I stąd ten suplement do codziennego Polecaja TV. Cykl "Kino mówi: Iluzja" zaczyna się już dzisiaj fenomenalnym komediodramatem "Sobowtór", a potem co czwartek będzie równie dobrze. I oczywiście o wszystkich będę Wam przypominał w codziennych Polecajach. A teraz to, co dobrego czeka nas w każdy grudniowy czwartek.
Kadr z filmu 'Sobowtór' reż. Richard Ayoade, prod. Alcove Entertainment
Jak wspomniałem, cykl "Kino Mówi: Iluzje" w Ale kino o godz. 20:10 otworzy dzisiaj komediodramat "Sobowtór" w reżyserii Richarda Ayoade. To jeden z najciekawszych twórców kina niezależnego, który tzw. szerokiej publiczności dał się przed laty poznać jako Moss w rewelacyjnym brytyjskim sitcomie "IT Crowd". Miałem okazję poznać go osobiście przy okazji premiery jednego z jego wcześniejszych filmów, i okazał się nie tylko wspaniałym artystą - jego filmy robią duże wrażenie - ale również niesamowicie ciekawym świata i ludzi obserwatorem. I - tak po prostu - fajnym człowiekiem. A "Sobowtór" to moim zdaniem najlepszy jego film. No, może obok "Mojej łodzi podwodnej" ("Submarine"). Poznajemy w nim nieśmiałego urzędnika i bliźniaczo podobnego doń mężczyznę. Panowie są prawie identyczni zewnętrznie, ale pod względem charakteru różni są krańcowo. I oto towarzyski sobowtór zaczyna przejmować życie tego nieśmiałego, co oczywiście prowokuje zabawne sytuacje. I dialogi. Rzecz oparta jest luźno na powieści Fiodora Dostojewskiego. BARDZO DUŻA PRZYJEMNOŚĆ
"Sobowtór". Premiera 1 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+
Kadr z filmu 'Przerwane objęcia' reż. Pedro Almodóvar, prod. El Deseo S.A.
Tydzień później, czyli w czwartek 8 grudnia o godz. 20:10 „Przerwane objęcia” w reżyserii Pedro Almodóvara z 2009 roku. Tym razem do zobaczenia i zastanowienia dostajemy thriller, ale - w końcu to Almodóvar - bardzo zmysłowy i bardzo nieoczywisty. Największą tajemnicą jest w nim główna bohaterka, czyli piękna Penélope Cruz w roli zakochanej femme fatale, uwikłaną w grę między dwoma kochającymi ją mężczyznami i własną przeszłością. Pani Lena i pan Meteo zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale ona jest narzeczoną wpływowego i bardzo zazdrosnego milionera gotowego na wszystko, żeby została z nim. I nie cofnie się przed niczym. A to jeszcze nie wszystko, bowiem nocami pani Lena bywa luksusową prostytutką. Ale czy to jest już cała o niej prawda, i czy miłość do wspomnianego Mateo sprawi, że zdecyduje się porzucić przeszłość i podjąć walkę o przyszłość?
"Przerwane objęcia". Premiera 8 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+
Kadr z filmu 'Głosy' reż. Marjane Satrapi, prod. 1984 Private Defense Contractors, Mandalay Vision, Studio Babelsberg, Vertigo Entertainment
Minie siedem dni i 15 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+ do zobaczenia będzie komedia kryminalna „Głosy” z 2014 roku w reżyserii irańskiej reżyserki, autorki komiksów i laureatki dwóch Cezarów za „Persepolis” Marjane Satrapi. To surrealistyczna, zabawna, ale momentami przerażająca pełna czarnego humoru i gry wyobraźni czarna komedia, której bohaterem jest ujmujący powierzchownością, ale mało zrównoważony psychicznie pracownik fabryki wanien w małym miasteczku. Ów prowadzi życie spokojne i skromne, a towarzyszami jego najbliższymi, z którymi czas spędza na długich rozmowach są pies i kot. Kiedy jednak w miasteczku zauważa pewną atrakcyjną angielkę, zakochuje się w niej na tyle, że odważa się ją zaprosić na randkę. Ta jednak nie kończy się szczęśliwie. Można nawet powiedzieć, że kończy się nieszczęśliwie, ponieważ wybranka jego serca... ginie. I w tych przykrych okolicznościach, znowu może liczyć na pomoc przyjaciół, czyli rozgadanym kocie i rozgadanym psie. DUŻA, CHOCIAŻ POKRĘCONA PRZYJEMNOŚĆ
"Głosy". Premiera 15 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+
Kadr z filmu 'Zulu' reż. Jérome Salle, prod. Eskwad, M6 Films, Pathé
Kolejny grudniowy czwartek to zmiana klimatu. Nie będzie tu cienia humoru, za to pojawią się pytania o sens zemsty i o sens pamięci, która może z teraźniejszości zrobić koszmar. Będzie to kryminał „Zulu” z 2013 roku w reżyserii Jérome Salle, i z udziałem oskarowego Foresta Whitakera i Orlando Blooma. Szef wydziału zabójstw Policji w Kapsztadzie, który kiedyś był ofiarą rasistowskiego państwa, teraz musi współpracować z podwładnym, który swego czasu umacniał apartheid w RPA. Razem prowadzą śledztwo w biednej dzielnicy miasta. A sprawa ma więcej niż jedno dno. MA SWÓJ KLIMAT.
„Zulu”. Premiera 22 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+
Kadr z filmu 'Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu' reż. Roy Andersson, prod. arte France Cinéma
Na koniec cyklu "Kino mówi: Iluzje", i prawie na koniec roku Ale kino+ przewidziała film wyjątkowy pod każdym względem. „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” z 2014 roku w reżyserii Roya Anderssona, to szwedzki kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, i zdobywca Złotych Lwów na MFF w Wenecji. I wszystko to zasłużenie. Bo to film, którego cechą i zaletą największą jest surrealistyczny, mroczny momentami skandynawski humor. Równie mocną jest genialny w swej prostocie pomysł. Oto czeka Was przypominające nieco opowieść o Don Kichocie i jego wiernym acz sceptycznym towarzyszu Sancho Pansie, historia dwóch domokrążnych sprzedawców, których w drodze czeka cała masa niezwykłych przeżyć, spotkań i sytuacji, które pokazują jak humor i tragedia mieszają się w każdym człowieku.
„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Premiera 29 grudnia o godz. 20:10 w Ale kino+
Oczywiście w każdy kolejny czwartek grudnia będę przypominał o tych filmach w codziennych wydaniach Polecaja.
W związku z premierą serialu, mamy dla czytelników Gazeta.pl 5 zestawów dysk twardy+torba, 5 płyt DVD z filmem „Zupełnie Nowy Testament” oraz 10 płóciennych toreb Ale kino+. Co zrobić, żeby mieć szansę na wygraną? Odpowiedzieć na pytanie: "Bez jakiego filmu nie wyobrażasz sobie świąt?" Odpowiedź uzasadnij.
Na odpowiedzi czekamy do 31 grudnia do godz. 23:59, należy przesyłać je na adres kultura_news@agora.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać ALE KINO. Wyniki ogłosimy 13 stycznia na stronie kultura.gazeta.pl.
Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć tutaj.