Najlepsze festiwalowe kino, czyli filmowa uczta w wakacyjnym cyklu "Kino Mówi"

Nie będzie tradycyjnych dyskusji przed emisją kolejnych czwartkowych filmów o godz. 20:10, ale na szczęście filmy będą. I to najlepsze.

Autorzy najlepszego chyba filmowego cyklu we wszystkich naszych telewizjach, czyli „Kino Mówi” w Ale kino+ zrobili sobie trochę wolnego. Nie będzie więc tradycyjnych dyskusji przed emisją kolejnych czwartkowych filmów o godz. 20:10, ale na szczęście filmy będą. I to najlepsze.

Redakcja zamknęła je pod wspólnym tytułem pasma: „Festiwal filmowy przez cały rok. Nagradzane, festiwalowe kino w Ale kino+”. I dobrze. Niektórzy z nas nadrobią dzięki temu zaległości, inni przypomną sobie to, co w kinie było wyjątkowego. Dzisiaj zaproszę Was na emisje lipcowe, o których oczywiście co tydzień przypominał będę na stronie wTelewizji.pl, bo warto nie przegapić żadnego z nich.

Słońce w zenicie, reż. Dalibor Matanic

Już w najbliższy czwartek 6 lipca do zobaczenie będzie chorwacki kandydat do Oscara, nagrodzony również na festiwalu w Cannes melodramat przepracowujący bolesne sprawy związane z pamiętną okrutną wojną na Bałkanach. Film złożony jest z trzech rozgrywających się w ciągu trzydziestu lat historii. Pierwsza z roku 1991 roku jest opowieścią o zakazanej miłości pary mieszkającej po dwóch stronach wojennej granicy, Chorwata i Serbki. Druga, zaczynająca się dekadę później, przenosi nas w bałkański krajobraz po bitwie. Wojenne rany jeszcze się tu nie zabliźniły, co sprawia, że zauroczenie nie może przerodzić się w związek. Trzecia opowieść to już bałkańska współczesność, w której mimo upływu czasu ludzie wciąż nie mogą poradzić sobie z przeszłością, a uczucie staje przed dodatkowymi wyzwaniami. WZRUSZA I DAJE DO MYŚLENIA.

Słońce w zenicie ||Słońce w zenicie || Reż. Dalibor Matanic, prod. Kinorama, Gustav Film

 Ale kino+ godz. 20:10 (czwartek 06.07)
Słońce w zenicie (Zvizdan) - melodramat, Chorwacja/Serbia/Słowenia 2015, reż. Dalibor Matanic, wyk. Tihana Lazovic, Goran Markovic, Nives Ivankovic, Dado Cosic, Stipe Radoja, Tara Rosandic (118 min)

Piętro niżej, reż. Radu Muntean

Tydzień później do zobaczenia będzie film z Rumunii, jeden z lepszych przykładów tamtejszej „nowej fali”, czyli poważny moralny dylemat kontra zwyczajny człowiek w niezwyczajnych okolicznościach. „Piętro niżej” Radu Munteana to opowieść jedynym świadku zakończonej morderstwem domowej kłótni, który musi teraz wybrać między lojalnością wobec sąsiada, a własnym sumieniem. Film z powodzeniem prezentowany był w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes w 2015 roku. INTRYGUJĄCE

Ale kino+ godz. 20:10 (czwartek 13.07)
Piętro niżej (Un etaj mai jos) - dramat obyczajowy, Rumunia/Francja/Niemcy 2015, reż. Radu Muntean, wyk. Ionut Bora, Liviu Cheloiu, Calin Chirila, Teodor Corban, Tatiana Iekel (89 min)

Światło i cień, reż. Yesim Ustaoglu

Kolejna premiera do zobaczenia będzie w czwartek 20.07. Tym razem będzie to film z Turcji, ale z polskim i francuskim wkładem, i z nominacją do nagrody za reżyserię w konkursie głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2016 roku. Jest to film o kobietach, a właściwie o ich statusie w Turcji. A przede wszystkim o szklanym suficie, który ogranicza ich przyszłość i niesprzyjających tradycjach, które sprawiają, że ich teraźniejszość też nie jest łatwa. I to niezależnie od pokazanych w filmie pozornych kontrastów między tą bogatą i nowoczesną wielkomiejską Turcją, a biedną prowincją. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Światło i cień ||Światło i cień || Reż. Yesim Ustaoglu, prod. Ustaoglu Production, Slot Machine

 Ale kino+ godz. 20.10 (czwartek 20.07)
Światło i cień (Tereddut) - dramat obyczajowy, Polska/Turcja/Francja 2016, reż. Yesim Ustaoglu, wyk. Funda Eryigit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtulus, Okan Yalabik, Metin Akdülger, Emirhan Arikan (102 min)

Tajemnice Bridgend, reż. Jeppe Ronde

Lipcową odsłonę cyklu „Kino Mówi” Ale kino+ zamknie duńskim dramatem „Tajemnice Bridgend” w reżyserii nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej za dokument "Swenkowie" Jeppego Rønde. Ten jego film też ma na koncie nagrody, które otrzymał na festiwalach Mannheim-Heidelberg, Tribeca oraz w Montrealu i Göteborgu.

Poruszające i mroczne jest to kino, w którym funkcjonariusz policji wraca z nastoletnią córką do rodzinnego miasteczka Bridgend. Nie dla przyjemności, ale żeby zbadać tajemnicę samobójczej śmierci licealisty. Im bardziej wchodzi w tę historię, w życie samobójcy z tym większym niepokojem obserwuje zmieniające się pod wpływem nowych znajomych zachowanie córki. Zwłaszcza, że w mieście zabija się kolejny młody człowiek. MROCZNE DOBRE KINO

Ale kino+ godz. 20:10 (czwartek 27.07)
"Tajemnice Bridgend" (Bridgend) - dramat obyczajowy, Dania 2015, reż. Jeppe Ronde, wyk. Hannah Murray, Steven Waddington, Adrian Rawlins, Patricia Potter (105 min)

Oczywiście kolejne emisje będę przypominał na stronie wTelewizji.pl, a w potem zapowiem jakież to specjały czekają na nas w sierpniowym cyklu „Kino mówi” w Ale kino+.

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wTelewizji.pl, na którym przeczytacie o premierach i powtórkach wszystkich filmów w cyklu "Kino mówi".

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o: