Program TV na dziś: "Taxi" z Marion Cotillard [POLECAJ TV - 30.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 30.09

Dzisiaj wstęp będzie krótki, bo nie ma co wspominać o tym co nie zmieściło się na liście. Przypominam zatem tylko, że jak w każdy piątek w TVP Kultura kolejne wydanie „Tygodnika kulturalnego” pod przewodem Michała Chacińskiego (dzisiaj o godz. 22:25), i odsyłam do listy.

Jutro Polecaj na jutro, a dzisiaj dobrego życzę piątku. 

FILM

TV 4 godz. 20:00
Taxi - komedia sensacyjna, Francja 1998, reż. Gérard Pires, wyk. Samy Naceri, Frédéric Diefenthal, Marion Cotillard, Manuela Gourary (86 min)
O dwóch Marsylczykach: komisarzu policji oraz kierowcy taksówki. Dzięki pomocy taksówkarza policjant zaczyna odnosić sukcesy w walce z rabującym banki gangiem. I TO NIEŹLE BAWI.

TVN godz. 20:00
Wkręceni - komedia, Polska 2014, reż. Piotr Wereśniak, wyk. Piotr Adamczyk, Bartosz Opania, Paweł Domagała, Krzysztof Stelmaszyk (100 min)
Trzej przyjaciele tracą pracę. Posiadacz najwyższej odprawy zaprasza pozostałych na weekend do Warszawy, upijają się niemożebnie, tracą pieniądze, a gdy wracają autem z niemiecką rejestracją, zostają uznani za inwestorów z Niemiec, co wykorzystują. Z koszmarnym zakończeniem, i ŚREDNIO MĄDRE, ALE TROCHĘ BAWI I POZWALA SIĘ ZAPOMNIEĆ.

Stopklatka TV godz. 20:00
Blef (The Hoax) - komediodramat, USA 2006, reż. Lasse Hallström, wyk. Richard Gere, Marcia Gay Harden, Alfred Molina, Julie Delpy (111 min)
Niezła rzecz o pisarzu, który w ramach odwetu na wydawcy układa fałszywą autobiografię ekscentrycznego milionera. Fałszuje jego korespondencję, a nawet naśladuje głos itd., a wkrótce traci kontakt z rzeczywistością, i przekracza granice między fikcją, którą stworzył, a prawdą. Z SENSEM.

Paramount godz. 20:00
Śpiąca królewna (Sleeping Beauty (Kirov)) - balet, Wielka Brytania 1989, reż. Oleg Winogradow, wyk. Oleg Lezhnina, Faruk Ruzimatow, Wiktor Fiedotow (129 min)

Nie znam się na balecie, ale muzyka jest piękna. A taniec – sprawdziłem nazwiska i okazuje się, że to tancerze z pierwszej ligi – na pewno na najwyższym poziomie. WARTO, CHOĆBY DLA MUZYKI.

Cinemax godz. 20:00
Wieczny klaun (Klovn Forever) - komediodramat, Dania 2015, reż. Mikkel Norgaard, wyk. Casper Christensen, Frank Hvam, Mia Lyhne, Nikolaj Coster-Waldau (99 min)
Premiera w telewizorze. My tych postaci nie znamy, ale Duńczycy ich uwielbiają. Bo film wziął się z serialu popularnego tam bardzo. Zresztą to drugi film o tych gościach. W tej filmie dwaj przyjaciele postanawiają podbić Hollywood, więc spotykają się z gwiazdami telewizji żeby lepiej poznać Los Angeles i rządzące nim prawa. Uprzedzam, że to nie jest ani trochę mądre, za to momentami NAPRAWDĘ ZABAWNE.

 

HBO godz. 20:10
Zagubiona dziewczyna (Girl Missing) - thriller, USA 2015, reż. Joel Soisson, wyk. Francesca Eastwood, Lidia Porto, Kiersten Warren, Federico Dordei (84 min)
Premiera w telewizorze. Dziwny to film, ale pod napięciem, i z sensem. Oto wychowana w domu dziecka pani przypadkiem dowiaduje się, że jest spadkobierczynią fortuny, a jej mama żyje. Jedzie więc do na rodzinne włości, i tu robi się coraz dziwniej. I cokolwiek niebezpiecznie. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 20:25
Nie oglądaj się teraz (Don't Look Now) - thriller, Wielka Brytania/Włochy 1973, reż. Nicolas Roeg, wyk. Julie Christie, Donald Sutherland, Hilary Mason, Clelia Matania (110 min)
Jeden z najgłośniejszych filmów swoich czasów, i nie chodzi mi o poziom dźwięku. Po tragicznej śmierci córki pan wyjeżdża z żoną do Wenecji, żeby tam prowadzić prace konserwatorskie. I poznaje niewidomą kobietę, medium, a ta znajomość wciąga parę w wir przerażających wydarzeń. WARTO ZOBACZYĆ, BO POZYCJA KLASYCZNA.

CBS Europa godz. 21:00
Diuna (Dune) - film SF, USA 1984, reż. David Lynch, wyk. Kyle MacLachlan, Jürgen Prochnow, Francesca Annis, Virginia Madsen (131 min)
Na podstawie literackiego dzieła Franka Herberta z 1965 roku. Planeta Arrakis to jedyne miejsce we wszechświecie, gdzie pozyskuje się cenną substancję więc ród Harkonenów za wszelką cenę chce odzyskać lenno, ale to będzie ich drogo kosztowało. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

 

TVP 1 godz. 21:35
Wzgórze nadziei (Cold Mountain) - melodramat, USA 2003, reż. Anthony Minghella, wyk. Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Ray Winstone (148 min)
Siedem nominacji do Oscara, osiem nominacji do Złotych Globów i 13 do nagród BAFTA. I nagrody dla Renée Zellweger za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w opowieści z czasów wojny secesyjnej. Ranny konfederat przez 300 mil pełnej niebezpieczeństw drogi wraca do narzeczonej. Mnie to nie ruszyło, ale AKADEMIA PODOBNO MYLI SIĘ RZADKO.

Polsat godz. 22:05
Wolverine (The Wolverine) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2013, reż. James Mangold, wyk. Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima, Hiroyuki Sanada (126 min)
Wolverine, czyli jeden z X-Menów wplątuje się w rodzinną intrygę. I teraz dla będących w temacie - ale film i tak jest wyłącznie dla nich - gdy próbuje ochronić przed yakuzą wnuczkę Yashidy, Mariko, zostaje pozbawiony umiejętności szybkiej regeneracji. I budzą się w nim zapomniane uczucia. JA NIE TEGO NIE POJMUJĘ, I POJMOWAĆ NIE CHCĘ.

TVN godz. 22:10
Con Air: Lot skazańców (Con Air) - film sensacyjny, USA 1997, reż. Simon West, wyk. Nicolas Cage, John Malkovich, Ving Rhames, John Cusack (123 min)
Były żołnierz zwolniony warunkowo z więzienia, wraca do domu pełen dobrych nadziei, bo poznać ma tam wreszcie córkę, której jeszcze nie widział. Znaczy chce, bo po drodze robi ten błąd, że wsiada do samolotu pełnego przestępców, którzy opanowują maszynę, więc znowu pakuje się w kłopoty. FILM INTENSYWNEJ AKCJI.

Stopklatka TV godz. 22:30
Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (The Texas Chainsaw Massacre 2) - horror, USA 1986, reż. Tobe Hooper, wyk. Dennis Hopper, Caroline Williams, Jim Siedow, Bill Moseley (100 min)
Mniej udany powrót do znanego tematu gniewnego pana z piłą. Rozgłośnia radiowa emituje nagranie z odgłosami, które przywodzą na myśl rzeź dokonywaną piłą mechaniczną. To skłania rodzinę kanibali do pozbycia się świadków zbrodni sprzed lat. STRASZY, ALE BARDZIEJ ŚMIESZY, ŻE PRÓBUJE STRASZYĆ

TVP Kultura godz. 23:20
Rośliny trujące - dramat psychologiczny, Polska 1985, reż. Robert Gliński, wyk. Bogusław Linda, Tadeusz Bartosik, Ewa Błaszczyk, Krystyna Borowicz (68 min)
W latach 50 pan dziennikarz chcąc zdobyć pozycję w zawodzie i ułożyć sobie jakoś życie zajmuje się tematem podwarszawskiej wsi, która ma być wchłonięta przez miasto. Poznaje też historię młodego więźnia oczekującego na egzekucję w celi śmierci i angażuje się w sprawę skazanego. DUSZNO, ALE DO POMYŚLENIA.

SERIAL

TVP 1 godz. 20:30
Anna i Yusef. Miłość bez granic (Anna e Yusef) - serial obyczajowy, Włochy 2015, reż. Cinzia Th. Torrini, wyk. Adel Bencherif, Vanessa Incontrada, Bennoor Ali, Souhir Ben Amara (55 min)
Pierwsza z czterech części opowieści o żyjącej sobie szczęśliwie parze i ich córeczce, których życie z dnia na dzień staje się koszmarem. A to za sprawą Policji, która zatrzymuje pana przez pomyłkę biorąc go za poszukiwanego przestępcę. A błąd wziął się stąd, że kiedy był jeszcze we Włoszech nielegalnym emigrantem, jako własne nazwisko podał się za tego gościa. By wyjaśnić sprawę, ma dwa tygodnie, żeby odnaleźć tamtego człowieka. DO ZOBACZENIA.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00
Historia Stanów Zjednoczonych według Olivera Stone'a (The Untold History of the United States) - serial dokumentalny, USA 2012, reż. Oliver Stone (5x57 min)
Pięć odcinków, czyli druga połowa serii, która obejmuje okres od I wojny światowej do czasów współczesnych. Skupiając się na wydarzeniach nigdy nie podawanych do publicznej wiadomości oraz na wpływie, jaki wywarły one na współczesną politykę i gospodarkę Stone próbuje opowiadać mniej oczywistą historię USA. WARTO WIEDZIEĆ.

HBO 2 godz. 22:55
Babilon Bolszoj (Bolshoi Babylon) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Nick Read, Mark Franchetti, wyk. Maria Alexandrova, Maria Allash, Sergei Filin, Anatoliy Iksanov (84 min)
Ciekawa rzecz o konflikcie, degeneracji i próbie naprawy jednego z najsłynniejszych na świecie zespołów baletowych, czyli  Teatru Bolszoj. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.