Program TV na dziś: Brad Pitt i Angelina Jolie w kryzysie "Nad morzem", "Kapitan Ameryka", "Dziecko Rosemary" [POLECAJ TV - 11.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 11.12

Zaczynamy od tego, co warto wyróżnić, mimo że na listę nie udało się wcisnąć. Najbardziej polecam w TVP Kultura od godz. 17:15 niedzielę z Kobrą, w ramach której o godz. 18:10 spektakl z roku 1972 „Kto zabił Świętego Mikołaja?” z Anną Milewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kowalewskim i Krzysztofem Chamcem. A później, o godz. 19:30 film dokumentalny z 1992 roku „Pod znakiem węża - wspomnienie o teatrze Kobra”. Coś jeszcze? Dwa krótkie filmy Janusza Kondratiuka i Andrzeja Kondratiuka w TVP Historia. O godz. 20:10 „Mała sprawa” z 1975 roku, i o godz. 21:00 „Chciałbym się ogolić” z 1966 roku z Ignacym Gogolewskim, Zdzisławem Maklakiewiczem i Adamem Pawlikowskim.


Natomiast w TVP 2 muzycznie. O godz. 19:00 koncert „Świąteczne życzenia z Krakowa”, na którym wystąpią m.in. Zbigniew Wodecki, Skaldowie, Katarzyna Nosowska i Margaret, a o godz. 20:05  „A źródło wciąż bije... - Święto Wolności”, czyli Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego. Tu wystąpią m.in. Katarzyna Dąbrowska, Jacek Bończyk i Łukasz Zagrobelny, a imprezę poprowadzi Jan Wołek.

Przypominam też, że w HBO o godz. 20:10 czwarty odcinek drugiego „Paktu”.

Jutro Polecaj na poniedziałek, a dzisiaj przyjemnej, leniwej życzę niedzieli.

FILM

TVN godz. 20:00

Last Minute - komedia, Polska 2013, reż. Patryk Vega, wyk. Wojciech Mecwaldowski, Aldona Jankowska, Klaudia Halejcio, Olaf Marchwicki (82 min)

Jeden z najgorszych filmów jakie widziałem, ale wiem, że lubicie się czasem tak upodlić i pośmiać z żenujących żartów reżysera. Oto nauczyciel geografii zabiera rodzinę na wygraną wycieczkę do Egiptu. Przygoda życia zamienia się oczywiście w pasmo problemów, których ukoronowaniem jest spotkanie pana z jego licealną miłością. ŻENUJĄCO NIEŚMIESZNE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Captain America: Pierwsze starcie (Captain America: The First Avenger) - film SF, USA 2011, reż. Joe Johnston, wyk. Chris Evans, Hugo Weaving, Natalie Dormer, Stanley Tucci (118 min)

Student uczestniczy w tajnym eksperymencie rządowym, z którego ma wyniknąć stworzenie nadżołnierza do zadań specjalnych. I już jako Kapitan Ameryka podejmuje walkę z nazistami, a potem z organizacją Hydra. Bardzo marvelowskie i BARDZO EFEKTOWNE.

 

TVP Kultura godz. 20:25

Krzyż żelazny (Cross of Iron) - film wojenny, Jugosławia/Niemcy/Wielka Brytania 1977, reż. Sam Peckinpah, wyk. James Coburn, Maximilian Schell, Senta Berger, James Mason (133 min)

Klasyka refleksyjnego kina wojennego. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Ale zaślepiony ambicją jego przełożony, nie waha się poświęcić życia podkomendnych, aby zdobyć Żelazny Krzyż. WAŻNY FILM

HBO godz. 21:15

Cloverfield Lane 10 (10 Cloverfield Lane) - thriller, USA 2016, reż. Dan Trachtenberg, wyk. Mary Elizabeth Winstead, John Goodman, John Gallagher Jr., Douglas M. Griffin (100 min)

Premiera w telewizorze. Nawiązująca do filmu J.J. Abramsa z 2008 roku „Cloverfield” opowieść. Po wypadku samochodowym pani Michelle budzi się w piwnicy jakiegoś faceta, który mówi jej, że wydarzył się atak chemiczny, który doprowadził do skażenia całej planety i muszą się kryć pod ziemią. Pani jest w szoku, ale nie do końca wierzy mu, i bez względu na ewentualne konsekwencje chce się ze schronu wydostać, i przekonać się na własnej skórze. DO ZOBACZENIA.

FOX Comedy godz. 21:20

Buffy, postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer) - horror komediowy, USA 1992, reż. Fran Rubel Kuzui, wyk. Kristy Swanson, Donald Sutherland, Rutger Hauer, Luke Perry (100 min)

Kultowe niemal dziełko z początku lat 90., z którego i serial jest i który wielkie ma na świecie fankluby. Oto nastolatka dowiaduje się od staruszka, że jej przeznaczeniem jest zwalczanie wampirów, i to od niej i od jej determinacji zależy przyszłość naszego świata. To znaczy to, czy ów przetrwa, czy nie. Najpierw odmawia współpracy, ale potem nabiera wigoru i z impetem przystępuje do walki. PRZYJEMNY POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

 

Canal+ godz. 21:30

Nad morzem (By the Sea) - dramat obyczajowy, Francja/Malta/USA 2015, reż. Angelina Jolie Pitt, wyk. Brad Pitt, Angelina Jolie Pitt, Mélanie Laurent, Melvil Poupaud (122 min)

Premiera w telewizorze. On jest pisarzem, który od lat nie pisze, a ona jest byłą tancerką, która nie planuje już powrotu na scenę. Oni są małżeństwem w poważnym kryzysie i muszą sobie z tym kryzysem poradzić, albo... nie poradzić. I TO JEST BARDZO ŚREDNIE NIESTETY.

 

TVP 1 godz. 21:30

Zakochana złośnica (10 Things I Hate About You) - komedia romantyczna, USA 1999, reż. Gil Junger, wyk. Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik (93 min)

Bianca cieszy się ogromną popularnością wśród męskiej części szkolnej społeczności. Jednak nadopiekuńczy ojciec nie pozwala jej spotykać się z chłopcami, dopóki jej starsza siostra, Katarina, również nie zacznie chodzić na randki. Zakochany w Biance chłopak postanawia znaleźć oschłej i nieprzystępnej Kat chłopaka, oferując za przysługę odpowiednią sumę. Przekupuje cieszącego się niezbyt dobrą reputacją Patrica Veronę i nakłania go, by zaczął zabiegać o względy Kat. ZADZIWIAJĄCO PRZYJEMNE.

TVN godz. 21:50

Bokser - film obyczajowy, Polska 2011, reż. Tomasz Blachnicki, wyk. Anna Przybylska, Szymon Bobrowski, Krzysztof Kiersznowski, Marek Probosz (91 min)

Film inspirowany życiem i sportową karierą pan Przemysława Salety. Historia człowieka, który swoje zawodowe życie musiał zaryzykować, żeby ratować zdrowie i życie córki. BARDZO SŁABY FILM O PIĘKNEJ I KRZEPIĄCEJ HISTORII.

Nowa TV godz. 21:50

Trzy królestwa (Chi bi) - dramat historyczny, Chiny 2008, reż. John Woo, wyk. Tony Leung Chiu Wai, Takeshi Kaneshiro, Fengyi Zhang, Yong You (120 min)

Chiny, 208 r. n.e. Żądny władzy kanclerz cesarza z dynastii Han, Cao Cao, wyrusza na wyprawę wojenną, której celem ma być zniszczenie dwóch skłóconych armii. Te, w obliczu klęski, łączą siły. IMPONUJĄCE.

TV Puls godz. 21:55

Tunel (Daylight) - thriller, USA 1996, reż. Rob Cohen, wyk. Sylvester Stallone, Amy Brenneman, Viggo Mortensen, Dan Hedaya (115 min)

Dochodzi do zasypania obu końców tunelu drogowego pod rzeką Hudson w Nowym Jorku. Trzeba uratować uwięzionych tam ludzi. Dawny dowódca straży pożarnej podejmuje się tego zadania. Typowy katastroficzno-klaustrofobiczny film z niezliczoną ilością scen walki o życie i bohaterskim przywódcą. EFEKTOWNA RUTYNA.

AXN godz. 22:00

Sztuka zrywania (The Break-Up) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Peyton Reed, wyk. Jennifer Aniston, Vince Vaughn, Jon Favreau, Jason Bateman (106 min)

On i ona od lat są ze sobą w związku, ale po banalnej sprzeczce postanawiają się rozstać. Zaczynają od wojny o mieszkanie. I tak długo walczą aż się godzą. Co było oczywiste od pierwszej minuty, ale to w niczym nie przeszkadza, bo JEST MIŁO I BEZPIECZNIE.

Polsat godz. 22:05

Obrońcy skarbów (The Monuments Men) - dramat wojenny, USA/Niemcy 2014, reż. George Clooney, wyk. George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, Cate Blanchett (118 min)

Na podstawie prawdziwej historii, o amerykańskim oddziale, którego zadaniem było tropienie i odzyskiwanie dzieł sztuki i innych kulturowych skarbów kradzionych i chowanych przez niemieckich notabli w czasie drugiej wojny. Sprawa była o tyle pilna, że w obliczu przegranej Hitler wydał dekret, na mocy którego Niemcy mają zostać zniszczone. Na szczęście pazerność wielu ważnych hitlerowców kazała im te skarby chować, więc można było je znaleźć. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA

METRO godz. 22:50

Dziecko Rosemary (Rosemary's Baby) - horror, USA 1968, reż. Roman Polański, wyk. Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon, Sidney Blackmer (131 min)

Jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach świata. I to nie ze względu na scenariusz, tylko na to jak ten scenariusz potraktował Polański i jego aktorzy. Młoda Rosemary oczekuje narodzin pierworodnego. Wśród nadskakujących, opiekuńczych sąsiadów i troskliwego męża. Z czasem zaczyna mieć wątpliwości co do intencji sąsiadów i powoli wpada niemal w paranoję. No i ta kołysanka Komedy jako bonus. RZECZ WYBITNA I KONIECZNA.

TVP 2 godz. 22:50

Uwięziona w mroku (Penthouse North) - thriller, USA 2013, reż. Joseph Ruben, wyk. Michelle Monaghan, Michael Keaton, Barry Sloane, Andrew W. Walker (81 min)

Niewidoma pani zostaje wplątana w międzynarodową intrygę z zaginionymi diamentami i zamieszanym w to wszystko narzeczonym, który okazał się złodziejem. Uwięziona we własnym mieszkaniu będzie musiała desperacko walczyć o życie. JEST NAPIĘCIE.

SERIAL

FOX Comedy godz. 19:25

Will i Grace (Will & Grace) - serial komediowy, USA 1998, reż. James Burrows, wyk. Eric McCormack, Debra Messing, Sean Hayes, Megan Mullally (4x25 min)

To był kiedyś wielki przebój i spore wywołał zamieszanie ze względów obyczajowych. Dawno to było, ale Debra Messing bez zmian w urodzie i ekspresji. A sitcom pani szukającej miłości po nieudanym związku, i jej przyjacielu geju, który proponuje jej wspólne mieszkanie. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

Canal+ Seriale godz. 20:00

Uśpieni (Game of Silence) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Niels Arden Oplev, wyk. David Lyons, Michael Raymond-James, Larenz Tate, Bre Blair (4x45 min)

Premierowo cztery odcinki serialu o zdolnym i spełniającym się w życiu i pracy prawniku, którego życie zaczyna się komplikować wraz z powrotem przyjaciela z dziecinnych lat, który grozi ujawnieniem ich wspólnej mrocznej tajemnicy. DO ZOBACZENIA.

Nowa TV godz. 20:30

Mercy Street - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Roxann Dawson, wyk. McKinley Belcher III, Emily Marie Palmer, Tara Summers, Gary Cole (53 min)

Premiera w telewizorze, czyli pierwszy z sześciu odcinków serialu, którego akcja toczy się w czasie wojny secesyjnej. Pochodząca z Nowej Anglii pielęgniarka rozpoczyna pracę w przemienionym na szpital hotelu znajdującemu się w okupowanym przez wojska Unii mieście Aleksandria. Właściciel hotelu robi wszystko, by uratować ile się da z rodzinnego majątku, a jego córka rusza by odnaleźć wybranka serca swego. I to oparte na faktach jest. DO ZOBACZENIA, ALE NIEKONIECZNIE.

FilmBox Premium godz. 21:00

Wolf Hall - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, reż. Peter Kosminsky, wyk. Mark Rylance, Damian Lewis, Claire Foy, Thomas Brodie-Sangster (59 min)

Bardzo dobra adaptacja powieści Hilary Mantel, której akcja toczy się w XVI-wiecznej Anglii, kiedy na tronie zasiada Henryk VIII, a doradcą króla zostaje Thomas Cromwell, starający się doprowadzić do ślubu króla z Anną Boleyn. Świetnie obsadzony i nieźle opowiedziany polityczny dramat w historycznym kostiumie. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

BBC HD godz. 21:00

Nadkomisarz Banks 3 (DCI Banks) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2014, wyk. Stephen Tompkinson, Andrea Lowe, Caroline Catz, Jack Deam (45 min)

Bardzo angielski w formie i treści serial kryminalny. Nie jest to najlepszy z tych, które widziałem, ale ma styl. DOBRE WRAŻENIE

13 Ulica godz. 21:00

Zaginiona (Disparue) - serial kryminalny, Francja 2015, wyk. François-Xavier Demaison, Pierre-François Martin-Laval, Alix Poisson, Alice Pol (60 min)

Jeszcze raz od nowa ośmioodcinkowy trzymający w niezłym napięciu francuski dramat, w którym zniknięcie nastolatki daje początek śledztwu, które ujawni niejeden mroczny sekret. JEST NAPIĘCIE. ZMIENNE, ALE WYSOKIE.

HBO 3 godz. 22:00

Stacja Berlin (Berlin Station) - serial szpiegowski, USA/Niemcy 2016, reż. Christoph Schrewe, wyk. Rhys Ifans, Michelle Forbes, Richard Jenkins, Leland Orser (55 min)

Premiera odcinka czwartego. Jeśli lubicie szpiegowskie klimaty, to proszę bardzo. Serial niezły, intryga nawet wciągająca, ale w zalewie świetnych seriali blednie z każdym tygodniem. Niestety. Oto agent przyjeżdża do niemieckiej rezydentury CIA, żeby ustalić, jak doszło do wycieku tajnych informacji i wpada na trop spisku, który prowadzi go aż do Waszyngtonu. SZAŁU NIE MA, MOŻNA ZOBACZYĆ.