Program TV na dziś: "Exodus: Bogowie i królowie" Ridleya Scotta, od nowa "Długa noc" i od początku "Dynastia Tudorów" [POLECAJ TV - 12.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

 TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 12.12

Jest spektakl Teatru Telewizji, więc go oczywiście polecam, chociaż nie spodziewam się, żeby spektakl Was jakoś szczególnie porwał. Ale rozedrgany pan Chyra znakomity. Do zobaczenia zatem. Ale lepszy jest – i to od wszystkiego – kolejny odcinek dokumentalnej serii Davida Attenborough „Planeta Ziemia 2” w BBC Earth o godz. 20:00.

I jeszcze coś spoza listy. W TVP Kultura o godz. 23:00 „Wyspa”, czyli polsko chilijski film krótkometrażowy z 2014 roku, w Canal+ Family o godz. 20:00 premiera drugiego odcinka serii dokumentalnej „Sekretne życie koali”, w FOX o godz. 22:00 półmetek najnowszego sezonu “The Walking Dead”.

Jutro Polecaj wtorkowy, a dzisiaj dobrego poniedziałku życzę.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:30

Wigilijna opowieść - sztuka Adama Drabika, Polska 2000, reż. Piotr Trzaskalski, wyk. Andrzej Chyra, Katarzyna Herman, Tomasz Zaliwski, Stanisława Celińska (55 min)

Świetna, rozdygotana rola Andrzeja Chyry w mocno świątecznym klimacie żywcem wyjętym z opowieści, które znamy od zawsze. Krótko mówiąc wszystko się sprzysięga przeciw bohaterowi, beznadzieja wokół niego i miłości brak, ale jednak pojawia się iskierka w tym smutnym tunelu donikąd. Rzecz dzieje się oczywiście w wigilijny wieczór. DO ZOBACZENIA.

FILM

Paramount Channel godz. 20:00

Polowanie na "Czerwony Październik" (The Hunt for Red October) - film sensacyjny, USA 1990, reż. John McTiernan, wyk. Alec Baldwin, Sean Connery, Sam Neill, Scott Glenn (134 min)

Kapitan uzbrojonego w pociski atomowe sowieckiego okrętu podwodnego „Czerwony Październik” postanawia dopłynąć do wybrzeży USA i oddać się w ręce Amerykanów. Rosjanie chcą mu w tym przeszkodzić. ZIMNOWOJENNY ODPRYSK, Z ROZMACHEM I ZAGRANY ŚWIETNIE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Imię róży (Der Name der Rose) - dramat kryminalny, RFN/Francja/Włochy 1986, reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Sean Connery, Christian Slater, F. Murray Abraham, Elya Baskin (126 min)

Świetny kryminał utrzymany w mrocznych okolicznościach klasztoru w roku 1327. A w tle odrobina czystej miłości. Trudno było dotąd tego filmu nie widzieć, ale czasami warto sobie przypomnieć, skoro dobre. POZYCJA KLASYCZNA.

TVN 7 godz. 20:00

Stan spoczynku (Stop-Loss) - dramat wojenny, USA 2008, reż. Kimberly Peirce, wyk. Ryan Phillippe, Channing Tatum, Joseph Gordon-Levitt, Timothy Olyphant (112 min)

Rzecz o młodzieńcu, który wraca do domu służbie, którą odbył w Iraku, i planuje zapomnieć o tym co złego tam przeżył, ale armia upomina się o niego i jego lojalność, chcąc go wysłać na misję. CIUT PRZERYSOWANE, ALE O POWAŻNYCH SPRAWACH.

Polsat godz. 20:10

Exodus: Bogowie i królowie (Exodus: Gods And Kings) - dramat przygodowy, Wielka Brytania/USA/Hiszpania 2014, reż. Ridley Scott, wyk. Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul (150 min)

Wystawny film odwołujący się do biblijnych podań o Mojżeszu, który od Boga dostał rozkaz oswobodzenia Hebrajczyków z Egipskiej niewoli. A w ramach wsparcia, Bóg zsyła dziesięć plag, które od tamtej pory nazywają się egipskimi. Z ROZMACHEM I PRZEKONANIEM.

 

Ale kino+ godz. 20:10

Robak (Bug) - horror, USA 2006, reż. William Friedkin, wyk. Ashley Judd, Michael Shannon, Harry Connick Jr., Lynn Collins (97 min)

Rzecz o mocno straszącym romansie pani, która wiąże się z weteranem wojny w Zatoce Perskiej. Ów pan ma przypadłość przykrą, że od czasu do czasu widzi atakujące go paskudne robactwo. I oto po pewnym czasie zwidy z robactwem zaczynają prześladować również panią. I to jest ZADZIWIAJĄCO NIEZŁE.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Hardkor Disko - film obyczajowy, Polska 2014, reż. Krzysztof Skonieczny, wyk. Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior (85 min)

Nadal nie znam tego filmu, i jakoś ani internet, ani nadawca nie przekonali mnie, żeby go obejrzeć tym razem. O młodzieńcu jest to, który przyjeżdża do miasta w bardzo konkretnym celu i z dokładnie ułożonym planem zemsty. I zaczyna od tego, że w modnym apartamentowcu spotyka dziewczynę, która wciąga go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy i nielegalne wyścigi samochodowe. Od tego się zaczyna. MOŻNA, ALE NA SZCZĘŚCIE NIE TRZEBA.

CBS Europa godz. 21:00

Przyzwoity przestępca (Ordinary Decent Criminal) - komedia kryminalna, Wielka Brytania/Niemcy/Irlandia/USA 2000, reż. Thaddeus O'Sullivan, wyk. Kevin Spacey,

Linda Fiorentino, Peter Mullan, Stephen Dillane (90 min)
Dramat kryminalny będący próbą ożywienia klasycznego kina gangsterskiego w realiach współczesnej Irlandii. Bohater filmu, Michael Lynch (świetny Kevin Spacey), notoryczny złodziej, bigamista i kłamca niczym Robin Hood okrada bogatych i wspiera biednych. Kolejne brawurowe skoki wystawiają na pośmiewisko policję, prokuratorów i sędziów. WIELKA PRZYJEMNOŚĆ.

Canal+ Film godz. 21:40

Cudowny smak faworków (Le gout des merveilles) - komediodramat, Francja 2015, reż. Éric Besnard, wyk. Virginie Efira, Benjamin Lavernhe, Lucie Fagedet, Léo Lorléac'h (96 min)

Lekko, ale z mądrością i wzruszeniem o pani i panu, którzy spotykają się w mało przyjemnych okolicznościach, bo był to wypadek samochodowy, ale okaże się, że przy odrobinie dobrej woli, mogą wspólnie mogą świat uczynić dla siebie miejscem lepszym. SPORA PRZYJEMNOŚĆ.

 

Metro godz. 21:50

Za wszelką cenę (To Die For) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 1995, reż. Gus Van Sant, wyk. Joaquin Phoenix, Matt Dillon, Nicole Kidman, Casey Affleck (106 min)

W niezłej obsadzie i nieźle opowiedziany przypadek prezenterki pogody w lokalnej stacji telewizyjnej, która nawiązuje romans z panem, którego nakłania, by zabił jej męża. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

TVP Kultura godz. 00:20

Salo, czyli 120 dni Sodomy (Salo o le 120 giornate di Sodoma) - dramat psychologiczny, Włochy/Francja 1975, reż. Pier Paolo Pasolini, wyk. Paolo Bonacelli, Caterina Boratto, Giorgio Cataldi, Umberto Paolo Quintavalle (116 min)

Ostatni i najbardziej kontrowersyjny film Pasoliniego, który swobodnie podchodzi do  powieści markiza de Sade'a i przenosi jej akcję do rządzonych przez faszystów Włoch. KAWAŁ KINA. ALE TYLKO KAWAŁ.

SERIAL

Cinemax godz. 20.00 

Upadek 3 (The Fall) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, wyk. Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi (2x59 min)

Premiera odcinków numer trzy i cztery. Ambitna i inteligentna policjantka zostaje wysłana przez londyńską placówkę do Irlandii Północnej, z zadaniem schwytania okrutnego seryjnego mordercy terroryzującego Belfast. I już od jakiegoś czasu się stara. BARDZO DOBRY SERIAL.

 

HBO 2 godz. 22:35

Długa noc (The Night Of) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Steven Zaillian, wyk. John Turturro, Riz Ahmed, Bill Camp, Payman Maadi (2x76 min)

Jeszcze raz od nowa. I dobrze, bo warto. Oto pochodzący z Pakistanu młodzieniec pożyczoną od ojca taksówką wyruszył w rozrywkowych celach na Manhattan. Do samochodu wsiadła piękna kobieta młoda, i tak zaczął się jego koszmar. Rzecz możecie znać z trochę innej, brytyjskiej wersji, bo to na niej oparta jest ta nowa, amerykańska wersja. NAPRAWDĘ WARTO!

FilmBox Premium godz. 22:40

Przyrodni brat (Halvbroren) - serial obyczajowy, Norwegia 2013, reż. Per-Olav Sorensen, wyk. Nicolai Cleve Broch, Frank Kjosas, Mariann Hole (2x45 min)

Ekranizacja kultowej tu i ówdzie powieści Larsa Saabye Christensena, o pokręconej cokolwiek relacji między przyrodnimi braćmi i ich rodziny. Z zaczyna się pod koniec II światowej wojny. NIEZŁE W TREŚCI, ALE DŁUŻY SIĘ CZASAMI

TVP 2 godz. 22:55

PitBull - serial sensacyjny, Polska 2005, reż. Patryk Vega, wyk. Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński, Janusz Gajos, Weronika Rosati (44 min)

Jeden z najgłośniejszych, i najlepszych sensacyjno-społecznych polskich seriali. Rewelacyjne role, znakomite zdjęcia i prawdziwie opowiedziana historia mrocznej strony życia policjantów śledczych. PEWNIE, ŻE WARTO.

Nowa TV godz. 23:05

Dynastia Tudorów (The Tudors) - serial historyczny, Kanada/Irlandia/USA 2007, reż. Charles McDougall, Steve Shill, wyk. Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny (53 min)

Jeszcze raz od nowa, tym razem w telewizji otwartej kawał historii jednej z najciekawszych europejskich dynastii w bardzo dobrym ujęciu i z dbałością o historyczne szczegóły. Tyle, że już kilka razy było. DOBRA ROBOTA.

DOKUMENT

BBC Earth godz. 20:00

Planeta Ziemia 2 (Planet Earth 2) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2016 (60 min)
Część szósta, tak jak poprzednie, wciąż dech zapierająca w wątłych piersiach moich.

Fenomenalny obraz naszego pięknego świata. Dowód na to, że wystarczy dobrze patrzeć, żeby to zauważyć. Z komentarzem pana Davida Attenborough. ZAKOCHACIE SIĘ W NASZEJ PLANECIE

 

TVN godz. 22:55

Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa - serial dokumentalny, Niemcy/Polska 2016 (2x50 min)

Dwie z części czterech dokumentu, którego nie znam, ale zapowiada się nieciekawie. Podobno jest to historia tysiącletnich stosunków polsko-niemieckich z naciskiem na te ich elementy, które dotyczyły relacji nastawionych na współpracę. DLA ZAINTERESOWANYCH

Planete+ godz. 23:00

Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Chris Granlund (2x52 min)

Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. W pierwszej części Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. Dzisiaj odcinki "Od przyjemności do grzechu" i "Rewolucja seksualna". NIEZWYKLE CIEKAWE.