Filmowa uczta we wrześniowe czwartki - o starości. Te filmy to obowiązkowa klasyka

Kolejna filmowa uczta, bo na wrześniowe czwartki telewizja Ale kino+ zaplanowała nową odsłonę cyklu "Kino mówi". Tym razem tematem przewodnim będzie starość, ale oczywiście widziana i rozumiana na wiele sposobów i w wielu wymiarach.

Jak zawsze będą to filmy wybitne, filmy które nie pozostawiają obojętnym, i takie, które zdobyły uznanie krytyków i widzów. A zatem, co zobaczymy we wrześniu?

Mocne otwarcie cyklu to głośny film oscarowego reżysera Paolo Sorrentino, "Młodość". Film ma na koncie nominacje do nagród 68. MFF w Cannes i do Złotych Globów, oraz trzy nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w 2015 roku. Kompozytor spędza w luksusowym alpejskim kurorcie wakacje ze swoim przyjacielem, które ma przyjemność być znanym i docenionym reżyserem. I oto kompozytor otrzymuje nieoczekiwaną, bardzo ciekawą propozycję od angielskiej królowej, a reżyser decyduje się napisać scenariusz filmu, który zapowiedział już dawno, i którym ma się pożegnać. A w uzdrowisku wypoczywa też charyzmatyczny aktor, który czeka na wielkie aktorskie wyzwanie. Nominacja do Złotego Globu dla Jane Fondy i trzy Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego europejskiego filmu, reżysera i Michaela Caine’a. I piosenka z nominacją do Oscara. WYSTARCZY, ŻEBY CHCIEĆ ZOBACZYĆ.

Ale kino+ czwartek 07.09 godz. 20:10
Młodość (Youth) - komediodramat, Włochy/Francja/Wielka Brytania/Szwajcaria 2015, reż. Paolo Sorrentino, wyk. Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano (124 min)

'Młodość''Młodość' Reż. Paolo Sorrentino, prod. Indigo Film, Barbary Films, 2015

Tydzień później do zobaczenia będzie opowieść o walce z przemijaniem, czyli historia emerytowanej kobiety, która postanawia obronić swój dom. W roli głównej znakomita brazylijska aktorka Sonia Braga, która wciela się w postać wdowy, emerytki, która jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z myślą o klasie wyższej. Sąsiednie nieruchomości zostały już wykupione przez spółkę, która ma swoje plany wobec zagospodarowania okolicy, i bardzo zależy jej i na Aquariusie. Nasza bohaterka nie zamierza jednak wyprowadzać się i rozpoczyna prywatną wojnę z deweloperem. I ta wojna na wyniszczenie staje się dla niej przyczynkiem do wspomnień, refleksyjnego spojrzenia w przyszłość, i lęków związanych z przyszłością.

Ale kino+ czwartek 14.09, godz. 20:10
Aquarius - dramat obyczajowy, Brazylia/Francja 2016, reż. Kleber Mendonça Filho, wyk. Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Humberto Carrao, Zoraide Coleto, Carla Ribas, Fernando Teixeira, Buda Lira, Paula De Renor, Bárbara Colen (146 min)

Kolejny tydzień przerwy, i znakomity film z Japonii o sprawach prostych, codziennych i przez nie opowiadającym o tych najważniejszych. Ale przede wszystkim o trudzie przebaczenia. Bohaterem jest pan Ryota dorabiający sobie w biurze detektywistycznym. Nie zawsze musiał tak pracować. Kiedyś był popularnym pisarzem, a teraz pozostało mu tylko rozpamiętywanie dawnej sławy i marnowanie pieniędzy na hazard i alkohol. Próbuje co prawda na powrót zbliżyć się do rodziny, ale w przeciwieństwie do niego oni radzą sobie dobrze. Matka szybko pozbierała się po śmierci swojego męża, była żona coraz lepiej czuje się w związku z innym mężczyzną, a kilkuletni syn, na którego nie płaci alimentów, też wydaje się zadowolony z tego co ma. I tu właśnie nadchodzi zbawienna tytułowa burzowa noc, która daje mu szansę na odbudowanie rodzinnych relacji i udowodnienie, że jest dla niej kimś ważnym.

Ale kino+, czwartek 21.09, godz. 20:10
Po burzy (Umi Yori Mo Mada Fukaku) - dramat obyczajowy, Japonia 2016, reż. Hirokazu Koreeda, wyk. Hiroshi Abe, Yôko Maki, Satomi Kobayashi, Lily Frankie, Sôsuke Ikematsu, Yuri Nakamura, Kazuya Takahashi, Yukiyoshi Ozawa, Taiyô Yoshizawa, Rie Minemura (117 min)

'Po burzy''Po burzy' Reż. Hirokazu Koreeda, prod. Aoi Promotion, Bandai Visual Company, 2016

A na koniec wrześniowej edycji "Kino mówi" film Nanniego Morettiego "Moja matka". Bohaterką jest uznana, szanowana pani reżyser pracująca nad nowym filmem. Ale nie wszystko się układa, głównie za sprawą amerykańskiego gwiazdora, któremu trudność sprawia opanowanie włoskich dialogów. A w drugim planie problemy z dorastającą córką, choroba matki i rozstanie z wieloletnim partnerem, który na domiar złego gra w jej nowym filmie główną rolę. I jak w tej sytuacji odzyskać radość życia i poczuć jego sens?

Ale kino+, czwartek 28.09, godz. 20:10
Moja matka (Mia madre) – dramat, Francja/Niemcy/Włochy 2015, reż. Nanni Moretti, wyk. Margherita Buy, John Torturro, Giuloa Lazzarini (100 min)

O wszystkich premierach i wieczornych powtórkach przypominał będę oczywiście w serwisie wTelewizji.pl, a tymczasem mocno namawiam Was na czwartkowe wieczory z Ale kino+. Zarezerwujcie sobie czas, bo warto.

Więcej o: