Program TV na dziś: Premierowo "Vera", do uśmiechu "Shrek Trzeci" i "Merida Waleczna", na poważnie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" [POLECAJ TV - 16.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 16.12

Między wieloma dzisiejszymi pozycjami znajdziecie np. komedię „Nie ma mocnych”. Niby nic nadzwyczajnego, przecież lata po ramówkach od wielu lat przynajmniej raz w miesiącu. Ale dzisiaj zbiega się z przykrą wiadomością o tym, że wczoraj umarł pan Andrzej Wasilewicz. Jeśli nie kojarzycie go z nazwiska, bo faktycznie nie był to aktor bardzo znany, to przypomnę, że to on właśnie według Pawlaka i Kargula ma zostać w tym filmie mężem ich ukochanej wnuczki. I specjalistą mechanizatorem w lokalnym PGR. Możecie go pamiętać również z głównej roli w serialu „Trzecia granica”, albo z drobnego, ale wciąż bawiącego epizodu z „Misia”, w którym aby móc odprowadzić babcię na lotnisko, musi kupić nieważny bilet lotniczy. No nic.

Inne specjały znajdziecie na liście. A spoza listy dodam, że w TVP Kultura o godz. 22:05 oczywiście „Tygodnik kulturalny” Michała Chacińskiego w wydaniu świątecznym, a o godz. 22:55 „Pegaz: Scena alternatywna: Resina”. Natomiast o godz. 22:40 TVP HD rozpocznie emisję serialu „Janosik” z Markiem Perepeczko. W TVP 2 o godz. 22:25 drugi odcinek nowego show „Mów mi Mistrzu”. Pierwszy odcinek mnie mocno rozczarował. Po drugim nie spodziewam się więc niczego dobrego, ale informuję, że tym razem gośćmi będą Natalia Siwiec, Michał Szpak i Kacper Kuszewski. I jeszcze może to, że w Kino Polska od godz. 20:00 wieczór z Adasiem Miauczyńskim i Markiem Koterskim, czyli filmy „Nic śmiesznego” (godz. 20:00) i „Ajlawju” (godz. 22:00), w FOX od godz. 20:05 cały długi wieczór z serialem „Zabójcze umysły 7”, a w Canal+ Seriale od godz. 20:00 pięć odcinków kostiumowego dzieła "Wersal. Prawo krwi". Ufff... A teraz zapraszam do listy. Z działem “na krótko” oczywiście.

Jutro znajdziecie tu Polecaj na sobotę, a dzisiaj przyjemnego piątku życzę.

FILM

TVN godz. 20:00

Shrek Trzeci (Shrek the Third) - film animowany, USA 2007, reż. Raman Hui, Chris Miller (92 min)

Kolejna partia przygód zielonego gościa, który chciałby żyć spokojnie, ale mu się nie udaje, bo życie pakuje go w coraz to nowe kłopoty. Teraz na przykład każą mu być królem, ale on nie chce, więc szuka innego. Trzeci raz, a nadal BAWI BARDZO.

Stopklatka TV godz. 20:00

Zaginione (The Missing) - western, USA 2003, reż. Ron Howard, wyk. Tommy Lee Jones, Cate Blanchett, Evan Rachel Wood, Jenna Boyd (131 min)

Jest rok 1885, i jest Nowy Meksyk. Samotna matka, mieszka na odludziu wraz z dwiema córkami. Pewnego dnia jedna z córek zostaje uprowadzona przez bandę wyrzutków, którymi dowodzi zabójca o nadprzyrodzonych zdolnościach. W tym samym czasie pojawia się od lat niewidziany w okolicy dziadek dziewczynki. I wspólnie z jej mamą, a swoją córką rusza w pościg. KAWAŁ KINA.

TVN 7 godz. 20:00

Agencie, podaj łapę (See Spot Run) - komedia, USA/Australia 2001, reż. John Whitesell, wyk. David Arquette, Michael Clarke Duncan, Leslie Bibb, Joe Viterelli (94 min)

Dla rodzin lubiących psy komedia o psie bardzo inteligentnym, który zajmuje się wykrywaniem narkotyków. Któregoś pięknego dnia pogryzł jednego z mafijnych bossów, w wyniku czego musi się teraz ukrywać i trafia pod opiekę mrukliwego listonosza, któremu rozwala życiową rutynę w drobny mak. RODZINNA PRZYJEMNOŚĆ.

Polsat godz. 20:05

Merida Waleczna (Brave) - film animowany, USA 2012, reż. Mark Andrews, Brenda Chapman (93 min)

Księżniczka Merida jest utalentowaną łuczniczką, która dostawszy nakaz zamążpójścia, ucieka z zamku i szuka pomocy u Wiedźmy. Czego konsekwencje są takie, że w krainie panuje chaos i zniszczenie. A dla nas TROCHĘ DOBREJ ZABAWY.

 

TV 4 godz. 20:05

Bitwa o Midway (Midway) - film wojenny, USA 1976, reż. Jack Smight, wyk. Charlton Heston, Henry Fonda, Toshiro Mifune, Edward Albert (132 min)

Wielkie kino z wielkimi okrętami. Kiedyś mówiło się o takich filmach, że monumentalne są. No i są. Dzisiaj to pewnie wszystko by tam śmigało, okręty latały itd., a tutaj wszystko wolniej, a treścią jest napięcie, strategia obu stron i swoisty pojedynek obu dowódców. Jest rok 1942,i Japońska flota zmierza ku amerykańskim wyspom Midway na Pacyfiku. KAWAŁ KINA.

 

TVP Kultura godz. 20:25

Wół (Oxen) - dramat obyczajowy, Szwecja/Norwegia/Dania 1991, reż. Sven Nykvist, wyk. Stellan Skarsgard, Liv Ullmann, Max von Sydow, Ewa Fröling (92 min)

Psychologiczny dramat ze Skandynawii, z typowym dla tamtejszego kina depresyjnym klimatem, a sama historia wysnuta jest z autentycznych wydarzeń z XIX wieku, kiedy Szwedów dotknęła wielka klęska głodu, i masa ich ruszyła za chlebem do Ameryki. PRZYGNĘBIAJĄCE, ALE DO ZOBACZENIA

TVP 2 godz. 20:40

Nie ma mocnych - komedia, Polska 1974, reż. Sylwester Chęciński, wyk. Władysław Hańcza, Anna Dymna, Jerzy Janeczek, Wacław Kowalski, Andrzej Wasilewicz (90 min)

Pan Pawlak szuka spadkobiercy, któremu mógłby przekazać swoją ziemię. Jedyną nadzieją jest wnuczka Ania, której trzeba tylko znaleźć właściwego męża. I znajduje oczywiście. Kolejna powtórka tej świetnej komedii zbiegła się ze smutną informacją o śmierci pana Andrzeja Wasilkiewicza, który pożegnał się z tym światem wczoraj. Jeśli nie kojarzycie nazwiska, to właśnie ten, którego na męża Ani wybrali jej dziadkowie. ZGRANE TO DZIEŁO, ALE CIĄGLE TAK SAMO BAWI.

TVP 1 godz. 21:40

Zawodowcy (The Proffesionals) - western, USA 1966, reż. Richard Brooks, wyk. Burt Lancaster, Lee Marvin, Claudia Cardinale, Robert Ryan (117 min)

Western z dobrych dla westernów czasów, o ty jak wynajęci przez milionera rewolwerowcy szukają jego uprowadzonej przez bandytów żony, i kiedy dowiadują się, że ona u nich jest z własnej woli mniej chętnie przystępują do realizacji zlecenia. Ale są zawodowcami, więc muszą. DO ZOBACZENIA Z PRZYJEMNOŚCIĄ

TVN godz. 22:00

Green Lantern - film SF, USA 2011, reż. Martin Campbell, wyk. Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong (114 min)

Peter Sarsgaard w efektownym filmie o grupie obrońców międzygalaktycznej sprawiedliwości, którzy zmierzą się z wrogą potęgą. DO ZOBACZENIA, ALE NICZEGO NIE URYWA.

TVN 7 godz. 22:05

Nieugięty Luke (Cool Hand Luke) - dramat sensacyjny, USA 1967, reż. Stuart Rosenberg, wyk. Paul Newman, George Kennedy, Jo Van Fleet, Lou Antonio (126 min)

Niejaki Luke Jackson, za udział w pijackiej nawalance trafia do obozu pracy, gdzie musi nie dość, że praca ciężka, a warunki życia cokolwiek uciążliwe, to jeszcze dybie na niego okrutny przywódca więziennej społeczności. Jest napradę twardym gościem, ale nawet on zauważa u siebie granice wytrzymałości. Więc postanawia się z obozu zerwać. KAWAŁ KINA.

Stopklatka TV godz. 22:50

Smętarz dla zwierzaków (Pet Sematary) - horror, USA 1989, reż. Mary Lambert, wyk. Blaze Berdahl, Dale Midkiff, Denise Crosby, Fred Gwynne (98 min)

Według wczesnego dzieła Stephena Kinga. To swego czasu głośny był film. W sensie, że strachu napędził trochę. Oto pewien lekarz z żoną i dwójką dzieci wprowadzają się do domu w malowniczej okolicy. I wkrótce przekonują się nieprzyjemnie o tym, że miejsce ma swoją mroczną tajemnicę, która będzie miała wpływ na ich spokojne dotychczas życie. W zależności od wrażliwości, MOŻE PRZESTRASZYĆ, ALBO ROZBAWIĆ.

TVP Kultura godz. 23:40

Blue Velvet - thriller, USA 1986, reż. David Lynch, wyk. Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper, Laura Dern (120 min)

Znalezienie ucha jest początkiem śledztwa, które prowadzi naszego bohatera do mrocznego świata szantażu i zbrodni, który skrywa się pod powierzchnią pozornego uroku sielskiej prowincji. Klimatyczne, i typowo dla ówczesnego Lyncha tajemnicze i mroczne, ale wg mnie również pretensjonalne i artystowskie. Niemniej POZYCJA KLASYCZNA

TVP 1 godz. 23:45

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł - dramat polityczny, Polska 2011, reż. Antoni Krauze, wyk. Marta Honzatko, Michał Kowalski, Marta Kalmus-Jankowska, Cezary Rybiński (105 min)

Łzy miałem w oczach niestety, kiedy wychodziłem z kina. A wzruszyć mnie nie jest łatwo. Toteż nie były to tak do końca łzy wzruszenia, raczej wyciśnięte przez ogarniające mnie mocno poczucie niemocy. I polecam uwadze świetną rolę Wojciecha Tremiszewskiego. Przenosimy się na wybrzeże w grudniu 1970 r. Stoczniowcy podejmują strajk, domagając się wyższych zarobków. Oddziały wojska i milicji zostają wysłane przeciw strajkującym. Wojsko otwiera ogień do robotników. Bez niepotrzebnej egzaltacji, z rewelacyjnie odtworzonej scenografii. WARTO ZOBACZYĆ.

 

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Vera 6 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2015, wyk. Brenda Blethyn, Jon Morrison, Kingsley Ben-Adir, Riley Jones (89 min)

Premiera odcinka drugiego. Nie spodziewajcie się technologicznych fajerwerków, pościgów zatłoczonymi ulicami, gęstego ostrzału z każdej możliwej palnej broni, albo krwawego mordobicia. W "Verze" przyjemność czerpie się z dialogów, rozwiązywania krok po kroku kryminalnej zagadki i specyficznego, momentami iście wisielczego humoru. Ten sezon zacznie od próby rozwiązania sprawy morderstwa 56-letniej kobiety, której ciało, na dzikich i odludnych torfowiskach odkryła młoda dziewczyna mieszkająca w okolicy. Najpierw trzeba dowiedzieć się kim była zamordowana, potem komu mogło zależeć na jej zejściu, a na koniec tego kogoś złapać i przekazać dalej. RZECZ WSPANIAŁA.

A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do OSOBNEGO TEKSTU. (http://www.wtelewizji.pl/vera-6-premiera#.WFCKX4p974Y)

Nowa TV godz. 22:00

Dynastia Tudorów (The Tudors) - serial historyczny, Kanada/Irlandia/USA 2007, reż. Charles McDougall, wyk. Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny (52 min)

Jeszcze raz od nowa, tym razem w telewizji otwartej kawał historii jednej z najciekawszych europejskich dynastii w bardzo dobrym ujęciu i z dbałością o historyczne szczegóły. Tyle, że już kilka razy było. Odcinek drugi. DOBRA ROBOTA.

Nowa TV godz. 23:10

Mercy Street - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Roxann Dawson, wyk. McKinley Belcher III, Emily Marie Palmer, Tara Summers, Gary Cole (50 min)

Jeszcze raz pierwszy z sześciu odcinków serialu, którego akcja toczy się w czasie wojny secesyjnej. Pochodząca z Nowej Anglii pielęgniarka rozpoczyna pracę w przemienionym na szpital hotelu znajdującemu się w okupowanym przez wojska Unii mieście Aleksandria. Właściciel hotelu robi wszystko, by uratować ile się da z rodzinnego majątku, a jego córka rusza by odnaleźć wybranka serca swego. I to oparte na faktach jest. DO ZOBACZENIA, ALE NIEKONIECZNIE.