Współcześni kochankowie jak Romeo i Julia. Nietypowy "Romans z Szekspirem"

Ile Szekspira jest w "Tajemnicy Brokeback Mountain"? Czy wieczna młodość może być przekleństwem miłości? I czy to Szekspir napisał scenariusz do "Pewnego lata"? Kolejna znakomita, tym razem szekspirowska odsłona cyklu Kino Mówi w Ale kino+ już od dzisiejszego wieczora. To zasługuje na suplement do Codziennego Polecaja TV. Oczywiście, że warto.

Każda szanująca się telewizja jakoś próbuje nawiązać, wpisać się w okrągłą rocznicę śmierci pana Williama Szekspira, największej gwiazdy światowego dramatu. Ale rozumne podłączenie się nie jest takie proste. Można oczywiście wyemitować serię ekranizacji jego dramatów, można sięgnąć do archiwum i wygrzebać zeń jakiś dokument o jego wielkości. Ale nie wszystkim to wystarcza. Stąd kolejny suplement do Codziennego Polecaja TV ze szczególnym poleceniem tego, jak do kwietniowej rocznicy podszedł jeden z moich ulubionych, i nie zamierzam tego ukrywać, kanałów filmowo-serialowych - Ale kino+.

A podszedł jak zwykle twórczo, i oprócz serii dokumentalnej - zresztą znakomitej "Sezon na Szekspira" (w niedzielę rano premiery, a dzisiaj o godz. 19:00 powtórka pierwszej części), w ramach cyklu "Kino mówi" zaproponował temat "Romans z Szekspirem". I, jeśli znacie choć trochę Ale kino+, słusznie podejrzewacie, że nie będzie to wybór filmów banalny i prosty.

Otóż klucz jest taki, że w ramach cyklu wyemitowane będą filmy, które mogą być twórczym nowym podejściem do miłosno-społecznej historii Szekspirowskich Romea i Julii. Nie zawsze są to filmy, których scenarzyści czy reżyserzy przyznają się do bezpośredniej inspiracji kochankami z Werony, ale jeśli przyłożymy te filmy do dzieła wielkiego pana Williama, to podobieństwa, albo krytyczna dyskusja z nim, stają się oczywiste. A tym łatwiej będzie te podobieństwa, różnice, inspiracje i sprzeciw zrozumieć, im lepsza będzie dyskusja w studiu przed każdym szekspirowskim seansem.

A co będziemy mogli zobaczyć? Dzisiaj o godz. 20:10 "Tajemnica Brokeback Mountain". Tak, wiem że już pewnie znacie. Ale spróbujcie spojrzeć na to przez szekspirowskie okulary i posłuchajcie rozmowy przed emisją. Być może okaże się, że filmu Anga Lee nie znaliście tak dobrze, jak się Wam zdawało. Gośćmi Błażeja Hrapkowicza będą Marta Konarzewska i Jakub Demiańczuk.

Kolejne czwartki to premiera telewizyjna nominowanego do Cezara "Pewnego lata" o kochankach, które ukrywają swój związek przed bardzo konserwatywną rodziną, co prędzej czy później musi doprowadzić do dramatu (14.04), "Krainy miodu i krwi" o trudnej, niewyobrażalnie trudnej miłości Serba i Bośniaczki podczas wojny bałkańskiej w reżyserii Angeliny Jolie (21.04), i najnowszy, a raczej na razie ostatni film Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją" z Tildą Swinton i Tomem Hiddlestonem, w którym miłość próbuje sprostać wiecznej młodości w świecie wampirów. Czy wieczna młodość może być przekleństwem miłości? Ten film zobaczycie 28 kwietnia. Zobaczymy, bo ja na pewno się postaram.

Oczywiście o kolejnych premierach cyklu i gościach Błażeja Hrapkowicza będę na bieżąco przypominał w Polecajach TV.