Najbardziej skandynawski z nieskandynawskich kryminałów w TV

Detektyw Mathias i jego tajemnice wracają do w trzecim, czteroczęściowym sezonie "Hinterland". Znowu klimatycznym, znowu mrocznym i znowu w niesamowitej scenerii walijskiej prowincji.

A śledztwa, choć najważniejsze, znowu stać się mogą również przyczynkiem do społecznych obserwacji. To najbardziej skandynawski z nieskandynawskich kryminałów w odcinkach.

Moja słabość do brytyjskich odcinkowych kryminałów jest proporcjonalna do jakości tychże seriali, czyli wielka. Uwielbiam je nie tylko dlatego, że są to zwykle świetne kryminalne intrygi, a śledztwa odpowiednio skomplikowane. Tu chodzi o coś więcej. O wyjątkowość bohatera, o znakomite osadzenie go w społecznym tle i właśnie o to tło, drugie i trzecie plany, które nadają tym serialom niepowtarzalnego charakteru. Plus ta fenomenalna niespieszność i dialogi. Za to uwielbiam brytyjskie kryminały, i dlatego są one tak popularne na całym telewizyjnym świecie. I dlatego też, polecam Wam je przy każdej nadarzającej się okazji.

Hinterland 3Hinterland 3 materiały prasowe Ale Kino +

A ta jest wprost wyborna. Oto od dzisiaj, przez cztery najbliższe środy w Ale kino+, po raz pierwszy w polskiej telewizji, trzeci sezon wybitnego serialu "Hinterland". Po prostu musicie to zobaczyć. Również ze względu na zapierające dech w piersiach widoki i krajobraz walijskiej prowincji. Doświadczyłem tych widoków i krajobrazu na własne oczy, i tam tak jest naprawdę.

Zbrodnia w pięknych okolicznościach przyrody

Ale przejdźmy do nowej odsłony serialu, którego bohaterem głównym jest szanowany i skuteczny detektyw Tom Mathias z Londynu, który chce uciec przed przeszłością i w poszukiwaniu spokoju i wytchnienia przenosi się na wspomnianą wyżej walijską prowincję. Nie jest człowiekiem sympatycznym, towarzyskim. Przeciwnie, ma w sobie coś, co ludziom każe się trzymać od niego na dystans. Ale jest też świetnym fachowcem, i tym zasługuje na szacunek policyjnego koleżeństwa i lokalnej społeczności.

Oczywiście życie, w ramach swojej przewrotności, nie pozwoli mu znaleźć ani spokoju ducha, ani choćby ponudzić się chwilę w pięknych okolicznościach przyrody niepowtarzalnej. Bo i tu gdzie trafił zbrodnia nie jest mieszkańcom obca i zdarza się jak wszędzie. Z tym jednak, że wiąże się z lokalnymi tajemnicami sprzed lat. A i jego własna historia i tajemnice znajdują go tutaj w najmniej oczekiwanych chwilach. I wyjaśniam od razu, żeby nie było wątpliwości. Zaczynając przygodę z trzecim sezonem "Hinterland" oczywiście dobrze jest znać dwie serie poprzednie, ale nie jest to konieczne, żeby dać się wciągnąć i dobrze rozumieć i głównego bohatera i wszystkie konteksty.

Rzecz dzieje się w walijskim kurorcie Aberystwyth i jego okolicach. Stali mieszkańcy znają się tu prawie wszyscy, ale ruch, zwłaszcza w turystycznym sezonie bywa spory, i wprowadza zamieszanie w codziennej rutynie. I jak wszędzie gdzie sąsiedzie żyją ze sobą od pokoleń, tak i tu życie oplecione jest masą różnych zależności, zadawnionych waśni, które w każdej chwili mogą przyczynić się do tragedii. Ale ma Aberystwyth też swoje drugie życie, dalekie od tradycji, a nawet w kontrze do niej. I właśnie między tymi dwiema stronami porusza się ze swoją partnerką Mared Rhys, pan detektyw Tom Mathias.

Hinterland 3Hinterland 3 materiały prasowe Ale Kino+

Dobrana para

Tę parę tworzy aktorski duet Richard Harrington i Mali Harries, oboje wyróżnieni za swoje role w tym serialu nagrodami BAFTA za najlepszą rolę męską i żeńską. Poza tym serial otrzymał nagrody w kategoriach: "najlepszy scenariusz", "najlepszy reżyser", "najlepszy serial dramatyczny". Więcej chyba nie trzeba.

Trzeci sezon zacznie się od mocnego uderzenia. Oto bowiem w okolicy zabity zostaje jeden z walijskich ministrów. A śledztwo, co w przypadku brytyjskiego kryminału jest oczywiste - prowadziło będzie Mathiasa i jego partnerkę w świat tajemnic lokalnej społeczności, i mrocznych intryg. Oczywiście również spodziewajcie się kontynuacji prywatnego wątku pana detektywa i dalszego wnikania w jego momentami bardzo pogmatwaną przeszłość. Ale jak wspomniałem, niech to nie wystraszy tych, którzy od tego sezonu rozpoczynają spotkanie z "Hinterland". Wszystko jest bardzo dobrze wyjaśnione i poprowadzone, żeby można było wejść w tę historię bez większych strat.

Hinterland 3 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, wyk. Richard Harrington, Mali Harries, Alex Harries, Hannah Daniel (90 min)
premiery w Ale kino+ w środy o godz. 20:10

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wtelewizji.pl