Program TV na dziś: "Na skraju jutra", "Czerwony pająk" i "Podwodny wróg" [POLECAJ TV - 18.11.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 18.11

I oczywiście to wszystkich specjałów z listy dorzucam kilka jeszcze takich, które na listę nie weszły. W TVP Kultura o godz. 22:35 „Tygodnik kulturalny”, a w HBO 3 o godz. 21:00 „Wieczór z Johnem Oliverem”. I może kilka filmów. W Kino Polska o godz. 20:00 "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, w Stopklatka TV o godz. 20:00 "Red Lights", w TVN 7 o godz. 20:00 Mel Gibson i Jodie Foster w komedii "Maverick", w Polsat o godz. 20:05 taneczny "Step Up: All In", a w AXN o godz. 21:00 "Miami Vice".

Jutro Polecaj na sobotę, a dzisiaj udanego życzę piątku.

FILM

TVN godz. 20:00

Na skraju jutra (Edge of Tomorrow) - film SF, USA/Australia 2014, reż. Doug Liman, wyk. Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton (113 min)

Widowiskowa, ale przekombinowana strzelanka – no, nie tylko strzelanka – z kosmitami. Oto wg scenariusza w roku 2020 kosmici podbiją Europę i wygrywają dalej. Jednym z żołnierzy walczących z kosmitami jest pan, który tuż przed tym jak sam zginął, zabił jednego z kosmitów i chyba moc jego przejął czy jakoś tak. W każdym razie od teraz, zawsze jak go zabiją wraca do początku dnia i może ten dzień – włącznie z walką – przeżywać od nowa. No, ale ma kłopot z tym nowym darem, więc musi liczyć na pomoc pani, która doświadczyła czegoś podobnego. SZYBKO SIĘ OGLĄDA. I GŁOŚNO.

 

TV 4 godz. 20:00

Agent z przypadku (Dak miu mai shing) - komedia sensacyjna, Hongkong 2001, reż. Teddy Chan, wyk. Jackie Chan, Eric Tsang, Vivian Hsu, Hsing-kuo Wu (108 min)

Jackie Chan, więc szybko jest, karatecznie i wesoło. A rzecz jest o prostym sprzedawcy, który zostaje wmieszany w aferą szpiegowską. DO ZOBACZENIA Z JAKO TAKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.

TVP Kultura godz. 20:25

Bitwa o Algier (La battaglia di Algeri) - dramat wojenny, Algieria/Włochy 1966, reż. Gillo Pontecorvo, wyk. Brahim Hadjadj, Jean Martin (121 min)

Kiedyś głośny, a teraz już ciężkawy nieco, utrzymany w trochę paradokumentalnej formie film, którego akcja toczy się w latach 50., w czasie wojny algierskiej. Do miasta, celem zdławienia tamtejszych pomysłów na niepodległość wysłany zostaje francuski oddział. Złoty Lew na MFF w Wenecji, i także trzy nominacje do Oscara - dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, za scenariusz oraz reżyserię. POZYCJA KLASYCZNA.

Canal+ godz. 21:00

Czerwony pająk - thriller, Polska 2015, reż. Marcin Koszałka, Michał Fojcik, wyk. Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński (90 min)

Premiera w telewizorze. Fikcyjna historia Lucjana Staniaka, zwanego Czerwonym Pająkiem spleciona z autentycznym życiorysem jedynego seryjnego mordercy-nastolatka, czyli Karola Kota "Wampira z Krakowa". Znakomicie sfilmowany, wystylizowany i przerażający. Różne są zdania na temat filmu tego, ale dla mnie duży, chociaż przerażający, plus. DO ZOBACZENIA.

 

TVP 1 godz. 21:50

Podwodny wróg (The Enemy Below) - dramat wojenny, USA 1957, reż. Dick Powell, wyk. Robert Mitchum, Curd Jürgens, David Hedison, Theodore Bikel (98 min)

Nieźle sfilmowany morski pojedynek amerykańsko niemiecki w starym, dobrym stylu, chociaż już bez takich emocji, jakie wywoływał w latach 50. Oczywiście. DO ZOBACZENIA.

TV 4 godz. 21:55

Edison - thriller, USA 2005, reż. David J. Burke, wyk. Justin Timberlake, Martin Freeman, Kevin Spacey, Dylan McDermott (97 min)

Młody reporter podejrzewa, że w policyjnych strukturach działa grupa skorumpowanych funkcjonariuszy. Postanawia przeprowadzić w tej sprawie własne śledztwo. OGLĄDA SIĘ.

HBO godz. 22:15

Whiskey, Tango, Foxtrot (Whiskey Tango Foxtrot) - komediodramat, USA 2016, reż. Glenn Ficarra, John Requa, wyk. Tina Fey, Margot Robbie, Martin Freeman, Alfred Molina (108 min)

Premiera w telewizorze. Na podstawie wspomnień dziennikarki Kim Barker. A skoro z niesamowitą Tiną Fey, więc oczywiście będę polecał. Redaktorem wiadomości w jednej ze stacji telewizyjnych jedzie do wojną ogarniętego Afganistanu, żeby zrealizować reportaż o codziennym życiu mieszkańców. I spotyka tam ludzi, którzy mimo mało fajnych okoliczności próbują prowadzić normalne życie. BARDZO TO DOBRE JEST.

 

TVN godz. 22:20

Arka przyszłości (Snowpiercer) - thriller SF, Korea Południowa/Czechy/USA/Francja 2013, reż. Joon-ho Bong, wyk. Chris Evans, Ed Harris, John Hurt (126 min)

Jest rok 2031, świat przegrał walkę z globalnym ociepleniem i na Ziemi zapanowała wieczna zima. Jedynymi, którzy przetrwali są pasażerowie gigantycznego pociągu pędzącego przez śnieżną zamieć. I od kilkunastu lat jeżdżą dookoła świata, a wewnątrz pociągu panuje system klasowy. Czyli taka allegoria świata całego zamkniętego w szklanej kuli, i coś na pozór Arki Noego jednocześnie. CIEKAWY POMYSŁ, ALE FILM NIE PORYWA.

 

Polsat godz. 22:25

Immortals. Bogowie i herosi (Immortals) - film fantasy, USA 2011, reż. Tarsem Singh, wyk. Luke Evans, Freida Pinto, Mickey Rourke, Henry Cavill (110 min)

Król Hyperion ma apetyt na władzę jeszcze większą więc wypowiada wojnę sąsiadom, ale żeby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo musi zdobyć łuk Aresa. A przeciwstawić mu się może tylko Tezeusz. Dobra, przecież mało to ważne o czym to jest, chodzi o to, żeby było fantazyjnie, baśniowo i odpowiednio efektownie. BAJKA Z ROZMACHEM.

Stopklatka TV godz. 22:30

I zapadła ciemność (And Soon the Darkness) - thriller, USA/Argentyna/Francja 2010, reż. Marcos Efron, wyk. Amber Heard, Odette Annable, Karl Urban, Adriana Barraza (87 min)

Dwie młode Amerykanki wybrały się na rowerową wyprawę po bezdrożach Argentyny. Pewnego dnia przy granicy z Paragwajem gniewają się na siebie, rozdzielają na chwilę, i jedna z nich znika. A wcześniej oczywiście miały zatarg z lokalesem. A SYTUACJA SIĘ ZAGĘSZCZA.

TVN 7 godz. 22:45

Dwie matki (Losing Isaiah) - dramat obyczajowy, USA 1995, reż. Stephen Gyllenhaal, wyk. Halle Berry, Jessica Lange, Cuba Gooding Jr., David Strathairn (111 min)

Moje uwielbienie do Halle Berry nie ma tu nic do rzeczy, to po prostu dobry, wzruszający film. Tak, mimo mojego cynicznego skrzywienia wzruszyłem się nawet ja. Czarnoskóra narkomanka, porzuca na śmietniku synka. Przemarznięte niemowlę trafia do szpitala, skąd adoptuje je pracownica socjalna. Tymczasem jego biologiczna matka trafia do więzienia. Dzięki pomocy pracownicy ośrodka resocjalizacyjnego zrywa z nałogiem, zdobywa pracę i po latach postanawia odzyskać swoje dziecko. PRAWDZIWIE WZRUSZAJĄCE.

SERIAL

HBO godz. 20:10

Młody papież (The Young Pope) - serial obyczajowy, Wł./Fr./Hiszp./Wlk.Bryt./USA 2016, reż. Paolo Sorrentino, wyk. Jude Law, Diane Keaton, Cécile De France, Silvio Orlando (2x50 min)

Premiera siódmego i ósmego odcinka bardzo - przynajmniej do tej pory - dobrego serialu, którego charakter i specyfikę celnie oddają przydomki jakimi został obdarzony po prezentacji dwóch odcinków podczas festiwalu w Wenecji, czyli „The Poperanos” i „House of Cardinals”. DUŻE POLECENIE!

 

Ale kino+ godz. 20.10

Happy Valley 2 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Sally Wainwright, wyk. Sarah Lancashire, Siobhan Finneran, Ellis Todd, Jamie Dorrington (6x50 min)

Maraton ze świetnym brytyjskim serialem, w którym pani sierżant po przejściach, tym razem z nową partnerką, nowe śledztwo zaczyna po przypadkowym znalezieniu zwłok prostytutki. Rety, jak ja zazdroszczę Brytyjczykom ich seriali. BARDZO DOBRE, WIĘC POLECAM BARDZO.

Polsat Viasat History godz. 20:50

Skazani na banicję (Banished) - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, reż. Daniel Percival, wyk. Julian Rhind-Tutt, MyAnna Buring, David Wenham, Russell Tovey (60 min)

Trzeci odcinek serialu luźno inspirowanego wydarzeniami z XVIII wieku z utworzonej przez Wielką Brytanię na Antypodach kolonii karnej. Krótko rzecz ujmując, mało przyjemne, chociaż czasami przyprawione humorem losy skazańców, ich miłości, przyjaźnie i walka o przetrwanie w przykrych okolicznościach. JEST CIEKAWOŚĆ.

13 Ulica godz. 00:00

The Level - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, wyk. Lindsey Coulson, Rob James-Collier, Noel Clarke, Philip Glenister (2x60 min)

Dwa z sześciu odcinków nowiutkiego serialu, którego bohaterką jest przykładna pani detektyw gotowa zrobić wszystko, by jej sekret nie wyszedł na jaw. A my poznajemy ją etapami. Pani detektyw, jak wspomniałem szczyci się przykładną policyjną karierą, ale w rzeczywistości wiedzie podwójne życie. Jej powiązania z handlarzem narkotyków Frankiem mogą doprowadzić do ujawnienia jej sekretu i przez to poważnie zagrozić jej karierze. Szczególnie, kiedy stanie się obiektem dochodzenia, a jej kroki zacznie śledzić bezwzględny zabójca, który wie o niej więcej, niż mogłoby się wydawać. Więcej o serialu przeczytać możecie w osobnym tekście.

 

DOKUMENT

TVP Historia godz. 20:45

Ściśle tajne. Tajemnice zbrodni wojennych (The Level of Secrecy) - serial dokumentalny, Ukraina 2014, reż. Oleg Rogoży, Włodzimierz Ribasja, Iłłarion Pawliukov (42 min)

Pierwszy z czterech odcinków dokumentalnego filmu, który przybliża 18 faktów z historii II wojny światowej, które miały miejsce na terytorium Ukrainy, a które zostały „zawłaszczone” przez sowiecką propagandę. No i autorzy spróbują te kulisy sowieckiej propagandy uchylić. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 21:35

Czułości w świecie zwierząt (Tendresse animale) (1/4): Jeden dzień na sawannie - serial dokumentalny, Francja 2011, reż. Laurent Charbonnier (4x51 min)

Całość, czyli części cztery bardzo fajnej dokumentalnej opowieści, z której dowiecie się o obyczajach seksualnych i zachowaniach społecznych wśród zwierząt. BARDZO DOBRE TO.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 00:00

Ośmiornica 2 (Octopus 2: River of Fear) - horror, USA 2001, reż. Yossi Wein, wyk. Michael Reilly Burke, Meredith Morton, John Thaddeus, Fredric Lehne (91 min)

W nowojorskim porcie zostają znalezione zwłoki. Zabójcą jest gigantyczna ośmiornica, ale zgodnie ze schematem, burmistrz i inni ludzie w to uwierzyć nie chcą. Z okazji Dnia Niepodległości na wybrzeże ściągają tłumy ludzi, przypływają kolejne jachty, więc musi dojść do masakry. DLA ŁOWCÓW SPRYTNE.