Program TV na dziś: Tomasz Kot w "Żyć nie umierać" i "Bilet na Księżyc" z ostatnią rolą Anny Przybylskiej [POLECAJ TV - 24.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 24.09

Oczywiście najpierw o kilku propozycjach, które na listę nie weszły. Nie dlatego, że są gorsze, ale np. nie ma dla nich dobrej kategorii. Otóż w TVP 2 o godz. 22:15 powinna się rozpocząć relacja z gali wręczenia nagród 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Może być bardzo ciekawie. A gdyby ktoś chciał zobaczyć jak podobne imprezy organizuje się w USA, to HBO 2 o godz. 21:00 przypomni – i przetłumaczy na nasz język - Ceremonię rozdania nagród Emmy, która odbyła się kilka dni temu.

I kilka jeszcze, ale nie po kolei, tylko wg ważności. W TVP Kultura o godz. 22:50 "The Who: Live At The Isle Of Wight", czyli koncert zespołu The Who z roku 1970. W TVP Historia o godz. 18:05 od początku serial „Na kłopoty... Bednarski”, zrealizowany słabo, ale z duszą i świetnym Stefanem Friedmannem, w Polsacie od godz. 20:05 na żywo koncert „Roztańczony PGE Narodowy”, o którym nic nie wiem i tego nie żałuję. A o godz. 22:05 kolejny odcinek programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Kolejny Polecaj TV jutro, a dzisiaj przyjemnej życzę soboty. Oczywiście.

FILM

Canal+ Film godz. 20:00

Czego dusza zapragnie (Absolutely Anything) - komedia SF, Wielka Brytania/USA 2015, reż. Terry Jones, wyk. Simon Pegg, Kate Beckinsale, Sanjeev Bhaskar, Rob Riggle (81 min)

Mój - mam nadzieję, że podzielacie moją do niego sympatię - Simon Pegg w komedii niezłej, chociaż prawdopodobnie za sprawą amerykańskich koproducentów, niebezpiecznie zalatującej banałem i przewidywalnością. Bohater jest szarym, niepozornym i oczywiście sfrustrowanym nauczycielem, którego kosmici, w ramach eksperymentu obdarowują mocą. I to taką, którą chciałby mieć każdy, chociaż na chwilę. Otóż pan Neil może teraz spełniać swoje marzenia jednym ruchem palca swego. Uspokoić może klasę rozwydrzoną, nudnego i brzydkiego kumpla zmienić może w bożyszcze rozkochujące w sobie kobiety, pogadać ze swoim psem i co tylko chciał będzie. Rzecz jasna życie jego zmienia się mocno, ale - to też oczywiste - okaże się, że taka moc jest co prawda przyjemna, ale i nią można sobie zrobić krzywdę. BARDZO DOBRZE ROBI I BAWI DOSKONALE.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Poszukiwany, poszukiwana - komedia, Polska 1972, reż. Stanisław Bareja, wyk. Wojciech Pokora, Jolanta Bohdal, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Dobrowolski (84 min)

Zabawne perypetie pewnego historyka sztuki, podejrzanego o kradzież obrazu. Zmuszony do ukrywania się, postanawia przebrać się za kobietę i podjąć pracę jako pomoc domowa. ZAWARTOŚĆ FILMU W FILMIE W SAM RAZ. WYBITNE.

TVP Kultura godz. 20:20

Wiatr buszujący w jęczmieniu (The Wind That Shakes the Barley) - dramat wojenny, Niemcy/Irlandia/Francja/Wielka Brytania/Hiszpania/Włochy 2006, reż. Ken Loach, wyk. Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Gerard Kearney (125 min)

Rzecz dzieje się w Irlandii na przełomie na początku lat 20. minionego wieku, kiedy Anglia zgadza się na powstanie złożonego z 26 hrabstw Wolnego Państwa Irlandzkiego, którego głową ma zostać jednak brytyjska królowa. I w ten kontekst wpisuje się wątek braci, którzy dotychczas walczyli w szeregach IRA, ale teraz jeden z nich odmawia pójścia na kompromis, i chce walczyć dalej, a drugi ma już dość walki, i kompromisu broni. ŚWIETNY SCENARIUSZ I PO PROSTU DOBRE KINO.

AMC godz. 21:00

Rain Man - psychologiczny, USA 1988, reż. Barry Levinson, wyk. Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino, Gerald R. Molen (133 min)

Jeden z największych, najdonioślejszych i najbardziej wzruszających filmów lat 80. z czterema Oscarami. Za najlepszy film, za scenariusz, dla reżysera oraz dla Dustina Hoffmana za rolę główną. A film jest o braterskiej miłości. Młodszy z braci, dopiero po śmierci ojca dowiaduje się, że ma brata. Dowiaduje się też tego, że po pierwsze to bratu ojciec zapisał spadek, a po drugie, że brat jest dotknięty autyzmem. Wpada więc na pomysł, że będzie opiekował się chorym bratem i wymusi na nim udział w spadku. KAWAŁ WIELKIEGO KINA. WZRUSZAJĄCY BARDZO.

TVP 1 godz. 21:25

Bilet na Księżyc - film obyczajowy, Polska 2013, reż. Jacek Bromski, wyk. Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Anna Przybylska, Kaja Walden (118 min)

Ostatni film Anny Przybylskiej. Jest rok 1969. Chłopak dostaje powołanie do wojska z przydziałem do służby w marynarce wojennej. Wyrusza więc nad morze wraz ze starszym bratem i poznaje piękną striptiserkę, w której zakochuje się, a ratując ją przed pewnym mającym na nią chorą ochotę ubekiem wpada w kłopoty. Dobrze balansuje między humorem i wzruszeniem. I DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVN 7 godz. 21:30

Dreamgirls - musical, USA 2006, reż. Bill Condon, wyk. Jennifer Hudson, Beyoncé Knowles, Anika Noni Rose, Jamie Foxx (131 min)

Trzy przyjaciółki zakładają zespół "The Dreamettes", i oddają się próbom i marzeniom o wielkiej karierze. A ich menedżerem zostaje sprytny sprzedawca samochodów. Pewnie zauważył, że wśród dziewczyn jest pani Beyoncé Knowles. DO SŁUCHANIA ZDATNE.

 

TVN godz. 21:40

Chłopaki nie płaczą - komedia kryminalna, Polska 2000, reż. Olaf Lubaszenko, wyk. Maciej Stuhr, Cezary Pazura, Wojciech Klata, Michał Milowicz (96 min)

Młody, obiecujący skrzypek wplątuje się w porachunki gangsterskie, bo chciał pomóc nieśmiałemu przyjacielowi i go ośmielić do kobiet, ale wszystko się pokomplikowało. Świetny duet Pazura-Zbrojewicz, zabawny Milowicz i kilka zjawiskowych dialogów. Plus Bohdan Łazuka, oczywiście. NIEZMIENNIE MNIE BAWI.

TV Puls godz. 21:50

Liberator 2 (Under Siege 2: Dark Territory) - film sensacyjny, USA 1995, reż. Geoff Murphy, wyk. Steven Seagal, Eric Bogosian, Everett McGill, Katherine Heigl (99 min)

W poprzedniej części Seagal uratował okręt i cały świat, a tym razem akcję z szalonymi terrorystami przeniesiono do pociągu. Tutaj też można się strzelać i bić. Ale to naprawdę DA SIĘ OGLĄDAĆ.

Canal+ godz. 22:15

Żyć nie umierać - komediodramat, Polska 2015, reż. Maciej Migas, wyk. Tomasz Kot, Janusz Chabior, Jacek Braciak, Ireneusz Czop (81 min)

Premiera w telewizorze. Grany przez Tomasza Kota pan Bartek, miał swoje pięć minut jako uznany, szanowany i wzięty aktor. Teraz jednak jest konferansjerem głupawego programu telewizyjnego czym na życie zarabia godnie. I nagle dowiaduje się o chorobie, która pozwoli mu żyć jeszcze tylko przez 3 miesiące. Przyznam, że zastanawiałem się kilka razy co ja zrobiłbym w takiej sytuacji, bo szkoły są różne. Chyba każdy z nas się nad tym przynajmniej raz zastanawiał. Tym bardziej warto obejrzeć ten film, choćby jako głos w rozmowie ze sobą. Plus świetny Kot i kilka genialnych scen. To nie jest najlepszy film, ale MĄDRY JEST I MĄDRZE WZRUSZA.

 

TVN godz. 23:40

Non-Stop - thriller, Wielka Brytania/Francja/USA/Kanada 2014, reż. Jaume Collet-Serra, wyk. Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy, Michelle Dockery (106 min)

Agent federalny od bronienia pasażerów linii lotniczych, nie lubi latać, pracy nie lubi, więc przed każdym lotem lubi sobie chlapnąć łyskacza. No i tego się dowiadujemy, żeby później bardziej docenić jego starania, kiedy samolot zostanie porwany, a na pokładzie będzie rozgrywała się trudna akcja, bo nie wiadomo nawet kto jest porywaczem. A pasażerowie gotowi są podejrzewać nawet jego. No i się dzieje. Pan Neeson i pani Moore dają radę. PORZĄDNE KINO AKCJI.

TV Puls godz. 23:50

Egzorcysta: Początek (Exorcist: The Beginning) - horror, USA 2004, reż. Renny Harlin, wyk. Stellan Skarsgard, Izabella Scorupco, James D'Arcy, Julian Wadham (114 min)

Strasznie nudny film z dużymi aspiracjami, który ani straszy, ani wciąga. A wspominam o nim wyłącznie ze względu na Izabellę Scorupco, bo wiem, że lubicie polonica, i lubicie panią Izabellę. SZKODA, ŻE TAKIE NUDNE.

TVP Kultura godz. 00:30

Z tobą i przeciw tobie (Contre toi) - dramat obyczajowy, Francja 2010, reż. Lola Doillon, wyk. Kristin Scott Thomas, Pio Marmai, Jean-Philippe Écoffey, Marie-Sohna Conde (81 min)

Młody wdowiec porywa panią chirurg, bo uważa, że to ona spowodowała śmierć jego żony. Ona zaczyna mu współczuć, ale do winy się nie poczuwa. A to prowadzi do stworzenia się między parą niezwykłej więzi, zwłaszcza, że łączą ich różne przeszłe dramaty i samotność. Kiedy więc pani odzyskuje wolność, stara się swojego porywacza odnaleźć. MA SENS I OPOWIEDZIANE NIEŹLE.

SERIAL

Cinemax godz. 20:00

Zamęt (Quarry) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Greg Yaitanes, wyk. Jodi Balfour, Peter Mullan, Nikki Amuka-Bird, Damon Herriman (55 min)

Premiera odcinka trzeciego. Serial oparty na bestsellerowej książce Maxa Allana Collinsa. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku. Mac "Quarry" Conway (w tej roli Logan Marshall-Green) wraca z Wietnamu do rodzinnego Memphis. Mężczyzna jest wykończony psychicznie i fizycznie przez wojnę w Wietnamie. Nie może do końca odnaleźć się w rzeczywistości i pogrąża się w autodestrukcji. Nie stroni od używek. Nie do końca tego chcąc, zostaje wciągnięty we współpracę z gangsterami działającymi nad rzeką Missisipi. Za produkcję i reżyserię Zamętu odpowiada laureat Emmy Greg Yaitanes (seriale Doktor House, Banshee). DO ZOBACZENIA.

 

Universal godz. 20:00

Ostatni gliniarz 4 (Der letzte Bulle) - serial kryminalny, Niemcy 2013, wyk. Henning Baum, Maximilian Grill, Robert Lohr, Helmfried von Lüttichau (60 min)

Otwarcie czwartego sezonu. Niemieckie, a jednak da się patrzeć. Nie, żeby zarywać robotę, albo randkę, ale jak już telewizor włączony, to czemu nie. Oto policjant obudził się po 20 latach ze śpiączki, w której trwał od lat 80. i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak i obyczaje i technologia, a przede wszystkim podejście policji do podejrzanych zmieniły się znacznie. Co oczywiście staje się przyczynkiem do niezłych scenariuszowych zawijasów. Mało to lotne, grubymi wszystko szyte nićmi, ale MOŻNA SIĘ NA CHWILĘ ZAPOMNIEĆ, BO SPRAWNE.

HBO 3 godz. 21:00

True Detective - serial kryminalny, USA 2014, reż. Cary Fukunaga, wyk. Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Kevin Dunn (8x58 min)

Cała noc z detektywami, czyli cały sezon pierwszy. Jest Luizjana i jest rok 2012. Dwaj panowie detektywi 17 lat tropili seryjnego zabójcę, sprawcę makabrycznych rytualnych morderstw. W tym czasie ich wzajemne relacje przeszły ewolucję, i na poziomie zawodowym, i prywatnym. Losy detektywów są nierozerwalnie związane ze sprawą. Nie kontaktowali się ze sobą od ładnych kilku lat, ale właśnie popełniono kolejną zbrodnie przypominającą te sprzed lat. Trzeba więc wrócić do tematu, i przypomnieć wszystko chwila po chwili. I odsłaniać wiele mrocznych tajemnic. No właśnie. Według zapowiedzi miało być mrocznie, tajemniczo i bardzo wciągająco. I tak było, ale... nie do końca. UWAGA, WCIĄGA.