Program TV na dziś: "Jestem bogiem" z Robertem De Niro, "Kroll" Pasikowskiego oraz "Umarła klasa" Wajdy w Teatrze Telewizji [POLECAJ TV - WTOREK]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 13.12

Zaczynamy oczywiście od tych kilku rzeczy, które na listę nie weszły. W TVP 1 coś w rodzaju obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. I kolejno będą to o godz. 20:25 krótka rozmowa, o godz. 20:35 dokument „Towarzysz generał idzie na wojnę” z 2011 roku, potem kolejna krótka rozmowa, o godz. 22:40 koncert „Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie”, a o godz. 23:50 dokument „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego.


W CBS Europa wieczór z Danielem Craigiem, czyli o godz. 21:00 brytyjski kryminał „Przekładaniec”, a o godz. 23:05 thriller  "Archangielsk". W TVP Kultura o godz. 20:00 na żywo koncert „Zapal światło wolności”.

Jutro Polecaj tu będzie na środę, a dzisiaj przyjemnego życzę wtorku. 

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 21.45

Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora - teatr TV, Polska 1976, reż. Andrzej Wajda, wyk. Tadeusz Kantor, Maria Kantor-Stangret, Zofia Kalińska, Andrzej Wełmiński (72 min)

Sfilmowana w 1976 roku przez Andrzeja Wajdę inscenizacja najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Rzecz w formie kolażu inspirowana tekstami Witkacego, Gombrowicza i Schulza. DLA TEATRALNYCH SMAKOSZY

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Pan Magoo (Mr. Magoo) - komedia, USA 1997, reż. Stanley Tong, wyk. Leslie Nielsen, Malcolm McDowell, Kelly Lynch, Ernie Hudson (84 min)

Magoo to ekscentryczny milioner, który nieświadomie wchodzi w posiadanie rubinu skradzionego z otwieranej przez niego wystawy. FBI podejrzewa go o kradzież, a złodzieje zrobią wszystko, by odzyskać łup. PRETENSJONALNE, ale w rodzinie się ogląda.

TVN 7 godz. 20:00

W sieci zła (Fallen) - thriller, USA 1998, reż. Gregory Hoblit, wyk. Denzel Washington, John Goodman, Donald Sutherland, Embeth Davidtz (123 min)

Detektywi Hobbes i Jonesy są świadkami egzekucji aresztowanego przez nich seryjnego zabójcy. Kilka dni po jego śmierci zostają wezwani na miejsce makabrycznego mordu. Zabójca działa tak samo jak niedawno stracony zbrodniarz. Zabójcą musi być albo doskonały naśladowca, albo znający szczegóły śledztwa policjant. KRYMINAŁ JAK SIĘ PATRZY.

Metro godz. 20:00

Wampir w Brooklynie (Vampire in Brooklyn) - horror komediowy, USA 1995, reż. Wes Craven, wyk. Eddie Murphy, Angela Bassett, Allen Payne, Kadeem Hardison (97 min)

Z wyspy na Karaibach przypływa do Nowego Jorku pół człowiek, a pół wampir, spadkobierca legendarnego Nosferatu. A przybywa po to, by odnaleźć panią, z którą łączą go więzy krwi. ŚREDNIO, ALE TO DO ZABAWY JEST.

Kino Polska godz. 20:00

Gangsterzy i filantropi - film sensacyjny, Polska 1963, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, wyk. Gustaw Holoubek, Jacek Hahn, Wiesław Michnikowski, Hanka Bielicka (82 min)

Dwie znakomite, klimatyczne nowele, i dwie historie z kryminalnymi wątkami, ale oczywiście do śmiechu. I dwie wybitne aktorskie kreacje - Wiesław Michnikowski, Gustaw Holoubek - w otoczeniu równie wybitnych ról, na których tle błyszczą jeszcze bardziej. Jedna to genialny, w iście amerykańskim stylu plan napadu wymyślony przez genialnego szefa gangu, który pali na panewce w obliczu serii nieoczekiwanych zmiennych pojawiających się w skomplikowanym równaniu. A druga, to opowieść o panu Kowalskim, który straciwszy pracę przypadkiem uznany zostaje kontrolerem PIH-u przez kelnera i dostrzega w tym szansę na niezły zarobek. Odwiedza kolejne restauracje i zbiera łapówki. Aż wreszcie warszawska gastronomia staje się wzorcową, bo bardziej opłacało się restauratorom poprawić jakość usług swoich niż opłacać się Kowalskiemu. ZNAKOMITE POD KAŻDYM WZGLĘDEM.

Canal+ Film godz. 20:00

Armia tetryków (Dad's Army) - komedia wojenna, Wielka Brytania 2016, reż. Oliver Parker, wyk. Mark Tandy, Russell Balogh, Andrew Havill, Catherine Zeta-Jones (95 min)

Premiera w telewizorze. I moja ulubiona dzisiejsza ramówkowa pozycja. Jest rok 1944, czyli końcówka II światowej wojny. I nieoczekiwanie, ostateczny wynik tej wojny zależeć może od patrolującego bazę wojenną w Dover oddziału Home Guard, którego stetryczali członkowie bardziej niż walką zainteresowani są jednak uwodzicielską dziennikarką Rose Winters. A szpieg w okolicy działa. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ I ZABAWA. 

 

Polsat godz. 20:05

Jestem Bogiem (Limitless) - thriller, USA 2011, reż. Neil Burger, wyk. Bradley Cooper, Robert De Niro, Abbie Cornish, Andrew Howard (105 min)

Niespełniony pisarz, za sprawą nowej supertabletki, która otwiera mózg i sprawia, że wykorzystuje go nie w 10 jak przeciętny człowiek, a 100 procentach. Zmienia się więc przebojowego człowieka czynu, mistrza interesów i osiąga wymarzony sukces. Jednak za spełnienie marzeń będzie musiał zapłacić jakąś cenę. Bo nie jest jedynym, który o tabletkach i ich możliwościach wie. Świetna rola Coopera i zjawiskowa DeNiro. I w ogóle film BARDZO NIEZŁY.

 

TVN godz. 20:55

Kroll - film sensacyjny, Polska 1991, reż. Władysław Pasikowski, wyk. Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Andrzej Mastalerz, Maciej Kozłowski (101 min)

Lubaszenko dezerteruje z jednostki wojskowej, a Linda go szuka, do pomocy biorąc Wiadernego-Pazurę i pana Kordka, który pod nieobecność Lubaszenki jął spotykać się z jego narzeczoną, będąc jednocześnie przyjacielem jego najlepszym. Ech, MĘSKA PRZYGODA.

Stopklatka TV godz. 21:50

Oko (The Eye) - horror, USA 2008, reż. David Moreau, Xavier Palud, wyk. Jessica Alba, Alessandro Nivola, Parker Posey, Rade Serbedzija (93 min)

Niewidoma od wczesnego dzieciństwa skrzypaczka zostaje poddana zabiegowi przeszczepu rogówki. Operacja kończy się sukcesem i pani stopniowo odzyskuje wzrok. Ale jednocześnie widzi mroczne postaci i dziwne zdarzenia. Chcąc wyjaśnić zagadkę halucynacji, dziewczyna chce sprawdzić, od kogo pochodziła rogówka. BO JEST JESSICA ALBA (I TYLKO DLATEGO).

Metro godz. 22:00

Zabójcza perfekcja (Virtuosity) - film SF, USA 1995, reż. Brett Leonard, wyk. Denzel Washington, Kelly Lynch, Russell Crowe, William Forsythe (101 min)

W Los Angeles policja stworzyła prototyp wirtualnego przestępcy, który oczywiście wymyka się spod kontroli. A były policjant, za cenę przywrócenia mu wolności i praw wszelakich ma go teraz wyeliminować. DOBRA ROBOTA.

Sundance godz. 22:00

Mother of George - dramat obyczajowy, Nigeria/USA 2013, reż. Andrew Dosunmu, wyk. Danai Gurira, Isaach De Bankolé, Anthony Okungbowa (105 min)

Pani Adenike bierze tradycyjny, nigeryjski ślub, ale czuje się rozdarta między kulturą Joruba, z której pochodzi a swoim nowym życiem w Ameryce. Na domiar złego, ma problemy z zajściem w ciążę, co sprawę jej małżeństwa komplikuje. NIEŹLE OPOWIEDZIANE.

Polsat godz. 22:15

Drapieżnik (The Flock) - thriller, USA 2007, reż. Wai-keung Lau, wyk. Richard Gere, Claire Danes, KaDee Strickland, Ray Wise (105 min)

Ostatnim zadaniem w karierze pana detektywa, o wdzięcznym imieniu Erroll, ma być śledztwo w sprawie zaginionej nastolatki. Przy okazji ma też przeszkolić następczynię, stażystkę. A, no i jeszcze ważne, na emeryturę wcześniejszą chcą go przełożeni wysłać, bo gość notorycznie łamie regulaminy i generalnie jest mało przyjemny. NIEWIELKIE, ALE DO ZOBACZENIA. 

 

TVN 7 godz. 22:40

Mecz ostatniej szansy (Mean Machine) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 2001, reż. Barry Skolnick, wyk. Vinnie Jones, David Kelly, David Hemmings, Robbie Gee (99 min)

Były piłkarz trafia do więzienia i naczelnik proponuje mu przygotowanie drużyny więźniów do meczu ze strażnikami. Oczywiście jest w tym pewien podstęp i układ, ale nie mogę zdradzać. Za to mogę zdradzić, że VINNIE JONES JEST MISTRZEM, A FILM SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

 

Nowa TV godz. 22:45

Gliniarz (The Guard) - komedia kryminalna, Irlandia 2011, reż. John Michael McDonagh, wyk. Brendan Gleeson, Don Cheadle, Declan Mannlen, Rory Keenan (96 min)

Marudny irlandzki małomiasteczkowy glina i gorliwy agent FBI muszą połączyć siły, by rozpracować szajkę przemycającą narkotyki. W jednej z dwóch głównych Don Cheadle, którego uwielbiam. Z WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.

TV 4 godz. 22:50

Oczy anioła (Angel Eyes) - dramat obyczajowy, USA 2001, reż. Luis Mandoki, wyk. Jennifer Lopez, James Caviezel, Jeremy Sisto, Terrence Dashon Howard (102 min)

Pani Sharon jest młodą policjantką pracującą w niebezpiecznej dzielnicy Chicago, więc to ciężki kawałek chleba. Jest uczciwa, jest profesjonalna, ale zdarza jej się też od czasu do czasu wybuchnąć. Gdy trafia na miejsce poważnego karambolu, pomaga ciężko rannemu mężczyźnie przetrzymać krytyczne chwile. Ale jego żona i synek umierają. I tu zaczyna się prawdziwa historia.  Zaskakująco interesująca rola pani Lopez i JEST CO OGLĄDAĆ.

Zoom TV godz. 23:05

Instynkt wilka - pisane na murze (Varg Veum - Skriften pa veggen) - film kryminalny, Norwegia 2010, reż. Stefan Faldbakken, wyk. Trond Espen Seim, Petronella Barker, Nikolaj Lie Kaas (120 min)

Norweska seria kryminałów o panu, który dosyć mając życia w nerwowym napięciu przestaje być prywatnym detektywem i zatrudnia się jako nauczyciel. Ale jego największy wróg wychodzi na wolność i nosi się z zamiarem zemsty na wielu osobach, w tym na naszym bohaterze. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 00:10

Rozmowy kontrolowane - komedia, Polska 1991, reż. Sylwester Chęciński, wyk. Stanisław Tym, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Krzysztof Kowalewski (93 min)

Stan wojenny na wesoło, w towarzystwie Ryszard Ochódzkiego, który na biznesowe polecenie kolegi z UB jedzie do Suwałk by kupić tam ziemię, ale zabrał ze sobą przepis na świąteczną rybę, co skutki będzie miało zaskakujące. No nic, nie róbmy z tego zagadnienia, jak powiedział generał Molibden. CIĄGLE BAWI, ALE NIE UCZY.

SERIAL

FOX Premium godz. 21:00

Wolf Hall - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, reż. Peter Kosminsky, wyk. Mark Rylance, Damian Lewis, Claire Foy, Thomas Brodie-Sangster (59 min)

Bardzo dobra adaptacja powieści Hilary Mantel, której akcja toczy się w XVI-wiecznej Anglii, kiedy na tronie zasiada Henryk VIII, a doradcą króla zostaje Thomas Cromwell, starający się doprowadzić do ślubu króla z Anną Boleyn. Świetnie obsadzony i nieźle opowiedziany polityczny dramat w historycznym kostiumie. Odcinek drugi. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

DOKUMENT

TVP Historia godz. 20:40

Ksiądz - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Maria Dłużewska (53 min)

Z wykorzystaniem nieprezentowanych wcześniej materiałów archiwalnych IPN o okolicznościach śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 roku. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Polsat Viasat History godz. 22:00

Ukryci zabójcy w powojennym domu (Hidden Killers of the Post War Home) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2016 (80 min)

Dr Suzanne Lipscomb przedstawia czasy, kiedy Brytyjczycy po latach wojennych wyrzeczeń i oszczędności mogli w pełni cieszyć się nowymi technologiami. I jakie robili błędy, które kończyć mogły się dużą nieprzyjemnością. CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:00

Anatomia kolorów (Colour - The Spectrum of Science) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (48 min)

Odcinek z trzech drugi. Czym są kolory, skąd się wzięły i czemu służą? O tym właśnie, o barwach niewidocznych dla naszych oczu, i o tym  co daje nam i Ziemi, że nasz świat jest tak kolorowy odpowiada brytyjska fizyczka Helen Czerski. BARDZO WARTO

TVP 2 godz. 22:55

Solidaruchy z Rakowieckiej - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Arkadiusz Gołębiewski (52 min)

O działaczach opozycji, którzy w latach 70. i 80. trafiali do więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Pretekstem do poznania historii więziennych będą sesje fotograficzne. I rozmowy. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.