake komedii z 1969 roku pod tym samym tytułem, choć może precyzyjniej byłoby powiedzieć, że był tamtym filmem inspirowany. W każdym razie chodzi o to, że grupa dokonała udanego skoku, ale jeden chciał być od reszty sprytniejszy i obrobił także swoich kolegów. A oni wkurzeni ruszają, żeby się zemścić. Świetnie wymyślone i jeszcze lepiej zagrane. DOBRE ROBOTA.

TVN godz. 22:30

Vinci - komedia kryminalna, Polska 2004, reż. Juliusz Machulski, wyk. Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar, Jan Machulski (108 min)

Szkoda, że tak strasznie zgrany jest ten film, że aż zapraszać nań głupio. Niemniej można jeszcze raz zobaczyć jak Robert Więckiewicz zmyślnie podprowadza dzieło da Vinciego na oczach zdumionej policji, i jak bardzo pomagają mu Jan Machulski, Kamila Baar i Borys Szyc. ZGRANE STRASZNIE, ALE NADAL DOBRE.

Stopklatka TV godz. 22:40

K-Pax - dramat psychologiczny, USA/Niemcy 2001, reż. Iain Softley, wyk. Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack, Alfre Woodard (115 min)

Pacjent szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku, twierdzi, że pochodzi z odległej planety K-Pax. Potrafi także rozwiązać zadania, nad którymi głowią się najwięksi astrofizycy. Ale największa wartość filmu w klimacie i tym wszystkim co dzieje się między Kevinem Spacey'em a Jeffem Gridgessem. RZECZ UJMUJĄCO I REFLEKSYJNIE WYBITNA.

SERIAL

FilmBox godz. 21:00

Tajemnicza kobieta: Wyśpiewaj mi morderstwo (Mystery Woman: Sing Me a Murder) - film kryminalny, USA 2005, reż. Stephen Bridgewater, wyk. Kellie Martin, Brad Rowe, David Naughton, John Getz (84 min)

Bohaterką jest rozkochana w kryminałach księgarka,. Tym razem W księgarni Samanthy Kinsey ma odbyć się koncert charytatywny. Ale dochodzi do morderstwa, w które zamieszani są członkowie znanego zespołu rockowego. A skoro tak, to nasza księgarka i jej wspólnik spróbują dociec, kto jest sprawcą zbrodni. PRZYJEMNE OGLĄDANIE.

Ale kino+ godz. 22:30

W pułapce (Ófaro) - serial kryminalny, Islandia 2015-2016, wyk. Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Eggert Sigurdsson, Nina Dögg Filippusdóttir (2x51 min)

Powtórka trzeciego i czwartego odcinka rewelacji z Islandii. Mroczna historia, mroczni bohaterowie i tajemnica skryta pod wieloma warstwami śniegu, lodu, i znalezionego ciała, czyli to co w skandynawskich serialach lubimy najbardziej. Tylko jeszcze lepiej. Tytuł przetłumaczono na angielski jako "Trapped", czyli uwięzieni, choć w oryginale to podobno „Nierozpoznany”, ale i to angielskie i Polskie tłumaczenie mają sens, bo faktycznie, rzecz dzieje się... w pułapce. Akcja toczy się w miejscowości o wdzięcznej, choć niełatwej do wymówienia nazwie Sey?isfjör?ur, na wschodzie Islandii. W pobliżu miejscowego portu, tuż po przybyciu międzynarodowego promu, odnaleziono okaleczone zwłoki. BARDZO TO JEST DOBRE.

 

DOKUMENT

National Geographic godz. 22:00

Zaginiona relikwia Chrystusa (The Quest For The Holy Foreskin/The Lost Relic Of Christ) - film dokumentalny (60 min)

Ciekaw jestem czy wiecie, że podobno jedną z najbardziej czczonych fragmentów Jezusa, czyli jedną z najświętszych relikwii był w chrześcijaństwie był napletek owej najświętszej osoby. Podobno obdarzony ów jest w cudowną moc, a  pielgrzymi przybywali bić mu pokłony z całej Europy. Ale 1 stycznia 1983 roku przechowywana w małej włoskiej miejscowości relikwia została ukradziona. W tym filmie amerykański dziennikarz David Farley próbuje „rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia i ujawnić spisek Watykanu”. PEWNIE, ŻE CIEKAWE.

TVP 1 godz. 23:35

Wygrać z przeznaczeniem - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Marek Lechowicz (55 min)

Historia grupy 730 polskich dzieci - ofiar zsyłek syberyjskich z 1940 r. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.