Artyści, naukowcy, despoci, zwykli ludzie. To będzie cykl świetnych filmów w TV

Cztery wspaniałe filmy o twórcach, o tym czy można być twórcą i tworzywem jednocześnie i dlaczego bycie twórcą, choćby samego siebie i swojej przyszłości, nie zawsze jest tak przyjemne, jak mogłoby się to wydawać.

Cztery majowe czwartki w Ale kino+ to kolejna przygoda z cyklem „Kino mówi”, a w nim m.in. Benedict Cumberbatch, Sandra Bullock, Daniel Craig, Robert Pattinson, Kristen Wiig, Annette Bening i wspaniała Stacy Martin. Do zobaczenia w maju koniecznie.

Mój ulubiony filmowy cykl "Kino mówi" w Ale kino+ w maju zapowiada się wyjątkowo interesująco. Zresztą nie pamiętam czy kiedyś zapowiadało się jakoś słabo. I znowu czwartkowe wieczory będą telewizyjnie dobre.

Przy okazji jego kolejnej zapowiedzi muszę pogratulować twórcom cyklu i całej telewizji Ale kino+ konsekwencji i klasy. Przez tyle czasu udaje się im utrzymać poziom i znajdować coraz to nowe przyczynki do dyskusji, układając program filmów na miesiąc tak, żeby kolejne odsłony stanowiły logiczną całość, składającą się w poważną dyskusję. Świetna robota. Ciekawe, czy kiedyś doczekamy się wydań tych miesięcznych cyklów w boksach DVD czy Blu-ray - koniecznie razem z rozmowami poprzedzającymi emisje kolejnych filmów. Kupowałbym.

Tym razem najważniejsi są twórcy.

A co tym razem? Otóż hasłem wywoławczym są twórcy. I to oczywiście w rozumieniu różnym. Od tego, który nasuwa się niejako automatycznie, czyli artyści, przez naukowców i innych ludzi, którzy zmieniali lub zmieniają świat. Choćby robili to w najgorszej intencji. Albo zdecydowali się zmienić, stworzyć na nowo siebie.

'Darwin. Miłość i ewolucja''Darwin. Miłość i ewolucja' reż. Jon Amiel, prod. RPC, BBC Films

Pierwszy majowy czwartek to mocne uderzenie, czyli biograficzny dramat z 2009 roku, z Paulem Bettanym, Jennifer Connelly i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych "Darwin: Miłość i ewolucja". Niedawno na własne uszy przekonałem się, że ewolucja wciąż jeszcze bywa kwestią nie nauki, a wiary. A skoro tak, to aż trudno wyobrazić sobie, z czym musiał mierzyć się Karol Darwin, ogłosiwszy swoją rewolucyjną teorię. Bardziej rewolucyjną i bardziej wpływającą na ludzi, wszystkie wielkie religie i postrzeganie człowieka, niż odkrycie, że Ziemia nie jest płaska i Słońce nie kręci się wokół nas. Dla wielu ludzi oczywistym wynikiem darwinowskiego odkrycia było stwierdzenie, że Boga nie ma. Bo skoro biblijne opisy powstawania świata i ludzi brane dotychczas wprost okazują się nie mieć wiele wspólnego z prawdą, to znaczy, że przez wieki byliśmy po prostu oszukiwani.

To dopiero w naszych czasach - a i to nierzadko z trudem - teoria ewolucji Darwina i religia zdają się być do pogodzenia dzięki interpretacyjnym zabiegom Kościoła. Kiedy pan Darwin swoją teorię ogłosił, trzeba było wybrać w co się wierzy, w Boga czy Darwinowi. Ale w filmie ten wielki dylemat pokazany jest w mniejszej, prywatnej skali. Oto bowiem żona Darwina jest osobą bardzo wierzącą i bardzo oddaną Kościołowi. Naukowiec staje więc przed wyborem, czy dokończyć swoją rewolucyjną, skazaną na wyklęcie przez Kościół książkę, ryzykując definitywny rozpad małżeństwa i utratę kobiety, którą kocha, czy dla świętego domowego spokoju porzucić swoje badania i, że tak górnolotnie powiem, położyć prawdę na ołtarzu miłości. Wiemy jak postąpił, ale jak do tej decyzji dochodził? To nie jest film o ewolucji gatunków, to jest film o miłości i o tym, że twórca musi wiedzieć, że jego praca to nie tylko pasja, ale również odpowiedzialność.

Przed filmem Błażej Hrapkowicz o naukowcach w kinie porozmawia z Małgorzatą Litwinowicz i Katarzyną Czajką.

Ale kino+ czwartek godz. 20:10
"Darwin. Miłość i ewolucja" (Creation) - dramat biograficzny, Wielka Brytania 2009, reż. Jon Amiel, wyk. Paul Bettany, Ian Kelly, Guy Henry, Martha West (103 min)

'Bez skrupułów''Bez skrupułów' reż. Douglas McGrath, prod. Warner Independent Pictures

 Będzie też historia pewnego morderstwa.

Drugim w ramach cyklu "Kino mówi: Twórcy" będzie biograficzny film o powstawaniu jednej z najlepszych - moim przynajmniej zdaniem - powieści minionego wieku, czyli "Z zimną krwią" Trumana Capote, czyli „Bez skrupułów” Douglasa McGratha. Powieść jest oparta na sprawie morderstwa popełnionego na czteroosobowej rodzinie. Tworząc na potrzeby powieści portrety psychologiczne zabójców, z jednym z nich autor wchodzi w coraz bardziej intymną relację. Gwiazdorska obsada, ale tutaj nikt nie jest na pokaz. Mam nadzieję, że tych, którzy nie znają powieści skłoni również do sięgnięcia po nią. WSPANIAŁY, BARDZO DOBRY I MĄDRY FILM.

Ale kino+ czwartek (11.05) godz. 20:10
"Bez skrupułów" (Infamous) - film biograficzny USA 2006, reż. Douglas McGrath, wyk. Toby Jones, Sigourney Weaver, Gwyneth Paltrow, Sandra Bullock, Daniel Craig (150 min)

'Dzieciństwo wodza''Dzieciństwo wodza' reż. Brady Corbet, prod. FilmTeam, Hepp Film

 Jak rodzi się despota?

Trzeci film, to jeśli się nie mylę premiera w telewizji w Polsce. Z roku 2015 wspaniały, chociaż o sprawach mało przyjemnych film "Dzieciństwo wodza", w reżyserii Brady'ego Corbeta, który za swoją pracę nagrodzony został w na festiwalu w Wenecji. I to w dwóch kategoriach, jako najlepszy reżyser i najlepszy debiut fabularny. Już to może być dobrą rekomendacją, chociaż można dodać jeszcze nominacje do innych nagród i frekwencyjny sukces w kinach.

W rolach głównych Robert Pattinson, Bérénice Bejo, Liam Cunningham i (rewelacyjna) Stacy Martin. A akcja filmu toczy się w okresie prac nad Traktatem Wersalskim, czyli tuż po pierwszej wojnie światowej. Bohaterem zaś jest młodzieniec, syn amerykańskiego, pracującego nad wspomnianym traktatem dyplomaty, który z rodziną dorasta sobie w podparyskiej wsi. Chłopak jest niezwykle inteligentny, ale do rodziców wielkiego szczęścia nie ma, bo taty praktycznie w domu nie ma, a mama to - skorzystam z określenia, które przyszło w ''matprasach'', ale bardzo przypadło mi do gustu - "sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie". Tylko guwernantka poświęca mu czas, ale dla niego to za mało, więc korzystając ze swojej niebanalnej, rozpychającej mu rozum inteligencji wymyśla coraz bardziej wyrafinowane formy buntu. I rodzi się despota. Plus rozmowa Błażeja Hrapkowicza z Markiem Beylinem i Adamem Krukiem o filozofii zła. Panów znam, i bardzo jestem ciekaw tej rozmowy.

Ale kino+, czwartek (18.05) godz. 20:10
"Dzieciństwo wodza" (The Childhood of a Leader) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania/Francja/Węgry 2015, reż. Brady Corbet, wyk. Robert Pattinson, Stacy Martin, Liam Cunningham, Bérénice Bejo (110 min)

'Nieprawdopodobna dziewczyna''Nieprawdopodobna dziewczyna' reż. Shari Springer Berman, Robert Pulcini, prod. Ambush Entertainment

 Jak stworzyć siebie na nowo?

A na koniec cyklu przewrotna komedia w nowojorskim się dziejąca pisarskim światku. Z miłością, ze spojrzeniem na siebie z dystansu i refleksją nad ogólną marnością nad marnościami. A potem z próbą odzyskania władzy nad sobą i stworzenia się na nowo.
Oto nowojorska pisarka dość znienacka traci pracę i po chwili również partnera. Po symulowanej próbie samobójczej lekarze wzywają na pomoc jej mamę. A ta chcąc córkę ratować i wyrwać ze zniechęcenia, zabiera ją do rodzinnego domu. Tu musi się nasza bohaterka zmierzyć z tym wszystkim, od czego uciekła. I zadać sobie musi kilka pytań. Choćby takie, czy było warto uciekać. A szukanie odpowiedzi i inspiracji na przyszłość będzie o tyle trudne, że w domu czeka na nią kilka niespodzianek. A przed filmem oczywiście rozmowa. Tym razem o czynnikach determinujących twórczość artystów z Izabelą Szymańską i Anną Bielak.

Ale kino+ (25.05) czwartek godz. 20:10
"Nieprawdopodobna dziewczyna" (Girl Most Likely) - komedia, USA 2012, reż. Shari Springer Berman, Robert Pulcini, wyk. Kristen Wiig, Annette Bening, Matt Dillon, Darren Criss (98 min)

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wtelewizji.pl, na którym przeczytacie o premierach i powtórkach wszystkich filmów w cyklu "Kino mówi: twórcy" w "Codziennym Polecaju TV".

Więcej o: