Program TV na dziś: świetny "Django" od Quentina Tarantino [POLECAJ TV - 27.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 27.09

Zanim przejdziecie do listy, kilka jeszcze dwie propozycje spoza niej. Oto w TVP 1 i w Canal+ o godz. 20:35 mecz Legia Warszawa – Sporting Lizbona w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów. Przy czym w Canal+ spotkanie w studiu zaczyna się już od godz. 19:30, chociaż nie wiem o czym tu gadać przez tyle czasu, żeby było warto słuchać. A w TVP 2 o godz. 21:50 „Magazyn Ekspresu Reporterów” Michała Olszańskiego.

Jutro wrócę z Polecajem na środę, a dzisiaj udanego wtorku życzę.

OPERA

TVP Kultura godz. 20:20
Makbet (Macbeth) - opera, Wielka Brytania 2011, wyk. Simon Keenlyside, Raymond Aceto, Liudmyla Monastryrska, Nigel Cliffe (157 min)
Niestety nie znam się na operze, chociaż lubię sobie czasami jej posłuchać. Patrzeć na nią lubię mniej, bo mnie wolę sobie wyobrażać niż widzieć. Ale to podobno jest „Makbeta” realizacja wyjątkowa. I głosy – to już nie podobno, a na pewno – znakomite. NA PEWNO WARTO.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Stare wygi (Old Dogs) - komedia, USA 2009, reż. Walt Becker, wyk. John Travolta, Robin Williams, Kelly Preston, Matt Dillon (84 min)
Dwóch starych, wypróbowanych przyjaciół i biznesowych partnerów, którzy stoją u progu zawodowego sukcesu muszą się zmierzyć z nieoczekiwaną sytuacją. Otóż muszą się zająć siedmioletnimi bliźniakami, owocem romantycznej przygody jednego z nich. Co oczywiście prowadzi do momentami zabawnych sytuacji. POZYTYWNE MYŚLI.

 

TV Puls godz. 20:00
Django (Django Unchained) - western, USA 2012, reż. Quentin Tarantino, wyk. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington (165 min)
Django, były niewolnik, oraz łowca głów Schultz tropią braci Brittle'ów, poszukiwanych za morderstwo. Liczy też na to, że uda mu się odnaleźć żonę, sprzedaną przed laty na targu niewolników. Bardzo stylowy (oczywiście z piętnem Tarantino odciśniętym bardzo) western, pozwalający mieć nadzieję, że przed tym gatunkiem jest jeszcze przyszłość. Wspaniały film, tylko trochę nierówny niestety. WOLĘ ORYGINAŁ, ALE TEŻ JEST NIEŹLE.

TVN 7 godz. 20:00
Długi pocałunek na dobranoc (The Long Kiss Goodnight) - film sensacyjny, USA 1996, reż. Renny Harlin, wyk. Geena Davis, Samuel L. Jackson, Yvonne Zima, Craig Bierko (120 min)
Pani Samantha jest przykładną żoną i matką, ale od lat cierpi na amnezję. Po wypadku samochodowym, który spowodowała, zaczyna sobie powoli przypominać przeszłość. I dręczyć zaczynają ją nocne koszmary, w których jest inną kobietą. Bo jest. DOBRE JEST

Canal+ Film godz. 20:00
Altamira - dramat obyczajowy, Hiszpania/Wielka Brytania/Francja 2016, reż. Hugh Hudson, wyk. Antonio Banderas, Clément Sibony, Rupert Everett, Javivi, Irene Escolar (89 min)
Premiera w telewizorze. Filmu nie widziałem, ale zacny znajomy, który na rzeczy się zna, poleca oglądanie. Wierzę mu, więc się przyłączam. Na prawdzie oparty jest to film. A rzecz jest o walce niejakiego Marcelino Sanz de Sautuola y de la Pedrueca, o uznanie autentyczności odkrytych przezeń w 1868 roku w jaskini Altamira pochodzących z paleolitu malowideł za autentyczne. PODOBNO WARTO.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Barany. Islandzka opowieść (Hrutar) - komediodramat, Islandia/Dania/Norwegia/Polska 2015, reż. Grimur Hákonarson, wyk. Sigurdur Sigurjónsson, Theodór Juliusson, Charlotte Boving, Jón Benónýsson (88 min)
Premiera w telewizorze. Oto bracia pokłóciwszy się, przez 40 lat nie odezwali się do siebie. Ale zachodzą okoliczności, które zmuszają ich do zjednoczenia sił, bo życie stawia przed nimi wspólny i do tego słuszny cel. Film nagród masę zebrał w Europie, i w reszcie świata, a jego największą wartością – przynajmniej dla mnie – jest niespieszność tzw. narracji połączona z bardzo przyjemnym, acz z odcieniem goryczy humorem. BARDZO TO LUBIĘ.

 

HBO godz. 20:10
11 minut - thriller, Polska/Irlandia 2015, reż. Jerzy Skolimowski, wyk. Richard Dormer, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra (79 min)
Mam dużą słabość do filmów pana Skolimowskiego i z nielicznymi wyjątkami, po prostu się nimi zachwycam. Ten należy do tych, które lubię, i przypomnę go sobie z przyjemnością. Chociaż jak to u Skolimowskiego, będzie to przyjemność cokolwiek niejednoznaczna, i skomplikowana. Rzecz jest o ludziach, których życia łączą się w zaskakujący łańcuch zdarzeń w tytułowych 11 minutach. I TO SIĘ OGLĄDA Z CIEKAWOŚCIĄ

 

Polsat godz. 21:35
Szklana pułapka (Die Hard) - film sensacyjny, USA 1988, reż. John McTiernan, wyk. Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia, Alexander Godunov (131 min)
Co do filmu, to chyba nie trzeba wnikać, prawda? Uprzedzam tylko, że pojawienie się go w dzisiejszym Polecaju nie oznacza, że można już szukać prezentów pod choinką. Po prostu Polsat postanowił nas wcześniej wprowadzić w milszy nastrój. I dobrze. A dla tych, którzy nie wiedzą: W wieżowcu japońskiej korporacji w Los Angeles świąteczne przyjęcie przerywają terroryści. A pan Willis vel John McClane krzyżuje im plany. ZAWSZE DOBRE.

FOX Comedy godz. 22:00
Rodzinny dom wariatów (The Family Stone) - komediodramat, USA 2005, reż. Thomas Bezucha, wyk. Sarah Jessica Parker, Dermot Mulroney, Diane Keaton, Claire Danes (103 min)
Rodzina zjeżdża się do domu na święta Bożego Narodzenia. Największe poruszenie wywołuje przyjazd jednego z trzech synów, biznesmena Everetta, który przywozi dopiętą na ostatni guzik, do bólu akuratną i patrzącą na wszystkich z nieukrywaną pogardą narzeczoną. ŻEBY MIŁO SOBIE ZASNĄĆ.

TVN 7 godz. 22:35
Przepowiednia (The Mothman Prophecies) - thriller, USA 2002, reż. Mark Pellington, wyk. Richard Gere, Laura Linney, Will Patton, Debra Messing (119 min)
Po tragicznej śmierci żony pan trafia, w tajemniczy dość sposób, do oddalonego o setki mil miasteczka. A szeryf Connie Parker i badacz zjawisk paranormalnych starają się mu pomóc w rozwiązaniu tej zagadki. Bez przesady, ale w telewizji SIĘ OGLĄDA.

TV Puls godz. 23:15
Straszny film 2 (Scary Movie 2) - horror komediowy, USA 2001, reż. Keenen Ivory Wayans, wyk. Anna Faris, Marlon Wayans, James DeBello, Shawn Wayans (83 min)
Jak w tytule. Film straszny. Najgorsza niestety część z pięciu, które powstały. Profesor erotoman badający zjawiska nadprzyrodzone, namawia grupę studentów do udziału w eksperymencie naukowym polegającym na zbadaniu paranormalnych sił działających w pewnym domu. Można się uśmiechnąć, ale w sumie SZKODA CZASU.

TVP Kultura godz. 23:40
Struktura kryształu - dramat obyczajowy, Polska 1969, reż. Krzysztof Zanussi, wyk. Jan Mysłowicz, Andrzej Żarnecki, Barbara Wrzesińska, Władysław Jarema (74 min)
Inteligenckie rozważania i konfrontacja dwóch postaw u progu lat 70. Minionej epoki. Jeden z lepszych filmów Zanussiego, który znowu jest aktualny, bo i konformizm i konsumpcja z jednej i powód wycofania się z „wielkiego życia” z drugiej strony, bardzo łatwe do zrozumienia dzisiaj. Oczywiście rozmowy na temat sensu życia momentami zbyt egzaltowane, masa uproszczeń i banału, ale istota rzeczy pozostaje niezmienna: wolność czy niewola (choćby w złotej klatce). WARTO ZOBACZYĆ

SERIAL

HBO 3 godz. 19:50
Zakazane imperium (Boardwalk Empire) - serial obyczajowy, USA 2010, reż. Martin Scorsese, wyk. Steve Buscemi, Michael Pitt, Kelly Macdonald, Michael Shannon (70 min)
Jeszcze raz od początku imponująco stylowy serial o przestępczych korzeniach dzisiejszej amerykańskiej przedsiębiorczości. Ale od kiedy pojawił się "Peaky Blinders", spadł w moim prywatnym rankingu. Niemniej jest to RZECZ WSPANIAŁA.

HBO 3 godz. 21:00
Newsroom 3 (The Newsroom 3) - serial obyczajowy, USA 2014, reż. Anthony Hemingway, wyk. Jeff Daniels, Emily Mortimer, Sam Waterston, John Gallagher Jr. (2x50 min)
Jeszcze raz od nowa trzeci sezon serialu o tym jak powinno wyglądać dziennikarstwo informacyjne, i co sprawia, że takie nie jest. NAIWNE, ALE DOBRZE ZROBIONE.

Discovery godz. 22:00
Harley and the Davidsons (Harley And The Davidsons) - serial fabularno-dokumentalny, USA 2016, wyk. Robert Aramayo, Michiel Huisman, Bug Hall, Tommy Bastow (100 min)
Premiera odcinka drugiego. Bracia Arthur i Walter Davidsonowie oraz ich najlepszy przyjaciel Bill Harley dzięki uporowi oraz silnej woli zbudowali markę znaną na całym świecie. Historia zaczęła się na początku XX w. w amerykańskim Milwaukee. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

DOKUMENT

National Geographic godz. 20:00
Zaginiona relikwia Chrystusa (The Quest For The Holy Foreskin/The Lost Relic Of Christ) - film dokumentalny (56 min)
Ciekaw jestem czy wiecie, że podobno jedną z najbardziej czczonych fragmentów Jezusa, czyli jedną z najświętszych relikwii był w chrześcijaństwie był napletek owej najświętszej osoby. Podobno obdarzony ów jest w cudowną moc, a  pielgrzymi przybywali bić mu pokłony z całej Europy. Ale 1 stycznia 1983 roku przechowywana w małej włoskiej miejscowości relikwia została ukradziona. W tym filmie amerykański dziennikarz David Farley próbuje „rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia i ujawnić spisek Watykanu”. PEWNIE, ŻE CIEKAWE.

TVP 2 godz. 22:55
Kabaret śmierci - dokument fabularyzowany, Polska 2014, reż. Andrzej Celiński, wyk. Rafał Gąsowski, Feliks Szajnert, Piotr Dąbrowski, Jacek Milczanowski (94 min)
Rzecz o żydowskich artystach w czasie okupacji walczących o życie przy pomocy muzyki, teatru i filmu. Przewodnikiem po świecie obozowych kabareciarzy jest uliczny błazen. PORUSZAJĄCE

TVP 1 godz. 23:20
Kate Middleton. Książę i księżniczka (Kate Middleton: Heir We Go Again!) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Cheryl Gibbs (42 min)
Zadziwiające jak świat i ludzie w XXI wieku mocno interesują się ciążą żony brytyjskiego księcia. No, ale skoro tak, to może i wśród Was są tacy, którym to sen z powiek zdejmuje. Jeśli tak, to proszę. W filmie wypowiadają się m.in. Andrew Morton, znany dziennikarz i biograf, Dickie Arbiter, komentator radiowy i telewizyjny, znawca brytyjskiej rodziny królewskiej oraz historyk dr Anna Whitelock. DLA ZAINTERESOWANYCH.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TVN godz. 23:30
Węże w samolocie (Snakes on a Plane) - thriller, Niemcy/USA 2006, reż. David R. Ellis, wyk. Samuel L. Jackson, Nathan Phillips, Julianna Margulies, Rachel Blanchard (105 min)
Agent FBI eskortuje ważnego świadka. Aby nie dopuścić do procesu, mafia planuje doprowadzić do rozbicia samolotu, którym lecą obaj mężczyźni. Gangsterzy przemycają na pokład maszyny torbę pełną węży. Kicz, ale z gwiazdami i NA GRANICY OBŁĘDU Z PARODIĄ.