Premiera drugiego sezonu "Układu", napięcie, sens i ważne pytania. Warto zobaczyć

To jest niezłe? To jest bardzo dobre. Jeśli pierwszy sezon "Układu" uznałem za po prostu poprawny, ten uważam za znakomity. Wciąga, trzyma w napięciu i co ważne, nie ma nic wspólnego z planowanym drugim sezonem "Paktu" z Dorocinskim. To będzie zupełnie inna historia.

Skandynawia wytrzymuje presję i potrafi utrzymać poziom. Osiem odcinków pod sporym napięciem. A na koniec jeszcze mały przewodnik po klimatycznych kryminalnych serialach.

Zobacz wideo

Kiedy zapowiadałem premierę pierwszego sezonu "Układu" zastanawiałem się, czy to będzie już ostatni dobry skandynawski mroczny kryminał, bo wydawało mi się - i wydaje mi się nadal - że prędzej czy później musi nadejść kryzys tego telewizyjnego gatunku. Wszak Skandynawia to już po prostu fabryka, z której TIR-ami wywożą już kryminalne produkcje na cały świat, bo takie jest na nie zapotrzebowanie. A to musi doprowadzić do spadku jakości. Na szczęście do nas dociera tylko ich część. Dlatego ważne jest, żeby mieć zaufanie do tych, którzy z tego skandynawskiego worka bez dna wybierają za nas. Ja - jak wiecie - mam zaufanie do ludzi z Ale kino+, bo jeszcze mnie swoimi serialowymi wyborami nie zwiedli.

Norweski "Układ", chociaż oczywiście miał odpowiedni mroczny klimat i odpowiednią niespieszność, nie zachwycił mnie na tyle, żebym przebierał nogami na wieść o jego kontynuacji. Mógłbym bez niego żyć, myślałem. Ale praca taka, że i tak musiałem zobaczyć. I powiem Wam, że jeśli pierwszy uważam za "tylko" poprawną produkcję, to serię drugą uważam za bardzo dobrą. Mniej jest tu egzaltacji, pustego gadania o dziennikarskiej misji i powłuczystych spojrzeń. Więcej jest za to analizy norweskiej obyczajowości, a samo śledztwo jest jeszcze bardziej wciągające i dobrze poprowadzone fabularnie.

Z całą pewnością tytułowy układ nadal istnieje

Śledztwo z pierwszego sezonu dobiegło przykrego końca, ale niekoniecznie musi to oznaczać koniec korupcji i ciemnych interesów wśród norweskich tzw. elit. I z całą pewnością tytułowy, bardzo niebezpieczny układ nadal istnieje. Drugi sezon zaczyna się - jak u Hitchcocka, czyli mocnym uderzeniem, a potem napięcie rośnie. I znowu jest niespiesznie, znowu jest mrocznie, ale przede wszystkim wciąga.

W podziemnym garażu znaleziono ciało dziennikarza największej norweskiej gazety. Znany z pierwszej części dziennikarz Peter Veras podejrzewa, że to morderstwo jest częścią większego spisku znaczących w Norwegii ludzi, którzy chcą usunąć albo przestraszyć niewygodnych dziennikarzy śledczych? I ta wersja wydaje się być coraz bardziej prawdopodobna, kiedy okazuje się, że ów zabity dziennikarz wpadł na trop afery, która mogłaby zatrząść całą Norwegią.

Veras rusza więc wyznaczonym przez kolegę śladem i rozpoczyna się kolejne wciągające śledztwo, którego stawką będzie oczywiście życie naszego bohatera, ale również przyszłość kraju. I wszystko zamknięte w ośmiu odcinkach, które do zobaczenia będą w środy, od 6 do 27 kwietnia, o godz. 20:10.

I jeszcze ważna informacja. Jak już pisałem, to właśnie na scenariuszu "Układu" oparta była niedawna produkcja HBO "Pakt" z Marcinem Dorocińskim. To była adaptacja niemal jeden do jednego, więc widzowie "Paktu", którzy wcześniej widzieli "Mammon" mieli trochę mniejszą przyjemność. Tym razem jest inaczej. Drugi sezon "Układu" ma się do planowanego drugiego sezonu "Paktu" nijak. Częścią wspólną pozostaje jedynie akcja dziejąca się na pograniczu światów mediów, wielkiego biznesu i polityki. Ale scenariusze powstawały niezależnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby czekając na "Pakt", obejrzeć "Układ" i mieć przyjemność z obu.

Układ 2 (Mammon 2) - serial kryminalny, Norwegia 2016, reż. Janic Heen, wyk. Jon Oigarden, Terje Stromdahl, Ingjerd Egeberg, Alexander Tunby Rosseland (58 min)

6 do 27 kwietnia, o 20:10.

A jeśli lubicie podobne serialowe klimaty, to jeszcze krótki przewodnik na najbliższy czas:

środy, 6-27.04, o godz. 18:25 - "Endeavour 3"

środy, 6-27.04 o godz. 20:10 - "Układ, sezon 2"

soboty, do 30.04 o godz. 8:00 "Okupowani"

sobota, 30.04, od godz. 16:00 maraton z pierwszym sezonem serialu "Hinterland"

Więcej o: