Program TV na dziś: "Psy" Pasikowskiego, "Showtime" z Robertem De Niro" oraz "Hamlet" w ujęciu Andrzeja Wajdy w Teatrze Telewizji [POLECAJ TV - 20.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 20.12

Skoro w Teatrze Telewizji jest „Hamlet” w reżyserii Andrzeja Wajdy z wybitną rolą Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i wieloma innymi świetnymi rolami, to oczywiście polecam ten spektakl najgoręcej. W TVP Kultura znajdziecie ów. Wspomnę we wstępie jeszcze o premierze polskiego komediodramatu z Robertem Więckiewiczem „Król życia” w Canal+, o intrygującym filmie „W dół kolorowym wzgórzem” w telewizji Metro, i w AMC film „Stan łaski” z Seanem Pennem. A dla fanów, albo ciekawych zabawowego kina z lat 80., jedna z głośniejszych ówczesnych komedii „Bogowie muszą być szaleni” w FOX Comedy. Więcej znajdziecie niżej oczywiście. Bo są i seriale niezłe, i dokumenty do zobaczenia z ciekawością.

Jutro Polecaj TV na środę, a dzisiaj przyjemnego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Hamlet - sztuka Williama Szekspira, Polska 1991, reż. Andrzej Wajda, wyk. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Grałek, Jerzy Bińczycki, Dorota Segda (154 min)

Miesiąc z teatrem Wajdy. Sztuka w reżyserii pana Wajdy w świetnej obsadzie i ciekawą interpretacją. Więcej pisał nie będę, boć to klasyka dramatu, i po prostu wypada znać. A NAWET TRZEBA.

FILM

Nowa TV godz. 20:00

Boudu - komedia, Francja 2005, reż. Gérard Jugnot, wyk. Gérard Depardieu, Gérard Jugnot, Catherine Frot, Constance Dollé (104 min)

Całkiem sympatyczna, niezobowiązująca komedia francuska o ulicznym włóczędze, który trafia do domu właściciela galerii, i wprowadza do tegoż domu burząc i tak już mocno nadwątlony rodzinny spokój do reszty. Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

Stopklatka TV godz. 20:00

Zawiść (Envy) - komedia, USA/Australia 2004, reż. Barry Levinson, wyk. Ben Stiller, Jack Black, Rachel Weisz, Amy Poehler (97 min)

Świetna obsada, znakomity reżyser rozrywkowego kina i niezła zabawa. Obśmiany przez kolegę wynalazek kolegi zostaje zauważony przez rynek i przynosić zaczyna wynalazcy kokosy. A kolega, który obśmiał go, teraz żałuje tego, i zazdrości koledze jego sukcesu. Plus wspaniała jak zwykle Amy Poehler i oczywiście jak zawsze porywający Christopher Walken w świetnym epizodzie. BARDZO DOBRA ZABAWA.

TVN 7 godz. 20:00

Eksplozja (Blown Away) - film sensacyjny, USA 1994, reż. Stephen Hopkins, wyk. Tommy Lee Jones, Jeff Bridges, Suzy Amis, Forest Whitaker (121 min)

Utalentowany pirotechnik i terrorysta ucieka z więzienia. Przybywa do Bostonu, aby zemścić się na byłym podopiecznym z IRA, który obecnie jest członkiem oddziału saperów. WBREW OBSADZIE, SZAŁU NIE MA.

Ale kino+ godz. 20:10

Imigrantka (The Immigrant) - melodramat, USA 2013, reż. James Gray, wyk. Marion Cotillard, Joaquin Phoenix, Jeremy Renner, Dagmara Dominczyk (112 min)

O młodej i naiwnej Polce, która w Nowym Jorku w 1921 roku zacząć chce nowe lepsze życie, ale natyka się na gościa, który robi na niej wrażenie, ale zmusza ją do prostytucji. Krótko mówiąc: nie ma dziewczyna szczęścia. Ale sytuację uratować może pewien iluzjonista, którego poznaje. No i ten iluzjonista... Wielki budżet, nominacje, nagrody, WE DWOJE OGLĄDA SIĘ LEPIEJ, BO WZRUSZA.

AMC godz. 21:00

Stan łaski (State of Grace) - film kryminalny, USA/Wielka Brytania 1990, reż. Phil Joanou, wyk. Sean Penn, Gary Oldman, Ed Harris, John Turturro (128 min)

O, i to jest świetny przykład, że i na przełomie lat 80. i 90. można było nakręcić dobry kryminał. Świetna rola Seana Penna, który po 12 latach wraca na swoją dzielnicę i przyjaciół z gangu. Ale ma już trochę inne do życia podejście niż dawniej. Poza tym jest też miłość. I teraz musi lawirować między przyjaźnią, lojalnością wobec gangu i miłością do wierzącej w niego kobiety. SEAN PENN GENIALNY, FILM DOBRY

 

TNT godz. 21:00

Zanim odejdą wody (Due Date) - komedia, USA 2010, reż. Todd Phillips, wyk. Robert Downey Jr., Zach Galifianakis, Michelle Monaghan, Jamie Foxx (120 min)

Pan Piotr, czyli Robert Downey Jr. niecierpliwie czeka na urodziny pierwszego dziecka. Leci do L.A. gdzie przyszła mama sposobi się już do rodzenia. Ale na pokładzie samolotu wdaje się w kłótnię z niewydarzonym aktorem, który leci do Hollywood z zamiarem zrobienia kariery. Zostają usunięci z samolotu i razem muszą samochodem jechać z Atlanty do Los Angeles. Co trochę potrwa, więc muszą się jakoś dogadać. SYMPATYCZNE, TAK PO PROSTU.

TVN godz. 21:05

Psy - dramat sensacyjny, Polska 1992, reż. Władysław Pasikowski, wyk. Bogusław Linda, Marek Kondrat, Janusz Gajos, Cezary Pazura (104 min)

Już chyba nie trzeba przypominać o czym to jest. Generalnie chodzi o to, że Franz Maurer, były ubek robi pożądek. Mnie trochę zdziwiło tylko to, dlaczego ten - moim zdaniem scenariuszowo średni film z kilkoma strasznymi wpadkami i porcją pretensjonalności - film wrzucony został do cyklu "Filmy o wolności"? Znakiem tego każdy film może się w tym cyklu znaleźć. ŚREDNIE, ALE ZA TO CZĘSTE.

Canal+ godz. 22:00

Król życia - komediodramat, Polska 2015, reż. Jerzy Zieliński, wyk. Robert Więckiewicz, Magdalena Popławska, Krzysztof Czeczot, Bartłomiej Topa (88 min)

Premiera w telewizorze, czyli Robert Więckiewicz w roli bardzo złośliwego, cynicznego pana Edwarda, którego denerwuje niemal wszystko i niemal wszystko mu przeszkadza. Włącznie z rodziną. I ten właśnie pan ulega wypadkowi na tyle groźnemu, że zmienia mu się nastawienie do świata. Za pierwszym razem mi się nie podobało, ale zobaczyłem po raz drugi, i teraz UWAŻAM, ŻE MOŻNA Z PRZYJEMNOŚCIĄ I KU POKRZEPIENIU

 

FOX Comedy godz. 22:00

Bogowie muszą być szaleni (The Gods Must Be Crazy) - komedia, Botswana/RPA 1981, reż. Jamie Uys, wyk. N!xau, Marius Weyers, Sandra Prinsloo, Louw Verwey (130 min)

Jeden z przykładów na komediowe szaleństwo początku lat 80. minionego słusznie wieku. I spory przebój pokolenia VHS. Grupa buszmenów żyje sobie poza cywilizacją spokojnie. Ich świat staje na głowie, kiedy z nieba, w charakterze daru od hojnych i łaskawych Bogów spada pusta butelka po Coca-Coli. Szczególnie dla niejakiego Xi, który rusza w podróż, by zwrócić bogom prezent i przy okazji poznaje zupełnie inny świat. TOTALNE SZALEŃSTWO, NA MIARĘ SZAŁU TAMTYCH LAT.

 

Stopklatka TV godz. 22:05

Człowiek prezydenta (The President's Man) - film sensacyjny, USA 2000, reż. Eric Norris, Michael Preece, wyk. Chuck Norris, Dylan Neal, Jennifer Tung, Stuart Whitman (88 min)

Chuck Norris jest tajnym agentem, który wybiera się na emeryturę, ale nie może, bo porywają Pierwszą Damę, a tylko on może ją znaleźć. A drogę ku niej będzie wykopywał sobie raz lewą, raz prawą nogą, i najczęściej z półobrotu oczywiście. BZDURA, ALE Z CZAKIEM.

TVP 1 godz. 22:25

Zwerbowana miłość - film sensacyjny, Polska 2009, reż. Tadeusz Król, wyk. Joanna Orleańska, Robert Więckiewicz, Krzysztof Stroiński, Sonia Bohosiewicz (86 min)

Rok 1989. Trwają przygotowania do obrad Okrągłego Stołu. Dwaj kapitanowie SB planują przejęcie i sprzedaż tajnych dokumentów zdeponowanych w wiedeńskim banku. NIEZŁY SCENARIUSZ, ALE PATRZY SIĘ TAK SOBIE.

TVN 7 godz. 22:30

Showtime - komedia sensacyjna, USA/Australia 2002, reż. Tom Dey, wyk. Robert De Niro, Eddie Murphy, Rene Russo, Zaid Farid (96 min)

Detektyw Preston i patrolowy Sellars występują razem w programie na żywo o pracy policji. Sellars chce dobrze wypaść na ekranie, a Preston robi wszystko, by zaprezentować się jak najgorzej. Obaj są wspaniali, więc MNIE TO BAWI.

Metro godz. 22:50

W dół kolorowym wzgórzem - dramat obyczajowy, Polska 2004, reż. Przemysław Wojcieszek, wyk. Dariusz Majchrzak, Aleksandra Popławska, Rafał Maćkowiak, Przemysław Bluszcz (114 min)

Nagroda za reżyserię i nagroda Prezydenta Gdyni za debiut aktorski dla Przemysława Bluszcza w Gdyni w 2004 roku, nagroda „odkrycie festiwalu” dla Dariusza Majchrzaka na Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni w 2005 roku, i nominacją dla Rafała Maćkowiaka do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w roku 2005. I słusznie zresztą. Ale film, chociaż niezły, to jak dla mnie trochę przekombinowany, i czasami na siłę chyba reżyser chciał zrobić z tego dzieło sztuki. Niepotrzebnie. Po odsiedzeniu wyroku młodzieniec wraca w rodzinne strony i z przykrością orientuje się, że starszy brat po pierwsze wysiudał go z gospodarstwa, które zostało po rodzicach, a po drugie ożenił się z jego byłą narzeczoną. Do tego jeszcze wita go dawny szef, lokalny gangster, który nie przyjmuje do wiadomości, że młodzieniec chciałby żyć uczciwie, i siłą skłonić chce go do powrotu na starą życia ścieżkę. DO ZOBACZENIA.

 

TV 4 godz. 22:55

Kumple na zabój (Inside out) - dramat kryminalny, USA 2011, reż. Artie Mandelberg, wyk. Paul Levesque, Michael Rapaport, Parker Posey, Michael Cudlitz (93 min)

Pan wychodzi z więzienia odsiedziawszy w nim karę za zabicie człowieka, który próbował zabić jego najlepszego przyjaciela. I teraz chciałby żyć już spokojnie i normalnie, ale będzie musiał poradzić sobie z jeszcze jedną sprawą. NIEZŁE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Grimm (Grimm The Grimm Identity) - serial fantastyczny, USA 2015, reż. Eric Laneuville, wyk. David Giuntoli, David Giuntoli, Russell Hornsby, Elizabeth Tulloch, Silas Weir Mitchell (2x45 min)

Premiera kolejnych dwóch odcinków. Serial kryminalny, inspirowany baśniami braci Grimm. Nick Burkhardt jest detektywem. Pewnego dnia odkrywa, że jest potomkiem rodziny Grimmów, której zadaniem jest utrzymywanie równowagi pomiędzy dwoma światami: ludzi i mitycznych, baśniowych stworów. NIEZŁA ZABAWA

BBC HD godz. 20:10

Śmierć pod palmami 4 (Death in Paradise) - serial kryminalny, Wlk.Bryt./Francja 2015, reż. Richard Signy, wyk. Danny John-Jules, Sara Martins, Kris Marshall, Elizabeth Bourgine (50 min)

Kolejny odcinek czwartego sezonu, i kolejne śledztwa na pięknej wyspie Saint-Marie, które pana śledczego, który dotarł tu z Londynu zwykle zadziwiają. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA

WP godz. 20:30

Scott i Bailey (Scott and Bailey) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2011, wyk. Suranne Jones, Lesley Sharp, Amelia Bullmore, Nicholas Gleaves (2x55 min)

Jeszcze raz od nowa, ale tym razem w telewizji otwartej kryminalny serial BBC, czyli z mojego ulubionego miejsca, gdzie kręci się kryminalne seriale. Detektyw Bailey zaczyna pracę w wydziale kryminalnym Dzisiaj odcinek piąty, ale można wejść bez przeszkód. NIESPIESZNE, ALE DLATEGO SIĘ OGLĄDA.

Sundance godz. 21:00

Jack Irish - kryminalny, Australia 2016, wyk. Guy Pearce, Marta Dusseldorp, Aaron Pedersen (60 min)

Otwarcie najnowszej serii dla sympatyków niespiesznych kryminałów. Nieco skandynawski w nastroju, brytyjski w formie, a australijski w produkcji. Bohaterem jest detektyw, któremu w życiu jest źle, bo żonę mu zabito kilka lat temu, ojciec też już dawno nie żyje, i dni jego wypełnia więc tęsknota za bliskimi. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Anatomia kolorów (Colour - The Spectrum of Science) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (48 min)

Powtórka drugiej i o godz. 22:00 premiera trzeciej i ostatniej części. Czym są kolory, skąd się wzięły i czemu służą? O tym właśnie, o barwach niewidocznych dla naszych oczu, i o tym  co daje nam i Ziemi, że nasz świat jest tak kolorowy odpowiada brytyjska fizyczka Helen Czerski. BARDZO WARTO

TVP 2 godz. 22:55

Koniec świata - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Monika Pawluczuk (38 min)

Kilka historii spotyka się podczas  jednej nocy. Ludzie w dużym mieście są nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają pogotowie. Inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o znaczenie końca świata. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, drobnych i zabawnych. Widoczna jest potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym. NIEŹLE POMYŚLANE.