Program TV na dziś: widowiskowy "Więzień labiryntu" i nowy "Bosch" [POLECAJ TV - 17.10.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 17.10

Oczywiście zanim przejdę do tego co dzisiaj najlepsze na liście, wspomnę o dwóch rzeczach, których na liście nie ma, ale wiedzieć o nich na pewno chcecie. Oto po pierwsze – tak jak od jakiegoś czasu codziennie – w TVP Kultura od godz. 17:50 aż do 22:25 przesłuchania (tym razem już trzeciego etapu) 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. A po drugie, w paśmie Teatry Telewizji w TVP 1 o godz. 20:30 na żywo „Wielki test na prawo jazdy” prowadzone przez Paulinę Chylewską i Macieja Kurzajewskiego.

Jest też kilka „niezmieszczonych” filmów. W Stopklatka TV o godz. 20:00 "Bat 21", w TVN 7 o godz. 20:00 "Świadek koronny" z Pawłem Małaszyńskim, w TV Puls o godz. 21:50 horror "Rasa", w TV 4 o godz. 00:00 niemiecka sensacja "Akta Golgoty", w Polsat o godz. 00:30 "Szklana pułapka 3", a w TVP Kultura o godz. 01:25 "Dekameron" Pier Paolo Pasoliniego.

Jutro Polecaj na wtorek, a dzisiaj dobrego poniedziałku życzę.

FILM

Polsat godz. 20:10

Więzień labiryntu (The Maze Runner) - thriller, USA/Kanada/Wielka Brytania 2014, reż. Wes Ball, wyk. Dylan O'Brien, Aml Ameen, Ki Hong Lee, Blake Cooper (113 min)

Przede wszystkim o panu Tomku, który  budzi się w środku wielkiego labiryntu i staje na czele podobnych sobie, którzy jako i on nie pamiętają niczego sprzed pobudki, ale muszą wywalczyć sobie wyjście na wolność. Tyle, że nie wiedzą nawet tego, co ona oznacza. SZYBKO, BOJOWO I WYŁĄCZNIE DLA ROZRYWKI.

Canal+ godz. 21:00

The Duff [#ta brzydka i gruba] (The DUFF) - komedia, USA 2015, reż. Ari Sandel, wyk. Mae Whitman, Robbie Amell, Bella Thorne, Bianca A. Santos (101 min)

Premiera w telewizorze. Licealistka zauważa, że w społecznościowych jest postrzegana jako gruba i brzydka, i że nie warto się z nią kolegować. Chce więc przekonać szkolną brać, że jest fajną i atrakcyjną dziewczyną. ZADZIWIAJĄCO NIEZŁE.

 

Kino Polska godz. 22:05

Człowiek z żelaza - dramat społeczny, Polska 1981, reż. Andrzej Wajda, wyk. Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Marian Opania, Andrzej Seweryn (147 min)

Mocno kłócącą się z wykładnią obecnego Prezesa Polski wersja historii najnowszej naszego kraju, i wielki ukłon Andrzeja Wajdy wobec strajkujących w roku 1980 i samego Lecha Wałęsy. KAWAŁ FILMU.

 

Stopklatka TV godz. 22:10

Miasto śmierci (Bordertown) - film sensacyjny, USA/Meksyk/Wielka Brytania 2006, reż. Gregory Nava, wyk. Jennifer Lopez, Antonio Banderas, Maya Zapata, Martin Sheen (108 min)

Dziennikarka i jej były narzeczony zajmują się sprawą morderstw dokonywanych na młodych kobietach w meksykańskim mieście Juarez. W dotarciu do prawdy przeszkadzają im kolejno policja, prawnicy i sami mieszkańcy. A potem przeszkadzają im jeszcze bardziej. Na faktach, i tym bardziej poruszające, i w dodatku NAPRAWDĘ NIEZŁE.

Polsat godz. 22:35

Bliski wróg (Enemies Closer) - film sensacyjny, Wielka Brytania/USA 2013, reż. Peter Hyams, wyk. Tom Everett Scott, Jean-Claude Van Damme, Orlando Jones, Linzey Cocker (85 min)

Film powstał tylko po to, żeby dać szansę poruszać się kilku sprawnym facetom. Sensu w tym niewiele, i tylko Jean-Claude Van Damme zmienił koafiurę, która ma nadać mu bardziej demoniczny wygląd. A chodzi o to, że dwóch wrogów musi połączyć siły, żeby nie dać się zabić wrogowi wspólnemu. Prawda, jakie to niezwykłe? SZKODA CZASU.

TVP Kultura godz. 22:40

Obława - dramat wojenny, Polska 2012, reż. Marcin Krzyształowicz, wyk. Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati (88 min)

Partyzant Wydra wykonuje wyroki śmierci na zdrajcach i kolaborantach. Pewnego dnia otrzymuje rozkaz rozstrzelania młynarza Kondolewicza, który jest jego szkolnym kolegą. No i nie wiem. Bo to niezły scenariusz, film też się ogląda, ale coś mi w nim nie gra, nie potrafię się nim zachwycić, i nie mogę mu uwierzyć. Ale WARTO WYROBIĆ SOBIE ZDANIE.

TVN godz. 23:30

Strzelec (Shooter) - dramat sensacyjny, USA 2007, reż. Antoine Fuqua, wyk. Mark Wahlberg, Michael Pena, Danny Glover, Kate Mara (124 min)

Jeden snajper ma wyśledzić innego snajpera, który ponoć ma spróbować zabić prezydenta USA. I jak go tak śledził, to nie zauważył, że robią go w konia i wrabiają w ten zamach. Jak już się o tym dowiedział, to jest za późno, i musi teraz się oczyszczać. RUTYNOWE DZIAŁANIA.

TVN 7 godz. 00:10

Moulin Rouge (Moulin Rouge!) - musical, USA/Australia 2001, reż. Baz Luhrmann, wyk. Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent (127 min)

Ubogi pisarz zakochuje się w pięknej gwieździe najsłynniejszego i najbardziej skandalizującego klubu nocnego w Paryżu. Jednak ich miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę. Plus oczywiście Jacek Koman (są w światowym kinie polonica, z których możemy być prawdziwie dumni) jako narkoleptyczny Argentyńczyk, z rewelacyjnym wykonaniem "Roxanne". W najlepsze scenie (nie tylko tego) filmu NIE TYLKO DO SŁUCHANIA.

SERIAL

AMC godz. 21:00

Kraina bezprawia (Into the Badlands) - serial przygodowy, USA 2015, reż. David Dobkin, wyk. Daniel Wu, Orla Brady, Sarah Bolger, Emily Beecham (45 min)

Postapokaliptyczna rzeczywistość, w której znaną nam zza okna i z telewizora cywilizację zastąpiła dyktatura niejakich baronów, którzy dali ludziom schronienie ludziom, zrobili z nich swoich niewolników. A w ryzach utrzymuje tych niewolników armia złożona z rządnych krwi bezlitosnych gości, którzy od dzieciństwa są przygotowywani do tego, żeby takimi być. I w tym oto świecie rzecz się dzieje, i oczywiście jest pewna tajemnica, międzyklanowe gry, krew, zniszczenie i walka o lepsze jutro dla ludzkości. I TO SIĘ BARDZO DOBRZE OGLĄDA, CHOCIAŻ BZDURA DO KWADRATU.

 

HBO godz. 21:10

Rozwód (Divorce) - serial komediowy, USA 2016, reż. Jesse Peretz, wyk. Molly Shannon, Talia Balsam, Tracy Letts, Sarah Jessica Parker (30 min)

Premiera drugiego z ośmiu odcinków, w których pani Sarah Jessica Parker występuje w roli żony w małżeństwie z długoletnim stażem, które decyduje się na rozwód. To znaczy ona się decyduje, bo on - przynajmniej na początku - dziwi się, a potem złości. Bywa z lekkością, ale głównie gorzko jest. DO ZOBACZENIA.

Ale kino+ godz. 22:15

Cromo - serial kryminalny, Argentyna 2015, reż. Lucia Puenzo, Pablo Fendrik, wyk. Germán Palacios, Guillermo Pfening, Mariana Anghileri, Emilia Attias (37+45 min)

Powtórka pierwszego i drugiego Serial zrealizowała Lucia Puenzo, którą możecie znać ze znakomitego, nagrodzonego w Cannes filmu „XXY”, a jednym ze współtwórców jest Pablo Fendrik, reżyser oryginalnego westernu „Żar”, który znany jest choćby z Ale kino+. To świetna rekomendacja. Ale to nie wszystkie argumenty. Oś fabularna jest dość prosta. Oto ekoaktywistka przemierza wschodnią Argentynę i bada stan tamtejszej wody. Trafia do pewnego zapuszczonego miasteczka i nie przypuszczając jak niebezpieczne jest to miejsce, odkrywa skażenie wody w okolicy. Skażenie śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców i przyrody, ale wynikające z działań bardzo niebezpiecznych ludzi i wielkich korporacji, które koszą dzięki temu wielką kasę. Nasza dzielna aktywistka zwraca więc na siebie uwagę tych, którym zależy na ciszy w tej sprawie i... ginie. Ginie oczywiście w tzw. niewyjaśnionych okolicznościach, a policja nie jest bardzo zainteresowana rozgrzebywaniem tej sprawy. Skoro tak, to zagadkę jej śmierci próbuje rozwiązać mąż pani aktywistki, i najbliższy przyjaciel obojga, który niejako przy okazji był kochankiem ofiary. I wszystko będzie tu miało znaczenie. Bo powoli zaczną wyłazić na świat kolejne tajemnice całej trójki wspomnianych wyżej bohaterów, ale przede wszystkim korporacyjna sieć powiązań, zależności i niegodziwości, do jakich takie instytucje i stojący za nimi ludzie gotowi są się posunąć. WARTO SPRAWDZIĆ.

 

13 Ulica godz. 23:00

Bosch (Bosch 2) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)

Premiera odcinka trzeciego rewelacyjnego serialu kryminalnego, który uwielbiam od odcinka pierwszego serii pierwszej. NAMAWIAM BARDZO.

 

DOKUMENT

TVP Historia godz. 20:40

Naziści w CIA (Dienstbereit - Nazis und Faschisten im Auftrag der CIA) - film dokumentalny, Niemcy 2013, reż. Dirk Pohlmann, wyk. Till C. Hagen, Stefano Delle Chiaie, Wilhelm Dietl, John Dinges (52 min)

O tym jak CIA instrumentalnie traktowało zbrodniarzy wojennych III Rzeszy i darowało im wszystkie winy, byle tylko móc wyprzedzić w jakiejś dziedzinie, albo po prostu dokopać „ruskim”. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Latająca machina konfederatów (Confederate Flying Machine) - film dokumentalny, USA 2011, reż. Emily Bernhard (48 min)

Z dokumentów z 1860 roku wynika, że na długo przed braćmi Wright powstały pierwsze projekty latających maszyn parowych. I to o tych jest maszynach właśnie tajemniczych. CIEKAWOŚĆ JEST.

TVN 7 godz. 22.20

Zatoka delfinów (The Cove) - film dokumentalny, USA 2009, reż. Louie Psihoyos (88 min)

Japońscy rybacy zabijają rokrocznie ponad 23 tysiące delfinów. Władze wspierają proceder, co utrudnia przekazanie światu prawdy o rzezi. Jedno z największych łowisk znajduje się w zatoce Taiji. WARTO WIEDZIEĆ.

TVP 1 godz. 22:40

Czerwony guzik - film dokumentalny, Polska 2011, reż. Ewa Pięta, Mirosław Grubek (52 min)

6 września 1983 roku świat podobno otarł się o wojnę atomową. Otóż kilka minut po północy w podmoskiewskim centrum dowodzenia komputery wykryły rakiety rzekomo wystrzelone przez Stany Zjednoczone. A dyżur pełnił wówczas podpułkownik Stanisław Pietrow. I on sam, bez żadnych podpowiedzi uznał, że musiało dojść do pomyłki systemu. I zignorował sygnał, nie przekazał go dalej dzięki czemu prawdopodobnie uniknęliśmy wojny. Przełożeni odsunęli go potem od służby, a sprawę wyciszono. Z uwagi na tajemnicę wojskową te dramatyczne zdarzenia utrzymywano w tajemnicy aż do 1998 roku. DUŻA CIEKAWOŚĆ.