Nadrabianie kulturalnych zaległości, czyli książki, filmy i seriale, na które nigdy nie starcza czasu
Co roku obiecujesz sobie, że obejrzysz wszystkie filmy oscarowe, ale ostatecznie niewiele z tego wychodzi? Lista seriali, które chcesz zobaczyć, wciąż się wydłuża? Na półce czekają książki, których przeczytania nie możesz się doczekać od… kilku miesięcy? Zyskując dużo czasu w domu możemy nadrobić te zaległości - obejrzeć i przeczytać te pozycje, które od dawna nas kusiły. A że w światowej kulturze działo się w ostatnich miesiącach naprawdę sporo, to jest z czego wybierać. Dzięki Empik Premium będziesz mieć łatwiejszy dostęp do wymienionych niżej propozycji, bo wiąże się z nim darmowa dostawa do domu przy zamówieniu powyżej 40zł, zniżki oraz bezpłatnie tysiące audiobooków i ebooków z Empik Go. To od czego zacząć?
Pociąg do Hollywood, czyli filmy oscarowe
Zaczynamy od filmów oscarowych, wśród których było w tym roku sporo niespodzianek - a konkretnie jedna, ale za to spektakularna. Południowokoreański „Parasite” został bowiem nie tylko Najlepszym Filmem Międzynarodowym, ale zgarnął statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli Najlepszego Filmu (a także za scenariusz i reżyserię). Jeżeli nie mieliście okazji obejrzeć jeszcze polskiego kandydata do Oscara, to „Boże Ciało” Jana Komasy też jest tutaj pozycją obowiązkową. Warto wspomnieć również o „Bólu i blasku” Pedro Almodovara z Antonio Banderasem i Penelope Cruz, zyskującym już miano kultowego „Jokera” ze świetną rolą Joaquina Phoenixa czy „Dawno temu w Hollywood” Quentina Tarantino z Bradem Pittem i Leonardo DiCaprio. Filmy i inne produkty można zamówić online, a dzięki bezpłatnej przez 60 dni usłudze Empik Premium dostawa z Empik.com powyżej 40zł zrealizowana będzie za darmo.
Kino polskie - klasyka i nowości
Ostatnie lata dla polskiego kina były niezwykle udane, a międzynarodowe sukcesy filmów takich jak „Boże ciało” Jana Komasy, „Zimna wojna” oraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy „Pokot” Agnieszki Holland wzmocniły dużą rozpoznawalność polskich twórców na całym świecie. Polskie kino to także świetne filmowe biografie: „Sztuka kochania” o Michalinie Wisłockiej z Magdaleną Boczarską w roli głównej, „Bogowie” o Zbigniewie Relidze (świetny Tomasz Kot) czy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z Dawidem Ogrodnikiem. W ostatnim czasie pojawiło się też sporo produkcji historycznych - wspomnieć chociażby „Legiony”, „Piłsudskiego” (z Borysem Szycem w roli Marszałka) i „Kuriera”, czyli wyczekiwany pełnometrażowy powrót Władysława Pasikowskiego. Niedawno swoją premierę na DVD i Blu ray miał też zeszłoroczny kinowy hit frekwencyjny (i jeden z najchętniej oglądanych filmów w historii Polski) czyli „Kler” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Polityka” Patryka Vegi. Wśród klasyki, która nie tylko się nie nudzi, ale i którą każdy powinien znać, warto wymienić przede wszystkim komedie Stanisława Barei czy Juliusza Machulskiego.
Filmy animowane i kino familijne
Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre kino familijne pozwala na świetną zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprytnie skonstruowana fabuła i wielopoziomowe żarty, a także świetny polski dubbing sprawiają, że filmy te można oglądać wielokrotnie i wciąż wyśmienicie się bawić. Zresztą, kto z nas w dzieciństwie nie znał na pamięć dialogów z ulubionych bajek i nie odtwarzał w domu ulubionych scen z „Króla Lwa”, „Małej Syrenki” czy „Pocahontas”? Dobrym pomysłem są również filmowe maratony, podczas których obejrzeć możemy całą serię najlepszych produkcji, takich jak „Toy Story”, „Shrek”, „Jak wytresować smoka”, „Kraina Lodu”, „Baranek Shaun” (tu polecamy również serial - trudno znaleźć drugą pozycję tak bardzo odpowiednią dla dzieci, a jednocześnie tak zabawną dla ich rodziców i opiekunów) oraz „Minionki”.
Kreatywnie - w pojedynkę, z dziećmi i z rodziną
Na co dzień często narzekamy, że nie mamy wystarczająco dużo czasu, który moglibyśmy spędzić w wartościowy z najbliższymi. Tutaj czeka na nas mnóstwo możliwości z przeróżnych dziedzin, które zadowolą tak dzieci, jak i dorosłych.
Planszówki, gry towarzyskie i karciane
Gry planszowe i towarzyskie to cała galaktyka możliwości spędzania wolnego czasu: dla dorosłych (Gierki małżeńskie, Dylematy) dla dzieci (Pucio, Kalambury dla najmłodszych), dla młodzieży (Kalambury, Doble) i dla dorosłych z dziećmi (Alias, Monopoly). Świetnie sprawdzą się absolutne klasyki, takie jak rozwijające sprawność posługiwania się językiem Scrabble, uwielbiana od ponad 40 lat (!) na całym świecie gra karciana UNO, pobudzająca kreatywność Dixit czy jedna z najpopularniejszych karcianek RPG, czyli Magia i Miecz. Producenci gier nie próżnują i co roku dają nam sporo nowości: edukacyjne Sy-la-by, Urodziny Tappiego dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, karciana Iluzja, strategiczny Londyn czy rodzinne Totalne zasmoczenie.
Zabawki naukowe, kreatywne
Świetny sposób na zabicie nudy i pobudzenie kreatywnej, twórczej strony naszej osobowości - szczególnie w okresie, w którym dzieci i młodzież nie mogą chodzić do szkoły. I chociaż na „tradycyjną” naukę nie ma raczej szans, to poszerzanie wiedzy w ciekawy i przyjemny sposób nadal jest wskazane. Rodzice też mają tutaj pole do popisu: mogą powtórzyć (albo uzupełnić) szkolną, zapewne dawno nie odświeżaną, wiedzę.
Zaczynając od najmłodszych, warto zwrócić uwagę na zabawkę edukacyjną Baby Cubes, która rozwija zdolności matematyczne już od pierwszego roku życia, Poznaję literki, przeznaczone dla dzieci od 3 do 7 roku życia oraz Mówiące Pióro, które pozwala na naukę cyfr i liczb w angażujący, interaktywny sposób. Starsze dzieci zainteresuje zestaw uczący podstaw programowania, Scottie Go!, mikroskop umożliwiający „przebadanie” pod szkiełkiem wszystkiego, co znajduje się w naszym otoczeniu, zestaw Gravitax (w niezwykle ciekawy sposób przedstawiający i tłumaczący prawa rządzące grawitacją) oraz Układ Słoneczny, prezentujący naszą Mleczną Drogę w realistycznym modelu.
Kreatywnie, czyli jak? Wspólne rysowanie, śpiewanie i nie tylko
Kiedy powoli kończą się nam pomysły na spędzanie wolnego czasu, warto sięgnąć po stare, sprawdzone metody, którymi posiłkowali się nasi rodzice i dziadkowie. Co ważne, wbrew pozorom nie sprawdzają się one tylko w przypadku dzieci, bo świetnie odnajdują się w nich także dorośli: wspólne rysowanie, malowanie czy wyklejanie pobudzi kreatywność i może być przyczynkiem do stworzenia domowej, rodzinnej galerii; może także odstresować z pomocą specjalnych kolorowanek (np. z mandalami, zwierzętami czy galaktykami). Nie zapominajmy też o innej uniwersalnej aktywności, czyli o karaoke - czy to w gronie dorosłych, czy to w gronie licealistów, czy to w ramach rozrywki dla najmłodszych. Zabawę taką można wzbogacić, dorzucając do niej przebieranie się za poszczególnych artystów i ucząc się układów tanecznych z teledysków albo po prostu wymyślając swoje. Można także zorganizować domowe mini „koncerty” tematyczne: np. w stylu lat 80., w stylu boysbandów i girlsbandów czy w stylu gwiazd rocka. W tym przypadku naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. A jeżeli już o wyobraźni mowa, to co powiecie na… domowe przedstawienie? Teatrzyki „wystawiane” przez dzieci widowni składającej się z rodziców, dziadków i pluszaków to rozrywka znana od lat. Mając jednak dużo wolnego czasu, możemy rozbudować ten pomysł i wspólnie z dziećmi wyreżyserować całą „sztukę”, stworzyć scenografię oraz kostiumy. Pozwoli nam to zagospodarować wiele godzin, pobudzi naszą kreatywność, pomoże nauczyć się pracować w grupie i bez wątpienia da wiele radości.
Przyzwyczajeni do wielu rozrywek, z których korzystamy na co dzień, z pewnością czujemy się przytłoczeni koniecznością pozostania w domu. Warto jednak spróbować wygospodarować w tym czasie chwilę na oddech, na najbliższych, odpoczynek. Czas na to, na co wcześniej nie było czasu. Zobaczcie więcej pomysłów na spędzanie czasu w domu: www.empik.com/czas-w-domu