Zakochać się we wrogu - czy pozwolić sobie na takie uczucie? Dylematy w TV

Kolejny miesiąc, kolejna odsłona filmowego cyklu "Kino Mówi". Tym razem pod tytułem "Dylematy". Czwartkowe telewizyjne wieczory w czerwcu będą należały do Ale kino+. I będą to wieczory bardzo dobre.

Tym razem w ramach czwartkowego cyklu (początek o 20:10) jego autorzy skupili się na kwestiach nieoczywistych moralnie, na tym jak z nimi radzą sobie bohaterowie filmów, i jak do takich niejednoznacznych kwestii podchodzi kino. A podchodzi różnie, od zdecydowanych jednoznacznych odpowiedzi, po pozostawienie widza w dygocie niepewności. Niżej znajdziecie filmy, które – mam nadzieję – przypadną Wam do gustu, i które zainspirowały gości programu do ciekawych, pozwalających na filmy spojrzeć pod innym kątem rozmów.

Już 1 czerwca „Francuska suita”, czyli brytyjsko francuski dramat wojenny, adaptacja powieści pod tym samym tytułem. Dylemat poruszony w filmie stary jest jak świat, znany i wielokrotnie przepracowany przez literaturę, teatr i film. Główna bohaterka staje bowiem wobec dylematu miłości, fascynacji mężczyzną, który jest jednakowoż przedstawicielem wroga, okupanta, a umiłowaniem ojczyzny, albo choćby lojalnością wobec niej.

Rzecz dzieje się w okupowanej Francji. A bohaterką pani, która nie kocha swojego męża, więc nie rozdziera szat gdy zostaje wysłany na front. Za to kiedy w jej domu zakwaterowany zostaje przystojny niemiecki żołnierz, w dodatku taki, z którym łączą ją wspólne muzyczne pasje, coraz bliżej jest moment, w którym będzie musiała dokonać wyboru. Warto zobaczyć, również, a może nawet przede wszystkim na obsadę i chemię między głównymi bohaterami. A gościem w rozmowie do filmu wprowadzającej będzie znakomity filmoznawca, dr Łukasz Jasina.

Francuska suita (Suite Francaise) - dramat wojenny, Wielka Brytania/Francja/Kanada/Belgia 2014, reż. Saul Dibb, wyk. Michelle Williams, Kristin Scott Thomas, Margot Robbie, Eric Godon (102 min)

Tydzień później (8 czerwca) film na 6 nominacji do Oscara, 4 nominacje do Złotego Globu, czyli „Good Night and Good Luck” z Georgem Clooneyem i w jego reżyserii. W połowie lat 50 w Stanach dziennikarz stacji CBS wypowiada wojnę senatorowi inicjatorowi kampanii tropienia komunistów wśród postaci ze świata polityki, kultury i show-biznesu, panu senatorowi Josephowi McCarthy'emu. I nie będzie to walka łatwa, za to ryzykowna bardzo. A przed emisją rozmowa z dziennikarzem śledczym, reportażystą Gazety Wyborczej, Marcinem Kąckim. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

Good Night and Good Luck - dramat polityczny, USA 2005, reż. George Clooney, wyk. David Strathairn, Jeff Daniels, George Clooney, Alex Borstein (89 min)

Kolejny czerwcowy czwartek to dramat kryminalny z Brazylii, „Elitarni”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie. W Rio de Janeiro jest rok 1997 i zbliża się wizyta Jana Pawła II. W dodatku papież chce zakwaterować się w pobliżu faveli, w których prawo stanowią gangsterzy. Kapitan Nascimento otrzymuje więc rozkaz zaprowadzenia porządku w favelach i wyeliminowania przestępców, którzy mogliby zagrozić papieżowi, i wszystkich, którzy mogliby sprawiać jakiekolwiek kłopoty. Gośćmi programu będą tym razem panowie Marcin Gawrycki i Piotr Ikonowicz. KINO SUROWE, I BARDZO DOBRE.

Elitarni (Tropa de Elite) - dramat kryminalny, Brazylia 2007, reż. José Padilha, wyk. Wagner Moura, Caio Junqueira, André Ramiro, Maria Ribeiro (118 min)

22 czerwca w "Kino Mówi" do zobaczenia będzie bardzo mocny, tym bardziej, że oparty na faktach dramat „Stacja Fruitvale”. Zanim wspomnę o czym, zaznaczę, że film zasłużył na nagrodę w sekcji Un Certain Regrad w MFF Cannes oraz otrzymał nagrodę publiczności i Nagrodę Jury dla najlepszego reżysera prestiżowego festiwalu Sundance.

A rzecz jest o głośnym zabójstwie czarnoskórego Oscara Granta dokonanego przez policjanta na jednej ze stacji metra. Sprawa wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi i doprowadziła do zmiany prawa. A film jest naprawdę poruszający, i mądry. Gośćmi przed emisją będą Tomasz Basiuk i Ewa Drygalska.

„Stacja Fruitvale” („Fruitvale Station”), USA 2013, reż. Ryan Coogler, wyk. Michael B. Jordan, Melonie Diaz, Octavia Spencer, Chad Michael Murray (100 min)

I ostatni film w czerwcowym cyklu, czyli doceniony podczas MFF w Wenecji dramat „Dobre zabijanie” z Ethanem Hawkem. Rzecz jest o pilocie, który steruje dronami nad Afganistanem. Kiedy jego ekipa zaczyna dostawać rozkazy z CIA, a liczba nalotów wzrasta, nasz pilot zaczyna mieć coraz poważniejsze wątpliwości. A to w dodatku ma wpływ na jego zachowanie w domu. Niezłe pod refleksję. Gośćmi przed emisją filmu będą Błażej Sajduk i Joanna Sosnowska.

Dobre zabijanie (Good Kill) - dramat obyczajowy, USA 2014, reż. Andrew Niccol, wyk. Ethan Hawke, Bruce Greenwood, Zoë Kravitz, Jake Abel (99 min)

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wtelewizji.pl