Miłosne podchody w "Doktor Thorne" i świąteczny odcinek kryminału "Grantchester" [KONKURS]

Czasy takie, że jednym z najważniejszych problemów świątecznych i okołoświątecznych jest to, co oglądać w tym czasie w telewizji. W tym roku świąteczne wieczory wygrywa zdecydowanie Ale kino+. Wygrywa dzięki serialom. Stylowym i z niesamowitym klimatem. I co dla mnie ma znaczenie duże, brytyjskim. To będzie jedna z nielicznych, i na pewno najlepsza premiera tych świąt.

Miłosne podchody

Pierwsza premiera to oparty na powieści Anthony'ego Trollope'a kostiumowy miniserial "Doktor Thorne". Jego akcja rozgrywa się w XVII wieku w brytyjskim hrabstwie Barsetshire, a twórcą scenariusza jest niejaki Julian Fellowes. Ten sam, który stworzył scenariusze takich produkcji jak film „Gosford Park” czy serial „Downton Abbey”. Niezła rekomendacja. A jeśli dorzucę do tego, że w głównej roli występuje znany Wam choćby z roli w "Dumie i uprzedzeniu" Tom Hollander, który w kostiumowych rolach czuje się fantastycznie, to możemy być już pewni, że warto "Doktora Thorne'a" zobaczyć.

Serial 'Doktor Thorne'Serial 'Doktor Thorne' materiały promocyjne

Tytułowy bohater mieszka w wiosce Greshamsbury, której centrum jest wspaniała posiadłość Greshamsbury Park, należąca do Lady Arabelli Gresham. I pan doktor mieszka w tej wiosce z piękną siostrzenicą Mary, która przyjaźni się i bawi z dziećmi wspomnianej Lady Arabelli, dwiema pannami i młodzieńcem Frankiem. Problem pojawia się, kiedy ów Frank zakochuje się w Mary i chce z nią spędzić życia resztą. A czemu to problem?

Bo jego nieżyjący już ojciec, za życia zdążył stracić rodzinną fortunę i teraz pani Arabella utrzymuje posiadłość i swój wystawny styl życia wyłącznie dzięki kredytom, licząc na to, że sytuację finansową uratuje jej syn, żeniąc się z odpowiednio bogatą panną. Tymczasem siostrzenica doktora jest inteligentna, piękna i w ogóle wspaniała, ale tę ma wadę, że jest biedna. Zaczynają się więc gry, podchody i podstępy, żeby parę do siebie zniechęcić, i żeby jednak nakłonić młodzieńca do ożenienia się z jakimś godnym majątkiem. ZNAKOMITA ROBOTA

Miniserial "Doktor Thorne" od soboty (24.12) do poniedziałku (26.12) w Ale kino+ o godz. 19:10.

Świąteczny kryminał

I specjał drugi, dla mnie jeszcze lepszy, to wyjątkowy, specjalny, świąteczny odcinek serialu "Grantchester", o którym pisałem już przy okazji premier dwóch regularnych sezonów. Ten odcinek specjalny, zatytułowany "Grantchester Christmas Special" to premiera, którą zobaczymy niemal równocześnie z Brytyjczykami. Przy okazji muszę przyznać, że bardzo mi się podoba tamtejszy zwyczaj przygotowywania specjalnych, świątecznych odcinków sezonowych seriali. Co roku któryś z nich dostępuje takiego zaszczytu. A przy okazji jest to znakomite wprowadzenie do kolejnego, trzeciego już sezonu, który właśnie powstaje.

Serial 'Grantchester'Serial 'Grantchester' materiały promocyjne

Bohaterem tego znakomitego angielskiego kryminału, którego scenariusze oparte są - przynajmniej dotychczas były - na popularnych i niezbyt skomplikowanych kryminałach Jamesa Runcie, jest pastor Sidney Chambers. Ów jest dobrym człowiekiem, ale toczy swoją prywatną walkę z problemami sercowymi, uzależnieniem od alkoholu i słabością do - o zgrozo - jazzu. Serial jest niespieszny i - jakkolwiek dwuznacznie może to zabrzmieć w odniesieniu do kryminału - przyjemny. Zrealizowany z charakterystycznym dla brytyjskich filmowców lekkim przymrużeniem oka, dystansem, ale z niebywałą dbałością o szczegół. To zupełnie inny gatunek kryminału niż znane brytyjskie produkcje w rodzaju „Sherlocka” czy „Luthera”, skojarzenia można mieć bardziej ze wspomnianym już  „Endeavour”, czy ekranizacjami powieści Agathy Christie, i w swojej kategorii jest na poziomie mistrzowskim. Intrygujące wątki kryminalne są oczywiście ważne, ale jestem przekonany, że do serialu wracali będziecie przede wszystkim dla głównego bohatera i jego podejścia do świata i ludzi. A tej roli rewelacyjnie spisuje się James Norton, którego możecie pamiętać z roli psychopatycznego mordercy z serialu „Happy Valley”.

Wyjątkowy odcinek serialu "Grantchester Christmas Special" do zobaczenia będzie w drugi dzień świąt, 26.12 o godz. 20:10.

O powtórkach serialu "Doktor Thorne" i "Grantchester Christmas Special" będę oczywiście informował już w przyszłym roku, na stronie www.wTelewizji.pl

Uwaga, konkurs!

W związku z premierą serialu, mamy dla czytelników Gazeta.pl 5 zestawów dysk twardy+torba, 5 płyt DVD z filmem „Zupełnie Nowy Testament” oraz 10 płóciennych toreb Ale kino+. Co zrobić, żeby mieć szansę na wygraną? Odpowiedzieć na pytanie: "Bez jakiego filmu nie wyobrażasz sobie świąt?" Odpowiedź uzasadnij.

Na odpowiedzi czekamy do 31 grudnia do godz. 23:59, należy przesyłać je na adres kultura_news@agora.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać ALE KINO. Wyniki ogłosimy 13 stycznia na stronie kultura.gazeta.pl.

Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Bez tych piosenek nie obejdziesz się w grudniu. Wybraliśmy 10 najlepszych utworów świątecznych >>