To jedna z najlepiej opowiedzianych historii kryminalnych w TV. Żegnamy bohaterów "Broadchurch"

To jeden z najlepszych brytyjskich seriali. Świetny kryminał, ale równie dobry film obyczajowy, i znakomity psychologiczny thriller.

„Broadchurch” to również wybitnie trafiona obsada, i fabuła rozkładająca na drobne kawałeczki małomiasteczkową społeczność. Ze wszystkimi konsekwencjami. Osiem odcinków, czyli cztery kwietniowe środy z trzecim i ostatnim sezonem serialu, to dobry plan na dobry miesiąc w Ale kino+.

Kilka słów wprowadzenia

Ta produkcja to jest jedna z najlepiej opowiedzianych historii kryminalnych w telewizji. Z odpowiednio pogłębioną psychologią głównych bohaterów, znakomicie nakreślonym tłem obyczajowym i z równie intrygującymi bohaterami na wszystkich planach. I ze świetną, trafioną w punkt obsadą, od Davida Tennanta i Olivię Colman, przez Charlotte Rampling, która była chyba najmocniejszym punktem sezonu drugiego, aż po ostatniego statystę.

BroadchurchBroadchurch COLIN HUTTON/materiały prasowe Ale Kino+

Ale skoro zapraszam do sezonu ostatniego, który zamyka całą cokolwiek zamotaną historię, warto przypomnieć od czego się zaczęło. Zaznaczę, bo to ważne, że można ów trzeci sezon obejrzeć nawet jeśli nie widziało się wcześniejszych. Producenci zadbali bowiem o świetne, klarowne wprowadzenie.

Ale do rzeczy. Broadchurch to niewielkie brytyjskie nadmorskie miasteczko, w którym życie toczy się leniwie, a mieszkańcy znają się przynajmniej z widzenia. Ale kiedy zamordowany zostaje jedenastolatek, którego znali w okolicy wszyscy, podczas śledztwa zaczynają wyłazić różne tajemnice. Okazuje się, że zaufanie między sąsiadami i wzajemna uprzejmość były tylko grą pozorów. Nic dziwnego zatem, że podejrzany jest każdy, a gdy w sprawę angażują się media, rozpętuje się prawdziwe piekło.

A śledztwo prowadzi - i to jest wątek oraz bohater grany i poprowadzony wspaniale - przysłany z zewnątrz detektyw o specyficznym, bardzo trudnym usposobieniu, a do tego mało chętny do współpracy, Alec Hardy grany przez Davida Tennanta. Jego partnerką jest pani sierżant Ellie Miller, która prywatnie jest - w każdym razie tak się jej wydaje - przyjaciółką matki zamordowanego chłopca, a okazuje się żoną człowieka, który do zbrodni się przyznał.

Pani sierżant ma kilka powodów, żeby detektywa nie lubić, ale współpracować z nim musi. Z czasem ich relacja, zwłaszcza w kontekście przeżyć pani sierżant zaczyna przybierać czegoś na kształt przyjaźni. Przyjaźni, która została wystawiona na mocną próbę w sezonie drugim.

Powrót do Broadchurch

A teraz, po pięciu latach od początku historii i trzech latach od ostatniego spotkania Alec Hardy i pani sierżant Ellie Miller wracają do Broadchurch. Tym razem muszą rozwiązać sprawę brutalnego gwałtu. Sprawa oczywiście ma drugie, a nawet trzecie dno. Wygląda na to, że była to drobiazgowo zaplanowana zbrodnia, i co gorsza, że może być jedną z wielu jakie już się wydarzyły i jakie mogą wydarzyć się w przyszłości. Ale jeszcze bardziej zastanawiające są związki tego wyjątkowego gwałtu ze znaną z pierwszego sezonu sprawą zabójstwa nastoletniego chłopca. Stają się one coraz bardziej oczywiste, i coraz bardziej przerażające.

BroadchurchBroadchurch COLIN HUTTON /materiały prasowe Ale Kino+

Oczywiście nie mogę i nie chcę psuć Wam zabawy, wnikając teraz w poszczególne wątki. Dlatego nawet nie chcę sugerować Wam, na kogo i na co warto zwrócić baczniejszą uwagę. Zresztą to jest jeden z tych seriali, w których nie można wybierać sobie jednego z wątków i jemu poświęcać swoją uwagę. Tu mozaika ułożona jest w ten sposób, że kryminalne śledztwo powiązane jest z obyczajowym tłem nierozerwalnie. Jest po prostu jego częścią.

Środy w Ale kino+ o godz. 20:10 

Broadchurch, sezon 3 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2017, wyk. David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan (2x46 min)

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wtelewizji.pl

Więcej o: