TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
ŚRODA 12.10
Waszą uwagę zwracam dzisiaj m.in. na premierę argentyńskiego serialu kryminalnego, thrillera „Cromo” w Ale kino+ o godz. 20:10. Wiem, że kategoria „argentyński serial kryminalny” nie jest tym co przyprawia Was o szybsze bicie serca, ale wydaje mi się, że akurat ten serial może się spodobać. Mnie wciągnął.
A spoza listy dorzucę jeszcze przypomnienie, że trwa 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, z którego relacja na żywo od godz. 15:50, aż do wieczora w TVP Kultura.
Jutro czwartkowy Polecaj TV, a dzisiaj udanej środy życzę.
FILM
TVN 7 godz. 20:00
Uciekający pociąg (Runaway Train) - dramat sensacyjny, USA/Izrael 1985, reż. Andriej Konczałowski, wyk. Jon Voight, Eric Roberts, Kyle T. Heffner, John P. Ryan (111 min)
Manny, twardy i bezlitosny recydywista ucieka z więzienia z młodszym i jeszcze nie pozbawionym resztek sumienia kolegą. Przejmują nad kontrolę nad pociągiem pędzącym przez pustkowia Alaski. Pojazd ma uszkodzone hamulce. Ale to tylko jeden z problemów. WYSOKIE NAPIĘCIE.
Stopklatka TV godz. 20:00
Pocałunek smoka (Kiss of the Dragon) - dramat sensacyjny, USA/Francja 2001, reż. Chris Nahon, wyk. Jet Li, Bridget Fonda, Tchéky Karyo, Ric Young (94 min)
Jet Li przyjeżdża do Francji by przy użyciu gibkości swego ciała i siły ducha aresztować chińskiego mafioso. Nie wszystko się jednak układa po jego myśli, więc zlać musi jeszcze kilka innych osób. Wyszło spod oka Luca Bessona. NAWALANKA, ALE NIE BEZ SENSU.
HBO godz. 20:10
Obce niebo - dramat obyczajowy, Polska/Szwecja 2015, reż. Dariusz Gajewski, wyk. Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Barbara Kubiak, Ewa Fröling (105 min)
Mocno komentowana w mediach, oparta w sporej części na faktach historia polskiego małżeństwa, które wyjechało do pracy w Szwecji, i za sprawą jednego, pozornie mało ważnego kłamstwa i szwedzkiego systemu opieki społecznej traci córkę, która zostaje oddana do rodziny zastępczej. Podejmują walkę o dziecko z systemem, aż posuwają się w desperacji do ryzykownego kroku. Świetna Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa jak zawsze, a film mocno KU PRZESTRODZE.
TVP Kultura godz. 21:30
Wszystko na sprzedaż - dramat psychologiczny, Polska 1968, reż. Andrzej Wajda, wyk. Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski (94 min)
Próba "rozliczenia się" ze śmiercią Zbigniewa Cybulskiego, z rodzącą się jego legendą i z krótki, ale wybitnym udziałem Bogumiła Kobieli. Jeden z trzech filmów pana Wajdy, które niezmiennie robią na mnie wrażenie. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.
Paramount godz. 22:00
Samoloty, pociągi i samochody (Planes, Trains and Automobiles) - komedia, USA 1987, reż. John Hughes, wyk. John Candy, Steve Martin, Laila Robins, Michael McKean (93 min)
Jedna z szalonych komedii z lat 80., w których brylowali aktorzy ówczesnej obsady „Saturday Night Live”. W tej szaleją John Candy i Steve Martin, którzy razem, choć nie z własnej woli ruszają w drogę z Nowego Jorku do Chicago i w tej drodze cały czas działają sobie na nerwy, a okoliczności rzucają im pod nogi kolejne przeszkody. ŚWIETNA ZABAWA.
TVP 2 godz. 22:25
Ilu miałaś facetów? (What's Your Number?) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Mark Mylod, wyk. Anna Faris, Chris Evans, Ari Graynor, Blythe Danner (107 min)
Rozczarowana tym, że mimo prób wielu nie udało jej się jakoś tak ani uczuciowo, ani rodzinnie życia ułożyć , pani Alicja postanawia rzecz całą, czyli życie swoje w wyżej wymienionych kategoriach poddać analizie. Aby była ona pełna, zamierza kolejno odwiedzić wszystkich swoich byłych. BYWA CIEKAWIE, ALE W SUMIE RUTYNA.
TVN 7 godz. 23:15
Kobieta na skraju dojrzałości (Young Adult) - komediodramat, USA 2011, reż. Jason Reitman, wyk. Charlize Theron, Patton Oswalt, Patrick Wilson, Elizabeth Reaser (94 min)
Od twórców „Juno”, czyli duetu Jason Reitman i Diablo Cody. Tym razem nadużywająca alkoholu pisarka po rozwodzie wraca do rodzinnego miasteczka w Minnesocie. I zagina parol na swojego chłopaka ze szkolnych lat. I nie przeszkadza jej ani to, że ów jest żonaty, ani to, że bardzo niedawno urodziło mu się dziecko. NIEZŁE.
TVP Kultura godz. 23:35
Dwa księżyce - dramat obyczajowy, Polska 1993, reż. Andrzej Barański, wyk. Bożena Adamek, Artur Barciś, Jerzy Bończak, Bożena Dykiel (133 min)
Film złożony z 17 epizodów o ludziach, których losy zbiegają się w przestrzeni pomiędzy zakolem Wisły a górą z trzema krzyżami, na kazimierskim rynku w roku 1930. MNIE NIE PRZEKONAŁ, ALE Z PRZESŁANIEM I SENSEM.
SERIAL
TVN Fabuła godz. 20:00
Naznaczony - serial sensacyjny, Polska 2009, reż. Maciej Odoliński, wyk. Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Anna Dereszowska, Piotr Borowski (50 min)
Próba zrobienia amerykańskiego serialu za polski budżet, z polskim scenariuszem i takimiż gwiazdami. Tajemniczy nieznajomy pojawia się w różnych okolicznościach i zwiastuje nieszczęścia. W każdym odcinku jest inny przypadek, ale wszystkie mają się złożyć w logiczną całość związaną z głównym bohaterem o powierzchowności Piotra Adamczyka. Ale dialogi w tym serialu, to istny majstersztyk. I prezent autorów dla wielbicieli filmowego kiczu. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.
Ale kino+ godz. 20:10
Cromo - serial kryminalny, Argentyna 2015, reż. Lucia Puenzo, Pablo Fendrik, wyk. German Palacios, Guillermo Pfening, Mariana Anghileri (2x37 min)
Premiera w telewizorze. Serial zrealizowała Lucia Puenzo, którą możecie znać ze znakomitego, nagrodzonego w Cannes filmu „XXY”, a jednym ze współtwórców jest Pablo Fendrik, reżyser oryginalnego westernu „Żar”, który znany jest choćby z Ale kino+. To świetna rekomendacja. Ale to nie wszystkie argumenty.
Oś fabularna jest dość prosta. Oto ekoaktywistka przemierza wschodnią Argentynę i bada stan tamtejszej wody. Trafia do pewnego zapuszczonego miasteczka i nie przypuszczając jak niebezpieczne jest to miejsce, odkrywa skażenie wody w okolicy. Skażenie śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców i przyrody, ale wynikające z działań bardzo niebezpiecznych ludzi i wielkich korporacji, które koszą dzięki temu wielką kasę. Nasza dzielna aktywistka zwraca więc na siebie uwagę tych, którym zależy na ciszy w tej sprawie i... ginie. Ginie oczywiście w tzw. niewyjaśnionych okolicznościach, a policja nie jest bardzo zainteresowana rozgrzebywaniem tej sprawy.
Skoro tak, to zagadkę jej śmierci próbuje rozwiązać mąż pani aktywistki, i najbliższy przyjaciel obojga, który niejako przy okazji był kochankiem ofiary. I wszystko będzie tu miało znaczenie. Bo powoli zaczną wyłazić na świat kolejne tajemnice całej trójki wspomnianych wyżej bohaterów, ale przede wszystkim korporacyjna sieć powiązań, zależności i niegodziwości, do jakich takie instytucje i stojący za nimi ludzie gotowi są się posunąć. WARTO SPRAWDZIĆ.
DOKUMENT
HBO 2 godz. 21:00
Opowieść o Susan Sontag (Regarding Susan Sontag) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Nancy D. Kates (96 min)
O zmarłej w 2004 roku amerykańskiej pisarce i eseistce, która była jedną z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych postaci swoich czasów. Twórcom udało się odnaleźć jej przyjaciół, rodzinę, współpracowników, kochanki, i porozmawiać z nimi i jej słabościach, miłościach, pasjach i zwyczajach. Wykorzystali też archiwalne materiały oraz cytaty z Sontag. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ. WARTO ZNAĆ.
TVP Kultura godz. 21:25
Punkówa (The Punk Singer) - film dokumentalny, USA 2013, reż. Sini Anderson (82 min)
Kathleen Hanna jest amerykańską punkową wokalistką znaną przede wszystkim z feministycznych poglądów i zaangażowania w ruchy walczące o równouprawnienie. WARTO.
Planete+ godz. 22:00
Zmowa milczenia. Brudny sekret chasydzkiej wspólnoty (Code of Silence) - film dokumentalny, Australia 2014, reż. Danny Ben-Moshe (56 min)
Premiera w telewizorze. Rzecz o na pozór spokojnych, przyjaznych ludziach z bogatą historią i tradycją, których idealny obraz zostaje zburzony, gdy jeden z członków lokalnej społeczności postanawia wyjawić ich mroczny sekret. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
TVP 1 godz. 22:30
Cegła i inne nagrody filmowe. Opowiada Andrzej Wajda - film dokumentalny, Polska 2011, reż. Marek Brodzki (53 min)
Bardzo dobry film, w którym Andrzej Wajda opowiada o wszystkich swoich filmowych nagrodach, wspomina wszystkie – powstałe do 2011 roku - swoje filmy i opowiada historie z nimi związane. Oczywiście wśród nich barwne anegdoty. WARTO ZOBACZYĆ I USŁYSZEĆ.