Specyficznie o wojnie w Iraku i kontrowersyjnie o miłości. W lutym Kino Mówi: społeczeństwo

Nowe miesiące od dawna zaczynam od sprawdzenia aktualnego rozkładu najlepszego cyklu filmowego, czyli "Kino Mówi" w Ale kino+. Zawsze z ciekawością czekam na to, czym zaskoczy mnie redakcja. I jeszcze nigdy mnie nie zawiedli. W lutym "Kino mówi" zajmie się społeczeństwem.

To termin bardzo szeroki, warto więc przyjrzeć się cyklowi bliżej. Bo przyznacie, że można na ten temat spojrzeć w bardzo różny sposób. Z tym większym zainteresowaniem czekam również na poprzedzające emisje kolejnych filmów dyskusje w studiu.

Co zatem w lutowe czwartkowe wieczory w Ale kino+?

Zaczynamy już dzisiaj dramatem „W imieniu armii” Orena Movermana z 2009 roku z Woodym Harrelsonem i Benem Fosterem w rolach głównych. W tym przypadku kluczowy jest scenariusz, którego wyjątkowość doceniło jury w Berlinie, przyznając mu Srebrnego Niedźwiedzia, i Amerykańska Akademia Filmowa, od której otrzymał nominację go do Oscara.

A film w specyficzny sposób traktuje o wojnie w Iraku. Bez kanonady, efektownych scen walki, za to skupiający się na osobnych życiach, na ludziach postawionych w sytuacji ekstremalnej i praktycznie bez wyjścia, którzy jednak muszą w niesprzyjających okolicznościach zorganizować się i zorganizować życie innym. Reżyser i scenarzysta skorzystał z całego swojego doświadczenia wojskowego i dziennikarskiego. Wielka ciekawość i duża satysfakcja.

Ale kino+, czwartek 02.02, godz. 20:10
Kino Mówi: Społeczeństwo: „W imieniu armii” (The Messenger) - dramat obyczajowy, USA 2009, reż. Oren Moverman, wyk. Ben Foster, Woody Harrelson, Jena Malone, Eamonn Walker (108 min)

W imieniu armiiW imieniu armii reż. Oren Moverman, prod. Omnilab Media, Oscilloscope Laboratories

Na kolejny czwartek zaplanowana jest emisja rewelacyjnego komediodramatu „Taxi-Teheran” z Iranu w reżyserii Jafara Panahiego i z nim w roli głównej. Pomysł jest prosty, realizacja skromna, ale dzięki temu jeszcze bardziej sugestywny i przyjazny. Oto nasz bohater jeździ po Teheranie jako taksówkarz i korzystając z różnorodności kolejnych pasażerów pokazuje dramat, grozę, ale również zabawne absurdy życia w Iranie. I wszystko to z miłością do ludzi, do tamtejszej kultury i z wielką nadzieją na przyszłość. Z żadnego programu i dokumentalnego filmu nie dowiecie się o współczesnym Iranie więcej. A jakość potwierdza m.in. statuetka Złotego Niedźwiedzia. PO PROSTU ZNAKOMITE.

Ale kino+, czwartek 9.02 godz. 20:10 
Kino Mówi: Społeczeństwo. „Taxi – Teheran” (Taxi) - komediodramat, Iran 2015, reż. Jafar Panahi, wyk. Jafar Panahi (82 min)

Na kolejny tydzień zaplanowany jest francusko belgijski dramat „Love” w reż. Gaspara Noé. Przy tej okazji szczególnie jestem ciekaw rozmowy w studiu, bo gubię się w domysłach jak zostanie uzasadniona obecność tytułu w tym właśnie cyklu. Sam film jest poruszający i hipnotycznie wręcz wciągający. Oto bohatera poznajemy skoro świt w Nowy rok, kiedy zamroczony jeszcze po całonocnej celebrze odbiera telefon od matki swojej byłej dziewczyny. Przerażona kobieta martwi się o córkę, której nikt nie widział już dwa miesiące z okładem. I bohater, jak wspomniałem jeszcze w malignie, wraca myślą do czasów namiętnego, pełnego erotyki i używek romansu z zaginioną.

Oboje byli naonczas młodzi bardzo, pełni ideałów, ambitnych planów na przyszłość. I wszystko to teraz wraca do bohatera, i kiedy konfrontuje to ze swoim obecnym życiem, sprawia mu to niemal fizyczny ból. Zanurza się więc w narkotycznym transie i rozpamiętuje, zastanawia się i jest mu z tym coraz gorzej. WARTO ZOBACZYĆ I POMYŚLEĆ.

Ale kino+ czwartek 16.02 o godz. 22:45
Kino Mówi: Społeczeństwo. „Love” - dramat obyczajowy, Francja/Belgia 2015, reż. Gaspar Noé, wyk. Aomi Muyock, Karl Glusman, Klara Kristin, Ugo Fox (129 min)

Lutowy cykl zakończy emisja greckiego filmu „Chevalier” z 2015 roku. I będzie to telewizyjna premiera w naszym kraju.

ChevalierChevalier reż. Athina Rachel Tsangari, prod. Faliro House Productions, Greek Film Center, Haos Films

W filmie poznamy sześciu facetów, którzy wybrali się luksusową łodzią na wędkarską wyprawę w głąb Morza Egejskiego. I na tym jachcie, na samym środku morza zaczynają rywalizować, grać w specyficzną zabawę, w której porównują najróżniejsze rzeczy. Mierzą, oceniają, krytykują. Miejsce przyjaźni zajmuje rywalizacja i chęć zdobycia pierścienia zwycięstwa. I nie zejdą na ląd, nie opuszczą łodzi aż do chwili gdy jeden z nich uznany zostanie za najlepszego we wszystkim. Świetne dialogi i znakomicie rozłożone napięcie. PO PROSTU WYPADA ZNAĆ.

Ale kino+, czwartek 23.02, godz. 20:10 „Chevalier”, dramat Grecja 2015, reż. Athina Rachel Tsangari, wyk. Vangelis Mourikis, Nikos Orphanos, Yorgos Pirpassopoulos

Wojtek Krzyżaniak prowadzi audycję "Program telewizyjny" w TOK FM i blog wTelewizji.pl.