Program TV na dziś: Finał "Drugiej Szansy", test wiedzy o polskim filmie, "Szyfry wojny" Johna Woo lub "Przypadek" Kieślowskiego [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 28.11

Zacznę od tego, czego na liście nie widać. A to dlatego, że muszę już na wstępie zaznaczyć, że ci z Was, którzy czekają na seans Teatru Telewizji, srodze się zawiodą. Oto dzisiaj bowiem w TVP 1 o godz. 20:30 czas na comiesięczny „Wielki Test”. Dzisiejszy dotyczył będzie polskiego filmu. I dobrze, bo to wdzięczny temat. Oczywiście na żywo.

Co jeszcze? Skoro jest to okres sezonowych finałów, dzisiaj też się coś skończy. Poza ujętym na liście ostatnim odcinkiem drugiego sezonu „Podejrzanego” w AXN o godz. 22:00, w TVN o godz. 21:30 będziecie mogli pożegnać się z drugim sezonem „Drugiej szansy” z Małgorzatą Kożuchowską.

Spoza listy przypominam również o tym, że w HBO o godz. 20:10 dziewiąty odcinek serialu „Westworld”, w FOX o godz. 22:00 premiera szóstego odcinka najnowszego sezonu „The Walking Dead”, a w TVP Kultura o godz. 23:05 w cykli „Młoda Polska”, etiuda filmowa Kuby Czekaja „Rwetes” z 2014 roku z Malwiną Rybarczyk.

Jutro Polecaj na wtorek, a dzisiaj udanego życzę poniedziałku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Szyfry wojny (Windtalkers) - dramat wojenny, USA 2002, reż. John Woo, wyk. Nicolas Cage, Adam Beach, Christian Slater, Roger Willie (129 min)

Podczas walk na Pacyfiku Amerykanie wykorzystują Indian Navajo jako szyfrantów. Oficer marines dostaje rozkaz ochraniania jednego z nich. Tajemnica kodu ma być strzeżona za wszelką cenę. BARDZO ZGRANE, I JUŻ NIE DAJE RADY

Polsat godz. 20:05

John Carter - film przygodowy, USA 2012, reż. Andrew Stanton, wyk. Taylor Kitsch, Lynn Collins, Willem Dafoe, Ciarán Hinds (132 min)

John Carter to młody weteran wojny secesyjnej, który w niewyjaśnionych okolicznościach trafia na Marsa, zamieszkanego przez czterometrowych barbarzyńców. Ci biorą go do niewoli, ale oczywiście udaje mu się uciec, bo inaczej nie byłoby filmu. Uciekając spotyka księżniczkę, która jest w równie słabym położeniu, więc postanawia jej pomóc. Wartka akcja, imponująca realizacja, niezła obsada. WIDOWISKOWE WIDOWISKO.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Przypadek - dramat psychologiczny, Polska 1981, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Bogusław Linda, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Jacek Borkowski (112 min)

Trzy wersje losów jednego człowieka, trzy potencjalne życiorysy wynikające z przypadku, z pozornie drobnego faktu, który zasadniczo zmienia dalszy bieg wydarzeń. Wspaniały Bogusław Linda w JEDNYM Z NAJLEPSZYCH FILMÓW ŚWIATA.

 

FilmBox godz. 21:00

Za jakie grzechy (New in Town) - komedia romantyczna, Kanada/USA 2009, reż. Jonas Elmer, wyk. Renée Zellweger, Harry Connick Jr., Siobhan Fallon, J.K. Simmons (93 min)

Pani Lucyna żyje na wysokich obrotach i jest jej z tym dobrze. Nie wyobraża sobie zmian i funkcjonowania bez gwaru i pośpiechu, ale kolejne zlecenie służbowe zmusza ją do przeniesienia się do cichego miasteczka w Minnesocie. I oczywiście, zgodnie z kanonem gatunku, po wstępnych nieprzyjemnościach i fochach odkryje, że dopiero tutaj życie jest naprawdę piękne. Przewidywalne od początku, bezpieczne, pogodne, więc PRZYJEMNIE SIĘ OGLĄDA

Canal+ godz. 21:00

Krampus. Duch Świąt (Krampus) - horror komediowy, USA 2015, reż. Michael Dougherty, wyk. Emjay Anthony, Adam Scott, Toni Collette, Stefania LaVie Owen (98 min)

Premiera w telewizji. Świąteczna opowiastka ku pokrzepieniu serc, dusz i ku przyjemności. O chłopcu, który w przypływie złości niszczy swój list do świętego Mikołaja, czym budzi Krampusa, legendarnego potwora, który uprzykrzy światu czas najbliższy. Oczywiście z morałem, ALE BARDZIEJ NA ŚWIĘTA NIŻ TERAZ.

 

TVN 7 godz. 22:40

Epidemia (Outbreak) - film sensacyjny, USA 1995, reż. Wolfgang Petersen, wyk. Dustin Hoffman, Cuba Gooding Jr., Kevin Spacey, Rene Russo (127 min)

Pan pułkownik Daniels, prowadząc badania, trafia do osady w sercu afrykańskiej dżungli, której ludność została zdziesiątkowana przez tajemniczą chorobę. W krótkim czasie nieznana epidemia dociera do USA. Dużo banału, ale SIĘ OGLĄDA.

Stopklatka TV godz. 22:50

Dom z piasku i mgły (House of Sand and Fog) - dramat obyczajowy, USA 2003, reż. Vadim Perelman, wyk. Jennifer Connelly, Ben Kingsley, Ron Eldard, Shohreh Aghdashloo (121 min)

Wskutek pomyłki urzędników dom rodzinny pani Katarzyny zostaje wystawiony na aukcję. Budynek kupuje emigrant z Iranu, który nie zgadza się na anulowanie transakcji, więc zaczyna się konflikt SZAŁU BRAK, ALE UJDZIE.

TVP Kultura godz. 23:55

Ceremonia (La Ceremonie) - dramat obyczajowy, Francja/Niemcy 1995, reż. Claude Chabrol, wyk. Isabelle Huppert, Sandrine Bonnaire, Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Cassel (112 min)

Państwo Lelievre, są szanowanymi członkami społeczności. I bogatymi jak diabli. Od jakiegoś czasu poszukują kandydatki na spełniającą ich oczekiwania służącą. I znajdują. Ale idealna jest tylko prawie. Bo udanie ukrywa przed Lelievreami, że nie potrafi czytać. Co niestety doprowadzi do mało fajnej sytuacji. Nagrody za role, Cezar za film i świetne recenzje, co znaczy, że to PEWNIE COŚ DOBREGO, ALE MNIE NIE RUSZYŁO.

SERIAL

TNT godz. 20:10

Partnerki 3 (Rizzoli & Isles) - serial kryminalny, USA 2013, reż. Michael Katleman, wyk. Angie Harmon, Sasha Alexander, Jordan Bridges, Lee Thompson Young (50 min)

Detektyw Jane Rizzoli i patolog Maura Isles bardzo się różnią, co nie przeszkadza im być przyjaciółkami. Wspólnie więc rozwiązują zagadki kryminalne. Pani Jane, jedyna kobieta detektyw w bostońskim wydziale zabójstw, jest twarda i zadziorna. A pani Maura nie najlepiej radzi sobie w życiu prywatnym. ZWYCZAJNE, ALE BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

FOX godz. 20:55

American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona (American Crime Story: The People v. O.J. Simpson) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Selma Blair, Connie Britton, Sterling K. Brown, Kenneth Choi (65 min)

Jeszcze raz od nowa sądowy i pozasądowy dramat o największym procesie karnym w Stanach. O procesie, który stał się największym reality show tamże, i z którego poza prawnymi kruczkami wynikły również m.in. panny i panie Kardashianki. Plus nagrody za role i scenariusze, chociaż u nas wrażenia nie zrobił. NAPRAWDĘ NIEZŁE.

AMC godz. 21:00

Nocny recepcjonista (The Night Manager) - serial sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2016, reż. Susanne Bier, wyk. Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Antonio de la Torre, Tom Hollander, Olivia Colman (45 min)

Od nowa raz jeszcze tegoroczna produkcja. W Kairze trwają protesty, które pamiętamy z przekazów telewizyjnych. I w tymże mieście pan Pine jest nocnym recepcjonistą w luksusowym hotelu, którego jedna z rezydentek, związana z obrzydliwie bogatym handlarzem bronią przekazuje mu poufne dokumenty, bo wie, że ów na pewno przekaże je angielskiemu wywiadowi. I ma rację. Pan Pine dokumenty przekazuje, i tak zaczyna się skomplikowana, ale zrealizowana w świetnej obsadzie intryga. DOBRE OGLĄDANIE.

 

TNT godz. 21:00

Signos - spod znaku zemsty (Signos: Under the Sign of Vengeance) - serial kryminalny, Argentyna 2015, wyk. Julio Chávez, Claudia Fontan, Alberto Ajaka, Tomás Wicz (60 min)

Bardzo ciekawy odcinkowy kryminał z Argentyny. Rzecz jest o lekarzu mścicielu, którym powoduje pragnienie zemsty za to, że wiele lat temu lokalna społeczność miasteczka nie pomogła jego matce. Ów doktor wybierając kolejne ofiary kieruje się m.in. astrologią. WARTO DAĆ SZANSĘ.

TVP 2 godz. 21:50

Jedyna szansa (Une chance de trop) - serial kryminalny, Francja 2015, reż. François Velle, wyk. Alexandra Lamy, Pascal Elbé, Lionel Abelanski, Lionnel Astier (58 min)

Odcinkowy kryminał na podstawie powieści Harlana Cobena. Oto ktoś strzela do lekarki i ją rani. A gdy po tygodniu pani doktor budzi się ze śpiączki okazuje się, że zabito jej męża, a małą córeczkę porwano. I nie muszę tłumaczyć, że rzecz cała okaże się nie być taka prosta, bo zaczną wychodzić na jaw różne tajemnice. Niestety wpada w telewizyjną rutynę, ale DO ZOBACZENIA JEST.

AXN godz. 22:00

Podejrzany 2 (Secrets & Lies) - serial kryminalny, USA 2015-2016, wyk. Juliette Lewis, Michael Ealy, Terry O'Quinn, Mekia Cox (42 min)

Finał sezonu drugiego po raz pierwszy. Historia prowadzonego w małym miasteczku śledztwa, odkrywającego kolejne tajemnice z życia zamkniętej społeczności. Krąg podejrzanych o morderstwo rozszerza się. NIEZŁE, ALE NIEZBYT DOBRE.

Ale kino+ godz. 22:20

Intruz (La treve) - serial kryminalny, Belgia 2016, reż. Matthieu Donck, wyk. Yoann Blanc, Guillaume Kerbush, Anne Coesens, Jean-Henri Compere (2x53 min)

Pierwszy i drugi z dziesięciu odcinków. Rzecz dzieje się na belgijskiej prowincji, bo to sceneria dla dobrych, a niepolegających na pościgach i strzelaniu kryminałów najlepsza. Oto toczy się dochodzenie w sprawie zabójstwa 19-latniego piłkarza. Jego ciało znaleziono w małej miejscowości w Ardenach, a dochodzenie prowadzi inspektor, który przeniósł się z miasta na prowincję po przejściu osobistej tragedii i niedoświadczony, za to bardzo oddany swojej pracy młody policjant. Okazuje się, że to nie jest wyłącznie kwestia znalezienia zabójcy, bo to sprawa, w którą wplątana jest cała lokalna społeczność, i za którą kryje się grubsza tajemnica. WARTO ZOBACZYĆ I PRZEKONAĆ SIĘ, ŻE WARTO.

 

DOKUMENT

BBC Earth godz. 23:00

Cała prawda o Alzheimerze (The Truth About Dementia) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2016, reż. Dan Child, wyk. Angela Rippon (60 min)

Jak w tytule, czyli pani Angela Rippon bada przyczyny choroby Alzheimera. I wyjaśnia m.in. to, że wg najnowszych badań jej rozwojowi zapobiegają m.in. dobry sen i nauka języków obcych. Ale to tylko mały fragment wiedzy. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

TVP 1 godz. 23:10

Faszyzm w kolorze (Fascism in colour. Mussolini in Power) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2005, reż. Michel Fox (50 min)

Film po raz podobno pierwszy prezentuje w kolorze unikalne archiwalia rządów i upadku Duce, od 1919 do 1946 roku. MOŻE BYĆ CIEKAWIE

TVP 2 godz. 23:55

ISIS w Europie (Panorama. Inside Europe's Terror Attacks) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2016, reż. Joseph McAuley, John O'Kane (57 min)

Sposoby i taktyki ISIS w tworzeniu sieci powiązań terrorystycznych w Europie oraz aktywność europejskich służb specjalnych z nimi walczących. WARTO WIEDZIEĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TVN 7 godz. 20:00

Przynęta (Bait) - film sensacyjny, USA/Kanada 2000, reż. Antoine Fuqua, wyk. Jamie Foxx, David Morse, Robert Pastorelli, Doug Hutchison (119 min)

Australijskie wybrzeże po ataku tsunami. Klienci oraz personel supermarketu zostają uwięzieni w zalanym wodą budynku. Nieoczekiwanie okazuje się, że w sklepie oprócz nich jest także rekin ludojad. I teraz tylko działając w grupie, mają szansę pokonać bestię. KICZ, ALE Z ROZMACHEM.

 

TV 4 godz. 00:00

Bestia z mokradeł (Crocodile 2: Death Swamp) - horror, USA 2002, reż. Gary Jones, wyk. Heidi Lenhart, Chuck Walczak, Jon Sklaroff, Darryl Theirse (89 min)

Uprowadzony przez bandytów samolot rozbija się wśród bagien. Wynajęty tropiciel wyrusza na poszukiwania rozbitków. Ma mało czasu, ponieważ na bagnach żyje niebezpieczna samica krokodyla. I ma na nich apetyt. SMACZNEGO.