Program TV na dziś: Jake Gyllenhaal w "Do utraty sił" albo "Zielona mila" [POLECAJ TV - 23.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 23.09

Na liście znajdziecie dzisiaj kilka filmowych premier, ale jeszcze więcej znanych Wam filmów. Znanych, ale lubianych. Przynajmniej niektóre z Was. Ciekawe są również dwa dokumenty i powtórka pierwszego odcinka tuż przed premierą kolejnego.

A spoza listy dorzucę jeszcze rzeczy kilka na wstępu koniec. W TVP Kultura o godz. 22:50 kolejne wydanie „Tygodnika kulturalnego” Marcina Chacińskiego, a w TVP 2 o godz. 22:20 czwarty odcinek mojego ulubionego serialu jesieni, czyli „Artystów”.
Jutro Polecaj TV na sobotę, a dzisiaj życzę udanego piątku. Oczywiście.

FILM

Cinemax godz. 20:00

Areszt domowy (Housebound) - horror komediowy, Nowa Zelandia 2014, reż. Gerard Johnstone, wyk. Rima Te Wiata, Ross Harper, Cameron Rhodes, Morgana O'Reilly (107 min)

Premiera w telewizorze. Komediowy horror doceniony na kilku horrorowych festiwalach na świecie. Doceniony słusznie, bo i zabawa jest i strachu trochę. Oto bowiem skazana na areszt domowego młoda pani musi dzielić matką wierzącą w siły nadprzyrodzone. NIEZŁA ZABAWA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Atlas chmur (Cloud Atlas) - dramat SF, Niemcy/USA/Hongkong/Singapur 2012, reż. Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski, wyk. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving (165 min)

Po pierwsze pięknie zrealizowane, imponująco można powiedzieć. Po drugie - przynajmniej dla mnie - Halle Berry w roli. Po trzecie w oparciu o powieść Davida Mitchella, a lubię jak scenarzyści sięgają po literaturę. I wreszcie po czwarte, ma ambicje odpowiedzi na to skąd i po co jesteśmy. No i te ambicje trochę jednak zabiły ten pomysł. Przekombinowane to bowiem, ale w dobrej intencji. Oto sześć pozornie niezwiązanych ze sobą historii, które w całość złożyć się nie chcą, ale za to w poszczególnych wątkach, opowieściach czy fragmentach, w ich naiwności odnajdziecie iskierki wielkości. PIĘKNA ROBOTA (ale tylko piękna).

TVN godz. 20:00

Non-Stop - thriller, Wielka Brytania/Francja/USA/Kanada 2014, reż. Jaume Collet-Serra, wyk. Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy, Michelle Dockery (106 min)

Agent federalny od bronienia pasażerów linii lotniczych, nie lubi latać, pracy nie lubi, więc przed każdym lotem lubi sobie chlapnąć łyskacza. No i tego się dowiadujemy, żeby później bardziej docenić jego starania, kiedy samolot zostanie porwany, a na pokładzie będzie rozgrywała się trudna akcja, bo nie wiadomo nawet kto jest porywaczem. A pasażerowie gotowi są podejrzewać nawet jego. No i się dzieje. Pan Neeson i pani Moore dają radę. PORZĄDNE KINO AKCJI.

Ale kino+ godz. 20:10

Szpieg (Tinker Tailor Soldier Spy) - thriller, Francja/Wielka Brytania/Niemcy 2011, reż. Tomas Alfredson, wyk. Gary Oldman, John Hurt, Colin Firth, Toby Jones (122 min)

Świat służb specjalnych, projektujących własną wizję rzeczywistości, żeby z nią potem walczyć. Siłą rzeczy balansują więc na granicy prawa i bezprawia, i kwestią pozostaje to, na jak wiele pozwalają im rządy, a jak dalece rządy, które powinny te służby kontrolować, są przez nie manipulowane i wykorzystywane. „Szpieg” to adaptacja bestsellerowego thrillera mistrza gatunku, Johna le Carré. BARDZO TO JEST DOBRE.

HBO godz. 20:10

13 godzin: Tajna misja w Benghazi (13 Hours: the Secret Soldiers of Benghazi) - film sensacyjny, USA 2016, reż. Michael Bay, wyk. James Badge Dale, Max Martini, Pablo Schreiber, David Denman (139 min)

Premiera w telewizorze. Scenariusz na podstawie bestsellerowej książki Mitchella Zuckoffa. Oto w 2012 r. islamscy bojownicy atakują terrorystyczny na konsulat USA w Libii. A sześciu ochroniarzy, byłych wojskowych rusza dyplomatom na pomoc. RUTYNA, ALE Z ROZMACHEM.

TVP Kultura godz. 20:20

Złotoręki (The Man with the Golden Arm) - dramat kryminalny, USA 1955, reż. Otto Preminger, wyk. Frank Sinatra, Eleanor Parker, Kim Novak, Arnold Stang (119 min)

Dramat z jedną z ważniejszych w karierze, choć mało efektowną rolą Franka Sinatry. Ów gra tu narkomana, który po wyjściu z więzienia próbuje zacząć nowe życie, ale dawne życie i dawny szef upominają się o niego i wkrótce znowu zaczyna brać, a potem zostaje uwikłany w morderstwo. W STARYM (DOBRYM) KINIE.

 

Canal+ godz. 21:00

Do utraty sił (Southpaw) - dramat obyczajowy, USA 2015, reż. Antoine Fuqua, wyk. Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker (118 min)

Premiera w telewizorze. Historia boksera, który traci wszystko, ale mozolnie odbudowuje swoje życie i karierę, w czym pomaga mu legendarny trener. Aż nadchodzi czas na najważniejszą walkę jego życia. DO ZOBACZENIA.

 

TVP 1 godz. 21:30

Zielona mila (The Green Mile) - dramat obyczajowy, USA 1999, reż. Frank Darabont, wyk. Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan (180 min)

Pensjonariusz domu starców wspomina dawne czasy. W 1935 r. pracował w więzieniu na południu Stanów jako strażnik morderców czekających na karę śmierci. Jednym z więźniów był czarnoskóry John, skazany za zamordowanie dwóch dziewcząt. Mężczyzna posiadał uzdrowicielskie zdolności. Poprzez dotyk przywrócił życie rozdeptanej myszy, uleczył kobietę walczącą z rakiem mózgu itd. Nasz emeryt miał wątpliwości co do winy więźnia i przez długie lata miał wyrzuty sumienia, że nie spróbował mu pomóc. WCIĄGA I WZRUSZA.

TV 4 godz. 22:00

Coś (The Thing) - horror SF, USA 1982, reż. John Carpenter, wyk. Kurt Russell, Wilford Brimley, T.K. Carter, David Clennon (109 min)

Oto odcięta od świata stacja badawcza na Antarktydzie. Grupa ludzi, i tajemnicze, zabójcze coś, schowane do tej pory, a przybyłe bardzo dawno temu z kosmosu. CZĘŚCIEJ JUŻ CHYBA NIE MOŻNA, ALE TO KLASYKA GATUNKU I MISTRZA CARPENTERA.

Polsat Film godz. 22:05

X-Men: Pierwsza klasa (X-Men: First Class) - film SF, USA 2011, reż. Matthew Vaughn, wyk. James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, Jennifer Lawrence (140 min)

Początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Świat żyje sobie w cieniu potencjalnego konfliktu, który między USA i ZSRR. Znaczy zimna wojna może się, że tak powiem rozgrzać. A niektórym zależy na tym bardziej. Ale od czego są mutanty. WIDOWISKOWO.

TVN 7 godz. 22:05

Żony ze Stepford (The Stepford Wives) - komedia SF, USA 2004, reż. Frank Oz, wyk. Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler, Glenn Close (90 min)

Pani prezes przeżywa załamanie nerwowe, więc mąż zabiera ją z miasta i odtąd mieszkać będą w małym, idealnym miasteczku Stepford. Chlubą mieściny są wyjątkowe, idealne gospodynie domowe. Ale państwo nowi mieszkańcy nie spodziewają się nawet, że za chwilę przemiana w idealną gospodynię domową stanie się udziałem byłej pani prezes. JAKOŚ NIE BAWI.

 

TVN godz. 22:15

Incepcja (Inception) - thriller SF, USA/Wielka Brytania 2010, reż. Christopher Nolan, wyk. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy (148 min)

Dom Cobb wykrada tajne informacje z umysłów śpiących ludzi. Pewnego dnia bogaty japoński biznesmen chce, by Cobb przeprowadził incepcję - zaszczepił w umyśle śniącego człowieka nową ideę. I wszystko co napiszę dalej, może Wam zepsuć seans. A ci z Was, którzy znają film i tak wiedzą, że warto nawet raz jeszcze. BARDZO BARDZO.

Stopklatka TV godz. 23:35

Teksańska masakra piłą mechaniczną (The Texas Chain Saw Massacre) - horror, USA 1974, reż. Tobe Hooper, wyk. Marilyn Burns, Allen Danziger, Paul A. Partain, William Vail (80 min)

Klasyka horroru! W trakcie wakacji Franklin z przyjaciółmi wybiera się do rodzinnego domu. Po przybyciu na miejsce znajomi znikają. Kultowy horror, który zapoczątkował serię. YEAH!

 

TV Puls godz. 23:50

Dracula 2000 - horror, USA 2000, reż. Patrick Lussier, wyk. Christopher Plummer, Gerard Butler, Jonny Lee Miller, Justine Waddell (96 min)

Londyn, rok 2000. Złodzieje przypadkiem uwalniają Drakulę, który z przyjemnością i krwawo wkracza do XXI wieku. Na łowy jedzie do Nowego Orleanu, gdzie czuje się jak w domu i zagina parol na młodą kobietę. Ale nie będzie mu łatwo, bo w okolicy mieszka też młody wampir z Londynu, który zrobi wszystko, by dziewczynę uratować. LEE MILLER ŚWIETNY, FILM Z MIELIZNAMI.

SERIAL

HBO 3 godz. 21:30

W potrzebie (High Maintenance) - serial komediowy, USA 2016, reż. Katja Blichfeld, Ben Sinclair, wyk. Ben Sinclair (34 min)

Jeszcze raz odcinek pierwszy. Naszym przewodnikiem jest diler marihuany, który jeździ po Brooklynie, dostarczając trawkę tym, którzy jej najbardziej potrzebują. I dzięki niemu poznajemy prawdziwą galerię ludzkich osobliwości, której motywem przewodnim jest cokolwiek neurotyczne podejście do życia. Nie jestem trawkolubny, ale serial ŚWIETNIE BAWI.

 

TVP 1 godz. 00:45

Herb piratów (Crossbones) - serial przygodowy, USA 2014, reż. David Slade, wyk. John Malkovich, Richard Coyle, Claire Foy, Yasmine Al Massri (50 min)

Odcinek pierwszy z dziewięciu. Jest rok 1729 i jest pan Tom Lowe, który rusza z misją zabicia poszukiwanego pirata Czarnobrodego. Dostaje się w jego pobliże i rozpoczyna z nim przemyślną grę. Widowiskowo jest, i w doborowej obsadzie, która pozwala wybrzmiewać się dialogom i całość utrzymywać w napięciu, z odpowiednią dawką humoru i "przygodówki". Nie jest to dzieło wybitne, ale OGLĄDA SIĘ BARDZO DOBRZE.

DOKUMENT

Canal+ Discovery godz. 20:10

Sonita - film dokumentalny, Niemcy/Iran/Szwajcaria 2015, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami (95 min)

Rzecz o Sonicie Alizadeh, Afgańskiej raperce, która zdobyła nagrodę w amerykańskim konkursie muzycznym, ale najpierw musiała bronić się przed wymuszonym małżeństwem. WARTO JĄ POZNAĆ.

Planete+ godz. 21:00

Historia Stanów Zjednoczonych według Olivera Stone'a (The Untold History of the United States) - serial dokumentalny, USA 2012, reż. Oliver Stone (5x58 min)

Pięć odcinków, czyli połowa serii, która obejmuje okres od I wojny światowej do czasów współczesnych. Skupiając się na wydarzeniach nigdy nie podawanych do publicznej wiadomości oraz na wpływie, jaki wywarły one na współczesną politykę i gospodarkę Stone próbuje opowiadać mniej oczywistą historię USA. WARTO WIEDZIEĆ.