Program TV na dziś: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy [POLECAJ TV - 10.10.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 10.10

A co poza listą? W TVP Kultura od godz. 15:50 aż do godz. 21:00 relacja z 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, w National Geographic o godz. 23:00 pierwszy odcinek nowego, ale bardzo średniego cyklu „Anatomia głupoty według Doroty Wellman” prowadzonego przez... Dorotę Wellman, w HBO o godz. 20:10 premiera drugiego odcinka „Westworld” (powtórka w HBO 3 o godz. 21:00).

FILM

TVP1 godz. 20:30

Pan Tadeusz - film kostiumowy, Polska/Francja 1999, reż. Andrzej Wajda, wyk. Michał Żebrowski, Andrzej Seweryn, Alicja Bachleda-Curuś, Bogusław Linda (147 min)
Andrzej Wajda ustami kwiatu polskiego aktorstwa czyta obowiązkową lekturę i dzieło wszech czasów, które zdecydowanie lepiej czyta się prozą, ale trzeba czytać wierszem. WYSTAWNE.

TVN 7 godz. 20:00
W słusznej sprawie (Just Cause) - thriller, USA 1995, reż. Arne Glimcher, wyk. Sean Connery, Laurence Fishburne, Kate Capshaw, Blair Underwood (102 min)
Szanowany i dobry w swoim fachu prawnik w imieniu czarnoskórego chłopaka skazanego na karę śmierci za zamordowanie 10-letniej dziewczynki występuje z apelacją, bo wygląda na to, że ów jest kozłem ofiarnym. I zaczyna walkę z systemem. ŚWIETNIE SIĘ OGLĄDA, BO JEST SENS I NAPIĘCIE.

 

Polsat godz. 20:10
Ewolucja planety małp (Dawn of the Planet of the Apes) - film SF, USA 2014, reż. Matt Reeves, wyk. Gary Oldman, Jason Clarke, Keri Russell, Andy Serkis (130 min)
Widowiskowa, ale bardzo nieciekawa opowiastka o tym jako to w ruinach San Francisco istnieje kolonia ocalałych ludzi, a w pobliżu wielkie stado małp swoje ma miasto państwo. I się spotykają, co daje reżyserowi asumpt do strzelenia wykładu o tym, że lepiej rozmawiać niż się bić, że warto być dobrym i takie tam. A wszystko w morzu groźnych min i śmierci i krwi. WIDOWISKOWA BEZNADZIEJA. 

Ale kino+ godz. 20:10
Pierrepoint: Ostatni kat (The Last Hangman) - dramat biograficzny, Wielka Brytania 2005, reż. Adrian Shergold, wyk. Timothy Spall, Scott Davidson, Juliet Stevenson, Eddie Marsan (91 min)
Po raz pierwszy w TV. Albert Pierrepoint jest katem w więzieniu w Pentonville, który ma wykonać wyrok na nazistowskich zbrodniarzach skazanych w procesach norymberskich. I to o nim. DO POMYŚLENIA.

TNT godz. 21:00
Rock'n'Rolla (RocknRolla) - film sensacyjny, Wielka Brytania 2008, reż. Guy Ritchie, wyk. Gerard Butler, Tom Wilkinson, Thandie Newton, Mark Strong (135 min)
Rosyjska mafia kombinuje coś z handlem ziemią w Londynie, czego efektem są miliony dolarów, które trafiają na rynek budząc chciwość wszystkich lokalnych przestępców. Głównie takich, którzy chcieliby wejść do wyższej ligi, więc muszą się bardzo napinać. A to dopiero początek zamieszania, jakie się w związku z tym robi. NIEZŁY WYKRĘTAS.

Canal+ godz. 21:00
Liza, lisia wróżka (Liza, a rókatündér) - komedia obyczajowa, Węgry 2015, reż. Károly Ujj Mészáros, wyk. Mónika Balsai, Szabolcs Bede Fazekas, David Sakurai, Zoltán Schmied (94 min)
Liza od 12 lat opiekuje się owdowiałą Martą. Szuka miłości. Gdy Marta zostaje zamordowana, a sierżant Zoltán ginie podczas randki z Lizą, dziewczyna zaczyna wierzyć, że stała się lisią wróżką. DZIWNE, ALE CIEKAWE

TVP Kultura godz. 21:25
Popiół i diament - dramat, Polska 1958, reż. Andrzej Wajda, wyk. Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela, Wacław Zastrzeżyński (110 min)
Czy komuś trzeba przedstawiać ten film? Chyba nie. Mam nadzieję, że nie. Maj 1945 roku. Młody żołnierz AK, Maciek Chełmicki, otrzymuje od przełożonych zadanie zlikwidowania rejonowego sekretarza PPR. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności powoduje, że ginie inny człowiek. POZYCJA KLASYCZNA

TV Puls godz. 21:50
Władcy umysłów (The Adjustment Bureau) - thriller, USA 2011, reż. George Nolfi, wyk. Matt Damon, Emily Blunt, John Slattery, Michael Kelly (106 min)
Pan Matt Damon to młody, dobrze zapowiadający się polityk, który próbuje się umówić z panią Emily Blunt, ale coś im przeszkadza. Okazuje się, że po prostu ich spotkanie może spowodować duże zamieszanie w świecie. Żeby być razem, będą więc musieli złamać system. INTRYGUJĄCE, NIEZŁE, ALE TROCHĘ JEDNAK PRZEGIĘTE. PO CO TE CZUŁOŚCI I WIELKIE SŁOWA?

 

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00
Upadek królestwa (The Last Kingdom) - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, wyk. Alexander Dreymon, Ian Hart, David Dawson, Adrian Bower (2x43 min)
Powtórka dwuodcinkowego otwarcia. Jest połowa IX wieku, w którym upadają kolejne brytyjskie królestwa. W ręce wikingów wpada syn saskiego szlachcica i wychowuje się wśród nich. Ale jako młodzieniec będzie musiał zdecydować kim chce być. I po której stanąć stronie. Fenomenalnie zrealizowany - ale to oczywiste, skoro produkcja BBC America - i z niezłym średniowiecznym klimatem, który przypadnie do gustu lubujących się w takich rycerskich, błotno dworskich klimatach. NIEZŁA ROBOTA.

 

HBO godz. 21:10 (HBO 3 godz. 22:00)
Rozwód (Divorce) - serial komediowy, USA 2016, reż. Jesse Peretz, wyk. Molly Shannon, Rajeev Pahuja, Talia Balsam, Kelly Aaron (30 min)
Premiera pierwszego z ośmiu odcinków, w których pani Sarah Jessica Parker występuje w roli żony w małżeństwie z długoletnim stażem, które decyduje się na rozwód. To znaczy ona się decyduje, bo on – przynajmniej na początku – dziwi się, a potem złości. Bywa z lekkością, ale głównie gorzko jest. DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 21:45 (powt w HBO 3 o godz. 22:35)
Niepewne (Insecure) - serial komediowy, USA 2016, wyk. Lisa Joyce, Issa Rae, Yvonne Orji, Mason McCulley (2x25 min)
Wesoła nowość w telewizorze. Rzecz o młodej Afroamerykance z Los Angeles, która zmaga się z różnymi przeciwnościami losu, z brakiem pieniędzy i pracy na przykład, do życia podchodzi z optymizmem i humorem. Czym zadziwia swoich przyjaciół, zwłaszcza skupioną na sobie i swojej karierze pannę Molly. BEZ REWELACJI, ALE MOŻNA.

13 Ulica godz. 23:00
Bosch (Bosch 2) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)
Premiera odcinka drugiego rewelacyjnego serialu kryminalnego, który uwielbiam od odcinka pierwszego serii pierwszej. NAMAWIAM BARDZO.

DOKUMENT

TVN 7 godz. 22.15
Cały ten cukier (That Sugar Film) - film dokumentalny, Australia 2014, reż. Damon Gameau, wyk. Damon Gameau (135 min)
Damon Gameau poddał się eksperymentowi. Najpierw przez trzy lata w ogóle nie spożywał cukru, a następnie przez 60 dni jadł po czterdzieści łyżeczek cókru dziennie. Ale nie próbujcie tego w domu, bo nad przebiegiem jego eksperymentu czuwali naukowcy i dietetycy, a jak spróbujecie bez kontroli, to może się to skończyć źle. Lepiej zobaczyć jak poszło to jemu, i jak to się podobało jego organizmowi. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

TVP 1 godz. 23:10
Fidel Castro: Nieznane taśmy (The Fidel Castro Tapes) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Tom Jennings (55 min)
W 1959 roku Fidel Castro doszedł do władzy na Kubie. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków na świecie. Dokument przestawia historię kariery kubańskiego dyktatora. CIEKAWOŚĆ, ALE NIEWIELKA

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 23:00
Pająki w metrze (Spiders 3D) - thriller SF, USA 2013, reż. Tibor Takács, wyk. Patrick Muldoon, Christa Campbell, William Hope, Jon Mack (89 min)
Jeszcze jeden i jeeeeeeszcze raz... Do tunelu nowojorskiego metra spada stara radziecka stacja kosmiczna. Z wraku wydostaje się nowy gatunek pająka, który mutuje, siejąc spustoszenie w mieście. KAŻDY ŁOWCA POWINIEN TO ZOBACZYĆ.