Program TV na dziś: "Sherlock" przed premierą od nowa, Karolina Gorczyca w premierze "Agnieszki" oraz znakomity "Paragraf 22" [POLECAJ TV - 22.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

 TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 22.12

Na początek coś spoza listy, czyli to, że w kolejnym wydaniu „Dezerterów” w TVP Kultura o godz. 22:35 Łukasz Orbitowski porozmawia z Krzysztofem Rutkowskim, w TVP 1 od godz. 21:25 najpierw „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, a później „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. No i to z grubsza tyle. To co najważniejsze znajdziecie niżej.

Jutro Polecaj TV na piątek, a dzisiaj przyjemności życzę czwartkowych.

FILM

Metro godz. 20:00

Paragraf 22 (Catch 22) - komedia wojenna, USA 1970, reż. Mike Nichols, wyk. Alan Arkin, Anthony Perkins, Jon Voight, Art Garfunkel (116 min)

Wielka literatura w świetnym filmie z rewelacyjną rolą Alana Arkina. Tytułowy Paragraf 22 pozwala żołnierzom odejścia z armii z powodu choroby psychicznej. Pod warunkiem jednak, że taki żołnierz zgłosi swój problem osobiście. Ale to ma kolejną implikację. Bo rzeczony paragraf zakłada również to, że fakt, że żołnierz chce z paragrafu skorzystać, by nie brać udziału w wojnie oznacza, że taki żołnierz jest  psychicznie zdrowy, bo to reakcja człowieka poprawna i oczywista. A bohaterem uwikłanym w ten absurd jest bombardier Yossarian próbujący się z armii wymiksować, żeby nie brać udziału w kolejnych misjach bojowych. Plus parada najróżniejszych indywiduów. FENOMENALNE

 

TVN 7 godz. 20:00

Przesyłka ekspresowa (Overnight Delivery) - komedia romantyczna, USA 1998, reż. Jason Bloom, wyk. Paul Rudd, Christine Taylor, Reese Witherspoon, Sarah Silverman (87 min)

Student college'u dowiaduje się o zdradzie ukochanej. Więc pisze do niej list, w którym z nią zrywa jednoznacznie i ostatecznie. Ale okazuje się, że ona jest niewinna, więc chłopak rusza, żeby wyprzedzić wysłany już list i związek ocalić. Plus Sarah Silverman. MOŻE BAWIĆ

Stopklatka TV godz. 20:00

Święty interes - komedia, Polska 2010, reż. Maciej Wojtyszko, wyk. Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Patricia Kazadi, Dorota Landowska (86 min)

Dwaj bracia przyjeżdżają do rodzinnej wsi na pogrzeb ojca. Okazuje się, że zmarły zapisał majątek fundacji a nie im, co strasznie ich wkurza. Ale w stodole znajdują stare auto, którym ponoć jeździł sam papież i teraz ma moc uzdrawiania. No i wpadają na pomysł jak zmonetyzować tę okoliczność. Kilka niezłych, ale krótkich scen i wielki zmarnowany potencjał. RETY, JAKIE TO SŁABE!

Polsat godz. 20:05

12 mężczyzn z kalendarza (12 Men of Christmas) - komedia romantyczna, USA 2009, reż. Arlene Sanford, wyk. Kristin Chenoweth, Josh Hopkins, Anna Chlumsky, Erin Dilly (95 min)

Pani traci dochodową posadę i narzeczonego. Trafia do miejscowości Kalispell, gdzie usiłuje pomóc miejscowej stacji ratowniczej. Wpada na pomysł wyprodukowania kalendarza. Taki świąteczny poprawiacz humoru. Rutynowy, przewidywalny, ale bezpieczny, więc KRZYWDY NIE ROBI.

HBO godz. 20:10

Agnieszka - dramat obyczajowy, Niemcy/Polska 2014, reż. Tomasz Emil Rudzik, wyk. Rafał Garnecki, Karolina Gorczyca, Jörg Witte, Hildegard Schmahl (93 min)

Premiera w telewizorze. Ale dzieło to to niestety nie jest. Ja do końca wytrzymałem wyłącznie ze względu na Karolinę Gorczycę i jej hipnotyzujące spojrzenie. Sam film, wbrew moim oczekiwaniom, okazał się niestety miałki. Albo ja jestem za mało wrażliwy, żeby móc go docenić. Oto tytułowa Agnieszka wychodzi bowiem z więzienia, a zrozumiawszy, że w starym życiu i świecie nie ma już dla niej miejsca, rusza w świat szeroki. A tam rozpoczyna karierę dominy w agencji jak najbardziej towarzyskiej. I mogłaby się cieszyć długo tym nowym lepszym życiem, gdyby nie pewien szesnastolatek, który zakochawszy się w niej na zabój życie jej komplikuje bardzo. PANI GORCZYCA BARDZO, FILM TYLKO TROCHĘ

TVP 2 godz. 20:45

Zakonnica w przebraniu 2: Powrót do habitu (Sister Act 2: Back in the Habit) - komedia, USA 1993, reż. Bill Duke, wyk. Whoopi Goldberg, Kathy Najimy, Wendy Makkena, Barnard Hughes (103 min)

Druga opowiastka o piosenkarce, która w pierwszej części ukrywała się w klasztorze przed złymi ludźmi i narobiła sporego zamieszania, a teraz zostaje nauczycielką muzyki w jednej z najgorszych dzielnic Reno. Udaje jej się przełamać niechęć uczniów, a nawet zwerbować ich do chóru, który weźmie udział w konkursie w Hollywood. DO ZABAWY.

TVP Kultura godz. 21:00

Palacz (Koczegar) - dramat obyczajowy, Rosja 2010, reż. Aleksiej Bałabanow, wyk. Michaił Skriabin, Jurij Matwiejew, Aleksandr Mosin, Anda Tumutowa (87 min)

Słabość mam do rosyjskiego kina, więc i ten zrobił na mnie dobre wrażenie. Oto Petersburg, w połowie lat 90. Słusznie minionego wieku. Pan Major w stanie spoczynku, mrukliwy surowy gość w podeszłym już wieku, kiedyś walczył w Afganistanie, a teraz żyje w starej palarni na obrzeżach miasta. Mieszka i pracuje. I pisze swoje opowiadanie. A jego życiu pojawiają się niezwykli goście. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

TVN godz. 21:55

Po zachodzie słońca (After the Sunset) - komedia sensacyjna, USA 2004, reż. Brett Ratner, wyk. Pierce Brosnan, Salma Hayek, Woody Harrelson, Don Cheadle (97 min)

Sympatyczny złodziej przechodzi na emeryturę z piękną partnerką u boku, ale agent FBI spokoju im nie daje. Zresztą chyba ma rację, bo ta całą emerytura wygląda na taką na niby. NIC WIELKIEGO, ALE OGLĄDA SIĘ PRZYJEMNIE.

 

Polsat godz. 22:00

Obsesja (Obsessed) - thriller, USA 2009, reż. Steve Shill, wyk. Idris Elba, Beyoncé Knowles, Ali Larter, Bruce McGill (108 min)

Firma pana Dereka na zastępstwo dla jego asystentki zatrudnia pannę Lisę. Na przyjęciu firmowym panna Lisa próbuje uwieść swojego szefa, a gdy ten grzecznie acz stanowczo odmawia, panna zdaje się wpaść w paranoję. JEST NAPIĘCIE, ALE KU PRZESTRODZE CHYBA.

TVP 2 godz. 22:45

Diabeł (Devil) - horror, USA 2010, reż. John Erick Dowdle, wyk. Chris Messina, Logan Marshall-Green, Jenny O'Hara, Bojana Novakovic (77 min)

W budynku, w którym doszło do samobójstwa, winda zatrzymuje się między piętrami, i wraz z nią pięcioro ludzi. A pan, który stara się im pomóc nie wie, że jeden z nich jest diabłem. Atmosfera się zagęszcza. I NAPRAWDĘ STRASZY.

Ale kino+ godz. 22:45

Zulu - dramat kryminalny, Francja/RPA 2013, reż. Jérôme Salle, wyk. Orlando Bloom, Forest Whitaker, Tanya van Graan, Natasha Loring (110 min)

Szef wydziału zabójstw policji w Kapsztadzie, który kiedyś był ofiarą rasistowskiego Państwa, teraz musi współpracować z podwładnym, który swego czasu umacniał apartheid w RPA. Razem prowadzą śledztwo w biednej dzielnicy miasta. A sprawa ma więcej niż jedno dno. MA SWÓJ KLIMAT.

 

TVP Kultura godz. 00:15

Demakijaż - film obyczajowy, Polska 2009, reż. Maria Sadowska, Anna Maliszewska, Dorota Lamparska, wyk. Anita Jancia, Jan Wieczorkowski, Adam Woronowicz, Krzysztof Stroiński (111 min)

Film nowelowy, czyli taki który z nowel się składa. I wszystkie są o współczesnych młodych Polkach. BYĆ MOŻE

SERIAL

WP godz. 20:30

Upadek (The Fall) - serial kryminalny, Wielka Brytania/USA 2013, reż. Jakob Verbruggen, wyk. Gillian Anderson, Jamie Dornan, Bronagh Waugh, John Lynch (70 min)

Jeszcze raz seria pierwsza, ale w telewizji otwartej po raz pierwszy. Ambitna i inteligentna policjantka zostaje wysłana przez londyńską placówkę do Belfastu. Jej zadaniem jest schwytanie okrutnego seryjnego mordercy. Z czasem pomiędzy nią, a przestępcą zaczyna toczyć się subtelna gra. Odcinek trzeci z piętnastu. JEST NAPIĘCIE, CHOCIAŻ ZMIENNE.

HBO 3 godz. 21:00

Interes 2 (O Negócio) - serial komediowy, Brazylia 2014, reż. Michel Tikhomiroff, wyk. Rafaela Mandelli, Juliana Schalch, Michelle Batista, Joao Gabriel Vasconcellos (54 min)

Premiera otwarcia drugiego sezonu serialu o trzech przedsiębiorczych paniach, które na życie zarabiają własnym ciałem. I w tym celu stworzyły świetnie prosperującą firmę, coś na kształt korporacji, i mają szansę stać się prawdziwymi bizneskobietami. A wszystko w pięknych okolicznościach Sao Paulo. DO ZOBACZENIA.

TVN 7 godz. 21:50

Sposób na morderstwo 2 (How to Get Away with Murder) - serial kryminalny, USA 2015, wyk. Viola Davis, Charlie Weber, Alfred Enoch, Billy Brown (43 min)

Otwarcie sezonu drugiego. Świetny pomysł i niezłe prowadzenie. Oto młody człowiek zaczyna zajęcia na uniwerku. Jedna z wykładowczyń, zajęcia „Jak uniknąć kary za morderstwo” zaczyna od tego, że zaoferuje pracę tym pośród najlepszych studentów, którym uda się rozwiązać najtrudniejsze sprawy kryminalne jej firmy. Między studentami rozpoczyna się rywalizacja, ale okazuje się że pani profesor ma do ukrycia coś więcej niż tylko tajemnice swoich klientów i studenci wplątują się w niezłe bagienko. Odcinek z piętnastu drugi. Oczekiwania były trochę większe, ale i tak DOBRZE SIĘ OGLĄDA

BBC HD godz. 22:55

Ripper Street - serial kryminalny, Wielka Brytania/Irlandia 2012, reż. Tom Shankland, wyk. Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, David Wilmot (2x55 min)

Jeszcze raz od początku. Londyn, kwiecień 1889 r. Na ulicach wiktoriańskiego Londynu giną kobiety, a śledztwo prowadzą inspektor Reid, sierżant Drake i kapitan Jackson mający doświadczenie jako chirurg w amerykańskiej armii i detektyw. Mają zagmatwane życie osobiste i tajemnice z przeszłości. RZECZ BARDZO DOBRA.

BBC Brit godz. 23:00

Sherlock - serial kryminalny, Wielka Brytania 2010, reż. Paul McGuigan, wyk. Benedict Cumberbatch, Vinette Robinson, Martin Freeman, Tanya Moodie (115 min)

Pierwszy odcinek pierwszego sezonu genialnego uwspółcześnienia kryminalnej opowieści o najbardziej znanym detektywie. Genialność nie tylko w scenariuszu, ale również w rolach głównych. Od teraz serial w cyklu codziennym, w oczekiwaniu na premierę najnowszego sezonu 1 stycznia. DO ZOBACZENIA OCZYWIŚCIE

DOKUMENT

TVP 1 godz. 23:30

Kulisy życia sprzątaczek (The Secret Life of Cleaners) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Arthur Cary (50 min)

Historie kobiet pracujących jako opiekunki i sprzątaczki w Wielkiej Brytanii. Większość pochodzi z Europy Wschodniej. Ich historie są często zabawne, ale i skłaniające do refleksji. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

 

Bez tych piosenek nie obejdziesz się w grudniu. Wybraliśmy 10 najlepszych utworów świątecznych >>