Program TV na dziś: "To właśnie miłość" do przytulenia, "Hotel Marigold" do podziwiania oraz premiera szwedzkiego filmu z bardzo długim tytułem [POLECAJ TV - 29.12]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 29.12

A zatem zbliżając się do końca tego roku, dzisiaj propozycje telewizji są całkiem niezłe. Z tych, które znajdziecie niżej, do wstępu wybrałem kilka, które powinny sprawić Wam przyjemność. Oto na przykład w TVN 7 „Totalna magia” z Sandrą Bullock i Nicole Kidman, w Polsacie genialny komediodramat „Hotel Marigold”, w Ale kino+ premiera skandynawskiego dramatu „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”, w TVP 2 genialna świąteczna komedia romantyczna „To właśnie miłość”. Do tego w Zoom TV komediodramat „Bernie” z Jackiem Blackiem i Shirley MacLaine, w WP dobre seriale oraz dwa kolejne specjały z Krainy Łowców Kiczu.
Szczegóły znajdziecie oczywiście na liście.

A spoza listy przypomnę, że w TVP 1 od godz. 21:20 najpierw „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, a o godz. 22:15 „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. A sympatyków Krainy Łowców Kiczu uprzedzam, że film "Rekin zabójca" w TV 4 o północy, to tytuł zmyłka, i tam nikogo rekiny nie zjadają.

Jutro Polecaj TV na piątek będzie, a dzisiaj przyjemnego czwartku życzę przypominając, że od stycznia Codzienny Polecaj TV wyłącznie na stronie wTelewizji.pl.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Totalna magia (Practical Magic) - komedia romantyczna, USA 1998, reż. Griffin Dunne, wyk. Sandra Bullock, Nicole Kidman, Stockard Channing, Dianne Wiest (103 min)

Po śmierci rodziców dwie siostrzyczki wprowadzają się do posiadłości ekscentrycznych ciotek. Dziewczyny są czarownicami, ale tylko jedna chętnie, a czasami nawet zbyt chętnie korzysta ze swoich mocy. Druga chce być zwykłą dziewczyną. Ale kłopoty będą miały obie. Choćby dlatego, że - jak się dowiadujemy - kobiety z ich rodu, pod groźbą spełnienia klątwy, nie mogą się zakochać. Ja nie byłem nigdy młodą kobietą, ale zakładam, że to trudne. FAMILIJNIE DOBRE.

Metro godz. 20:00

Za wszelką cenę (To Die For) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 1995, reż. Gus Van Sant, wyk. Joaquin Phoenix, Matt Dillon, Nicole Kidman, Casey Affleck (106 min)

W niezłej obsadzie i nieźle opowiedziany przypadek prezenterki pogody w lokalnej stacji telewizyjnej, która nawiązuje romans z panem, którego nakłania, by zabił jej męża. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

Polsat godz. 20:05

Hotel Marigold (The Best Exotic Marigold Hotel) - komediodramat, Wielka Brytania/USA/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011, reż. John Madden, wyk. Judi Dench, Bill Nighy, Maggie Smith, Tom Wilkinson (124 min)

Sonny, zarządca indyjskiego hotelu Marigold, marzy, aby zmienić chylący się ku upadkowi budynek w atrakcję turystyczną. Mimo iż działa chaotycznie, udaje mu się sprowadzić do hotelu zagranicznych klientów. Wśród gości są Douglas i Jean, którzy przeznaczyli oszczędności na podejrzany biznes córki. Jest też Muriel, służąca bogatej angielskiej rodziny, oraz Madge, szukająca bogatego męża. Przyjechali także: marzący o seksie w egzotycznym kraju Norman i Evelyn, sentymentalna wdowa, która sprzedała londyńskie mieszkanie, aby spłacić długi męża. LUBIĘ TO!

 

Ale kino+ godz. 20:10

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu (En Duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron) - dramat obyczajowy, Szwecja/Niemcy/Norwegia/Francja/Dania 2014, reż. Roy Andersson, wyk. Holger Andersson, Nisse Vestblom, Charlotta Larsson, Viktor Gyllenberg (101 min)

Premiera w telewizorze. Szwedzki kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, i zdobywca Złotych Lwów na MFF w Wenecji. I wszystko to zasłużenie. Bo to film, którego cechą i zaletą największą jest surrealistyczny, mroczny momentami skandynawski humor. Równie mocną jest genialny w swej prostocie pomysł. Oto czeka Was przypominające nieco opowieść o Don Kichocie i jego wiernym acz sceptycznym towarzyszu Sancho Pansie, historia dwóch domokrążnych sprzedawców, których w drodze czeka cała masa niezwykłych przeżyć, spotkań i sytuacji, które pokazują jak humor i tragedia mieszają się w każdym człowieku. DOBRE TO.

 

TVP 2 godz. 20:40

To właśnie miłość (Love Actually) - komedia romantyczna, Wielka Brytania/USA 2003, reż. Richard Curtis, wyk. Hugh Grant, Emma Thompson, Colin Firth, Laura Linney (129 min)

Mistrzostwo świata w kategorii "komedia romantyczna". 10 historii miłosnych rozgrywających się w Londynie w atmosferze zbliżających się  świąt. I wszystkie te historie mniej lub bardziej przeplatają się, czasami nawet wynikają jedna z drugiej, albo stają się impulsem dla kolejnych. Czyli 10 odcieni miłości w ZNAKOMITEJ PODANE FORMIE I TREŚCI.

 

TV 4 godz. 21:00

Samurajowie nieba (The Eternal Zero) - film wojenny, Japonia 2013, reż. Takashi Yamazaki, wyk. Jun'ichi Okada, Haruma Miura, Mao Inoue, Gaku Hamada (180 min)

Młodzieniec i siostra jego dowiadują się, że ich dziadek w czasie II wojny światowej był kamikadze. Chcą dowiedzieć się o nim jak najwięcej, więc ruszają żeby odnaleźć jego dawnych towarzyszy. I przekonują się z każdym dniem bardziej jak bardzo ich dziadek chciał żyć, i dlaczego wbrew temu wybrał śmierć. CIEKAWOŚĆ JEST, ALE SATYSFAKCJA UMIARKOWANA

Zoom TV godz. 21:05

Bernie - komediodramat, USA 2011, reż. Richard Linklater, wyk. Jack Black, Shirley MacLaine, Matthew McConaughey, Brady Coleman (95 min)

W znakomitej obsadzie i z krzepiącym przesłaniem. Oto Jack Black gra sympatycznego pracownika zakładu pogrzebowego, który zaprzyjaźnia się z antypatyczną milionerką staruszką. I więcej napisać nie mogę, żeby zabawy nie psuć, ale ogląda się Z PRZYJEMNOŚCIĄ

TVP Kultura godz. 21:20

Pod Mocnym Aniołem - dramat obyczajowy, Polska 2014, reż. Wojciech Smarzowski, wyk. Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Andrzej Grabowski, Izabela Kuna (105 min)

Według Jerzego Pilcha z genialną rolą Roberta Więckiewicza, którego bohaterem jest uzależniony od alkoholu pisarz i jego nałóg. Bardzo dobry, ale i NIEBEZPIECZNIE SUGESTYWNY FILM.

TVN godz. 21:55

Los numeros - komedia kryminalna, Polska 2011, reż. Ryszard Zatorski, wyk. Lesław Żurek, Justyna Schneider, Tamara Arciuch, Weronika Książkiewicz (77 min)

Pan Kuba wygrywa na loterii 17 milionów złotych, ale zamiast otrzymać pieniądze, zostaje posądzony o wyłudzenie. Jako że jest policjantem, postanawia dociec prawdy. Kilka lat temu film dostał aż 4 nominacje do nagród dla najgorszych polskich filmów „Węże”. Nie zdziwi więc Was, że streszczę go krótko: Żenująca komedia o miłości i grach losowych. NIJAKIE I NIEŚMIESZNE.

Metro godz. 22:05

W dół kolorowym wzgórzem - dramat obyczajowy, Polska 2004, reż. Przemysław Wojcieszek, wyk. Dariusz Majchrzak, Aleksandra Popławska, Rafał Maćkowiak, Przemysław Bluszcz (114 min)

Nagroda za reżyserię i nagroda Prezydenta Gdyni za debiut aktorski dla Przemysława Bluszcza w Gdyni w 2004 roku, nagroda „odkrycie festiwalu” dla Dariusza Majchrzaka na Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni w 2005 roku, i nominacją dla Rafała Maćkowiaka do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w roku 2005. I słusznie zresztą. Ale film, chociaż niezły, to jak dla mnie trochę przekombinowany, i czasami na siłę chyba reżyser chciał zrobić z tego dzieło sztuki. Niepotrzebnie. Po odsiedzeniu wyroku młodzieniec wraca w rodzinne strony i z przykrością orientuje się, że starszy brat po pierwsze wysiudał go z gospodarstwa, które zostało po rodzicach, a po drugie ożenił się z jego byłą narzeczoną. Do tego jeszcze wita go dawny szef, lokalny gangster, który nie przyjmuje do wiadomości, że młodzieniec chciałby żyć uczciwie, i siłą skłonić chce go do powrotu na starą życia ścieżkę. DO ZOBACZENIA.

 

TVP 2 godz. 23:00

Belfegor - upiór Luwru (Belphegor - Le fantome du Louvre) - horror, Francja 2001, reż. Jean-Paul Salomé, wyk. Sophie Marceau, Michel Serrault, Frédéric Diefenthal, Julie Christie (93 min)

Horror z elementami fantasy, a nawet humoru. Upiór Belfegor za sprawą pewnej pani, która przypadkiem przejmuje moc mumii w nocy nawiedza muzeum w Luwrze i budzi grozę, ale i fascynację, bo nabiera niemal ludzkich cech. DO ZOBACZENIA, ALE BEZ SZALEŃSTW

SERIAL

WP godz. 20:30

Upadek (The Fall) - serial kryminalny, Wielka Brytania/USA 2013, reż. Jakob Verbruggen, wyk. Gillian Anderson, Jamie Dornan, Bronagh Waugh, John Lynch (60 min)

Seria pierwsza w telewizji otwartej po raz pierwszy. Dzisiaj odcinek z piętnastu czwarty. Ambitna i inteligentna policjantka zostaje wysłana przez londyńską placówkę do Belfastu. Jej zadaniem jest schwytanie okrutnego seryjnego mordercy. Z czasem pomiędzy nią, a przestępcą zaczyna toczyć się subtelna gra. Odcinek trzeci z piętnastu. JEST NAPIĘCIE, CHOCIAŻ ZMIENNE.

WP godz. 21:30

Więźniowie wojny (Prisoners of War) - serial sensacyjny, Izrael 2010, reż. Gideon Raff, wyk. Gal Zaid, Jonathan Uziel, Sendi Bar, Yael Eitan (62 min)

Czwarty odcinek izraelskiego serialu, który stał się inspiracją dla późniejszego amerykańskiego "Homeland". Dwaj byli więźniowie wroga, odbici przez Izraelską armię trafiają do centrum przesłuchań i spotykają tam psychologa, który próbuje dowiedzieć się, przez co obaj mężczyźni przeszli podczas pobytu w niewoli. WARTO POZNAĆ

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 23:20

Eugenicy (Eugeniove) - film dokumentalny, Czechy 2013, reż. Pavel Štingl (90 min)

Skrócona historia eugeniki, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych jej konsekwencji dla świata i ludzi, przedstawiona w stylu starych kronik poprzeplatanych cytatami z książki Patrika Ouednka Europeana. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 19:00

Macki Trójkąta Bermudzkiego (Bermuda Tentacles) - horror, USA 2014, reż. Nick Lyon, wyk. Justin Cuomo, Trevor Donovan, Jeff Rector (110 min)

Prezydencki samolot rozbija się na terenie Trójkąta Bermudzkiego, a amerykański lotniskowiec płynący z misją ratunkową budzi ze snu potwora. I się dziać zaczyna. GŁUPIE JAK TRZEBA

SciFi Universal godz. 21:00

Lawalantula (Lavalantula) - horror, USA 2015, reż. Mike Mendez, wyk. Steve Guttenberg, Leslie Easterbrook, Michael Winslow, Nia Peeples (120 min)

Szaleństwo w stylu "Rekinado", chociaż bez takiego rozmachu. Ale zabawa podobna. W górach Santa Monica wybucha wulkan, wyrzucając w powietrze olbrzymie, ziejące ogniem pająki, więc Los Angeles pogrąża się w chaosie. Plus Steve Guttenberg sprawdzający się w swojej roli. PLANOWO ROZPACZLIWE, UDANIE ZABAWNE.