Program TV na dziś: "Taxi 4", "Oświadczyny po irlandzku" albo "mecz ostatniej szansy" [POLECAJ TV - 14.12.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 14.12

Na początek oczywiście coś spoza listy może. W TVP 1 o godz. 18:35 nowa telenowela popołudniowa, tym razem z Portugalii. Codziennie. A nazywa się ona „Złote serce” i odcinków ma czterdzieści. W BBC HD od godz. 20:10 jeszcze raz od nowa „Ojciec Brown” od dzisiaj przez jakiś czas o tej samej dnia porze, a o godz. 21:00   „Morderca z Whitechapel 4” z roku 2013.

Ale to co najważniejsze znajdziecie niżej. Jutro wracam z Polecajem czwartkowym, a tymczasem dobrej życzę środy.

FILM

TV Puls godz. 20:00

W imię króla (In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale) - film przygodowy, Niemcy/Kanada/USA 2007, reż. Uwe Boll, wyk. Jason Statham, Leelee Sobieski, John Rhys-Davies, Ron Perlman (114 min)

Oparte na pomyśle serii gier komputerowych. Najeźdźcy pustoszący królestwo Ebb zabijają syna Farmera i uprowadzają jego żonę. No i gość w gniewie z rolnika zmienia się w wojownika siejącego postrach. Ze sporym rozmachem, ale z sensem już gorzej. DO ZOBACZENIA.

 

TVN godz. 20:55

Na własną rękę (Collateral Damage) - film sensacyjny, USA 2002, reż. Andrew Davis, wyk. Arnold Schwarzenegger, Francesca Neri, Elias Koteas, Cliff Curtis (108 min)

Strażak Arnold Schwarzenegger traci żonę i syna w wyniku ataku terrorysty, zwanego „Wilkiem”. Zagina więc na rzeczonego terrorystę parol i w ślad za nim udaje się do Kolumbii. Ale sprawa komplikuje się trochę, bo na jego drodze pojawia się samotna kobieta z synem, co postawi bojowego strażaka przed trudnym wyborem. BEZ EMOCJI. 

Stopklatka TV godz. 20:00

Człowiek prezydenta (The President's Man) - film sensacyjny, USA 2000, reż. Eric Norris, Michael Preece, wyk. Chuck Norris, Dylan Neal, Jennifer Tung, Stuart Whitman (88 min)

Chuck Norris jest tajnym agentem, który wybiera się na emeryturę, ale nie może, bo porywają Pierwszą Damę, a tylko on może ją znaleźć. A drogę ku niej będzie wykopywał sobie raz lewą, raz prawą nogą, i najczęściej z półobrotu oczywiście. BZDURA, ALE Z CZAKIEM.

Canal+ Film godz. 20:00

A psa biorę ja (Who Gets the Dog?) - komedia, USA 2016, reż. Huck Botko, wyk. Alicia Silverstone, Ryan Kwanten, Randall Batinkoff, Rachel Cerda (91 min)

Premiera w telewizorze. Całkiem sympatyczna i przyjemnie banalna komedia o parze, która po kilku latach szczęśliwego małżeństwa rozwodzi się, i jedynym związanym z rozwodem problemem jest... komu przypadnie ukochany psiak. NIEZOBOWIĄZUJĄCA PRZYJEMNOŚĆ.

TVN 7 godz. 20:00

Mecz ostatniej szansy (Mean Machine) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 2001, reż. Barry Skolnick, wyk. Vinnie Jones, David Kelly, David Hemmings, Robbie Gee (99 min)

Były piłkarz trafia do więzienia i naczelnik proponuje mu przygotowanie drużyny więźniów do meczu ze strażnikami. Oczywiście jest w tym pewien podstęp i układ, ale nie mogę zdradzać. Za to mogę zdradzić, że VINNIE JONES JEST MISTRZEM, A FILM SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

 

Metro godz. 20:00

Za wszelką cenę (To Die For) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 1995, reż. Gus Van Sant, wyk. Joaquin Phoenix, Matt Dillon, Nicole Kidman, Casey Affleck (106 min)

W niezłej obsadzie i nieźle opowiedziany przypadek prezenterki pogody w lokalnej stacji telewizyjnej, która nawiązuje romans z panem, którego nakłania, by zabił jej męża. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

TVP 1 godz. 20:30

Oświadczyny po irlandzku (Leap Year) - komedia romantyczna, USA/Irlandia 2010, reż. Anand Tucker, wyk. Amy Adams, Matthew Goode, Adam Scott, John Lithgow (96 min)

Bardzo sympatyczna komedia dla wielkiej przyjemności. Oto Amerykanka wybiera się do Dublina, by oświadczyć się chłopakowi, ale trafia nie do Dublina, a do Cardiff, więc w towarzystwie poznanego właśnie barmana jedzie przez cały kraj. I przecież niczego nie zdradzę, jeśli napiszę, że się pani z tym barmanem zaczną mieć ku sobie, bo to schemat znany. PROSTE, ALE BARDZO SYMPATYCZNE.

 

Polsat godz. 20:40

Taxi 4 - komedia sensacyjna, Francja 2007, reż. Gérard Krawczyk, wyk. Samy Naceri, Frédéric Diefenthal, Bernard Farcy, Emma Sjöberg-Wiklund (90 min)

Naiwny policjant, który puścił wolno przebywającego w areszcie przestępcę, oraz jego przyjaciel, właściciel „ztuningowanej” taksówki, trafiają na trop belgijskiej mafii. BREDNIA, ALE ZA TO NA RESORACH.

TVP 2 godz. 22:25

To znowu ty (You Again) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Andy Fickman, wyk. Kristen Bell, Jamie Lee Curtis, Sigourney Weaver, Odette Yustman (101 min)

Bardzo sympatyczna, dająca oddech po męczącym dniu komedia. Pani ma jak najgorsze wspomnienia z liceum, które załatwiła jej szydząca z niej „koleżanka”. Teraz jednak jest spełniającą się w życiu gwiazdą PR i dostała właśnie wspaniałą pracę w Nowym Jorku. I ta oto pani jedzie w rodzinne strony na ślub brata. I co? I okazuje się, że ów brat, żeni się z tą uprzykrzającą jej kiedyś życie dziewczyną. ŚWIETNA OBSADA, PRZYJEMNA ACZ BANALNA ZABAWA.

TVN godz. 23:10

Wróg publiczny (Enemy of the State) - dramat sensacyjny, USA 1998, reż. Tony Scott, wyk. Gene Hackman, Will Smith, Jon Voight, Lisa Bonet (131 min)

W ciągu jednego dnia ustabilizowane i pełne sukcesów życie młodego prawnika rozpada się. Staje się bowiem ofiarą spisku przygotowanego przez skorumpowanego urzędnika. Zostaje głównym podejrzanym w sprawie o brutalne morderstwo, i wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. I tylko tajemniczy Brill, były pracownik służb wywiadowczych jest skłonny mu pomóc. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

SERIAL

HBO godz. 20:10

Pakt 2 - serial sensacyjny, Polska 2016, reż. Leszek Dawid, wyk. Magdalena Popławska, Filip Pławiak, Mariusz Bonaszewski, Marcin Dorociński (60 min)

Powtórka czwartego odcinka drugiego sezonu, realizowanego już wg własnego, a nie pożyczonego od Skandynawów pomysłu. Oto znany nam już z serii pierwszej redaktor Grodecki miesza się w sprawę poważniejszą niż poprzednim razem. Nie dość, że dotyka finansów, to jeszcze skandal seksualny i polityczne różne sprawy, w skandal upaprany jest sam premier naszego rządu, i inni notable. Dorociński znowu hamletyzuje cedząc słowa przez zęby, ale warto zauważyć, że dialogi słychać lepiej. No i... ZACZYNA SIĘ NIEŹLE.

 

TVN 7 godz. 22:10

Kryminalni - serial kryminalny, Polska 2008, reż. Piotr Wereśniak, Maciej Pieprzyca, Patryk Vega, wyk. Marek Włodarczyk, Magdalena Schejbal, Maciej Zakościelny, Tomasz Karolak (65 min)

Jeszcze raz od nowa znany i lubiany ongi serial kryminalny. Żadna to nowość, ani specjał żaden, ale serial porządny, rzemieślniczo dobry, i poukładany zgodnie z kanonami gatunku, więc można sobie sprawić trochę mało skomplikowanej przyjemności. DO ZOBACZENIA.

Ale kino+ godz. 22:15

Vera 6 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2015, reż. Marek Losey, wyk. Brenda Blethyn, Jon Morrison, Kingsley Ben-Adir, Riley Jones (88 min)

Powtórka odcinka pierwszego. Nie spodziewajcie się technologicznych fajerwerków, pościgów zatłoczonymi ulicami, gęstego ostrzału z każdej możliwej palnej broni, albo krwawego mordobicia. W "Verze" przyjemność czerpie się z dialogów, rozwiązywania krok po kroku kryminalnej zagadki i specyficznego, momentami iście wisielczego humoru. Ten sezon zacznie od próby rozwiązania sprawy morderstwa 56-letniej kobiety, której ciało, na dzikich i odludnych torfowiskach odkryła młoda dziewczyna mieszkająca w okolicy. Najpierw trzeba dowiedzieć się kim była zamordowana, potem komu mogło zależeć na jej zejściu, a na koniec tego kogoś złapać i przekazać dalej. RZECZ WSPANIAŁA.

A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do osobnego tekstu.  

TVP 1 godz. 00:40

Krzemień (Kremen) - serial kryminalny, Rosja 2012, reż. Władimir Epifancew, Aleksandr Anszjutc, wyk. Władimir Epifancew, Paweł Klimow, Anastasija Wiedienskaja, Siergiej Weksler (51 min)

Powtórka czteroodcinkowego kryminału o byłym komandosie, który wpadł do miasteczka słynącego na cały kraj z tego, że udało się w nim całkowicie zwalczyć przestępczość, przekonuje się, że nie jest tu ani miło ani bezpiecznie. Owo bowiem milicja terroryzuje lokalesów, a faktyczną władzę sprawuje tu niejaki Gawryłow, major. I teraz pan komandos zdecydował krwawo zmienić ten stan rzeczy. Tak bardzo amerykański chcieli zrobić ten serial, że aż im nie wyszło. Czyli krótko mówiąc HISTORIA DŁUGA, Z ZABIJANIEM I NUDNAWA NIESTETY.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Jesteśmy waszymi przyjaciółmi (We Come as Friends) - film dokumentalny, Francja/Austria 2014, reż. Hubert Sauper (110 min)

Nagrodzony na festiwalach w Sundance i Berlinie film dokumentalny Huberta Saupera, który jest relacją z powstawania Sudanu Południowego. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Polsat Viasat History godz. 20:50

Joanna d'Arc - wojowniczka Boga (Joan of Arc: God's Warrior) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (50 min)

Angielska pisarka i historyczka dr Helen Castor analizuje życie i przyczyny śmierci jednej z najsłynniejszych wojowniczek w historii, panny Joanny d'Arc. I o tym wszystkim opowiada. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 20:50

Jedenaste: nie marnuj! (Hugh's War on Waste) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Minoo Bhatia (2x58 min)

Powtórka pierwszego i premiera drugiego odcinka. Pan Hugh Fearnley-Whittingstall, brytyjski kucharz-ekolog, kwestionuje działania supermarketów i rynku fast food i zwraca uwagę na szkodliwe nawyki ludzi, przez które marnują się tony jedzenia. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Polonia godz. 23:15

Tygodnik. Historia tytułu - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Jarosław Minkowicz (55 min)

Całkiem ciekawa opowieść, o tygodniku, który jest przykładem na to jak łatwo roztrwonić wielki potencjał. Jak łatwo utopić go w kolejnych kłótniach, walkach między stronnictwami itd. Szkoda, że tak się z nim stało, bo to był kiedyś bardzo ważny tytuł, który teraz niestety jest na bardzo cieniutkim marginesie zainteresowania. Warto przypomnieć sobie jaki to był tygodnik, kto go tworzył i jak powoli stawał się coraz mniej ważny. Szkoda go. Ale film ZOBACZYĆ WARTO. 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Sci Fi Universal godz. 22:00

Pająk gigant (Big Ass Spider!) - horror komediowy, USA 2013, reż. Mike Mendez, wyk. Greg Grunberg, Lombardo Boyar, Clare Kramer, Ray Wise (80 min)

Umieściłem film w tej kategorii, bo w tej szukali go będą ci z Was, którym film może się podobać. Bo chociaż film dość swobodnie podchodzi do ulubionego gatunku Łowców Kiczu, to żywi się nim prawie tak sprawnie jak pająk wszystkim co spotka. Oto mocno przerysowana historia nieudanego eksperymentu, z którego powstaje rosnący w zastraszającym tempie i terroryzujący miasto pająk. Na szczęście jest jeszcze pan dezynsektor. NIEZŁA ZABAWA.