Program TV na dziś: Świetny "Demon", ostatni film Marcina Wrony [POLECAJ TV - 1.10.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 01.10

I zaczynamy oczywiście od kilku fajnych rzeczy spoza listy. W TVP Kultura o godz. 22:45   prawie godzina na koncercie „The Rolling Stones Sweet Summer Sun Hyde Park Live 2013”, z zupełnie innej pary kaloszy w Polsacie o godz. 20:05 w ramach KSW 36 walki m.in. niejakiego Michała Materli z Rousimarem Palharesem i Tomasza Narkuna z Rameau Sokoudjou. Na żywo. A w Canal+ prócz wspomnianej wieczornej premiery ostatniego filmu Marcina Wrony, o godz. godz. 15:00 premiera innego polskiego filmu, komedii „Panie Dulskie” Filip Bajona z 2015 roku z Władysławem Kowalskim, Olgierdem Łukaszewiczem, Sławomirem Orzechowskim i Katarzyną Herman między innymi.

Jutro kolejny Polecaj TV, a dzisiaj przyjemnej, leniwej trochę życzę soboty.

FILM

Kino Polska godz. 20:00
Szwadron - dramat historyczny, Polska/Belgia/Francja/Ukraina 1992, reż. Juliusz Machulski, wyk. Radosław Pazura, Janusz Gajos, Siergiej Szakurow, Henryk Machalica (98 min)

Swego czasu bardzo niedoceniany, a moim zdaniem świetny, choć różny od wszystkiego co zrobił przed i po, film Juliusza Machulskiego. Powstanie styczniowe widziane z perspektywy młodego oficera rosyjskiego oddziału zajmującego się pacyfikacją powstańczych grup w walce partyzanckiej. Bardzo średni Radosław Pazura trochę psuje efekt, ale za to Janusz Gajos wynosi ten film na szczyt. BARDZO POLECAM.

TVP Kultura godz. 20:20
Dotyk grzechu (Tian zhu ding) - dramat obyczajowy, Chiny 2013, reż. Jia Zhang-ke, wyk. Tao Zhao, Wu Jiang, Baoqiang Wang, Jia-yi Zhang (133 min)
Mocne, wyraziste studium przemocy przedstawione na czterech przykładach, czyli historii dziejących się we współczesnych Chinach. Bohaterami tych opowieści są zdesperowany górnik, który postanawia na własną rękę walczyć o sprawiedliwość, pozbawiony korzeni emigrant zarobkowy, napastowana przez klienta pracownica łaźni oraz sfrustrowany robotnik. BARDZO WARTO.

HBO 2 godz. 21:00
Świat Dzikiego Zachodu (Westworld) - thriller SF, USA 1973, reż. Michael Crichton, wyk. Yul Brynner, Richard Benjamin, James Brolin, Norman Bartold (88 min)
Jeden z najnudniejszych filmów jakie widziałem. Z niezmiennie niezmiennym Yulem Brynnerem jak zawsze bez wyrazu. A wspominam o nim tylko ze względu na serial HBO, który właśnie powstał wg tego samego pomysłu. Widziałem już trochę, ale serialu fanem też nie będę. A rzecz jest o tym jak to biznesmeni przyjeżdżają do futurystycznego wesołego miasteczka, w którym można przenieść się w realia dzikiego zachodu odgrywanego przez roboty. No i jeden robot zaczyna z lekka wychodzić ze swojej roli i różne mu w głowie pojawiają się myśli i wątpliwości. NUUUUDA, ALE KLASYCZNA.

 

TVN 7 godz. 21:10
Sex Story (No Strings Attached) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Ivan Reitman, wyk. Natalie Portman, Ashton Kutcher, Kevin Kline, Cary Elwes (108 min)
Seks bez zobowiązań plus wierna przyjaźń? Marzenie wielu osób. No i w tym filmie pannie Emmie i panu Adamowi marzenie się spełnia. Ona piękna, on przystojny, i kiedy spotykają się po latach przypominają sobie, że bardzo się lubili, i lubią nadal, więc czemu nie zawrzeć takiego układu? Tylko co się stanie, jak którejś stronie zacznie za bardzo zależeć? A przecież może się tak zdarzyć. DOBRE ZWŁASZCZA W PARACH.

TVP 1 godz. 21:25
Miasto 44 - dramat wojenny, Polska 2014, reż. Jan Komasa, wyk. Zofia Wichłacz, Józef Pawłowski, Anna Próchniak, Karolina Staniec (129 min)
Głośny (również dosłownie) i szeroko dyskutowany film Jana Komasy o miłości i powstaniu warszawskim. Jest krwawo, boleśnie i z myślą o tym, żeby trafić przede wszystkim do młodych ludzi. ZDANIA SĄ RÓŻNE, ALE WYPADA ZNAĆ.

 

TVN godz. 21:40
Kac Vegas (The Hangover) - komedia, USA/Niemcy 2009, reż. Todd Phillips, wyk. Justin Bartha, Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis (96 min)
To był przebój! Czterech kolegów wyrusza do Las Vegas, by świętować wieczór kawalerski jednego z nich. Rano budzą się w hotelu z ogromnym kacem i pijacką amnezją. Ruszają więc w drogę znaczoną śladami minionej nocy odtwarzając ją krok po kroku, i dziwiąc się, że byli do tego wszystkiego zdolni. GŁUPIE, ALE DO ROZPUKU.

TVP Polonia godz. 21:50
Papusza - dramat biograficzny, Polska 2013, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, wyk. Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki, Artur Steranko (126 min)
Ja tego nie kupuję, ale być może jestem po prostu za mało wrażliwy, bo to podobno jest bardzo piękne i bardzo artystyczne. Ale zdjęcia naprawdę niezłe. A rzecz jest o cygańskiej poetce. Jest rok 1949 i do cygańskiego taboru dołącza młody poeta i wydawca Jerzy Ficowski. Tam poznaje Bronisławę "Papuszę" Wajs i odkrywa jej talent poetycki. Talent, o którym przekonuje nas cały film. Świetnie zagrane, ale i tak tylko jedno czułem w trakcie i po filmie, tęsknotę za ciszą i świętym spokojem. Ale WYPADA ZNAĆ

Canal+ godz. 22:30
Demon - thriller, Polska/Izrael 2015, reż. Marcin Wrona, wyk. Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Katarzyna Herman (89 min)
Premiera w telewizorze. Ostatni film Marcina Wrony, który popełnił samobójstwo tuż przed finałem ubiegłorocznego Festiwalu Polskich filmów w Gdyni. A film może nie wybitny, ale bardzo niezły. Oto młody pan Piotr wraca z Anglii do Polski żeby ożenić się z niejaką Żanetą i zamieszkać z nią w domu na prowincji. Ale w ogródku tegoż domku odnajduje ludzkie szczątki i od tej pory nie może się uwolnić od upiora. NIEZŁA HISTORIA.

 

Stopklatka TV godz. 22:30
Kochankowie (Two Lovers) - dramat obyczajowy, USA 2008, reż. James Gray, wyk. Joaquin Phoenix, Gwyneth Paltrow, Isabella Rossellini, Vinessa Shaw (106 min)
Młody człowiek mieszka z rodzicami martwiącymi się o niego, bo emocjonalnie jest jakiś wycofany. Zapraszają więc na kolację małżeństwo z córką, licząc na to, że się zbliżą. Tymczasem on poznaje atrakcyjną sąsiadkę, ale to tylko komplikuje sprawę. AKTORSKO DOBRE

TVN 7 godz. 23:25
Podwójne ryzyko (Double Jeopardy) - film sensacyjny, USA/Niemcy/Kanada 1999, reż. Bruce Beresford, wyk. Ashley Judd, Tommy Lee Jones, Bruce Greenwood, Annabeth Gish (105 min)
Niezła historia pod napięciem, ale bez przegięć. Oto bowiem pani zostaje skazana na wiele lat kryminału za zabójstwo męża, prosi przyjaciółkę, by zaopiekowała się jej synem. Aż tu nagle, okazuje się, że pani więźniarka wpada na ślad męża, który jest zaskakująco żywy i z tą przyjaciółką układa sobie życie. - Tak ze mną gracie?! - pomyślała pani i postanawia sprawę wyjaśnić i oczywiście się odwdzięczyć. NIEŹLE SIĘ TO OGLĄDA.

TVP Kultura godz. 23:50
Nieulotne - film obyczajowy, Polska/Hiszpania 2012, reż. Jacek Borcuch, wyk. Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Hovik Keuchkerian, Juanjo Ballesta (90 min)
Michał i Karina poznają się i zakochują w sobie podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze zmieni życie obojga. I robi się między nimi niemiło, ale z emocjami. DO ZOBACZENIA

Polsat godz. 23:55
Tylko jeden (The One) - thriller SF, USA 2001, reż. James Wong, wyk. Jet Li, Jason Statham, Delroy Lindo, Carla Gugino (87 min)
I znowu moja słabość do kopaczo-nawalacza zwanego Jet Li wyjdzie na jaw, bo film polecam. Krew się leje, ciosy się mnożą i strzały ze wszystkiego, a mnie się podobało i chętnie zobaczę raz jeszcze. Oto bowiem Jet Li przemierzył 123 wszechświaty zabijając własne alternatywne istnienia, aby zostać tym jednym i zebrać w sobie moc wszystkich siebie ze wszystkich równoległych światów. Został mu do zabicia jeszcze jeden on. Ale sam siebie zaskoczy. KINO MOCNE.

TVN godz. 23:55
Thor: Mroczny świat (Thor: The Dark World) - film przygodowy, USA 2013, reż. Alan Taylor, wyk. Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins (112 min)
Kontynuacja opowieści o panu Thorze, człowieku z dużym młotkiem, który musi ocalić wszechświat przed niejakim Malekithem. ZA STARY NA TO JESTEM.

TV Puls godz. 23:55
Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych (Brick Mansions) - film sensacyjny, Francja/Kanada 2014, reż. Camille Delamarre, wyk. David Belle, Paul Walker, Gouchy Boy, RZA (84 min)
W niedalekiej rzecz dzieje się przyszłości. Tajny agent ma 24 godziny, by odszukać pocisk z głowicą nuklearną. Tropy wiodą do kontrolowanego przez gangi getta Brick Mansions. GŁOŚNO, SZYBKO, I OCZYWIŚCIE BEZ SENSU, ALE TO PRZECIEŻ NIE POWSTAŁO DLA SENSU.

SERIAL

HBO 3 godz. 21:00
Detektyw 2 (True Detective 2) - serial kryminalny, USA 2015, reż. Justin Lin, wyk. Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams (8x58 min)
Jeszcze raz, tym razem cały sezon za jednym rzutem oka, strasznie przereklamowany kryminał moralnego niepokoju, w stylu lekko skacowanego reżysera Zanussiego, i z pretensjami do wielkiego artystycznego kina. Nie chcę spoilerować, bo może ktoś nie widział, i planuje zobaczyć, więc tylko tyle, że jest trójka policjantów, i każde z nich ma swoją własną traumę. I mają wspólne śledztwo, które każde z nich poprowadzi do mrocznych zakamarków ich ciał i dusz. Niestety sam wątek kryminalny kusi nadzieją na ciekawy rozwój. Niestety, bo to nadzieja złudna. CZASU TROCHĘ SZKODA.

FilmBox Premium godz. 21:00
American Crime 2 (American Crime) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Connor Jessup, Felicity Huffman, Timothy Hutton, Lili Taylor (43 min)
Kontynuacja nominowanego do nagród Emmy i Złotego Globu serial w odsłonie najnowszej. W tym odcinku siedemnastolatek dzięki stypendium dostaje się do elitarnej szkoły. Podczas imprezy traci świadomość, a niebawem w po internetach zaczynają krążyć  kompromitujące go fotki. Mało tego, wydaje mu się, że podczas imprezy został zgwałcony. DOBRE.

Canal+ Seriale godz. 21:45
Taxi Brooklyn (Taxi: Brooklyn South) - serial sensacyjno-komediowy, Francja 2014, wyk. Chyler Leigh, Jacky Ido, James Colby, José Zuniga (49 min)
Momentami zabawny serial o pani detektyw, która do spółki z taksówkarzem z kryminalną przeszłością i francuskim akcentem rozwiązują kolejne sprawy patrolując ulice Brooklynu. BYWA NIEŹLE 

Fokus TV godz. 22:00
Hell on Wheels - Witaj w piekle (Hell on Wheels) - serial obyczajowy, Kanada/Wielka Brytania 2011, reż. David Von Ancken, wyk. Anson Mount, Colm Meaney, Common, Dominique McElligott (50 min)
Premiera w otwartej telewizji. Podtytuł z tym piekłem mało potrzebny i mało lotny. Oto bowiem jest to znakomity serial o tym jak naprawdę powstawały Stany jakie znamy dzisiaj. Bo prawdziwym bohaterem, a właściwie bohaterką jest kolej, którą budowały dwie firmy, i każdej zależało na tym, żeby zbudować torów jak najwięcej. A w tle polityka, ciemne sprawy Dzikiego Zachodu, trochę westernowego klimatu, przemoc i zło. Ale najważniejsze są polityczne i biznesowe podchody, i one są z tego wszystkiego najbrudniejsze. Plus fenomenalny Colm Meaney. BARDZO TO JEST DOBRE.

 

History godz. 23:00
Wikingowie 4 (Vikings 4) - serial historyczny, Irlandia/Kanada 2016, reż. Ciaran Donnelly, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Katheryn Winnick (2x44 min)
Jeszcze raz od nowa czwarta seria, czyli mężny Ragnar, który zwycięża pod Paryżem, ale wraca niestety ciężko chory, co oczywiście uruchamia wyobraźnie i ambicje chcących zająć jego miejsce na wodzowskim stołku. Niezwykle widowiskowa, i zrealizowana z dbałością o szczegóły historia średniowiecznych wojen i ówczesnej polityki w świecie rządzonym przez najeźdźców i odkrywców. Jeśli myślicie, że w tym serialu było już wszystko, to się mylicie. Od strony wizualnej trzyma poziom, ale za to w sferze politycznych knowań i podchodów kolejny rekord pobity. SERIAL BLISKI GENIUSZU.