"35 dni": Spróbuj sam znaleźć mordercę. W tym serialu to widz jest śledczym

Spróbuj znaleźć mordercę, czyli premiera brytyjskiego serialu, w którym to widz jest śledczym. "35 dni" od niedzieli w Ale kino+.

Możecie się ze mną nie zgodzić, ale z uporem godnym pewnie lepszej sprawy upieram się, że najlepsze seriale kryminalne produkują Brytyjczycy. Po prostu. Przykłady na potwierdzenie tej tezy można mnożyć, i sporo z nich znajdziecie w tym dziale, w którym zapowiadam z przyjemnością kolejne premiery w Ale kino+. Tę premierę też zapowiadam z przyjemnością. I z wielką ciekawością, jak ją przyjmiecie. Ciekawość stąd się bierze, że nie jest to serial oczywisty, a w dodatku scenarzyści to na widzów, czyli na nas przenieśli ciężar rozwiązania zagadki. To ciekawy zabieg, ale bardzo rzadko wykorzystywany, więc możecie się trochę zdziwić. Chociaż i tak każdy z nas oglądając kryminał zastanawia się zawsze kto jest winien, kto powinien trafić za kraty, to jednak dotychczas zwykle jesteśmy prowadzeni przez scenarzystów. W przypadku serialu „35 dni” to prowadzenie cokolwiek różni się od tego co znacie, a relacja między widzem, scenariuszem i akcją polega na tym, że to my mamy sprawę wyjaśnić.

Zaczynamy od znalezienia zwłok pewnej pani. Wiemy, że pani została zamordowana, analizujemy miejsce zbrodni, poznajemy pierwsze dowody, z oglądu zwłok możemy zacząć domyślać się w jakich okoliczności doszło do zabójstwa. Otrzymujemy szereg wyjściowych informacji, żeby następnie cofnąć się o tytułowe 35 dni. I przystępujemy do obserwacji ostatniego miesiąca życia naszej późniejszej ofiary, jej środowiska. Coś w rodzaju świetnie zrealizowanej wizji lokalnej, podczas której z pełną świadomością nadchodzącego i nieuniknionego finału, musimy wyjaśnić, za czyją sprawą i z jakiego powodu dokonała się zbrodnia. Oczywiście scenarzyści zastawiają na nas pewne pułapki, czasami mylą tropy, ale dojście prawdy na podstawie przekazywanych nam materiałów naprawdę jest możliwe.

Takie odwrócenie ról ma ten skutek, że wymaga od nas jeszcze większej uwagi niż zwykle. Musimy oglądać ostrożnie, z uwagą i wyjątkowym skupieniem na szczegółach, kontekstach i słowach, żeby nie stracić żadnej poszlaki.

Serial emitowany będzie w każdą grudniową niedzielę, po dwa odcinki. I naprawdę bardzo jestem ciekaw, czy taka forma przypadnie Wam do gustu. Po pierwsze. A po drugie, czy doprowadzicie sukcesem do finału. Brytyjczykom się spodobało. Nam chyba też się spodoba. Ale dla pewności o kolejnych odcinkach i powtórkach przypominał będę w codziennych Polecajach TV na blogu wTelewizji.pl

Ale kino+ godz. 20:10
35 dni (35 Diwrnod) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2014, reż. Gareth Bryn, wyk. Bethan Bevan, Lois Jones, Mair Rowlands, Rhys Ap William, Ceri Murphy, Eiry Hughes, Geraint Morgan, Ryland Teifi, Martin Thomas, Olwen Rees (2x46 min)

Więcej o: