Czy każdy może być bogiem? Rusza nowy cykl Ale Kino+ "Bogowie", który daje do myślenia!

Na ile nasze życie jest naprawdę nasze? I co można zrobić, żeby nasze było? Takie pytania zadają filmy z nowego cyklu Ale Kino+ - "Bogowie". A filmy są niezłe i wieczór z nimi na pewno będzie udany! Filmy przez cały czerwiec w każdy wtorek o 20:10 na Ale Kino+.

Nowy cykl filmowy w Ale Kino+ daje do myślenia. Da do myślenia. Bo ludzie lubią myśleć o sobie jak o władcach świata, tych którzy wzorem bogów świat sobie lepią, podporządkowują i układają dla własnej wygody. Pod siebie. To jest oczywiście wizja niezwykle kusząca, ale po pierwsze bardzo niebezpieczna. I to nie tylko dla tego świata, o którym myślimy, że jest nasz, ale również dla nas samych i naszej na tym świecie przyszłości. A po drugie niestety każdy z nas ma kogoś, osobę czy grupę ktosiów, którzy mają wielki wpływ na nasze życie, niemal nim kierują, czasami się nim nawet bawią. Więc co z nas za Bogowie. I tego właśnie dotyka nowy tematyczny cykl filmowy "Bogowie" w Ale Kino+.

Zobacz wideo

Przez cały czerwiec w każdy wtorek o 20:10 Ale Kino+ podejmuje dyskusję i przedstawia jeden z wielu możliwych punktów widzenia. I nie, nie chodzi tylko o oklepane już cokolwiek bolesne dochodzenie do konstatacji, że jesteśmy tylko marnym pyłkiem, że w obliczu potęgi natury mówienie o naszej "boskości" jest tylko żartem itd. To będzie chwila - na szczęście podana w bardzo atrakcyjnej formie, bo filmy to są zacne - na refleksję nie nad kondycją ludzkości, ale nad każdym z nas. Czy spełniamy swoje marzenia? A przede wszystkim, na ile nasze życie jest naprawdę nasze? I co można zrobić, żeby nasze było? I wreszcie czy to w ogóle jest możliwe? Każdy oczywiście wyciągnąć może wnioski inne, i ja nie zamierzam nawet niczego sugerować, ale jestem przekonany, że wybrane przez Ale Kino+ filmy potrafią skłonić do zastanowienia. A przy okazji same w sobie są niezłe, i wieczór z nimi na pewno będzie udany. A co zobaczymy? A kolejno będą to:

"Wyprawa do Xingu"

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami brazylijski "Wyprawa do Xingu", który na Berlinare w roku 2012 otrzymał nagrodę publiczności. Świetnie zrealizowana opowieść o ludziach, którzy podczas ekspedycji Roncador-Xingu z 1941 roku zauważyli, że ceną rozwoju ich cywilizacji, może być zagłada innej. Podjęli więc walkę o ich ocalenie. Autorzy filmu unikają na szczęście egzaltacji, za to udało im się wciągnąć mnie w ten całkiem obcy mi świat. Bardzo dobre.

"Na głębinie"

Za tydzień islandzki obraz "Na głębinie" z 2012 roku, czyli zderzenie człowieka z żywiołem. I o jego walce, chociaż ciężkiej, to jednak nie przegranej z góry i mającej głębszy sens. Intensywny, emocjonalny film nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

W kolejnych tygodniach będziemy mogli zobaczyć jeszcze filmy:

"Albert Nobbs"

Brytyjsko Irlandzki "Albert Nobbs" (16.06), czyli fenomenalną Glenn Close w roli kobiety, która przełamując konwenanse, i po to, żeby dać sobie szansę na lepsze życie udaje mężczyznę. Zasłużone trzy nominacje do Oscara.

"Sieć"

Dzieło Sidneya Lumeta "Sieć" z 1976 roku (23.06), czyli gorzka satyra na amerykańską, karmiącą się tanimi kontrowersjami, i sprzedającą każde tabu dla podniesienia słupków oglądalności telewizję. Cztery Oscary, wiele innych nagród i nominacji. A co ważniejsze (niestety) wciąż aktualny.

"Władca wszechświata"

Niemiecko Austriacki "Władca wszechświata" z 2013 (30.06) to z kolei rzecz o świecie wielkiej finansjery, gdzie jedyną zasadą i jedynym przykazaniem jest zysk. Dokument był wyróżniony na festiwalu w Locarno oraz zdobył Europejską Nagrodę Filmową. I nie jest optymistyczny niestety. Za to na szczęście jego "bohaterowie" i mechanizmy, które poznajemy są tak irytujące, że może wreszcie zaczniemy coś z tym robić.

Lubię takie filmowe bloki tematyczne, bo porządkują myśli. Lubię też konfrontować swoje wyobrażenia ze zdaniem innych. Tu będzie okazji kilka. Zwłaszcza, że zarówno wewnętrzna walka między naszą "boskością", a świadomością niemocy, jak i zewnętrzna, czyli chęć wpływu na świat konfrontowana z mizernymi możliwościami, między która rozgrywa się w każdym z nas.

Ja do tego cyklu dodałbym jeszcze film o przemocy - tej domowej, czy każdej innej - bo ona także jest wynikiem przekonania agresora, że mu wolno więcej, i dyktatorach, którzy realnie próbują narzucić ideę swojej "boskości" społeczeństwu. A na deser maraton z "House Of Cards". O wszystkich filmach cyklu "Bogowie" oczywiście na bieżąco będę informował również w codziennym Polecaju TV. A we wtorek zapraszam do Ale Kino+ na godz. 20:10 na pierwszy film cyklu, zatytułowany "Wyprawa do Xingu".

źródło: Okazje.info

Więcej o: