Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen i Paullina Simons wśród gości Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Literatury

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury rusza już 16 maja. W ramach wydarzenia odbędą się premiery książek oraz spotkania z uznanymi autorami, m.in. z Katarzyną Grocholą, Zygmuntem Miłoszewskim, Larsem Saabye Christensenem i Paulliną Simons.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się równolegle w ośmiu polskich miastach w dniach 16-22 maja. Przez siedem dni miłośnicy książek będą mieli okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami, wziąć udział w debatach oraz literackich spacerach. Festiwal będzie odbywał się m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest pisarka Sylwia Chutnik. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno uznani polscy pisarze, jak i autorzy z zagranicy. Najgorętszym nazwiskiem nadchodzącej edycji jest niewątpliwie Jaume Cabré, który przyjedzie do Warszawy promować swoją najnowszą powieść "Cień eunucha". To już czwarta książka katalońskiego pisarza wydana w naszym kraju. Tym razem pisarz opowiada o koszmarnym wieczorze, jaki spędził pewien błyskotliwy dziennikarz. Bohater podsumowuje dwustuletnią historię swojej rodziny oraz rozlicza powojenną Hiszpanię, a przy okazji samego siebie, z doznanych krzywd, popełnionych błędów i niespełnionej miłości.

Dużym wydarzeniem festiwalu będzie premiera głośnej "Beatles. Powieść" norweskiego pisarza Larsa Saabye Christensena. Wydana w 1984 roku w Norwegii ma w ojczyźnie autora status książki kultowej. Z opowieścią o dojrzewaniu, męskiej przyjaźni i przemianach przełomu lat 60. i 70. utożsamiło się wielu czytelników, w tym autor obwołanej literackim odkryciem dekady "Mojej walki" Karl Ove Knausgard. W 2006 r. książka znalazła się na liście 25 najważniejszych norweskich powieści minionego ćwierćwiecza. Christensen spotka się z czytelnikami we Wrocławiu i Warszawie.

Z kolei Paullina Simons, amerykańska mistrzyni powieści kobiecej, odwiedzi Gdańsk oraz Warszawę. Pisarka opowie o "Samotnej gwieździe", w której młoda dziewczyna, wspólnie z chłopakiem i dwójką przyjaciół wyrusza na wielką europejską wyprawę i poznają m.in. takie miejscowości jak Kraków, Triest, Wilno i Treblinka.

Oprócz zagranicznych autorów Apostrof to idealna okazja, by spotkać się również z najciekawszymi polskimi pisarzami. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Jacek Dehnel, który będzie promował swoją najnowszą powieść „Krivoklat” – przepojoną czarnym humorem powieść o sztuce, miłości i człowieku, pastisz antymieszczańskiej twórczości Thomasa Bernharda. Katarzyna Grochola opowie o "Przeznaczonych", powieści, która znacząco wyróżnia się na tle dotychczasowego dorobku pisarki. Andrzej Ziemiański natomiast zaprezentuje "Pomnik cesarzowej Achai. T. 5", finałową odsłonę jednej z najbardziej kasowych serii polskiej fantasy; 

Oprócz tego z czytelnikami spotkają się Zygmunt Miłoszewski, autor słynnej trylogii o prokuratorze Szackim, Robert J. Szmidt ("Wieża"), Piotr Nesterowicz ("Każdy został człowiekiem") oraz Włodek Markowicz ("Kropki").

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury potrwa od 16 do 22 maja. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie www.festiwalliteratury.pl.

ZOBACZ TEŻ: Książki autorów Międzynarodowego Festiwalu Literatury są dostępne tutaj >>