Jednym z gości festiwalu będzie Marc Elsberg, który w swojej powieści "Blackout" przedstawił niepokojącą wizję (niedalekiej?) przyszłości. Zadał sobie pytanie, co by było, gdyby nagle ktoś wyłączył prąd... Prace nad książką trwały kilka lat, ale było warto. - To była jedna z najbardziej zaskakujących, ale i bardzo przyjemnych informacji, które do mnie ostatnio dotarły w związku z moją powieścią. Okazało się, że w kilku krajach europejskich "Blackout" została włączona w skład lektur zalecanych wysokim funkcjonariuszom państwowych służb kryzysowych i menedżerom zajmującym się podobnymi kwestiami w korporacjach. W Szwajcarii co jakiś czas odbywają się szeroko zakrojone szkolenia z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych - podczas ostatniego z nich wykorzystano scenariusz zaczerpnięty z mojej książki - mówił Elsberg w zeszłym roku w rozmowie z Gazeta.pl.
W drugiej powieści, która podobnie jak "Blackout" cieszy się dużą popularnością w Polsce, pisarz skupił się m.in. na kwestii danych osobowych, które w dzisiejszym świecie są łakomym kąskiem dla wielu korporacji.
Jaume Cabré to autor głośnej powieści "Wyznaję". Pisarz przyjedzie na festiwal z okazji polskiej premiery książki "Cień Eunucha". Z nową propozycją dla czytelników pojawi się również Lars Saabye Christensen - norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego najnowsze dzieło - "Beatles. Powieść" to jedna z najważniejszych książek w historii Norwegii (gdzie książka wydana była w 1984 roku) i zarazem największy międzynarodowy sukces autora. Amerykańska pisarka - Paullina Simons - to kolejna z zagranicznych gwiazd festiwalu Apostrof. Jej słynna saga o romansie dwójki bohaterów, Tatiany i Aleksandra, w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. W ramach festiwalu premierę będzie miała jej najnowsza książka "Samotna gwiazda".
Apostrof to także okazja, by spotkać się z królem skandynawskiej powieści kryminalnej Monsem Kallentoftem, który przyjedzie na festiwal z okazji premiery tytułu "Ziemna burza" czy z Diane Ducret. Pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii "Kobiety Dyktatorów", także opowie o swojej nowej książce - "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji".
Fani twórczości laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, czterokrotnie nominowanego do Nagrody Literackiej Nike - Jacka Dehnela, którego "Krivoklat" będzie miał premierę w ramach festiwalu, również mogli spotkać się z pisarzem podczzas festiwalowych wydarzeń. Pojawi się też laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru - Gaja Grzegorzewska i najbardziej bestsellerowa polska autorka 2015 roku - Katarzyna Bonda.
W wydarzeniu weźmie udział także Olga Tokarczuk - zdobywczyni wielu laurów, m.in.: Nagrody Literackiej "Nike" (dwukrotnie), Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek spotka się z czytelnikami niedługo po premierze teatralnej adaptacji "Ksiąg Jakubowych" w reżyserii Eweliny Marciniak. Licznymi sukcesami może się pochwalić także Zygmunt Miłoszewski, który tylko w minionym roku, za powieść "Gniew", zdobył m.in. Paszport Polityki, Bestseller Empiku i Różę Gali. Dzięki trylogii opisującej przygody prokuratora Szackiego zyskał miano jednego z najbardziej poczytnych rodzimych pisarzy XXI wieku. Nowe wydanie "Trylogii kryminalnej" będzie miało swoją premierę podczas festiwalu. Z kolei Andrzej Ziemiański w ramach festiwalu zaprezentuje, długo wyczekiwaną przez wielbicieli fantastyki, ostatnią część serii "Pomnik cesarzowej Achai".
Apostrof to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi, czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy problemach istotnych w debacie społecznej, ale też po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy. Festiwal potrwa od 16 do 22 maja. Wydarzenia będą odbywać na deskach stołecznych Teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik - poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina.
Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik - pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. O identyfikację wizualną festiwalu zadba Tymek Borowski - malarz i artysta audiowizualny, laureat Paszportu Polityki 2015, nominowany też do Spojrzeń - najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce.
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czytaj dalej". To podziękowanie dla czytelników, którzy - wbrew statystykom - z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury /Tymek Borowski
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się w dniach 16-22 maja 2016 roku. Miasta festiwalowe to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
Więcej informacji na www.festiwalliteratury.pl .