TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
CZWARTEK 29.09
Tradycyjnie, zanim odeślę Was do Polecaja, kilka słów o tym co na listę nie weszło. W TVP Kultura o godz. 20:00 kolejne wydanie „Pegaza” prowadzonego przez Marka Horodniczego i Martę Perchuć-Burzyńską, a o godz. 22:40 gościem Łukasza Orbitowskiego w programie „Dezerterzy” będzie Jerzy Bożyk.
W Paramount od godz. 19:30 „Indiana Jones i ostatnia krucjata” i „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (godz. 22:00) Stevena Spielberga. W HBO 2 o godz. 21:00 premierowe wydanie programu „Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem” żeby wiedzieć lepiej.
Natomiast w TVN o godz. 22:30 „Wszyscy na jednego, czyli Roast Michała Szpaka”, w którym uczestnicy programu będą sobie nieprzystojnie dworowali z pana piosenkarza.
Jutro kolejny Polecaj, a dzisiaj dobrego czwartku życzę.
FILM
TV Puls godz. 20:00
Wakacje Jasia Fasoli (Mr. Bean's Holiday) - komedia, Wielka Brytania/Francja/Niemcy/USA 2007, reż. Steve Bendelack, wyk. Rowan Atkinson, Willem Dafoe, Steve Pemberton, Lily Atkinson (90 min)
Jaś Fasola wygrywa na loterii parafialnej tygodniowe wakacje w Cannes i kamerę wideo. Pełen entuzjazmu wyrusza w podróż życia. Oczywiście z kłopotami, w które pakuje go złośliwość wszystkiego co go otacza. Z nim włącznie. PUSTY, ALE JEDNAK ŚMIECH.
TVN 7 godz. 20:00
Szpiedzy tacy jak my (Spies Like Us) - komedia sensacyjna, USA 1985, reż. John Landis, wyk. Chevy Chase, Dan Aykroyd, Donna Dixon, Steve Forrest (102 min)
Głupie, ale brzuch boli ze śmiechu. Zawsze się przy nim dobrze bawię. Czasy zimnej wojny. Chevy Chase i Dan Aykroyd jadą do Afganistanu jako mało udani agenci wywiadu, ale najpierw przechodzą szkolenie oczywiście. Jak już docierają okazuje się, że zostali wysłani na zatracenie, dla odwrócenia uwagi od prawdziwych agentów. Zresztą nieważne, przecież to DLA ŚMIECHU.
HBO godz. 20:10
Dzika jak natura (Dare to Be Wild) - dramat biograficzny, Irlandia 2015, reż. Vivienne De Courcy, wyk. Emma Greenwell, Christine Marzano, Alex MacQueen, Janie Dee (95 min)
Premiera w telewizorze. Przyjemna w oglądaniu filmowa biografia, a właściwie fragment biografii pani architektki zieleni, której marzeniem największym jest stworzenie takiego ogrodu, który ukazywałby piękno dzikiej natury. Ale to kosztuje, więc żeby zdobyć na to środki bierze udział w prestiżowym konkursie ogrodniczym. BEZ SZALEŃSTW, ALE Z PRZYJEMNOŚCIĄ.
Ale kino+ godz. 20:10
Śruba (Boreg) - dramat obyczajowy, Izrael 2014, reż. Shira Geffen, wyk. Sarah Adler, Samira Saraya, Doraid Liddawi, Na'ama Shoham (100 min)
Premiera w ramach cyklu "Kino Mówi: Polityka", to komediodramat izraelskiej aktorki i scenarzystki Shiry Geffen „Śruba” z 2014 roku. Żydówka, która bardzo chce zajść w ciążę mimo oporu, a nawet sprzeciwu męża, i urocza pracująca w sklepie Palestynka marząca o macierzyństwie pewnego pięknego dnia zamieniają się rolami. I to jest piękna historia, i skłaniająca do refleksji nad niemocą w żydowsko palestyńskich relacjach i nad złożonością tamtejszych problemów. ZNAKOMITE.
TV 4 godz. 21:00
Dzielnica Lakeview (Lakeview Terrace) - thriller, USA 2008, reż. Neil LaBute, wyk. Samuel L. Jackson, Patrick Wilson, Kerry Washington, Ron Glass (110 min)
On jest czarny, ona biała i są szczęśliwą parą. Wprowadzają się do domu w Kalifornii. Jednak mieszkający po sąsiedzku policjant uważa, że osoby różnych ras nie powinny się ze sobą wiązać i utrudnia im życie. Para jest jednak gotowa na wszystko, byleby tylko odzyskać spokój. Na wszystko, czyli naprawdę na dużo. MOŻE SIĘ PODOBAĆ.
TVP Kultura godz. 21:00
Wypełnić pustkę (Lemale et ha'halal) - dramat obyczajowy, Izrael 2012, reż. Rama Burshtein, wyk. Hadas Yaron, Yiftach Klein, Irit Sheleg, Chayim Sharir (90 min)
Intrygująca opowieść o młodej kobiecie, która staje przed wyborem między miłością, a wypełnieniem rodzinnej powinności. Dla nas tym ciekawsza to opowieść osadzona w świecie ortodoksyjnych żydów, dla nas egzotycznym, ale pełnym zasad, zakazów i ciągłego balansowania między poczuciem winy i obowiązku. A na zachętę dodam, że był to kandydat do Oscara w 2013 roku. WARTO POMYŚLEĆ.
TNT godz. 21:00
Mad Max - film SF, Australia 1979, reż. George Miller, wyk. Mel Gibson, Joanne Samuel, Hugh Keays-Byrne, Steve Bisley (110 min)
Mel Gibson samotnie jeździ sobie po zniszczonym wojną nuklearną świecie. Samotnie, bo rodziny pozbawili go pewni kretyni, którym jednak przyjdzie za to zapłacić. Dzieło i bohater niemal kultowi. Zresztą słusznie. SIĘ OGLĄDA.
TVP 2 godz. 21:45
Barbershop 2: Z powrotem w interesie (Barbershop 2: Back in Business) - komedia obyczajowa, USA 2004, reż. Kevin Rodney Sullivan, wyk. Ice Cube, Queen Latifah, Cedric the Entertainer, Sean Patrick Thomas (102 min)
Tydzień temu mogliście obejrzeć część pierwszą, ale sprawdziłem wyniki oglądalności, i widzę, że nie oszaleliście na jej punkcie. Wnoszę więc, że tą zainteresowani będziecie jeszcze mniej. Zresztą słusznie, bo to słabość. A jest to ciąg dalszy chcącej być zabawną, opowieści o właścicielu małego, ale cieszącego się stałą i wierną klientelą zakładu fryzjerskiego w Chicago. SZKODA CZASU.
Stopklatka TV godz. 22:20
Czarny deszcz (Black Rain) - dramat sensacyjny, USA 1989, reż. Ridley Scott, wyk. Michael Douglas, Andy Garcia, Ken Takakura, Kate Capshaw (120 min)
Dwaj nowojorscy policjanci łapią poszukiwanego w Japonii mafiosa i odstawiają go do ojczyzny. Mieli oddać go tamtejszej policji, ale przez pomyłkę przekazują go jego kolegom. Wtopa straszna, więc zostają w Japonii, żeby swój błąd naprawić. Na tym skończę, bo może ktoś nie widział, ale potem robi się bardzo ciekawie. Trochę zarosło mchem, ale i tak WARTO ZOBACZYĆ.
Polsat godz. 23:20
Wolverine (The Wolverine) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2013, reż. James Mangold, wyk. Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima, Hiroyuki Sanada (126 min)
Wolverine, czyli jeden z X-Menów wplątuje się w rodzinną intrygę. I teraz dla będących w temacie - ale film i tak jest wyłącznie dla nich - gdy próbuje ochronić przed yakuzą wnuczkę Yashidy, Mariko, zostaje pozbawiony umiejętności szybkiej regeneracji. I budzą się w nim zapomniane uczucia. JA NIE TEGO NIE POJMUJĘ, I POJMOWAĆ NIE CHCĘ.
TVP 2 godz. 23:40
Osaczony (Hostage) - thriller, USA/Niemcy 2005, reż. Florent Emilio Siri, wyk. Bruce Willis, Kevin Pollak, Jimmy Bennett, Michelle Horn (109 min)
Po nieudanej interwencji negocjator Jeff Talley rezygnuje z pracy i obejmuje posadę szefa policji w miasteczku Bristo Camino. Pewnego ranka dostaje meldunek o włamaniu. Sprawa wydaje się banalna - troje nastolatków próbowało ukraść samochód i zostało uwięzionych w willi właścicieli. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że Talley musi znów zagrać rolę negocjatora. Ale tym razem w grę wchodzi życie jego rodziny. DO ZOBACZENIA.
TVN godz. 23:55
Wkręceni - komedia, Polska 2014, reż. Piotr Wereśniak, wyk. Piotr Adamczyk, Bartosz Opania, Paweł Domagała, Krzysztof Stelmaszyk (100 min)
Trzej przyjaciele tracą pracę. Posiadacz najwyższej odprawy zaprasza pozostałych na weekend do Warszawy, upijają się niemożebnie, tracą pieniądze, a gdy wracają autem z niemiecką rejestracją, zostają uznani za inwestorów z Niemiec, co wykorzystują. Z koszmarnym zakończeniem, i ŚREDNIO MĄDRE, ALE TROCHĘ BAWI I POZWALA SIĘ ZAPOMNIEĆ.
DOKUMENT
TVP Kultura godz. 23:15
Zło radykalne (Das radikal Bose) - film dokumentalny, Niemcy/Austria 2013, reż. Stefan Ruzowitzky (92 min)
Członkowie hitlerowskich szwadronów śmierci zamordowali w Europie Wschodniej dwa miliony cywilów. I to jest punkt wyjścia do refleksji na ile niebezpieczni są zwykli ludzie. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
TVP 1 godz. 23:45
Korea Północna. Życie w tajemniczym państwie (North Korea: Life Inside the Secret State) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. James Jones (46 min)
Prawda o życiu w Korei Północnej. W każdym razie część tej prawdy. Okazuje się bowiem, że za sprawą Internetu nie udaje mu się utrzymać w pełnej izolacji tego represyjnego kraju, odciętego dotąd od reszty świata. Mury ponoć zaczynają się kruszyć. Z tym jednak, że to film sprzed 3 lat, czyli sprzed epoki. Niemniej, ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ.