Czekacie na nowego Wallandera? Będziecie zachwyceni! Szwedzkie kryminały w Ale Kino+ już dziś

Za tydzień premiera nowego Wallandera w Ale Kino+, a dzisiaj niezłe do niego wprowadzenie.

Czekacie na nowego Wallandera? Tego, w którym w postać detektywa z trudną przeszłością i coraz bardziej mglistą przyszłością wciela się Kenneth Branagh?
Jeśli tak, to mamy dla Was dwie wiadomości, bardzo dobrą, i bardzo złą. Zacznę od tej lepszej. Otóż za tydzień w Ale kino+, jeszcze zanim zobaczą go u siebie w kraju Brytyjczycy, będziemy mogli obejrzeć pierwszą z trzech części najnowszej serii. Ja już widziałem, i obiecuję Wam, że będziecie zachwyceni. No tak, ale jest też ta gorsza wiadomość.

Z przykrością informuję, że te trzy odcinki to już definitywny koniec serialu. Szkoda. Możemy się jednak pocieszać, że wielcy producenci zapowiadali już niejeden definitywny koniec, aby potem znaleźć jakiś sposób, żeby swoją opowieść pociągnąć dalej.

Na razie jednak nie zaprzątajmy sobie głowy końcem, skoro nowa – niestety jak zawsze za krótka – seria właśnie ma się zacząć. Będą to trzy historie z życia stworzonego przez szwedzkiego pisarza, Henninga Mankella detektywa Kurta Wallandera. Będą adaptacje powieści: „Biała lwica”, „Ręka” (tytuł filmu: „Lekcja miłości”) oraz „Niespokojny człowiek”.

Planowany przez grupę fanatyków zamach w RPA

Pierwsza rozgrywa się równolegle na dwóch planach, w Szwecji i w RPA. Kryminalnym zaczepieniem będą pozornie niezwiązane ze sobą śmierć agentki nieruchomości w Ystad i planowany przez grupę prawicowych fanatyków zamach w RPA. (11.03 o godz. 20:10 w Ale kino+)

W adaptacji „Ręki”, zatytułowanej „Lekcja miłości” Wallander chce kupić sobie dom na prowincji, w którym dokona żywota. Jedzie w okolicę, w której mieszkał jego ojciec i przechadzając się po ogrodzie znajduje ludzki szkielet. (18.03 o godz. 20:10 w Ale kino+).

Osobisty wymiar sprawy

W trzeciej części pożegnamy już Kenetha Branagha jako Wallandera. Tak się składa, że będzie to część, w której samego detektywa lubię najbardziej. Jest to też chyba najbardziej znana o nim opowieść. Nie wiem czy najlepsza, ale najpopularniejsza chyba tak. W „Niespokojnym człowieku” Wallander prowadzi śledztwo w sprawie śmierci oficera szwedzkiej marynarki, pana von Enke.

Dwa są powody, dla których sprawa ta będzie wyjątkowa. Po pierwsze okoliczności tej oficerskiej śmierci są bardzo niejasne, i żeby je zrozumieć Wallander będzie musiał głęboko pogrzebać w przeszłości sięgającej szczytu zimnej wojny. Po drugie, ów von Enke był ongi teściem wallanderowej córki, co nada sprawie wymiaru bardzo osobistego. I to ma być ten ostatni raz kiedy Branagh wcieli się w postać, dzięki której otrzymał m.in. nagrodę BAFTA oraz nominacje do Złotego Globu i EMMY.

Już dziś adaptacje kryminałów

Ale zanim „Wallander”, w Ale kino+ już dzisiaj będzie okazja poczuć specyficzny klimat szwedzkiego kryminału. Można się szykować na cały wieczór wieczór adaptacjami kryminałów Hakana Nessera oraz Maji Sjöwall i Pera Wahlöö, już dzisiaj od godz. 20:10.

Najpierw „Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret” z 2005 roku. Rzecz dzieje się w roku 1963. Erik, Henry i Edmund spędzają wakacje w domku nad jeziorem. I w tych pięknych okolicznościach przyrody spotykają piękną Ewę, która jako żywo przypomina aktorkę Kim Novak. Między nią a jednym z młodzieńców wybucha romans, który – jak to w skandynawskim dramacie – musi doprowadzić do tragedii.

Rzecz znakomita, ale w porównaniu z drugim filmem, to tylko niewinne igraszki. A ten drugi, w Ale kino o godz. 21:55, to zrealizowany w 1976 roku „Człowiek na dachu”, którego bohaterem jest pan komisarz Martin Beck, główna postać bestsellerowych powieści Maji Sjowall i Pera Wahloo. Opowieści było o nim kilka, ale w tej akurat bada sprawę brutalnego zabójstwa policjanta.

Jeśli myśleliście, że Skandynawowie, osobliwie Szwedzi świetnie opowiadają kryminalne historie dopiero w wieku XXI, to przekonacie się, że równie dobrze robili to dawno, dawno temu. Ten film jest jednym z najlepszych sposobów, żeby się o tym przekonać. A gdybyście zechcieli poznać literacki filmu tego pierwowzór, to szukajcie pod tytułem „Człowiek z Saffle”.

A zatem dzisiaj od godz. 20:10 w Ale kino+ wieczór ze szwedzkimi klasykami kryminału, a za tydzień uczta, czyli premiera nowego Wallandera z Kennethem Branaghem „Biała lwica”. O czym oczywiście będę przypominał w codziennych Polecajach TV.

Książki Henninga Mankella są dostępne w formie ebooków w Publio.pl >>

Więcej o: