Program TV na dziś: genialny "Sobowtór" Richarda Ayoade, po przerwie "Wikingowie" albo "Śniadanie do łóżka", żeby zapomnieć [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 01.12

Spoza listy coś? W TVP Kultura o godz. 20:00 tradycyjnie „Pegaz”, i o godz. 23:20 kolejna rozmowa Łukasza Orbitowskiego w jego programie „Dezerterzy”. Tym razem jego gościem będzie Mary Komasa. I jeszcze jeden z moich ulubieńców, czyli w HBO 2 o godz. 21:00 kolejny „Wieczór z Johnem Oliverem”.

Jutro Polecaj TV na piątek, a tymczasem życzę dobrego czwartku.

FILM

Nowa TV godz. 20:00

Kłopotliwy gość (L'invité) - komedia, Francja 2007, reż. Laurent Bouhnik, wyk. Daniel Auteuil, Valérie Lemercier, Thierry Lhermitte, Hippolyte Girardot (86 min)

Pan Gérard od trzech lat jest bezrobotny. Kiedy więc pojawia się propozycja pracy w Indonezji, przyjmuje ją bez wahania. Chcąc okazać wdzięczność nowemu szefowi, zaprasza go do domu na obiad. Kłopot polega na tym, że żona naszego pana Gérarda w kuchni radzi sobie słabo bardzo, więc trudno będzie wywrzeć na szefie wielkie wrażenie. I wtedy do akcji wkracza natrętny pan sąsiad, który upiera się, żeby pomoc w przygotowaniach. Obliczone raczej na rechot niż na śmiech, GŁUPAWE, ALE MOŻNA O DNIU PRACY ZAPOMNIEĆ

Polsat godz. 20:10

Śniadanie do łóżka - komedia romantyczna, Polska 2010, reż. Krzysztof Lang, wyk. Tomasz Karolak, Małgorzata Socha, Izabela Kuna, Piotr Adamczyk (80 min)

Typowa polska komedia romantyczna, czyli nic śmiesznego i zero romantyzmu. Czyste walenie młotkiem po łbie. Los skromnego niezaradnego kucharza odmienia się, gdy otrzymuje posadę w restauracji gdzie dostrzegają jego talent kulinarny i z dnia na dzień staje się celebrytą. A potem się jeszcze oczywiście zakochuje. PRZEWIDYWALNA NUDA, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

Ale kino+ godz. 20.10

Sobowtór (The Double) - komediodramat, Wielka Brytania 2013, reż. Richard Ayoade, wyk. Jesse Eisenberg, Mia Wasikowska, Wallace Shawn, Yasmin Paige (107 min)

Oto poznajemy nieśmiałego urzędnika i bliźniaczo podobnego doń mężczyznę, który jednak pod względem charakteru inni są krańcowo. I oto towarzyski sobowtór zaczyna przejmować życie tego nieśmiałego, co oczywiście prowokuje zabawne sytuacje. A reżyserem jest znany również z twarzy u nas Richard Ayoade, którego znacie m.in. z sitcomu "IT Crowd". I to jest świetny reżyser. BARDZO TO DOBRE JEST.

 

HBO godz. 20:10

Marzyciel (Finding Neverland) - dramat biograficzny, USA/Wielka Brytania 2004, reż. Marc Forster, wyk. Johnny Depp, Kate Winslet, Radha Mitchell, Julie Christie (97 min)

Opowieść o życiu autora „Przygód Piotrusia Pana”, czyli Jamesa Matthew Barriego. Spotykamy się z nim w momencie, gdy przeżywa kryzys twórczy, ale za to spotyka czarującą wdowę i czwórkę jej synów. I ta znajomość przeradza się w wielką miłość, a ta miłość robi zamieszanie w jego głowie i otwiera na nowe literackie pomysły. ALE MOGŁO BYĆ LEPIEJ.

TVP 2 godz. 20:40

Wszystko zostaje w rodzinie (Keeping Mum) - czarna komedia, Wielka Brytania 2005, reż. Niall Johnson, wyk. Rowan Atkinson, Kristin Scott Thomas, Maggie Smith, Patrick Swayze (99 min)

Napisane dla holiłudu, ale na szczęście zrealizowane na Wyspach. Świetny w roli pastora (to już nie pierwszy raz przecież) Rowan Atkinson, którego przeżywającą kryzys rodzinę ratuje demoniczna gosposia. A kłopoty są niemałe. Córka ma słabość do, że tak powiem, ekstrawaganckich wdzianek - co w przypadku pastorowej córki ma dodatkowy smaczek, syn nie może poradzić sobie ani z nauką ani z nękającymi go szkolnymi kolegami, a żonie coraz bardziej podoba się przystojny trener golfa. DOBRZE BAWI.

TVN 7 godz. 21:00

Mała miss (Little Miss Sunshine) - komediodramat, USA 2006, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, wyk. Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano, Alan Arkin (101 min)

Całkiem całkiem. Oto pewna cokolwiek skomplikowana we wzajemnych relacjach rodzinka wyrusza minibusem w podróż daleką, ale jak się okaże oczyszczającą, by 7-letnie dziewczę mogło wziąć udział w konkursie piękności dla dzieci. Obsada robi dobrze. Może nie jest to rzecz wybitna, ale I BAWI I WZRUSZA NIEŹLE.

TVP Kultura godz. 21:00

Arizona Dream - komediodramat, USA/Francja 1993, reż. Emir Kusturica, wyk. Johnny Depp, Faye Dunaway, Jerry Lewis, Lili Taylor (140 min)

Axel poznaje na ślubie wuja dwie kobiety: ponętną wdowę Elaine i jej pasierbicę Grace. Młoda, zamknięta w sobie dziewczyna, podejmuje rywalizację z macochą o Axela. Co oczywiście musi doprowadzić do tragedii. Plus srebrny Niedźwiedź za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1993 r. dla pierwszego angielskojęzyczny film Emira Kusturicy. CIEKAWOŚĆ.

Polsat godz. 21:55

Azyl (Panic Room) - thriller, USA 2002, reż. David Fincher, wyk. Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker, Dwight Yoakam (113 min)

Pani wprowadza się z córeczką do luksusowego domu należącego kiedyś do ekscentrycznego milionera. I oprócz pokoi, zakamarków i innych ciekawych pomieszczeń jest w nim również opancerzone, zamykane na elektroniczny zamek pomieszczenie, schron. I już pierwszej nocy muszą z niego skorzystać, bo wchodzą włamywacze. Tyle tylko, że to właśnie ów schron jest ich celem, a nie reszta mieszkania. NIBY NIC SZCZEGÓLNEGO, ALE KLAUSTROFOBICZNY NASTRÓJ WCIĄGA

TVN godz. 22:30

Włoska robota (The Italian Job) - film sensacyjny, USA/Francja/Wielka Brytania 2003, reż. F. Gary Gray, wyk. Donald Sutherland, Charlize Theron, Mark Wahlberg, Jason Statham (111 min)

Film jest remakiem komedii z 1969 roku pod tym samym tytułem, choć może precyzyjniej byłoby powiedzieć, że był tamtym filmem inspirowany. W każdym razie chodzi o to, że grupa dokonała udanego skoku, ale jeden chciał być od reszty sprytniejszy i obrobił także swoich kolegów. A oni wkurzeni ruszają, żeby się zemścić. Świetnie wymyślone i jeszcze lepiej zagrane. DOBRE ROBOTA

Stopklatka TV godz. 22:35

Desperaci (The Way of the Gun) - thriller, USA 2000, reż. Christopher McQuarrie, wyk. Benicio Del Toro, Ryan Phillippe, Juliette Lewis, James Caan (116 min)

Dwóch zdecydowanych na wszystko przestępców, przypadkiem dowiaduje się, że pewna dziewczyna dostała milion dolarów za to, że urodzi dziecko bogaczowi. Decydują się więc porwać ją dla okupu. Z tym jednak, że ów bogacz pracuje dla mafii, więc ma inne sposoby na odebranie porywaczom matki swojego dziecka, i wysyła ich tropem mało przyjemnych typków. RUTYNA, ALE W NIEZŁYM WYKONANIU.

TVP 2 godz. 22:35

Kickboxer - film sensacyjny, USA 1989, reż. Mark DiSalle, David Worth, wyk. Jean-Claude Van Damme, Dennis Chan, Michel Qissi, Dennis Alexio (105 min)

Niezmordowany zdzieracz magnetowidowych głowic z młodym Jean-Claudem Van Dammem, którego brat okrutnie został skrzywdzony podczas walki z tajlandzkim mistrzem. I pan Jean-Claude bardzo chce wziąć rewanż na tym złym, acz bardzo silnym i sprawnym człowieku, więc pobiera karateczne nauki u starego mistrza, przygotowując się do walki i zemsty. A w tzw. międzyczasie będzie musiał na innych wypróbować to czego się nauczył. Oczywiście. KLASYKA KINA (S)KOPANEGO

 

TV 4 godz. 23:00

Spotkanie ze śmiercią (Point Blank) - dramat kryminalny, USA 1998, reż. Matt Earl Beesley, wyk. Mickey Rourke, Danny Trejo, Frederic Forrest, Werner Schreyer (89 min)

Rzecz o wyjątkowo brutalnej grupie bandytów, którzy uciekli z więzienia i sieją postrach zabijając w kolejnych napadach wiele osób, i o bracie jednego z tych bandytów, który kiedyś był najemnikiem, a teraz jest jedynym, który może złych powstrzymać. JATKA Z POMYSŁEM NA JATKĘ. 

SERIAL

TNT godz. 21:00

Dobre zachowanie (Good Behavior) (4): Your Mama Had A Hard Night - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Michelle Dockery, Juan Diego Botto, Fred Austin, Mary Austin (60 min)

Odcinek czwarty po raz pierwszy. Na pierwszy rzut oka i ucha nic szczególnego, bo zarys fabuły nie zapowiada fajerwerków, ale nie poddawajcie się. To znakomity serial, którego najmocniejszą stroną są dialogi, i umiejętne dodanie do kryminalnej historii elementów czarnego humoru. W największym skrócie jest to historia złodziejki, która po wyjściu z więzienia chce ułożyć życie na nowo, ale dowiaduje się o planowanym zabójstwie innej kobiety i postanawia interweniować. Zapowiadając tę premierę byłbym spokojniejszy wiedząc, że TNT nie wywinie - co niestety zdarza się jej często - numeru i nie „puści” czegoś innego, ale jeśli premiera się odbędzie, to JA ZAPRASZAM.

 

History godz. 21:00

Wikingowie 4 (Vikings 4) - serial historyczny, Irlandia/Kanada 2016, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Katheryn Winnick (44 min)

Po przerwie premiera jedenastego odcinka krwawej i dobrej opowieści o życiu w średniowieczu i świecie rządzonym przez najeźdźców i odkrywców. Po latach tułaczki Ragnar powraca do Kattegat. DOBRA ROBOTA.

TNT godz. 22:00

Signos - spod znaku zemsty (Signos: Under the Sign of Vengeance) - serial kryminalny, Argentyna 2015, wyk. Julio Chávez, Claudia Fontán, Alberto Ajaka, Tomás Wicz (70 min)

Bardzo ciekawy odcinkowy kryminał z Argentyny. Rzecz jest o lekarzu mścicielu, którym powoduje pragnienie zemsty za to, że wiele lat temu lokalna społeczność miasteczka nie pomogła jego matce. Ów doktor wybierając kolejne ofiary kieruje się m.in. astrologią. WARTO DAĆ SZANSĘ.

FOX godz. 23:00

Salem 3 - serial fantasy, USA 2016, wyk. Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Elise Eberle (60 min)

Premiera odcinka drugiego. Po przybyciu Diabła do Salem czarownice, które go wezwały przekonują się boleśnie o tym, że zostały oszukane. FANI WIEDZĄ, ŻE WARTO, RESZTA I TAK NIE JUŻ SIĘ NIE ZAINTERESUJE.

DOKUMENT

Polsat Viasat History godz. 20:45

Królewskie choroby a bieg historii (Fit To Rule: How Royal Illness Changed History) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013 (65 min)

Druga z trzech części miniserii, w której pani Lucy Worsley analizuje prywatne listy i raporty lekarskie, żeby dowiedzieć się, jaki wpływ miało fizyczne i psychiczne zdrowie angielskich władców na dzieje zarządzanego przez nich kraju. WARTO WIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 22:00

W kręgu mafii (Mafia History) - film dokumentalny, Francja 2013, reż. Gadh Charbit, Anne Veron (55 min)

Rzecz o kulisach powstania i funkcjonowania sycylijskiej mafii. W pierwszej części będzie o kobietach. JEST CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 23:30

W oczekiwaniu na przeszczep (65 Red Roses) - film dokumentalny, Kanada 2009, reż. Philip Lyall, Nimisha Mukerji (52 min)

Bohaterką jest 23-letnia Eva chorująca na mukowiscydozę i żeby przeżyła, niezbędny jest jej przeszczep płuc. Zostaje wpisana na listę oczekujących, nawiązuje kontakt z dwiema rówieśniczkami będącymi w podobnej do niej sytuacji. Panie dużo rozmawiają o chorobie, związanych z nią problemach i przeszczepie. A po dziewięciu miesiącach Eva dowiaduje się, że znaleziono dla niej dawcę. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ