Program TV na dziś: "Juno" do refleksji, "Skubani" do zabawy i "Mój biegun" z Maciejem Musiałem [POLECAJ TV - 6.12.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 06.12

Do listy, którą znajdziecie niżej dorzucam jeszcze, że w FilmBox Premium od godz. 22:05 trzeci i czwarty odcinek genialnego serialu gangsterskiego "Peaky Blinders", a w Canal+ o godz. 20:40 rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, czyli przede wszystkim mecz FC Barcelona - Borussia Mönchengladbach (podobno).

Jutro środowy Polecaj, a dzisiaj dobrego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Wywiad z Ballmeyerem - spektakl teatralny, Polska 1962, reż. Andrzej Wajda, wyk. Gustaw Holoubek, Władysław Krasnowiecki, Beata Tyszkiewicz, Janusz Paluszkiewicz (50 min)

Otwarciem miesiąca z Andrzejem Wajdą będzie pierwszy spektakl Andrzeja Wajdy zrealizowany na Teatru Telewizji, więc niezła gratka. Spektakl jest z roku 1962, i jest adaptacją opowiadania Kazimierza Brandysa. A to opowiadanie z kolei, to historia oparta na autentycznym wydarzeniu z czasów II wojny światowej. Rzecz jest o generale SS Wolfgangu Ballmeyerze, który sądzony był przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, ale na wolność został wypuszczony, bo się okazało, że bidulek na zdrowiu był podupadł. Ale opowiada amerykańskiemu dziennikarzowi o tym co wydarzyło się na wyspie Barnum, które doprowadziły do śmierci całej tamtejszej ludności. A były to rzeczy, nad którymi warto i teraz się zastanowić. BARDZO WARTO TO ZOBACZYĆ.

FILM

Nowa TV godz. 20:00

Anina - film animowany, Urugwaj/Kolumbia 2013, reż. Alfredo Soderguit (80 min)

Intrygujący film, chociaż wykonanie do mnie nie przemawia. Oto dziesięciolatka wdaje się w bójkę z inną dziewczynką, i obie zostaną ukarane. Dostają zalakowane koperty z „wyrokiem”, ale otworzyć jest mogą dopiero po tygodniu. I teraz zaczyna się gra z wyobraźnią. DO POMYŚLENIA Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

Canal+ Film godz. 20:00

Znam kogoś, kto cię szuka (Crache coeur) - dramat obyczajowy, Polska/Francja 2015, reż. Julia Kowalski, wyk. Liv Henneguier, Yoann Zimmer, Andrzej Chyra, Artur Steranko (79 min)

Premiera w telewizorze. Nieźle się ten film ogląda, chociaż przyznam, że nie mogę zrozumieć jego przesłania, które podobno jest. Bo to ponoć o wchodzeniu w dorosłość jest itp., a ja jakoś nie widzę tego. No nic, może ktoś z Was mi wyjaśni. Oto pan Józef jedzie do Francji, bo znaleźć chce tam porzuconego dawno temu syna. Mieszka w domu polskiego imigranta, a w domu tym jest jeszcze nastolatka, gospodarza córka, która do klasy chodzi z synem pana Józefa podobno, ale ważniejsze jest to, że między panem Józkiem a dziewczęciem zaczyna się emocji taniec, który u dziewczyny budzi myśli i pomysły różne. CZERPANIE DŁONIĄ, ALE DA SIĘ OGLĄDAĆ.

 

TVN 7 godz. 20:00

Prawo krwi (Next of Kin) - film sensacyjny, USA 1989, reż. John Irvin, wyk. Patrick Swayze, Adam Baldwin, Helen Hunt, Liam Neeson (108 min)

Przekonania wierzącego w moc sprawiedliwości policjanta zostają wystawione na bardzo konkretną próbę, gdy gangstera zabija mu brata. Rodzina chciałaby żeby pomógł jej zemścić się na rzeczonym gangsterze, która nie oznacza posadzenia go za kratami. No i teraz Policjant musi wybierać. MOŻE BYĆ.

Cinemax godz. 20:00

Dama w vanie (The lady in the van) - komediodramat, Wielka Brytania 2015, reż. Nicholas Hytner, wyk. Maggie Smith, Jim Broadbent, Clare Hammond, George Fenton (100 min)

Do eleganckiej dzielnicy Londynu z przytupem wprowadza się mieszkająca w cokolwiek zdezelowanym vanie ekscentryczna panna Shepherd. Miejsce na swój samochód-dom znalazła na podjeździe domu pewnego dramatopisarza. Oczywiście utrzymuje, że tylko na chwil kilka, ale jest to początek bardzo interesującej zażyłości. Z DUŻĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.

 

Polsat godz. 20:10

Skubani (Free Birds) - film animowany, USA 2013, reż. Jimmy Hayward (91 min)

Radosna animacja do śmiechu dla całej rodzinki. O dwóch indykach jest to opowieść z grubsza. Jeden spokojnie sobie żyje oglądając seriale objadając się ulubioną pizzą, ale sielankę przerywa mu ten drugi, który pomysł ma taki, żeby cofnąć się w czasie, i wymazać z ludzkich umysłów zwyczaj spożywania indyków. A wśród głosów m.in. Piotr Fronczewski i Cezary Pazura, który od jakiegoś czasu głosem sprawdza się lepiej niż twarzą. SZEROKI RODZINNY UŚMIECH.

Ale kino+ godz. 20:10

Duke of Burgundy: Reguły pożądania (The Duke of Burgundy) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania/Węgry 2014, reż. Peter Strickland, wyk. Sidse Babett Knudsen, Chiara D'Anna, Kata Bartsch, Monica Swinn (100 min)

Premiera w telewizorze. Filmu nie znam, więc nie podejmę się oczywiście oceny, i nie będę jakoś szczególnie zapraszał, ale urzekł mnie ten fragment zaproponowanego przez dystrybutora wprowadzenia: „Cynthia i Evelyn są parą. Żyjące w świecie bez mężczyzn, w zamku ukrytym pośród lasów, kobiety prowadzą erotyczna grę, testując granice swojego związku. Utrzymanie miłosnego napięcia wymaga jednak od nich skrzętnego przestrzegania intymnych i coraz bardziej ekscentrycznych rytuałów”. Jeśli zatem tym fragmentem zaintrygowani jesteście, to ZAPRASZAM.

TVN godz. 20:55

Mój biegun - dramat biograficzny, Polska 2013, reż. Marcin Głowacki, Gabriela von Seltmann, Natalia Schmidt, wyk. Bartłomiej Topa, Magdalena Walach, Maciej Musiał, Adam Tyniec (87 min)

Historia Jaśka Meli, który jako najmłodszy człowiek zdobył oba ziemskie bieguny, i pierwszy niepełnosprawny, który takie dokonał wyczynu. TO JEST MATERIAŁ NA LEPSZY FILM.

TVP Kultura godz. 21:50

Na samym dnie (Deep End) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania 1970, reż. Jerzy Skolimowski, wyk. Jane Asher, John Moulder-Brown, Karl Michael Vogler, Christopher Sandford (92 min)

Jesteśmy w Londynie. A rzecz jest o chłopaku z tzw. niższych sfer, który kończy szkołę, ale pracy znaleźć dobrej nie może, więc zatrudnia się jako pomocnik na basenie. A tu wzbudza zainteresowanie starszych przybytku klientek, które chrapkę mają na niego nie zważając, że ów zakochany jest nieszczęśliwie. Toczy się więc obyczajowo-erotyczna opowieść, która ani chybi do dramatycznego musi prowadzić finału. MAŁO TO EFEKTOWNE, ALE DOBRE ZA TO.

Polsat godz. 21:55

Prawnik z Lincolna (The Lincoln Lawyer) - thriller, USA 2011, reż. Brad Furman, wyk. Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe, William H. Macy (118 min)

Adwokatem decyduje się pomóc bogatemu playboyowi z Beverly Hills oskarżonemu o gwałt i usiłowanie morderstwa. Z początku sprawa wygląda na prostą, ale z czasem wszystko zaczyna się komplikować. I to, przede wszystkim za sprawę obsady, BARDZO NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

Metro godz. 22:00

Juno - komediodramat, USA/Kanada 2007, reż. Jason Reitman, wyk. Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman (90 min)

Oscar i BAFTA za scenariusz dla Diablo Cody. Zasłużone, bo to nieźle jest pomyślane i rozpisane. Oto 16-letnia panna Juno postanawia przeżyć inicjację seksualną. Dopina swego, ale na pamiątkę tej decyzji zostaje jej ciąża. Juno chce dziecko urodzić, ale oddać je potem do adopcji. Wybiera też rodziców zastępczych. DOBRA ROBOTA.

 

FOX Comedy godz. 22:00

Buffy, postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer) - horror komediowy, USA 1992, reż. Fran Rubel Kuzui, wyk. Kristy Swanson, Donald Sutherland, Rutger Hauer, Luke Perry (100 min)

Kultowe niemal dziełko z początku lat 90., z którego i serial jest i który wielkie ma na świecie fankluby. Oto nastolatka dowiaduje się od staruszka, że jej przeznaczeniem jest zwalczanie wampirów, i to od niej i od jej determinacji zależy przyszłość naszego świata. To znaczy to, czy ów przetrwa, czy nie. Najpierw odmawia współpracy, ale potem nabiera wigoru i z impetem przystępuje do walki. PRZYJEMNY POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI.

 

TVN 7 godz. 22:15

Dzika banda (The Wild Bunch) - western, USA 1969, reż. Sam Peckinpah, wyk. William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O'Brien (134 min)

Jeden z westernowych klasyków. Rok 1913. Banda rzezimieszków, którymi dowodzi Pike Bishop, planuje ostatni skok. Napadłszy na bank kolejowy, ludzie Bishopa wpadają w pułapkę zastawioną przez Deke'a Thorntona. DLA FANÓW GATUNKU.

 

TVP Kultura godz. 23:30

Miłość i śmierć (Love and Death) - komedia, USA/Francja 1975, reż. Woody Allen, wyk. Diane Keaton, Woody Allen, Olga Georges-Picot, Georges Adet (85 min)

Komedia, w której pan Allen dworuje sobie z klasycznej rosyjskiej literatury. Wciela się w postać Borysa Gruszenki w XVIII-wiecznej Rosji w czasie napoleońskiej wojny. I oczywiście ze swoim neurotyzmem, gadatliwością i tchórzostwem wikła się w szereg dziwnych, i zabawnych sytuacji. Nie jest to dzieło pana Allena najwspanialsze, ale JEST PO PROSTU DOBRE. TAK PO PROSTU.

 

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Grimm (Grimm The Grimm Identity) - serial fantastyczny, USA 2015, reż. Eric Laneuville, wyk. David Giuntoli, David Giuntoli, Russell Hornsby, Elizabeth Tulloch, Silas Weir Mitchell (2x45 min)

Serial kryminalny, inspirowany baśniami braci Grimm. Nick Burkhardt jest detektywem. Pewnego dnia odkrywa, że jest potomkiem rodziny Grimmów, której zadaniem jest utrzymywanie równowagi pomiędzy dwoma światami: ludzi i mitycznych, baśniowych stworów. NIEZŁA ZABAWA.

WP1 godz. 20:30

Scott i Bailey (Scott & Bailey) - serial kryminalny Wielka Brytania 2011, reż. Sarah Pia Anderson, wyk. Suranne Jones, Lesley Sharp, Amelia Bullmore (2x60 min)

Pierwszy i drugi z sześciu odcinków pierwszego sezonu serialu kryminalnego z mojego ulubionego miejsca, gdzie kręci się kryminały. Tym razem chodzi o to, że detektyw Bailey zaczyna pracę w wydziale kryminalnym. I na dobry rzeczy początek, zaczyna śledztwo w sprawie rzekomego samobójstwa młodej, ciężarnej Turczynki. NIESPIESZNE, ALE DLATEGO SIĘ OGLĄDA.

HBO 3 godz. 21:00

Długa noc (The Night Of) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Steven Zaillian, wyk. John Turturro, Riz Ahmed, Bill Camp, Payman Maadi (76+58 min)

Jeszcze raz od nowa. I dobrze, bo warto. Oto pochodzący z Pakistanu młodzieniec pożyczoną od ojca taksówką wyruszył w rozrywkowych celach na Manhattan. Do samochodu wsiadła piękna kobieta młoda, i tak zaczął się jego koszmar. Rzecz możecie znać z trochę innej, brytyjskiej wersji, bo to na niej oparta jest ta nowa, amerykańska wersja. NAPRAWDĘ WARTO!

FilmBox Premium godz. 21:00

Wolf Hall - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, reż. Peter Kosminsky, wyk. Mark Rylance, Damian Lewis, Claire Foy, Thomas Brodie-Sangster (64 min)

Bardzo dobra adaptacja powieści Hilary Mantel, której akcja toczy się w XVI-wiecznej Anglii, kiedy na tronie zasiada Henryk VIII, a doradcą króla zostaje Thomas Cromwell, starający się doprowadzić do ślubu króla z Anną Boleyn. Świetnie obsadzony i nieźle opowiedziany polityczny dramat w historycznym kostiumie. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Anatomia kolorów (Colour - The Spectrum of Science) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (52 min)

Czym są kolory, skąd się wzięły i czemu służą? O tym właśnie, o barwach niewidocznych dla naszych oczu, i o tym  co daje nam i Ziemi, że nasz świat jest tak kolorowy odpowiada brytyjska fizyczka Helen Czerski. BARDZO WARTO.

TVP 2 godz. 22:55

Chaplin. Legenda stulecia (Un jour, une histoire - Charlie Chaplin, la légende du siecle) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Frederic Martin (90 min)

Biografia legendy światowego kina, wzbogacona fragmentami dzieł, wypowiedziami dzieci i wnuków, biografów, historyków Hollywood i przyjaciół oraz materiałami archiwalnymi z planu i z życia rodzinnego. CIEKAWA HISTORIA.

Planete+ godz. 23:00

Wajda o sobie - film dokumentalny, Francja 2016, reż. Andrzej Wolski (95 min)

Bardzo ciekawa opowieść Andrzeja Wajdy o swoim życiu, film po filmie. Anegdoty, nieznane fakty i konteksty. A rozmowa nagrana w tym roku, kilka miesięcy przed śmiercią reżysera. WARTO POZNAĆ GO BLIŻEJ.