O co chodzi z tym Szekspirem? 12 kolejnych niedziel z mistrzem w TV

Jestem przekonany, że większość z Was (z nas, bo mnie to również dotyczy) zadał sobie kiedyś pytanie: o co chodzi z tym Szekspirem? Czemu pośród tylu dramatopisarzy to właśnie on został gwiazdą, jest nią nadal, i będzie chyba jeszcze bardzo długo? Odpowiedź wydaje się prosta i - niestety - banalna.

Po prostu to właśnie on potrafił tak pisać, i takie wymyślać historie, które do dzisiaj można interpretować w taki sposób, że wciąż są aktualne i odnoszą się wprost do każdych czasów. Jego sztuki są po prostu uniwersalne i dają się opowiadać na różne sposoby, co staje się wdzięcznym obiektem różnych artystycznych zabiegów co bardziej ambitnych reżyserów. Bo oczywiście można wszystko ubierać w artystyczne szaty i kombinować. Przerobienie któregoś z dzieł Szekspira jest marzeniem większości teatralnych reżyserów. Na tym stosunkowo łatwo jest się wypromować, ale i łatwo poślizgnąć się i zniknąć na jakiś czas z afisza.

Na szczęście zdania co do wielkości dzieł Szekspira są jednak podzielone. Bo jak się im tak przyjrzeć bliżej, to oczywiście można doszukiwać się w nich drugiego i trzeciego dnia, ale w istocie są to proste historie ludzkich, osobistych dramatów, którym czasami nadaje się za dużego znaczenia, i rozdmuchuje do niebotycznych rozmiarów. I do dzisiaj większość filmów czy teatralnych dramatów są podobno wersjami, mutacjami tych samych utworów i scenariuszy zapisanych kilkaset lat temu przez pana Szekspira.

W tym roku przypada czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira, i nic dziwnego, że również telewizje próbują w jakiś sposób tę rocznicę upamiętnić.

Ale kino+ robi to najpełniej, i w kilku bardzo różnych odsłonach. Dzisiaj skupimy się na pierwszej, czyli polskiej premierze telewizyjnej dokumentalnej serii "Sezon na Szekspira" (powt. czwartek godz. 19:00). Od dzisiaj przez kolejnych 12 niedziel będziemy mogli oglądać przyglądać się i analizować różne odsłony stworzonego przez Szekspira świata. A opowiadać będą o nich szekspirowscy aktorzy, reżyserzy i scenarzyści, którzy w swojej pracy korzystali z dobrodziejstw jego talentu. W tej liczbie m.in. Ethan Hawke, David Tennant, Jeremy Irons, czy Trevor Nunn. W każdym odcinku znajdziecie fragmenty teatralnych przedstawień, fragmenty, kluczowe sceny z opartych na twórczości Szekspira filmów i materiały zza kulis. Będzie też miejsce na odrobinę historii.

Premiery 12 odcinków w każdą niedzielę aż do 19 czerwca, po godz. 10:00, i powtórki w czwartki ok. godz. 19:00.

To oczywiście tylko pierwszy z elementów szekspirowskich obchodów, których kwiecień w Ale kino+ będzie pełen. I będę w odpowiednim czasie w suplementach do Codziennego "Polecaja TV" przypominał, a teraz tylko, tytułem zapowiedzi wspomnę, że będą to m.in. "Kino Mówi: Romans z Szekspirem", czyli cykl filmów nawiązujących do szekspirowskiego romansu Romea i Julii w czwartki, wieczór specjalny "400 lat po Szekspirze" w poniedziałek 25 kwietnia, w którym dwa wyjątkowe filmy o teatrze: "Marat/Sade" Petera Brooke'a i premiera "Ksiecia" Karola Radziszewskiego. Ale to w swoim czasie. Od dzisiaj zapraszam na "Sezon na Szekspira", godz. 10:00 (powt. w czwartek o godz. 19:00). ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.