Islandczycy robią to najlepiej. "Więźniowie" to ich kolejny rewelacyjny serial

Kolejna mroczna rewelacja z Islandii w Ale kino+. Polska premiera serialu "Więźniowie" już w niedzielę.

Islandia nie jest największym krajem w Europie. Na Islandii nie powstaje dużo seriali, ale jak już za coś się tam wezmą, to nie można się od tego oderwać. Pamiętacie niedawny mroczny kryminalny przebój „W pułapce”. Było warto, prawda? A teraz jest jeszcze lepiej, jeszcze mroczniej i z tajemnicą, do której każde z Was będzie chciało dotrzeć. Wrześniowe niedziele zarezerwujcie sobie dla Ale kino+ i polskiej premiery islandzkiego serialu „Więźniowie”. Bardzo warto.

Oczywiście akcję do przodu ciągnie mroczna kryminalna tajemnica z przeszłości i można „Więźniów” oglądać po prostu jak zwyczajny kryminał, ale jest to też opowieść o tym, jak wygląda życie kobiet w zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie. Rzecz jasna bez taniego moralizatorstwa i siermiężnych wykładów z poprawności. Nic z tych rzeczy.

Bohaterką jest grana przez gwiazdę skandynawskiego pani Linda, która trafia do więzienia dla kobiet oskarżona o brutalny atak na ojca. On w wyniku tegoż ataku zapada w śpiączkę, a ona do islandzkiego więzienia i doprawdy trudno powiedzieć, kto ma większy problem.

'Więźniowie', Thora Bjorg Helga, Ale kino+'Więźniowie', Thora Bjorg Helga, Ale kino+ fot. alekinoplus.pl, mat. prasowe

Dziewczyna jest na granicy obłędu ze strachu i poczucia niemocy. Jej wiarygodność spadła niemal do zera, nikt nie chce jej uwierzyć, a okoliczności jakby sprzysięgają się przeciwko niej. Wie, że za wszystkim kryje się tajemnica z głębokiej przeszłości, której rozwiązanie jest kluczem do wolności i do ułożenia sobie relacji ze światem. Ale wie też, że każda próba wniknięcia w tę tajemnicę wiąże się z niebezpieczeństwem. Jeśli nie tym bezpośrednim, nie z zagrożeniem nadepnięcia komuś na wrażliwe miejsce, to związanym z tym, że to czego się dowie o sobie i swojej rodzinie, niekoniecznie musi być przyjemne. Może doprowadzić do przykrych konstatacji.

'Więźniowie', Ale kino+'Więźniowie', Ale kino+ fot. alekinoplus.pl, mat. prasowe

Linda zdaje więc sobie sprawę, że musi się otworzyć, musi pomóc w śledztwie, ale świat zewnętrzny i okoliczności nie pomagają. To co ma do powiedzenia jest trudne samo w sobie, i trudne do uwierzenia. Szczególnie w jej sytuacji, bo przecież odebrano jej wiarygodność i wie, że trudno będzie ją odzyskać. Co nie znaczy, że nie trzeba próbować. Będzie też pozytywne dla niej zaskoczenie, ale o nim pisać nie mogę. W ogóle trudno wprowadzić w ten serial nie zdradzając najważniejszych momentów, a przecież tego chcemy uniknąć, prawda? Stąd właśnie ta moja lapidarność.
W każdym razie, zwracam Waszą uwagę na to, że trzeba bardzo uważnie słuchać i warto zapamiętywać. Wtedy przeżyjecie naprawdę niesamowitą, chociaż mocno przyprawioną goryczą przygodę. A ja o kolejnych odcinkach i powtórkach będę Wam przypominał w Polecajach na blogu wTelewizji.pl, bo szkoda, żebyście przeoczyli chociaż minutę. BARDZO POLECAM.

Ale kino+, niedziela, goodz. 20:10
Więźniowie - serial obyczajowy, Islandia 2017, reż. Ragnar Bragason, wyk. Nína Dögg Filippusdóttir, Halldóra Geirhardsdóttir, Thora Bjorg Helga, Kristbjörg Kjeld, Gísli Örn Gardarsson, Unnur Ösp Stefánsdóttir, Steinunn Ólína Thorsteinsdóttir, Sigrún Edda Björnsdóttir, Thórunn Lárusdóttir, Magnús Ólafsson (2x52 min).

"The Crown", sezon 2 teaser[HD], reż. Stephen Daldry, prod. Netflix

Więcej o: