Najlepsza książka dla dzieci? O nagrodę "Przecinek i Kropka" walczy 5 pozycji. Zadecydują czytelnicy

Ponad sto książek dla dzieci walczyło o nominację do nagrody ?Przecinek i Kropka?. Jury wybrało pięć najlepszych. Decyzja o tym, kto zdobędzie najbardziej prestiżowy i jeden z najstarszych w Polsce laurów w kategorii literatury dla najmłodszych należy teraz do czytelników.

"Przecinek i Kropka" to organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze - jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. W tym roku jury doceniło pozycje: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", "Królik i Chopin", "Pszczoły", "Królewna" i "Pod wodą/Pod ziemią".

Rozstrzygnięcie konkursu

Zwycięzcę konkursu poznamy 23 kwietnia o godz. 13:00, podczas czwartej edycji Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere w Warszawie. Nagrodę wręczy ambasadorka "Przecinka i Kropki" - aktorka i mama Magdalena Różczka.

"Pszczoły", bez których świat nie mógłby istnieć

Wśród nominowanych za 2015 rok książek znalazły się dwa niezwykłe albumy: "Pszczoły" (Wydawnictwo Dwie Siostry) Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz "Pod wodą/Pod ziemią" (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

"Pszczoły" Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) jest stylizowana na jedną z pierwszych ilustrowanych encyklopedii dla dzieci. Tekst w wąskiej ramce u dołu każdej strony, zabudowanej prawie w całości ilustracją, wyjaśnia i uzupełnia to, czego nie da się opowiedzieć samym obrazem.

Wyprawa w głąb planety

Autorzy "Pod wodą/Pod ziemią", docenieni na międzynarodowej arenie za "Mapy", tym razem prowadzą małego czytelnika w głąb planety. Dominującym elementem są ilustracje - całostronicowe, wielobarwne, szczegółowe. Bogactwo zagadnień przedstawionych przez autorów zaskakuje. Znajdziemy tu rozmaite stworzenia, podziemne budowle, stroje używane przez nurków na przestrzeni wieków i podwodne kominy - wytwór natury.

- "Pod ziemią, pod wodą" to jedna z tych książek, które raz przyniesione z księgarni, służą przez długie lata wszystkim członkom rodziny - niezależnie od wieku i zainteresowań. I tu, i tam mały czytelnik/oglądacz przeżyje niezwykłą przygodę - edukacyjną i estetyczną, ale też zdobędzie cenną wiedzę - ocenia Ewa Świerżewska, tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka.

Jak zdefiniować szczęście czy samotność?

O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie "Królewny" (Wydawnictwo Bajka). Postaci wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować pojęcia, takie jak szczęście czy samotność, o których trudno rozmawia się nawet dorosłym.

- "Królewna" to jedna z najpiękniejszych książek o tym, co najważniejsze w życiu. I o tym, co nie jest najbardziej ważne! Pełen skarbiec, a nawet całe królestwo - cóż są warte, jeśli nie masz prawdziwych kolegów? - zaznacza Dorota Koman, dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki "Ars Libri".

Królik, który poznaje muzyką

"Królik i Chopin" (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa to opowieść, w której królik odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka - muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu.

- "Królik i Chopin" to wzruszająca historia najdziwniejszej przyjaźni - pomiędzy niezwykłym, bajkowym zwierzątkiem, a wielkim artystą, który codziennie wydobywa z "dużego ciemnego mebla o dziwnym kształcie" najpiękniejsze dźwięki - opisuje pozycję dla najmłodszych Ewa Gruda.

Skarpetki i ich niesamowite przygody

Finałową piątkę zamyka książka, która - jak wskazuje tytuł - opowiada "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" (Wydawnictwo Poradnia K) narysowanych przez Daniela de Latoura. Justyna Bednarek odkrywa w niej tajemniczy świat rozparowanych i zaginionych skarpet.

- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to opowieść o tym, że nawet skarpetka może zostać gwiazdą filmową, detektywem czy politykiem, albo odnaleźć radość życia w matkowaniu osieroconym myszkom lub dbaniu o to, by chore dzieci w szpitalu miały powody do śmiechu i radości - mówi o książce psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska.

Selekcji dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman, Ewa Gruda - dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska oraz dr Aleksandra Piotrowska. Inicjatorem i organizatorem konkursu "Przecinek i Kropka" jest sieć salonów Empik.

Więcej o: