TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
PIĄTEK 28.10
Najpierw oczywiście coś spoza listy, czyli w TVP Kultura o godz. 22:20 „Tygodnik kulturalny” Michała Chacińskiego, a o godz. 23:10 „Pegaz: Scena alternatywna” i Miloopa. I może kilka filmów, które na listę się nie zmieściły, czyli np. w Stopklatka TV o godz. 20:00 melodramat "Blue Valentine", w TV 4 o godz. 20:00 "Kevin sam w Nowym Jorku", w Ale kino+ o godz. 20:10 "Chłopcy z ferajny", w TNT o godz. 21:00 "Amerykański ninja", w TV Puls o godz. 21:55 "Nieobliczalny" ze Stevenem Seagalem, w TVN o godz. 23:20 "Blade, Wieczny Łowca 2", a w Polsacie o godz. 00:25 horror "Z piekła rodem". Ale to co najważniejsze znajdziecie na liście. Oczywiście.
Jutro oczywiście w samo południe „Program Telewizyjny” w TOK FM, a w nim urodziny pewnej wesołej telewizji. A dzisiaj dobrego piątku życzę.
FILM
TVN godz. 20:00
Hobbit: Pustkowie Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug) - film fantasy, USA/Nowa Zelandia 2013, reż. Peter Jackson, wyk. Richard Armitage, Ian McKellen, Martin Freeman, Ken Stott (186 min)
Hobbit Bilbo kontynuuje podróż przez Śródziemie, żeby odzyskać Erebor, dawne królestwo krasnoludów. I tak przemierzając kolejne krainy, coraz bliżej jest siedziby Smauga. Nawet jeśli się nie lubi fantasy - a ja nie lubię nawet bardzo - i baśniowych światów, to przyznać trzeba, że to dzieło wykonane pięknie. EFEKTOWNE OCZYWIŚCIE.
TVN 7 godz. 20:00
Richie milioner (Richie Rich) - komedia przygodowa, USA 1994, reż. Donald Petrie, wyk. Macaulay Culkin, Jonathan Hyde, John Larroquette, Christine Ebersole (95 min)
Rzecz momentami zabawna, z wykorzystaniem dziecięcego talentu Macaulaya Culkina opowiastka o najbogatszym i najbardziej rozpuszczonym dzieciaku świata, który w obliczu niebezpieczeństwa w jakim znaleźli się jego rodzice, okazuje się być zdolnym do poświęceń, do przyjaźni i kochającym synkiem. DO UŚMIECHU.
Cinemax godz. 20:00
Opera - horror, Włochy 1987, reż. Dario Argento, wyk. Cristina Marsillach, Ian Charleson, Urbano Barberini, Daria Nicolodi (107 min)
Włoski horror, momentami włos jeżący na rękach i nogach. Wokół sopranistki się kręci, która dostaje rolę Lady Makbet w operze Verdiego, która to rola wg przesądu ściągać na artystki jakieś nieszczęście. Ale to wielka szansa dla śpiewaczki, więc przełamuje wstępny strach, i bierze rolę. Ale po premierze, zresztą udanej, przestaje być przyjemnie. Z SATYSFAKCJĄ.
TVP Kultura godz. 20:25
Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków (Niebiesnyje żeny ługowych mari) - dramat obyczajowy, Rosja 2012, reż. Aleksiej Fedorczenko, wyk. Jana Esipowicz, Julija Aug, Wasilij Domraczow (106 min)
Filmu nadal nie znam, ale to podobno "Zmysłowa podróż po świecie legend, magii i erotycznych fantazji ugrofińskiego ludu Mari Eł. Bohaterką każdej z 26 części jest kobieta, której imię zaczyna się na literę O. DO SPRAWDZENIA.
Canal+ godz. 21:00
W imię desperacji (Amber Alert) - thriller, Kanada 2016, reż. Philippe Gagnon, wyk. Alaina Huffman, Kyle Mac, Damon Runyan, Scott Gibson (90 min)
Premiera w telewizorze, sensacyjna, ale z niewielką szansą na sukces schematyczna opowieść o tym jak to młodzieniec porywa autobus dzieciaków pełen, by pieniędzmi z okupu zapłacić za leczenie matki. A uwolnienie dzieci negocjuje z nim młoda pani detektyw, która swoje ma rodzinne problemy. ŚREDNIE TO NIESTETY.
TVP 1 godz. 21:40
Egipcjanin Sinuhe (The Egyptian) - film historyczny, USA 1954, reż. Michael Curtiz, wyk. Edmund Purdom, Jean Simmons, Victor Mature, Peter Ustinov (139 min)
Burzliwe życie niejakiego Sinuhe, którego pochodzenie okryte jest tajemnicą, w formie wystawnej, bardzo efektownej ramoty w pięknych wnętrzach i strojach. W STARYM KINIE, DO ZOBACZENIA.
TVN 7 godz. 22:05
El Dorado - western, USA 1966, reż. Howard Hawks, wyk. John Wayne, Robert Mitchum, James Caan, Charlene Holt (126 min)
Jeden z klasycznych westernów. Pan rewolwerowiec ma zmusić pewną rodzinę do oddania ziemi innemu, bogatszemu panu, ale serce mu mięknie i odwraca broń swoją, żeby jednak ich bronić. POZYCJA KLASYCZNA.
HBO godz. 22:15
Gęsia skórka (Goosebumps) - komedia, USA/Australia 2015, reż. Rob Letterman, wyk. Jack Black, Dylan Minnette, Odeya Rush, Ryan Lee (99 min)
Premiera w telewizorze. Komediowa przygodówka z autorem książek dla dzieci i młodzieńcem, którym udaje się uwolnić potwory z jednej z książek. A jak już je uwolnił to teraz okiełznać je muszą. BEZ SZAŁU, ALE Z PRZYJEMNOŚCIĄ.
Stopklatka TV godz. 22:30
Konflikt imperiów (Age of the Hobbits) - film fantasy, USA 2012, reż. Joseph J. Lawson, wyk. Bai Ling, Sun Korng, Srogn, Khom Lyly (87 min)
Wytwórnia Asylum słynie z tego, że - powiedzmy - parafrazuje tematy megaprodukcji. To jest przykład tego jak spróbowali zjeść temat hobbitów. W klasycznej dla siebie, uboższej, za to pomysłowej formie. Więc jeśli chcecie się zabawić formą i pośmiać trochę z tych sposobów, to będziecie zadowoleni. A w treści to jest tak, że lokalny bohater próbuje wybić się na wolność, ale musi najpierw z przyjaciółmi odnaleźć pierś... nie, nie pierścień, tylko sztylet zaczarowany. Rusza więc i szuka, momentami krwawo. DO ZABAWY ZDATNE.
TVP Kultura godz. 23:45
Wstyd (Shame) - dramat, Wielka Brytania 2011, reż. Steve McQueen, wyk. Michael Fassbender, Carey Mulligan, Nicole Beharie, Lucy Walters (101 min)
Sporo erotyki w filmie o seksie, miłości i tym co jest między seksem i miłością. Otóż nasz bohater jest zdania, że monogamia nie istnieje, a seks jest dla niego sposobem na życie. Ale kiedy przyjeżdża nadwrażliwa, cierpiącej na wahania nastrojów siostra, on też zaczyna na świat patrzeć nieco inaczej. DLA MNIE ZBYT PRETENSJONALNE, ŻEBY PORUSZYĆ, ALE PORUSZENIE BYŁO.
SERIAL
HBO godz. 20:10
Młody papież (The Young Pope) - serial obyczajowy, Wł./Fr./Hiszp./Wlk.Bryt./USA 2016, reż. Paolo Sorrentino, wyk. Jude Law, Diane Keaton, Cécile De France, Silvio Orlando (2x50 min)
Premiera w telewizorze, czyli dwuodcinkowe otwarcie nowego, bardzo oczekiwanego serialu. U nas „serial o papieżu” to oczywiście musi być opowiadanie kardynała Dziwisza o „papieżu Polaku”, ale świat widzi to inaczej. Szerzej. Oto więc dostajemy serial, którego charakter i specyfikę celnie oddają przydomki jakimi został obdarzony po prezentacji dwóch odcinków podczas festiwalu w Wenecji, czyli „The Poperanos” i „House of Cardinals”. Rzecz jest o papieżu – co trzeba podkreślić – fikcyjnym, pierwszym Amerykaninie, który dostąpił tego zaszczytu i przybrał imię Piusa XIII. Co ciekawe, to samo imię przybrał inny Amerykanin, niejaki Lucian Pulvermacher – ale to już prawdziwa historia – który był ongi mnichem, a potem większych zapragnął zaszczytów, i w sprzeciwie wobec reform Jana XXIII utworzył tzw. Prawdziwy Kościół Katolicki, którego został papieżem. Krótko mówiąc był to jeden z katolickich tzw. Antypapieży. Tyle historii. Co do serialu, to w nim Pius XIII jest młodym, ujmującym człowiekiem, który jednakowoż prócz wielu przymiotów, ma również coś niecoś za uszami i tajemnicę ma. Zresztą nie on jeden, bo Watykan w tym serialu to miejsce, w którym mieszają się bardzo różne interesy, bardzo różne namiętności i poziomy wiary. Co tydzień po dwa odcinki. DUŻE POLECENIE!
TVP 1 godz. 20:30
Poldark. Wichry losu 2 (Poldark 2) - serial historyczny, Wielka Brytania 2016, wyk. Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Heida Reed, Jack Farthing (55 min)
Drugi sezon serialu zrealizowanego na podstawie popularnego cyklu powieści Winstona Grahama. Dla tych, którzy znają i lubią serię pierwsze, więc streszczał nie będę. DO ZOBACZENIA, ALE NIEKONIECZNIE.