Program TV na dziś: "Milczenie owiec", "Dziewczyna z Alabamy" albo "Piłkarski poker" [POLECAJ TV - 26.10.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 26.10

Zanim odeślę Was do dzisiejszego Polecaja, dorzucę kilka tytułów jeszcze. Zacznę od „Magazynu śledczego Anity Gargas” w TVP 1 o godz. 21:50, bo sam jestem ciekaw co tym razem pani Anita wymyśliła albo znalazła. I filmy jeszcze może jakieś dorzucę? A niech tam. W Stopklatka TV o godz. 20:00 średnia sensacja "W klatce", a o godz. 22:00 dużo lepsza "Red Lights" z Robertem De Niro, w TVN Fabuła o godz. 21:00 "Shrek", w TVN o godz. 23:00 "Tylko mnie kochaj", a w TVN 7 o godz. 23:10 "Mission: Impossible 2". I jeszcze może w Ale kino+ o godz. 20:10 kolejne dwa odcinki argentyńskiego kryminału "Cromo".

Jutro kolejny Polecaj, a tymczasem udanej środy życzę.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Epidemia strachu (Contagion) - thriller SF, USA/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011, reż. Steven Soderbergh, wyk. Matt Damon, Marion Cotillard, Laurence Fishburne, Kate Winslet (106 min)

Wybucha epidemia, ludzkość wpada w panikę, więc świat się - jak to się zwykło w takich momentach mówić - pogrążą w chaosie. I w tych przykrych okolicznościach ostatnią szansą na to, że będzie jakaś przyszłość są naukowcy, którzy szukają lekarstwa. DZIEJE SIĘ, ALE NIE WIEM PO CO.

TV Puls godz. 20:00

Patrol (The Guardian) - dramat sensacyjny, USA 2006, reż. Andrew Davis, wyk. Kevin Costner, Ashton Kutcher, Sela Ward, Melissa Sagemiller (139 min)

Kevin Costner jest szanowanym ratownikiem straży przybrzeżnej, który po nieudanej akcji chce odejść ze służby, ale namawiają go by został i uczył w szkole dla ratowników rzeczonej straży. Tam poznaje aroganckiego, ale dobrego Ashtona Kutchera, i przyjdzie im się sprawdzić w działaniu. A w grę wchodzi jeszcze oczywiście miłość. Nie, nie między panami. MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

HBO godz. 20:10

Ant-Man - film SF, USA 2015, reż. Peyton Reed, wyk. Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly, Corey Stoll (117 min)

Marvelowska superbohaterska akcja, tym razem pan może robić się bardzo mały, bo ma kostium który go zmniejsza. Nie umie jednak latać, ale od tego ma tresowane różne latające owady. I oczywiście próbuje zapobiec katastrofie i ocalić ludzkość. Zabawa taka. Efektownie, czyli zasłużona nominację do BAFTA za efekty specjalne. I ZUPEŁNIE NIE MA ZNACZENIA, ŻE O NICZYM.

 

TV 4 godz. 21:00

Milczenie owiec (Silence of the Lambs) - thriller, USA 1991, reż. Jonathan Demme, wyk. Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Anthony Heald (118 min)

Pięć Oscarów, ale nie one są najważniejsze. Znakomity Anthony Hopkins w znanym już na wyrywki, ale wciąż robiącym wrażenie filmie. PRZERAŻAJĄCO DOBRE.

Kino Polska godz. 22:00

Gangsterzy i filantropi - film sensacyjny, Polska 1963, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, wyk. Gustaw Holoubek, Jacek Hahn, Wiesław Michnikowski, Hanka Bielicka (82 min)

Dwie znakomite, klimatyczne nowele, i dwie historie z kryminalnymi wątkami, ale oczywiście do śmiechu. I dwie wybitne aktorskie kreacje - Wiesław Michnikowski, Gustaw Holoubek - w otoczeniu równie wybitnych ról, na których tle błyszczą jeszcze bardziej. Jedna to genialny, w iście amerykańskim stylu plan napadu wymyślony przez genialnego szefa gangu, który pali na panewce w obliczu serii nieoczekiwanych zmiennych pojawiających się w skomplikowanym równaniu. A druga, to opowieść o panu Kowalskim, który straciwszy pracę przypadkiem uznany zostaje kontrolerem PIH-u przez kelnera i dostrzega w tym szansę na niezły zarobek. Odwiedza kolejne restauracje i zbiera łapówki. Aż wreszcie warszawska gastronomia staje się wzorcową, bo bardziej opłacało się restauratorom poprawić jakość usług swoich niż opłacać się Kowalskiemu. ZNAKOMITE POD KAŻDYM WZGLĘDEM. (A przy okazji pochwalę się wywiadem z panem Michnikowskim, z którego jestem bardzo, bardzo dumny. )

TVP 2 godz. 22:15

Dziewczyna z Alabamy (Sweet Home Alabama) - komedia romantyczna, USA 2002, reż. Andy Tennant, wyk. Reese Witherspoon, Patrick Dempsey, Josh Lucas, Candice Bergen (104 min)

Urokliwa komedia romantyczna o dziewczynie z prowincji, która od losu dostaje szansę sukcesu i poślubienia księcia z bajki. Z tym jednak, że oczywiście sprawy się komplikują, a ona staje przed pytaniem czy naprawdę chce być księżniczką u boku swojego księcia, i czego chce w ogóle. W świecie mody rzecz się dzieje, więc jest szybko i ładnie. NIE POWALA, ALE BEZPIECZNE WIĘC PRZYJEMNE.

TVP Kultura godz. 22:20

Piłkarski poker - komedia obyczajowa, Polska 1988, reż. Janusz Zaorski, wyk. Janusz Gajos, Mariusz Dmochowski, Marian Opania, Małgorzata Pieczyńska (101 min)

Polska piłka korupcyjna w wesoło tragicznym sosie autorstwa duetu Jan Purzycki - scenariusz, Janusz Zaorski - reżyseria. No i oczywiście z duetem Janusz Gajos i Marian Opania. Wątpię, żeby ktoś nie wiedział o czym to, ale na wszelki wypadek przypomnę, że sędzia piłkarski ma już dość bycia uczciwym pijakiem i z kolegą z dawnych lepszych czasów robią przekręt życia, robiąc w konia wszystkich tzw. sportowych działaczy. Dla dobra polskiej piłki, oczywiście. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

Polsat godz. 23:05

Róża - dramat historyczny, Polska 2011, reż. Wojciech Smarzowski, wyk. Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis, Jacek Braciak (94 min)

Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie. 6 nagród na festiwalu w Gdyni może samo w sobie nie jest rekomendacją szczególną, ale nazwisko SMARZOWSKI wystarczy.

 

SERIAL

Zoom TV godz. 20:00

Szeptunka - serial rosyjski 2012,  reż. Mira Mescheriakova, wyk. Kristina Kazinskaya, Aleksandra Kosova, Sergey Lyakhov (2x25 min)

Serialu nie znam, ale z przyjemnością zerknę, bo – o czym już wspominałem razy kilka – mam słabość do rosyjskiego języka. Tymczasem posłużę się „matprasem”: Babcia Nina, będąc dzieckiem, w wyniku ciężkiej choroby straciła wzrok. Utrata ważnego zmysłu została jej jednak wynagrodzona darem jasnowidztwa, przez co wieść o niej rozniosła się dużo dalej poza granicę wsi, w której mieszka. Nie wychodzi z domu, a z innymi ludźmi kontaktuje się wyłącznie poprzez swoją wnuczkę Annę, która publikuje jej porady dla potrzebujących na swojej stronie internetowej. DO ZOBACZENIA.

Comedy Central godz. 21.00 

Teoria wielkiego podrywu 10 (The Big Bang Theory 10) - serial komediowy, USA 2016 (2x25 min)

Powtórka pierwszego i premiera drugiego odcinka najnowszej serii mojego ulubionego sitcomu, który zawsze polecał będę, bo jest świetny. BARDZO TO DOBRE.

Universal godz. 23:00

Hawaii 5.0 7 (Hawaii 5.0) - serial kryminalny, USA 2016-2017, wyk. Alex O'Loughlin, Daniel Dae Kim, Grace Park, Scott Caan (60 min)

Siódma od powrotu po latach seria powrót do tytułu sprzed lat kilkudziesięciu. Tamten policyjny procedural z lat 70. miał swój styl i znakomitą, chyba najlepszą ze wszystkich muzyczną czołówkę. Ten nie wyróżnia się niczym poza okolicznościami przyrody. TELEWIZYJNA RUTYNA.

DOKUMENT

Canal+ Film godz. 20:00

Zaczarowane królestwo zwierząt (Enchanted Kingdom) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Patrick Morris, Neil Nightingale (83 min)

Fenomenalne obrazy pięknych krajobrazów i istnych cudów natury mało zbadanych zakątków naszej matki Ziemi. Plus komentarz wygłaszany przez Idrisa Elbę, więc lepiej użyć opcji napisy. ZACHWYCAJĄCE.

TVP Kultura godz. 20:20

Rock'n'roll i Czerwoni Khmerzy (Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll) - film dokumentalny, USA/Kambodża/Francja 2014, reż. John Pirozzi (105 min)

W 1975 roku rewolucja Czerwonych Khmerów narzuciła w Kambodży jedyny słuszny model kultury, odrzucając wszystko, co miało jakikolwiek związek ze zgniłym Zachodem. A przedrewolucyjni artyści stali się wrogami systemu. I ich właśnie przypomina ten film, tych kambodżańskich rock and rollowcach, którzy padli ofiarą wojny domowej. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

 

Planete+ godz. 22:00

Jak być gejem w Pakistanie (How Gay is Pakistan?) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Masood Khan (50 min)

Przewodnikiem w filmie jest niejaki pan Mawaan, który przewozi nas po swojej ojczyźnie, i pokazuje jak wygląda życie osób z kręgu LGBT w Pakistanie, a takoż gdzie homoseksualizm jest nielegalny i uważany za chorobę. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 1 godz. 22:30

Jurek - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Paweł Wysoczański (73 min)

Opowieść o słynnym himalaiście Jerzym Kukuczce, plus rozmowy z jego rodziną, z przyjaciółmi i archiwalne materiały wszelkie. CIEKAWOŚĆ.