Program TV na dziś: "Shrek 2", "Avengers", "Sami swoi" i nowe odcinki "Very" [POLECAJ TV - 9.12.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 09.12

Spoza listy coś dorzucę na początek? Owszem. W TVP 1 o godz. 20:30 finał dziecięcego talen show „Hit, Hit, Hurra!”, w TVP Kultura od godz. 22:35 najpierw „Tygodnik kulturalny”, a później, o godz. 23:25 „Pegaz: Scena alternatywna: Kristen”.
Na godzinę 22:15 TVP 2 ponownie zapowiada premierę swojego radosnego show „Mów mi Mistrzu". Tydzień temu też zapowiadali, więc wstrzymajcie się z oklaskami. Chyba, że umowy już podpisane i faktury poszły. Jeśli coś się zmieni, to dam znak oczywiście. A jeśli się premiera odbędzie, to będziecie mieli okazję spotkać się z Dodą, Karolem Strasburgerem i Andrzejem Młynarczykiem. No i z Antonim Królikowskim i Aleksandrą Nieśpielak, bo oni pokażą się jako prowadzący. Zobaczymy.

Jutro Polecaj na sobotę, a dzisiaj przyjemności życzę piątkowych.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Atlas chmur (Cloud Atlas) - dramat SF, Niemcy/USA/Hongkong/Singapur 2012, reż. Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski, wyk. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving (165 min)

Po pierwsze pięknie zrealizowane, imponująco można powiedzieć. Po drugie - przynajmniej dla mnie - Halle Berry w roli. Po trzecie w oparciu o powieść Davida Mitchella, a lubię jak scenarzyści sięgają po literaturę. I wreszcie po czwarte, ma ambicje odpowiedzi na to skąd i po co jesteśmy. No i te ambicje trochę jednak zabiły ten pomysł. Przekombinowane to bowiem, ale w dobrej intencji. Oto sześć pozornie niezwiązanych ze sobą historii, które w całość złożyć się nie chcą, ale za to w poszczególnych wątkach, opowieściach czy fragmentach, w ich naiwności odnajdziecie iskierki wielkości. PIĘKNA ROBOTA (ale tylko piękna).

TVN godz. 20:00

Shrek 2 - film animowany, USA 2004, reż. Andrew Adamson, Kelly Asbury (92 min)

Tym razem org Shrek i jego żona Fiona, jadą od jej rodziców. Teściowie pragną oczywiście poznać wybranka serca swojej córki, ale nie wiedzą, że jest ogrem. A do tego jest jeszcze zła wróżka i absztyfikant nieudacznik jej syn, którzy gotowi są na wiele świństw, żeby rozerwać małżeńskie więzy Shreka i Fiony. I jeszcze kot jest. DO ŚMIECHU OCZYWIŚCIE.

Nowa TV godz. 20:00

Pracownik miesiąca (Employee of the month) - komedia, USA 2004, reż. Mitch Rouse, wyk. Matt Dillon, Steve Zahn, Christina Applegate, Andrea Bendewald (97 min)

Dwóch pracowników supermarketu, leń i pracuś, rywalizują ze sobą w konkursie, w którym wygraną jest randka z seksowną kasjerką. JAK NIE WŁĄCZYCIE, TO PRZYNAJMNIEJ WYGRACIE TROCHĘ CZASU.

Polsat godz. 20:05

Avengers (The Avengers) - film SF, USA 2012, reż. Joss Whedon, wyk. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Scarlett Johansson (142 min)

Z komiksu wzięte. Widmo zagłady wisi nad światem. Ludzie stracili kontrolę nad kosmicznym sześcianem, który jest źródłem potężnej energii. Konsekwencje mogą być niewyobrażalne. W skład jednostki, która świat uratuje wchodzą superbohaterowie: Thor, Kapitan Ameryka, Iron Man, Hulk, Sokole Oko oraz rosyjska agentka Natasha Romanoff. No i się dzieje. WIDOWISKO Z ROZMACHEM.

TV 4 godz. 20:05

Przerażacze (The Frighteners) - horror komediowy, USA/Nowa Zelandia 1996, reż. Peter Jackson, wyk. Michael J. Fox, Trini Alvarado, Peter Dobson, John Astin (105 min)

W ciągu kilku lat w miasteczku Fairwater na zawał serca umiera ponad 30 osób. Detektyw Frank Bannister wypowiada wojnę morderczym upiorom, które zaatakowały mieszkańców.

HBO godz. 20:10

The Walk. Sięgając chmur (The Walk) - dramat biograficzny, USA 2015, reż. Robert Zemeckis, wyk. Joseph Gordon-Levitt, Ben Kingsley, Charlotte Le Bon, James Badge Dale (119 min)

Historia francuskiego marzyciela Philippe'a Petita, który w 1974 roku przeszedł po stalowej linie, rozpiętej między wieżami World Trade Center. Samo wydarzenie mnie nie kręci, ale film z tego powstał naprawdę niezły. DOBRA, BUDUJĄCA ROBOTA.

TVP Kultura godz. 20:25

Biały bóg (Fehér isten) - thriller, Węgry/Niemcy/Szwecja 2014, reż. Kornél Mundruczó, wyk. Sándor Zsótér, Zsófia Psotta, Lili Horváth, Szabolcs Thuróczy (121 min)

Spod ręki jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów. Współczesny Budapeszt. W życie wchodzi ustawa ograniczająca prawa właścicieli psów-mieszańców. Jednym z nich jest Hagen, ukochany czworonóg nastoletniej Lili. Niestety, jej ojciec wyrzuca psa na ulicę. Zwierzę błąka się po mieście, doświadczając ludzkiego okrucieństwa - ucieka przed hyclami, jest bite, aż w końcu zostaje złapane i trenowane do walk. Wreszcie dołącza do stada psów, które zaczynają mścić się na swoich oprawcach. Film otrzymał na MFF Cannes w 2014 główną nagrodę w sekcji Un Certain Regard. NIE JEST ŁATWO, ALE ZOBACZYĆ WYPADA.

TVP 2 godz. 20:40

Sami swoi - komedia, Polska 1967, reż. Sylwester Chęciński, wyk. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Jerzy Janeczek, Ilona Kuśmierska (78 min)

Znane i kochane. Przypomnę tylko, że to pierwsza część Kargulowo-Pawlakowej trylogii. Do wyboru dwie wersje. W Polsat Film kolorowa, ale bez dodatków, a w TVP Seriale czarno-biała, ale za to z przyjemnym wspomnieniowym wstępem z udziałem aktorów i reżysera. POZYCJA ROZKOSZNIE KLASYCZNA.

TVN godz. 22:00

Wróg publiczny (Enemy of the State) - dramat sensacyjny, USA 1998, reż. Tony Scott, wyk. Gene Hackman, Will Smith, Jon Voight, Lisa Bonet (131 min)

W ciągu jednego dnia ustabilizowane i pełne sukcesów życie młodego prawnika rozpada się. Staje się bowiem ofiarą spisku przygotowanego przez skorumpowanego urzędnika. Zostaje głównym podejrzanym w sprawie o brutalne morderstwo, i wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. I tylko tajemniczy Brill, były pracownik służb wywiadowczych jest skłonny mu pomóc. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

TV Puls godz. 22:20

Ghost Rider - thriller, USA/Australia 2007, reż. Mark Steven Johnson, wyk. Nicolas Cage, Eva Mendes, Peter Fonda, Wes Bentley (123 min)

Z daleka od rodzinnych stron pan Johnny Blaze próbuje uciec przed wewnętrznym demonem. Mnich składa mu propozycję polegającą na ocaleniu duszy pewnego chłopca. Więc będzie ją ocalał. WIDOWISKOWE, GŁOŚNE, JEDNYM SŁOWEM... ŚREDNIE.

TVP 1 godz. 23:00

Twardziele (Tough Guys) - komedia, USA 1986, reż. Jeff Kanew, wyk. Kirk Douglas, Burt Lancaster, Charles Durning, Dana Carvey (99 min)

Komedia o dwóch gościach, którzy za napad na bank spędzili w jednej celi kilkadziesiąt lat, a teraz wychodzą na wolność. Oczywiście plany mają na przyszłość, ale pod więzienną bramą czeka na nich mający się nimi zająć agent, i niejaki Leon B. Little. BEZ EUFORII, ALE Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

Polsat godz. 23:10

Kronika (Chronicle) - dramat SF, Wielka Brytania/USA 2012, reż. Josh Trank, wyk. Dane DeHaan, Alex Russell, Michael B. Jordan, Michael Kelly (90 min)

Trzech studentów dokonuje odkrycia, dzięki któremu zyskuje nadprzyrodzone moce. Siłą umysłu młodzi poruszają przedmioty, zgniatają samochody, latają. Stopniowo wychodzą na jaw ich mroczne strony. Zapowiada się głupio, ale ma potencjał. Inna rzecz czy do końca wykorzystany. Moim zdaniem nie. Ale BYĆ MOŻE.

Stopklatka TV godz. 23:35

Grindhouse: Death Proof (Death Proof) - thriller, USA 2007, reż. Quentin Tarantino, wyk. Kurt Russell, Rosario Dawson, Vanessa Ferlito, Jordan Ladd (109 min)

Trzy przyjaciółki uwielbiają nocne eskapady i zabawę bez ograniczeń. Podobne rzeczy lubi były kaskader Mike, który takoż uwielbia alkohol, szybką jazdę samochodem i przygodny seks. I co wyniknąć może z takiego spotkania? SPORE WRAŻENIE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Niewierni (Satisfaction) - serial obyczajowy, USA 2014, reż. Kevin Bray, wyk. Stephanie Szostak, Blair Redford, Matt Passmore, Katherine LaNasa (5x40 min)

Jeszcze raz od nowa, czyli pięć odcinków z dziesięciu o panu, który chce się przekonać dlaczego kobiety tak chętnie korzystają z usług pewnego żigolaka, i czemu w ogóle szukają tego typu emocji. A impulsem do tego jest to, że po 18 latach małżeństwa zorientował się, że jego żona ma właśnie takiego żigolaka. Przejmuje więc telefon tego ogiera z kontaktami do klientek, i podszywa się pod niego. DOBRZE SIĘ OGLĄDA, I DAJE DO MYŚLENIA.

Ale kino+ godz. 20:10

Vera 6 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2015, reż. Marek Losey, wyk. Brenda Blethyn, Jon Morrison, Kingsley Ben-Adir, Riley Jones (88 min)

Premiera szóstego sezonu. Nie spodziewajcie się technologicznych fajerwerków, pościgów zatłoczonymi ulicami, gęstego ostrzału z każdej możliwej palnej broni, albo krwawego mordobicia. W "Verze" przyjemność czerpie się z dialogów, rozwiązywania krok po kroku kryminalnej zagadki i specyficznego, momentami iście wisielczego humoru. Ten sezon zacznie od próby rozwiązania sprawy morderstwa 56-letniej kobiety, której ciało, na dzikich i odludnych torfowiskach odkryła młoda dziewczyna mieszkająca w okolicy. Najpierw trzeba dowiedzieć się kim była zamordowana, potem komu mogło zależeć na jej zejściu, a na koniec tego kogoś złapać i przekazać dalej. RZECZ WSPANIAŁA.

A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do TEGO TEKSTU.

WP 1 godz. 20:25

Z pamiętnika położnej (Call the Midwife) - serial obyczajowy Wielka Brytania 2012, reż. Philippa Lowthorpe, wyk. Jessica Raine, Bryony Hannah, Helen George (2x50 min)

Bardzo zazdroszczę Brytyjczykom, że potrafią z prostych lokalnych historii robić opowieści, które mogą zainteresować cały świat i są jednocześnie jakimś uogólnieniem. U nas może jedynym takim przykładem jest "Dom". W tym serialu, opartym na wspomnieniach nieżyjącej już Jennifer Worth, osią opowieści jest życie nowoprzybyłej na londyński East End młodej i pełnej ideałów położnej. I dzięki niej poznajemy naprawdę barwne dzieje najbiedniejszej, ale też bardzo barwnej dzielnicy Londynu, w latach 50. Świetny kostium, znakomite zdjęcia i scenariusz. POLECAM, BO DOBRE.

Canal+ godz. 21:00

Medyceusze - Władcy Florencji (Medici: Masters of Florence) - serial historyczny, Włochy/Wielka Brytania/Francja 2016, wyk. Richard Madden, Stuart Martin, Dustin Hoffman, Annabel Scholey (2x55 min)

Premiera dwóch kolejnych odcinków. W świetnej obsadzie, z niezłym scenariuszem i znakomicie zrealizowany, a jednak bez wielkich emocji. Jakiś taki bez tej odrobiny szaleństwa, która sprawiłaby, że mógłbym uznać to za dzieło. Ale zobaczyć warto. Dla samej historii nawet. Dla zdjęć, scenografii i kilku ról. A wchodzimy w ten świat, kiedy Medyceusze pogrążeni są w żałobie po śmierci Giovanniego, który - jak się okaże - został otruty. Syn, i główny spadkobierca chce wyjaśnić kto to zrobił. DUŻA RZECZ, ALE NIESPEŁNIONA OBIETNICA.

 

BBC HD godz. 21:00

Nadkomisarz Banks 3 (DCI Banks) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2014, wyk. Stephen Tompkinson, Andrea Lowe, Caroline Catz, Jack Deam (2x45 min)

Dwa z sześciu odcinków. Bardzo angielski w formie i treści serial kryminalny. Nie jest to najlepszy z tych, które widziałem, ale ma styl. Oto nadkomisarz Banks i jego partnerka sierżant Annie Cabbot badają sprawę podpalenia, wskutek którego spłonęły dwie barki. Sprawa wygląda na prostą, ale oczywiście za wszystkim kryje się kolejne dno. DOBRE WRAŻENIE.

Nowa TV godz. 22:05

Dynastia Tudorów (The Tudors) - serial historyczny, Kanada/Irlandia/USA 2007, reż. Charles McDougall, Steve Shill, wyk. Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny (53 min)

Jeszcze raz od nowa, tym razem w telewizji otwartej kawał historii jednej z najciekawszych europejskich dynastii w bardzo dobrym ujęciu i z dbałością o historyczne szczegóły. Tyle, że już kilka razy było. DOBRA ROBOTA.

FOX Comedy godz. 23:00

Will i Grace (Will & Grace) - serial komediowy, USA 1998, reż. James Burrows, wyk. Eric McCormack, Debra Messing, Sean Hayes, Megan Mullally (2x30 min)

To był kiedyś wielki przebój i spore wywołał zamieszanie ze względów obyczajowych. Dawno to było, ale Debra Messing bez zmian w urodzie i ekspresji. A sitcom pani szukającej miłości po nieudanym związku, i jej przyjacielu geju, który proponuje jej wspólne mieszkanie. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 22:00

New Poland - film dokumentalny, Polska 2010, reż. Grzegorz Braun, Robert Kaczmarek (53 min)

Lata 40. XX wieku to nie tylko wojna, ale również ustalanie nowego porządku świata, który utrzymywał się przez pozostałą część wieku. A ten film ma ponoć odsłaniać jakieś nieznane fakty i konteksty dotyczące spraw naszych. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi  Władimira Bukowskiego, prof. Jana Marka Chodakiewicza, prof. Wojciecha Roszkowskiego, byłych pracowników CIA, a także niepublikowane dotąd dokumenty. Nie znam tego filmu, nie mam zaufania do pana Grzegorza Brauna, ale MOŻE WARTO WYROBIĆ SOBIE ZDANIE.

Planete+ godz. 23:30

Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) (1/3): Od przyjemności do grzechu - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Chris Granlund (3x52 min)

Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. W pierwszej części Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. NIEZWYKLE CIEKAWE.