Lynch, Coppola, Verhoeven i Loach - tych nazwisk wstyd nie znać. W każdy poniedziałek świetny dokument

Lynch, Coppola, Verhoeven i Loach, czyli poniedziałkowe specjały w sierpniowym Ale kino+. To trzeba zobaczyć.

Większość z nas ma wśród artystów jakichś idoli, albo przynajmniej osoby, które wywarły wpływ na nasze życie czy postrzeganie sztuki i rzeczywistości. Pisarze, muzycy, aktorzy czy filmowcy, dużo byśmy dali, żeby poznać tych, których podziwiamy. Mamy w głowach masę pytań, i jak najlepsze wyobrażenia o takich spotkaniach. Ja miałem w życiu tę fantastyczną możliwość, żeby kilka z takich ważnych dla mnie osób poznać, i spędzić z nimi trochę czasu. I zapewniam Was, że to jest loteria. Nie zawsze warto pozbawiać się złudzeń i wyobrażeń dotyczących swoich idoli.

Na szczęście ci, których w ramach cyklu "SIERPIEŃ Z DOKUMENTEM" zaproponowała nam telewizja Ale kino+ ani mnie, ani Was nie rozczarują. Ich osobowość odpowiada wielkości ich dzieła. Poza tym, są to historie opowiedziane w dorównujący ich osiągnięciom mistrzowski sposób. Poznajemy w nich kolejno Davida Lyncha w filmie "David Lynch, żyć sztuką" (do obejrzenia w sobotę 12.08 o godz. 10:20), całą familię Coppola w filmie "Coppola. Filmowa Saga" (poniedziałek 14.08 godz. 20:10 i sobota 19.08 godz. 9:40), Paula Verhoevena w filmie "Verhoeven versus Verhoeven" (poniedziałek 21.08 godz. 20:10 i sobota 26.08 godz. 16:55) oraz Kena Loacha w filmie "Ken Loach: Życie i filmy" (poniedziałek 28.08 godz. 20:10). Warto obejrzeć każdy z nich.

Kolejno zatem. W poniedziałek po raz pierwszy w telewizorze do zobaczenia będzie dokument o słynnej muzyczno filmowej rodzinie - potomkach Carmine'a Coppoli. W sumie jej członkowie byli aż 23 razy nominowani do Oscarów, a 9 statuetek zdobyli. W filmie wykorzystane są wywiady i materiały archiwalne, dzięki którym można zobaczyć jak wzajemnie się inspirują, wspierają i nienawidzą. Jest też miejsce na refleksję, jak wyglądałaby ich twórczość, gdyby nie wzajemne relacje. I kilka zaskakujących niespodzianek. BARDZO WARTO ZOBACZYĆ

Ale kino+ poniedziałek 14.08 godz. 20:10
Coppola. Filmowa Saga (The Family Whistle) - film dokumentalny, Włochy/USA 2016, reż. Michele Russo, wyk. Anton Coppola, Christopher Coppola, Francis Ford Coppola, Marc Coppola, Mikey Coppola, Roman Coppola, Sofia Coppola (65 min)

Tydzień później będzie okazja z bliska przyjrzeć się Paulowi Verhoevenowi. Okazją do spotkania jest powrót reżysera po dekadzie przerwy do filmu, efektownym obrazem "Elle". Verhoevena znamy m.in. z mocnych filmów akcji, których wspólną cechą są albo krytyczne, pełne wątpliwości spojrzenie w naszą niejasną przyszłość (m.in. "RoboCop" i "Pamięć absolutna"), albo psychologiczna głębia bohaterów ("Nagi instynkt"). W dokumencie oczywiście wywiady z ludźmi, którzy znali go od początku jego kariery oraz biografów. Ale sporą atrakcją będzie również wiele pamiętnych ujęć z filmów holenderskiego reżysera i scenarzysty.

Ale kino+ poniedziałek 21.08 godz. 20:10
Verhoeven versus Verhoeven - film dokumentalny, Francja/Holandia 2016, reż. Elisabeth van Zijll Langhout (52 min)

Na koniec sierpniowego cyklu postać wyjątkowa jak jego twórczość, czyli Ken Loach. To bezsprzecznie jeden z najważniejszych twórców z Wielkiej Brytanii. A film jest nie tyle dokumentem o nim, co jego prowokacyjną, doprawioną surrealizmem spowiedzią. Artysta wspomina pięćdziesiąt lat pracy w świecie filmu, z uwzględnieniem intryg, wzajemnych branżowych zależności i podchodów, oraz tego jak rodziły się kolejne pomysły. Loach robi to w charakterystyczny dla siebie sposób, w odmętach pozornego chaosu, z dużym dystansem do siebie i cokolwiek zakręconym humorem. DUŻA CIEKAWOŚĆ I WIELKA PRZYJEMNOŚĆ.

Ale kino+ poniedziałek 28.09 godz. 20:10
Ken Loach: Życie i filmy (Versus: The Life and Films of Ken Loach) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2016, reż. Louise Osmond (93 min)

O wszystkich premierach przypominał będę oczywiście w Codziennych Polecajach TV na stronie wTelewizji.pl, żeby żaden nie uszedł Waszej uwadze.

Kosmos efektów specjalnych Luca Bessona, wybitny Ozon, i coś dla fanów Kinga. Premiery kinowe sierpnia