TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
CZWARTEK 10.11
Oczywiście na początku to, co na listę nie weszło, czyli w TVP Kultura o godz. 23:20 kolejne wydanie programu „Dezerterzy” Łukasza Orbitowskiego, a w TVP 1 o godz. 21:30 „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, i o godz. 22:30 „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Natomiast w FOX Comedy od godz. 20:05 cały wieczór i noc z serialem „Współczesna rodzina 5”.
Jutro zaproszę do Polecaja na piątek, a dzisiaj przyjemności życzę czwartkowych.
FILM
Stopklatka TV godz. 20:00
Brunet wieczorową porą - komedia obyczajowa, Polska 1976, reż. Stanisław Bareja, wyk. Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas, Wojciech Pokora, Józef Nalberczak (92 min)
Jedna z bardziej rozczulających komedii pana Barei. Tym razem z Krzysztofem Kowalewskim w roli zjawiskowej i całą masą scenek, które przeszły do historii i powiedzeń, które przeszły do języka. Ot, choćby "nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem". Tak, to z tego filmu właśnie. SZEROKI UŚMIECH.
TV Puls godz. 20:00
Godzilla - film SF, USA/Japonia 1998, reż. Roland Emmerich, wyk. Matthew Broderick, Maria Pitillo, Jean Reno, Hank Azaria (139 min)
Przebój kinowy w reżyserii twórcy „Dnia Niepodległości” z udziałem Jeana Reno i Matthew Brodericka. Francuskie testy nuklearne na południowym Pacyfiku przywracają do życie gigantycznego jaszczura, który po długiej wędrówce dociera do Nowego Jorku. Według mnie legendy nie dźwignął, ale DUŻE WIDOWISKO.
HBO godz. 20:10
Powiedzmy sobie wszystko (This Is Where I Leave You) - komediodramat, USA 2014, reż. Shawn Levy, wyk. Jason Bateman, Tina Fey, Jane Fonda, Adam Driver (103 min)
Premiera w telewizorze. Niezła w słowach opowieść o rodzince, która przy niezbyt przyjemnej okazji pogrzebu ojca rodziny, spotyka się po długiej przerwie i ma na tyle dużo czasu, żeby teraz poukładać na nowo sprawy między sobą i na nowo spróbować być rodziną. NIEZŁE.
Ale kino+ godz. 20:10
Olbrzym samolub (The Selfish Giant) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania 2013, reż. Clio Barnard, wyk. Shaun Thomas, Conner Chapman, Sean Gilder, Lorraine Ashbourne (101 min)
Sporo nagród dla filmu o chłopięcej przyjaźni, która oczywiście zostaje wystawiona na próbę, żeby było o czym zrobić film. Bohaterem jest trzynastoletni chłopak i przyjaciel jego, którzy zostają dyscyplinarnie usunięci ze szkoły i zatrudniają się u handlarza złomem. TRUDNE, ALE CIEKAWE.
TVN 7 godz. 21:00
Dziewczyna z przedmieścia (Suburban Girl) - komediodramat, USA 2007, reż. Marc Klein, wyk. Sarah Michelle Gellar, Alec Baldwin, Maggie Grace, James Naughton (93 min)
Romans pani z małego wydawnictwa z panem będącym istną legendą wydawniczej branży. Na przeszkodzie ich szczęśliwości staje przeszłość pana. Znaczy jego ożenek, niemal obca mu córka, liczne miłosne podboje oraz skrywany przed światem alkoholizm. PRODUKCYJNIAK.
TVP Kultura godz. 21:00
Bikiniarze (Stiliagi) - musical, Rosja 2008, reż. Walerij Todorowski, wyk. Oksana Akińszyna, Anton Szagin, Siergiej Garmasz, Aleksiej Gorbunow (136 min)
Historia z lat 50. ubiegłego wieku. Grupa młodych ludzi musi walczyć o prawo do tego, by móc być innymi od reszty. Oni pragną słuchać innej muzyki, inaczej się ubierać a także inaczej kochać. W filmie napotkamy wyjątkowo trudne elementy choreograficzne, pełną napięcia i zwrotów akcji fabułę i historię miłosną, która daje do myślenia. WSPANIAŁE W OBRAZKU W DŹWIĘKU. POLECAM BARDZO.
TV 4 godz. 21:00
Biały Tygrys (Biełyj tigr) - film wojenny, Rosja 2012, reż. Karen Szachnazarow, wyk. Karen Szachnazarow, Aleksiej Wiertkow, Władimir Iljin, Aleksander Wachow (104 min)
Dziwny to film nieco, o tym jak podczas II wojny światowej na polu walki pojawia się dziesiątkujący sowiecką armię niemiecki czołg. Aby go dopaść Rosjanie do boju wysyłają specjalną wersji czołgu T-34. DLA LUBIĄCYCH TAKĄ WOJENNĄ ZABAWĘ
CBS Europa godz. 21:00
Facet pełen uroku (Good Luck Chuck) - komedia romantyczna, USA/Kanada 2007, reż. Mark Helfrich, wyk. Dane Cook, Jessica Alba, Connor Price, Troy Gentile (95 min)
Bardzo przyjemna w formie i treści z odpowiednią dawką banału opowieść o młodym i przystojnym dentyście, na którym ciąży klątwa. Otóż każda kobieta, z którą spędzi noc, natychmiast znajduje miłość życia. Gdy więc poznaje kobietę, na której zależy mu bardziej niż na innych, i ma nadzieję na radosną i długą z nią przyszłość, próbuje zniechęcić ją do zbliżenia, żeby nie zakochała się w innym. Z PRZYJEMNOŚCIĄ.
TVP 2 godz. 21:45
Miś - komedia, Polska 1981, reż. Stanisław Bareja, wyk. Stanisław Tym, Barbara Burska, Christine Paul, Krzysztof Kowalewski (111 min)
Nie będę Was obrażał opisując i polecając, więc wystarczy, że podałem tytuł, stację i godzinę. ZYLION RAZY BYŁO, A CIĄGLE BAWI.
HBO godz. 21:55
Marsylski łącznik (La French) - film kryminalny, Francja/Belgia 2014, reż. Cédric Jimenez, wyk. Céline Sallette, Mélanie Doutey, Benoit Magimel, Jean Dujardin (135 min)
Premiera w telewizorze. Osadzona w połowie lat 70. kryminalna opowieść o panu, który ma rozpracować przestępczą grupę przerzucającą heroinę do Stanów. Wprowadzenie banalne i podobne do wielu innych sensacyjnych filmów, ale ten jest dużo lepszy, klimatyczny i dostał nawet dwie nominację do Cezara. Za scenografię i kostiumy, obie zasłużone, bo to świetna robota. DUŻA CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ.
TVN godz. 22:30
Jestem legendą (I Am Legend) - film SF, USA/Australia 2007, reż. Francis Lawrence, wyk. Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salli Richardson (101 min)
Wirus wykończył prawie całą ludzkość, a tych, których nie wykończył, zmienił w bojące się tylko słonecznego światła bestie. Ocalał chyba tylko pewien naukowiec w Nowym Jorku, który urządził tu sobie życie, i cały czas poszukuje szczepionki. DOBRA ROBOTA.
TV 6 godz. 23:00
Ofiary wojny (Casualties of War) - dramat wojenny, USA 1989, reż. Brian De Palma, wyk. Michael J. Fox, Sean Penn, Don Harvey, John C. Reilly (121 min)
Kawał antywojennego kina z mocnym przesłaniem. W czasie wietnamskiej wojny rozwścieczeni śmiercią kolegi amerykańscy wojacy mszczą się porywając i gwałcąc młodą Wietnamkę. Ale jeden z nich ma poważną zagwozdkę, bo nie może się z tym pogodzić. Wychodzi więc z szeregu i sprzeciwia się zmuszony do wyboru między lojalnością a przyzwoitością, zwaną czasem moralnością. Wybitne role Foxa i Penna. MOCNE, MĄDRE KINO.
TVP 2 godz. 23:50
Dług (The Debt) - dramat sensacyjny, USA/Wielka Brytania/Węgry 2010, reż. John Madden, wyk. Helen Mirren, Ciarán Hinds, Tom Wilkinson, Romi Aboulafia (113 min)
Była agentka Mossadu po latach musi wrócić do sprawy, która uczyniła z niej bohaterkę, bo okazuje się, że tamta akcja nie poszła zgodnie z planem. DO ZOBACZENIA.
SERIAL
Canal+ godz. 21:00
Zabójcza broń (Lethal Weapon) - serial sensacyjny, USA 2016, wyk. Damon Wayans, Clayne Crawford, Jordana Brewster, Keesha Sharp (2x50 min)
Premiera w telewizorze. Była już kiedyś próba wypreparowania serialu z filmu pod tym właśnie tytułem. Mało udana. Ta miała być lepsza, i... i jest lepsza. Dużo lepsza. Nie zmieni świata, ale czyni go trochę przyjemniejszym. W kolejnych odcinkach, kolejne śledztwa i radośnie wybuchowe przygody. A w odcinku pierwszym były komandos Martin Riggs zostaje Policjantem, i nowym partnerem detektywa Rogera Murtaugh, dla którego najważniejsze jest unikanie stresu, co nowy kumpel skutecznie mu utrudni.
SciFi Universal godz. 22:00
KillJoys - serial SF, Kanada 2015, wyk. Hannah John-Kamen, Aaron Ashmore, Luke Macfarlane, Rob Stewart (60 min)
To nie jest serial wielki, ale dla lubiących kosmiczną strzelaną rozrywkę z elementami momentami niezłego humoru przyjemność jest spora. Oto grupa międzygalaktycznych łowców nagród po całym znanym kosmosie szuka zbiegów i innych złych ludzi i próbuje ich łapać, lub unieszkodliwić. NIEZŁA ZABAWA.
DOKUMENT
TVP 1 godz. 23:40
Ucieczka z piekła - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Ernest Saj (55 min)
Twórcy filmu dotarli do urzędnika, który pracował w Jugendamt, organizacji ds. zarządzania dziećmi i młodzieżą w Niemczech. A film jest o dramatycznych historiach ludzi, którym utworzona w 1922 roku organizacja odebrała dzieci. PORUSZAJĄCE.
TVP Kultura godz. 23:50
Bitnicy (Beat Generation) - film dokumentalny, Francja 2013, reż. Xavier Villetard, Jean-Jacques Lebel (55 min)
Rzecz o amerykańskich pisarzach, którzy w latach 50. Odrzucili wszelkie konwenanse literackie, pisali dziko, niezdyscyplinowanie, inspirując się podświadomością. I podobnież do tego stopnia, że zmienili historię literatury. Bitnicy to m.in. Jack Kerouac, Allen Ginsberg i Williama S. Burroughs. A zaczęło się od „Skowytu” Ginsberga w roku 1956. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
KRAINA ŁOWCÓW KICZU
Polsat godz. 23:20
Pirania (Piranha) - horror, USA 2010, reż. Alexandre Aja, wyk. Richard Dreyfuss, Ving Rhames, Elisabeth Shue, Christopher Lloyd (88 min)
Takie „Szczęki” trochę, tylko żwawsze w akcji, no i rybki mniejsze acz bardziej zajadłe. Dosłownie. W wyniku ruchów tektonicznych z podziemnego zbiornika wodnego do Jeziora Wiktorii przedostają się prehistoryczne piranie i zjadają sobie ludzi, którzy przyjechali w okolicy kręcić film dla dorosłych. Innych też zjadają. Oczywiście głupie, ale MOŻNA SIĘ POŚMIAĆ Z NIEPORADNOŚCI.