Program TV na dziś: Premiery seriali i "Córek Dancingu" albo "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" [POLECAJ TV - 03.10.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 03.10

Najbardziej dzisiaj cieszę się na otwarcie drugiego sezonu odcinkowego kryminału „Bosch” w telewizji 13 Ulica o godz. 23:00. Wiem, że późnawo, ale naprawdę warto zobaczyć. Inne premiery obok „Boscha” na liście.

A spoza listy? W TVN o godz. 22:30 głupi do granic koszmaru program reality „Ślub od pierwszego wejrzenia”, w TV Puls o godz. 21:00 serial „Code Black: Stan krytyczny” od początku, w TV 4 o godz. 21:00 powtórka pierwszego odcinka „Big Box Little Box”.

Jutro kolejny Polecaj, a tymczasem uśmiechniętego życzę poniedziałku.

DZISIAJ NAJBARDZIEJ

13 Ulica godz. 23:00

Bosch (Bosch 2) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)

Tak, wiem że wielu z Was uzna za największą serialową premierę poniedziałku „Westworld” w HBO, ale jak się przekonacie niżej, nie jest to serial, którym długo będziecie się zachwycać. No średni jest po prostu bardzo bardzo. A ten, czyli „Bosh” to jeden z najlepszych odcinkowych kryminałów jakie dane mi było zobaczyć. Uwielbiam ten klimat. Uwielbiam tę postać twardziela, który wcale nie jest taki twardy na jakiego wygląda, i za jakiego lubi uchodzić. I który jednocześnie zdolny jest do największych ofiar, i cyniczny jest do granic obłędu. Z tym jednak, że jeśli źli ludzie, którym nadepnie na odcisk ruszą jego rodzinę, nie będzie miejsca na cynizm. No i świetny Titus Welliver w roli głównej. A największym komplementem niech będzie to, że brałem go za aktora brytyjskiego. Aż tak jest dobry. TO TRZEBA ZOBACZYĆ.

 

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 21:25

Moralność pani Dulskiej - sztuka Gabrieli Zapolskiej, Polska 2012, reż. Marcin Wrona, wyk. Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Jaśmina Polak (87 min)

Kolejna, tym razem uwspółcześniona wersja sztuki Gabrieli Zapolskiej, jedna z niewielu ubiegłorocznych premier. Uwielbiam Teatr Telewizji, bardzo lubię "Moralność...", ale tym razem chyba za dużo jest kombinacji. Chociaż przesłanie nadal czytelne. NIESTETY PRZEKOMBINOWANE.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Agora (Ágora) - dramat historyczny, Hiszpania 2009, reż. Alejandro Amenábar, wyk. Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom (122 min)

Poruszający film o wciąż głodnych krwi kołach historii i tzw. postępu. Rzecz dzieje się w Aleksandrii w 391 rok n.e. Na skutek zarządzeń wydanych przez cesarza chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Hypatia przewodzi tym, którzy usiłują ratować spuściznę starożytnych badaczy. DOBRA ROBOTA I DUŻE WRAŻENIE.

TVN 7 godz. 20:00

Egzamin dojrzałości (The Perfect Score) - komedia sensacyjna, Niemcy/USA 2004, reż. Brian Robbins, wyk. Scarlett Johansson, Erika Christensen, Bryan Greenberg, Chris Evans (93 min)

Szóstka licealistów, którzy nie mają szans na zaliczenie egzaminu maturalnego, szykują się do  włamania do centrum, w którym przechowywane są pytania egzaminacyjne. Pochodzą z różnych środowisk, różne też mają motywacje, żeby złamać prawo. A jak już się pośmiejecie, bo od czasu do czasu jest z czego, to czeka Was mały wykład o tym, że uczciwość może w życiu bardziej popłacać. Jako bonus, pani Johansson. KRZYWDY NIE ROBI.

Polsat godz. 20:10

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (X-Men: Days of Future Past) - film SF, USA/Wielka Brytania 2014, reż. Bryan Singer, wyk. Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence (131 min)

Bardzo widowiskowy film - jak dla mnie - o niczym. Bo efektowne to bardzo, i momentami zachwyca nawet, ale gdy pojawiają się napisy końcowe, to nie zostaje nic. A o czym? Tym razem w niedalekiej przyszłości mutanci są eliminowani przez zabójcze machiny, więc Wolverine cofa się do lat 70. XX w żeby zmienić na bieg historii i sprawić, by te cudaki nigdy nie powstały. EFEKTOWNA BAJKA O NICZYM.

Ale kino+ godz. 20:10

Bez wyjścia (No Way Out) - thriller, USA 1987, reż. Roger Donaldson, wyk. Kevin Costner, Gene Hackman, Sean Young, Will Patton (109 min)

Oficer marynarki wojennej, zostaje przeniesiony do Pentagonu, a tam poznaje seksowną panią i oczywiście ma z nią romans, który można nazwać związkiem. Ale dziewczyna zostaje zamordowana, a na miejscu zbrodni śledczy znajdują fragment prześwietlonego zdjęcia, na którym widnieje właśnie nasz oficer. Ale tylko on wie, że to on, bo to bardzo niewyraźne zdjęcie. Na wyjaśnienie sprawy ma więc tyle czasu, ile komputerowi będzie potrzebne do poskładania fotki. ZNAKOMITY KRYMINAŁ Z SUSPENSEM.

TVP Kultura godz. 20:20

Mistrz - dramat obyczajowy, Polska/Niemcy 2005, reż. Piotr Trzaskalski, wyk. Konstantin Ławronienko, Teresa Branna, Jacek Braciak, Monika Buchowiec (115 min)

50-letni rosyjski cyrkowiec, weteran wojny w Afganistanie i mistrz rzucania nożem, z powodu pijaństwa traci robotę. Ratuje prostytutkę z rąk dwóch opryszków i razem wyruszają zdezelowanym autobusem w podróż do Paryża. Dołączają do nich jeszcze polski akordeonista, który uciekł z domu i młoda francuska malarka. Tworzą radosną trupę, bo Rosjanin daje występy w ramach „Cyrku noża”. Podczas jednego z nich zaprasza na scenę Annę, w której zakochuje się z wzajemnością. Wkrótce dziewczyna zachodzi w ciążę. WARTE SWOJEGO CZASU.

Canal+ godz. 21:00

Córki dancingu - musical, Polska 2015, reż. Agnieszka Smoczyńska, wyk. Kinga Preis, Michalina Olszańska, Marta Mazurek, Jakub Gierszał (88 min)

Premiera w telewizorze. Dwie nastolatki trafiają do świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są zwyczajnymi dziewczynami, lecz syrenami, które próbują zrozumieć, czym jest bycie kobietą. Stają się sensacją stolicy. SZAŁU NIE MA, JEST PRZYJEMNIE

 

TV Puls godz. 22:00

Django (Django Unchained) - western, USA 2012, reż. Quentin Tarantino, wyk. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington (165 min)

Django, były niewolnik, oraz łowca głów Schultz tropią braci Brittle'ów, poszukiwanych za morderstwo. Django liczy, że uda mu się też odnaleźć żonę, sprzedaną przed laty na targu niewolników. Bardzo stylowy (oczywiście z piętnem Tarantino odciśniętym bardzo) western, pozwalający mieć nadzieję, że przed tym gatunkiem jest jeszcze przyszłość. Wspaniały film, tylko trochę nierówny niestety. WOLĘ ORYGINAŁ, ALE TEŻ JEST NIEŹLE.

Polsat godz. 23:00

Obsesja zazdrości (No Good Deed) - thriller, USA 2014, reż. Sam Miller, wyk. Idris Elba, Taraji P. Henson, Leslie Bibb, Kate del Castillo (84 min)

Pani mieszka sobie z mężem i dwójką dzieci na spokojnych przedmieściach. Ale spokój zakłóca zły człowiek, zbieg z więzienia, który wpada do domu i bierze rodzinę jako zakładników. WTÓRNE, ALE NIE CAŁKIEM, NO I IDRIS ELBA ZNAKOMITY.

 

SERIAL

TNT godz. 20:10

Partnerki (Rizzoli & Isles) - serial kryminalny, USA 2010, reż. Michael M. Robin, wyk. Angie Harmon, Sasha Alexander, Jordan Bridges, Lee Thompson Young (50 min)

JEszcze raz od nowa. Detektyw Jane Rizzoli i patolog Maura Isles bardzo się różnią, co nie przeszkadza im być przyjaciółkami. Wspólnie więc rozwiązują zagadki kryminalne. Pani Jane, jedyna kobieta detektyw w bostońskim wydziale zabójstw, jest twarda i zadziorna. A pani Maura nie najlepiej radzi sobie w życiu prywatnym. TAKIE SOBIE ZWYCZAJNIE PRZYJEMNE.

HBO godz. 20:10

Westworld - serial SF, USA 2016, reż. Jonathan Nolan, wyk. Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden (68 min)

Pierwszy z odcinków dziesięciu. Napisałbym, że premiera, ale ta odbyła się w środku nocy, więc tak napisać nie mogę. Inspiracją autorów był kultowy tu i ówdzie film z 1973 roku, który co jakiś czas wraca do naszych ramówek jako „Świat Dzikiego Zachodu”. A sam tytułowy Westworld to park rozrywki, w którym ludzie mogą spełniać najmroczniejsze fantazje, które realizowane są przy użyciu komputerów i robotów. Niestety BARDZIEJ NUDNE NIŻ CIEKAWE (powt. HBO 3 godz. 21:30).

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:40

Tajemnica mechanizmu z Antykithiry (World's First Computer) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Mike Beckham (74 min)

Bardzo ciekawa analiza zagadki tzw. mechanizmu z Antykithiry. To tajemnicze urządzenie znalezione u brzegów greckiej wyspy Antykithira budzi podziw naukowców, bo to trochę tak, że starożytni Grecy ponad 2000 lat temu zbudowali komputer. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVN 7 godz. 21:55

Sprawa O.J. Simpsona: Taśmy prawdy (The Secret Tapes Of The O.J. Case: The Untold Story) - film dokumentalny, USA 2015, reż. Charles Braverman (84 min)

O sprawie, która w Polsce mało kogo obchodzi, za to w USA wydarzeniem była największym od czasu uchwalenia konstytucji. Przesadzam oczywiście, ale oni tam naprawdę żyją tym do teraz. CIEKAWE, ALE ŚREDNIO.

TVP 1 godz. 23:40

Portret żołnierza (Portrait of a Soldier) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Marianna Bukowski (58 min)

Film oparty na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej, która jako 16-letnia dziewczyna walczyła w powstaniu warszawskim. I często sprawiała kłopot kolegom z AK, wyrywając się na niebezpieczne akcje. WARTO POZNAĆ.