Izraelski kryminał? "Dumb" jest świetny - wciąga i trzyma w napięciu z każdym odcinkiem

Macie chwilę w niedzielę? Jeśli tak, to włączcie Ale kino+ na nowy kryminalny serial z Izraela. Ma moc, ma pomysł i jest świetnie zagrany.

Pewnie dla wielu z Was zaproszenie na serial izraelski może brzmieć trochę dziwnie. Wszak to dla nas świat serialowo egzotyczny. Ale coraz mniej. Od jakiegoś czasu Izrael bowiem zwraca uwagę świata swoimi serialami i pomysłami na nie. Kiedyś był "Bez tajemnic", później m.in. "Więźniowie wojny", który zainspirował twórców "Homeland" i kilka innych, a ostatnio genialna szpiegowska sensacja "Podwójna gra". Najnowszym izraelskim nabytkiem telewizji w Polsce jest "Dumb". Dwuodcinkowa premiera w niedzielę, a potem co tydzień kolejne dwa odcinki.

To kryminał, w którym nic nie jest pewne, mało rzeczy i spraw jest takimi jakimi wydają się na pierwszy czy nawet drugi rzut oka, a proste rozwiązania scenariuszowe sprawiają, że każdy odcinek, to prawdziwa przygoda. Nie nudzi się po prostu. Nic dziwnego, że w Izraelu powstały już dwie serie, obie stały się przebojami, i natychmiast uruchomiono produkcję kolejnej. No pewnie, że jest niebezpieczeństwo, że wszystko zacznie się rozłazić, ale my na szczęście dopiero zaczynamy. A na razie nic się nie rozłazi. Przeciwnie.

Bohaterką jest trzydziestoletnia, mało spełniona zawodowo aktorka o twarzy uroczego dziewczęcia, która chcąc uratować męża swego przed odsiadką długą i nieprzyjemną, podejmuje współpracę z policją. Korzystając z dziewczęcej urody wspartej jako takim aktorskim talentem ma zbratać się z młodzieżą w jednej ze szkół średnich i rozwikłać narkotykową aferę, która tam ma ponoć swoje epicentrum. Sprawa może wygląda na łatwą i oczywistą, ale już po chwili okaże się, że tak nie jest. Bo wszystko komplikuje się, zacierają się granice kłamstwa i prawdy, oraz lojalności. A w grę wchodzą również uczucia.

Oczywiście możecie powiedzieć, że filmów i seriali opartych na podobnym pomyśle, wg. którego policja w ten czy inny sposób przenika do uczniowskiego stadła było już wiele, i będziecie mieli rację. Ale gdybym mógł Wam zdradzić więcej nie psując zabawy, przekonalibyście się, że ten jest jednak wyjątkowy. Również ze względu na świetną grę, na surową formę i społeczne tło. Poza tym znajdziecie w nim akcję, trochę humoru i satysfakcję z nieźle spędzonych kilu październikowych niedzielnych wieczorów.

Oczywiście o premierach kolejnych odcinków będę Wam przypominał w telewizyjnych Polecajach na blogu wTelewizji.pl

PREMIERA

Ale kino+ godz. 20:10

Dumb (Metumtemet) - serial sensacyjny, Izrael 2016, wyk. Bat-Chen Sabag, Shani Klein, Moshe Ashkenazi, Ruti Asarsai, Yaakov Zada Daniel, Lior Raz, Gabi Amrani, Shmil Ben Ari, (2x47 min)

Więcej o: