"Top of the lake": zbrodnia z imigrantami w tle. Drugi sezon serialu, który trzeba zobaczyć

Jeżeli lubicie nieoczywiste kryminały z drugim, albo nawet trzecim dnem, i z tajemnicą, która intryguje i wciąga, to macie okazję dobrze się zabawić. Ale kino+ w środę wieczorem otwiera drugi sezon nagrodzonego Emmy serialu "Top of the lake". Wspaniałość.

Od razu wyjaśnię, bo to jest najczęściej pojawiające się pytanie przy okazji kolejnych sezonów, że nie trzeba znać serii pierwszej, żeby drugą oglądać z pełnym zrozumieniem i satysfakcją. Jest to kolejnych siedem odcinków spod oka Jane Campion, reżyserki znanej m.in. z tego, że potrafi wycisnąć łzę nawet z wieszaka. Ale nie tylko z tego, czego dowodzi Oscar za "Fortepian". W wielowarstwowym kryminale radzi sobie równie dobrze. Wg mnie nawet lepiej.

W pierwszym sezonie dwunastolatka próbowała utopić się w jeziorze. W ostatniej chwili została odratowana i zawieziona do lekarza, Tam okazało się,  że dziewczynka jest w ciąży. Nie chciała zdradzić, kto jest ojcem dziecka, a po przesłuchaniu znikła. I wtedy do akcji wkroczyła pani detektyw Robin Griffin, która rozpoczęła śledztwo prowadzące w bardzo niebezpieczne i mroczne rejony.

Sezon drugi rozpoczyna się cztery lata po tamtym śledztwie. Oto ciało nieznanej młodej Azjatki znalezione zostało na plaży w okolicach Sydney. Sprawa trafia na biurko znanej nam już detektyw Robin Griffin, w którą po raz kolejny z bardzo udanie wciela się Elizabeth Moss. Okazuje się, że wspomniana Azjatka nie utonęła ot tak sobie, tylko została zabita. W tej sytuacji pani detektyw rozpoczyna śledztwo, które podstawy ma wątłe i praktycznie żadnego punktu zaczepienia, ale rzecz jasna z każdym odcinkiem i panią detektyw i nas będzie prowadziło w coraz smutniejsze rejony.

'Top of the lake 2''Top of the lake 2' Reż. Jane Campion, prod. See-Saw Films, 2017

Bo w tym serialu, jak we wszystkich dziełach Jane Campion, główny wątek jest oczywiście wciągający, prowadzony czytelnie, konkretnie i konsekwentnie, ale jest przyczynkiem do głębszych obserwacji i wniknięcia w psychologiczne aspekty życia i socjologicznych analiz. I to wszystko sprawia, że siedem czekających na Was w Ale kino+ odcinków są wielką przyjemnością.

A jeśli dla kogoś ważną rekomendację stanowi uznanie branży, to przypomnę, że sezon pierwszy "Top of the Lake" zasłużył sobie na aż osiem nominacji do Emmy, a otrzymał statuetkę w kategorii najlepsze zdjęcia. I tak, zdjęcia są mocnym atutem również sezonu drugiego. Swoją nagrodę otrzymała również Elisabeth Moss, której największym dokonaniem do czasu "Top Of The Lake" była rola w "Mad Men" - za rolę policjantki otrzymała swojego pierwszego Złotego Globa. W tym sezonie pani Elisabeth partnerują m.in. Nicole Kidman, której przedstawiać nie trzeba nikomu, i Gwendoline Christie, którą kojarzyć możecie choćby z "Gry o tron".

Top of the lake 2 (Top of the lake) - serial kryminalny, Australia/Wielka Brytania 2017, reż. Jane Campion, Ariel Kleiman, wyk. Gwendoline Christie, Igor Breakenback, Nicole Kidman, Elizabeth Moss (53 min)

Premiera w środę 6.09 o godz. 20:10 w Ale kino+

Więcej o: